Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie auto de familie, buget aprox. 8000 euro

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Salut,

Urmaresc acest forum de ceva timp si il gasesc foarte interesant pentru multitudinea de idei.
Asadar, doresc sa achizitionez o masina sh si am nevoie de sfaturile voastre.
1. Buget de achizitie - in jur de 8000 euro
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) - am nevoie de o masina spatioasa suficienta pentru o familie de 3 personae si suntem destul de inalti (eu am 1,92m)
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina - imi place dieselul datorita cuplului mai mare, dar nu as zice nu nici unei benzinare
4. Cutie Manuala/Automata - at fi frumos o automata, dar nu neaparat
5. Niste modele preferate - Skoda Octavia sedan, Opel Astra break, Ford Focus break, Ford C-max, Toyota Corolla sedan
6. Alte preferinte - anul fabricatiei dupa 2013, kilometraj pana in 200.000 (stiu ca este relativ acest aspect) clima automata, preturi de intretinere decente.

Multumesc!

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Dacia Logan break ar fi cel mai bun in bugetul tau.
https://www.olx.ro/a...float_price:asc

Edited by diegodanny, 10 June 2018 - 14:07.


#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Orice din categoria VAN (5+2): Zafira, Galaxy, S-max, Grand Picasso (sper că nu le-am bucșit numele).

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu am stat pe ganduri vre-o 6 luni pana cand am facut alegerea si am ales Toyota Avensis - super incantat de alegerea facuta. Am vorbit cu foarte multi posesori de Passat si Octavia si aproape toti s-au plans de diverse probleme. Cu siguranta de acum voi fi fan Toyota. :)

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 daniel21, on 10 iunie 2018 - 15:10, said:

.... Cu siguranta de acum voi fi fan Toyota. Posted Image
Pana pica ceva costisitor la ea si apoi nu mai esti Posted Image

 lucasenko, on 10 iunie 2018 - 13:36, said:

Salut,

Urmaresc acest forum de ceva timp si il gasesc foarte interesant pentru multitudinea de idei.
Asadar, doresc sa achizitionez o masina sh si am nevoie de sfaturile voastre.
1. Buget de achizitie - in jur de 8000 euro
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) - am nevoie de o masina spatioasa suficienta pentru o familie de 3 personae si suntem destul de inalti (eu am 1,92m)
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina - imi place dieselul datorita cuplului mai mare, dar nu as zice nu nici unei benzinare
4. Cutie Manuala/Automata - at fi frumos o automata, dar nu neaparat
5. Niste modele preferate - Skoda Octavia sedan, Opel Astra break, Ford Focus break, Ford C-max, Toyota Corolla sedan
6. Alte preferinte - anul fabricatiei dupa 2013, kilometraj pana in 200.000 (stiu ca este relativ acest aspect) clima automata, preturi de intretinere decente.

Multumesc!
Ce sfaturi ai nevoie ? Skoda Octavia si gata , numai s-o si gasesti :)

#6
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Octavia, recunosc este pe primul loc in preferintele mele, insa nu cunosc motorizarile (care at fi ma fiabila pt in sh) si este foarte greu de gasit una de incredere.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oricare daca nu te crezi schumacher pe sosea !

#8
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
categoric nu sunt pilot de curse.
Alte variante mai sunt: Citroen C5 si Peugeot 308 SW

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 lucasenko, on 10 iunie 2018 - 15:57, said:

Octavia, recunosc este pe primul loc in preferintele mele, insa nu cunosc motorizarile (care at fi ma fiabila pt in sh) si este foarte greu de gasit una de incredere.

2.0 TDI cu sau fara DSG :)
Are suficienta putere pentru o masina de familie, poti merge si sportiv, are consum bun modelul euro 5, doar trebuie sa verifici bine orice masina sh ai cumpara. Chiar daca e cel mai bun motor, daca nu a fost intretinut corespunzator este egal cu zero fiabilitatea. O prietena si-a luat recent un Audi de dupa 2013 si are motorul varza.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cauta de la om de acasa , pe la 100-120.000 km maxim. La masinile achizitionate de noi din Romania se poate . Nu te duce spre diesel . Majoritatea celor cu euro 5 au probleme serioase cu DPF-ul . Cauta o motorizare pe benzina , euro 5 , un TSI - TFSI pe curea ( nu pe lant ) . Octavia este OK dar verifica-i serios jocurile pentru ca bucsele pica destul de repede . Din fericire nu-s asa scumpe . Din pacate , daca cele originale ( de pe masina noua ) tin pana in 100.000 km ...cele care le vei pune ulterior nu vor tine mai mult de 25-30.000 km . TSI-urile pe curea nu au avut probleme . Cauta cat mai mare , de la 1.4 in sus . au fost si unele 1.6 FSI , decente in exploatare ( aspirate natural ) fara turbina , in jur la 100 CP . Scapi de problema consumului de ulei de benzinara turbo .

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fix 1.6fsi te-ai gasit sa ii recomanzi Posted Image

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 Baxon, on 10 iunie 2018 - 15:21, said:

Pana pica ceva costisitor la ea si apoi nu mai esti Posted Image


Ce sfaturi ai nevoie ? Skoda Octavia si gata , numai s-o si gasesti Posted Image

Asa credeam si eu dar nu este deloc asa, Renault / Nissan este cu mult mai scump. De. ex. pe mine o revizie completa la Toyota (reprezentanta) ma costat 900 Lei iar un prieten cu Renault Clio a platit 1200 Lei la Serus. (Clio fiind mult sub Avensis).

Edited by daniel21, 10 June 2018 - 18:34.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 daniel21, on 10 iunie 2018 - 18:33, said:

Asa credeam si eu dar nu este deloc asa, Renault / Nissan este cu mult mai scump. De. ex. pe mine o revizie completa la Toyota (reprezentanta) ma costat 900 Lei iar un prieten cu Renault Clio a platit 1200 Lei la Serus. (Clio fiind mult sub Avensis).
Prietenul tau cu Clio minte de rupe locul (Ulei si filtre  + manopera = 700 lei cu darnicie ) ori si-a schimbat si alte piese pe masina si nu recunoaste !
Oricum comparatia ta e deplasata rau ca Clio a costat 11k euro si Avensis 21 k euro Posted Image

 TruculMagic, on 10 iunie 2018 - 17:13, said:

Fix 1.6fsi te-ai gasit sa ii recomanzi Posted Image
Cel mai prost motor benzinar de la VW !

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 daniel21, on 10 iunie 2018 - 18:33, said:

Asa credeam si eu dar nu este deloc asa, Renault / Nissan este cu mult mai scump. De. ex. pe mine o revizie completa la Toyota (reprezentanta) ma costat 900 Lei iar un prieten cu Renault Clio a platit 1200 Lei la Serus. (Clio fiind mult sub Avensis).


Pai tu ce ai schimbat ? El la ce revizie s-a dus ? Aia unde schimba distibutia ? 1200lei nu iti ia nici la 1.5 dci. La 1.2 renault imi lua reprezentanta in jur de 280-350lei la revizii normale. La service particular scapam cu sub 200lei.

La 1.9tdi o revizie normala la reprezentanta a fost undeva la 700lei (+/-), la 1.5dci nu are cum sa treaca de 5-600lei.

Edited by TruculMagic, 10 June 2018 - 19:44.


#15
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Vreo recomandare de Octavia 3 corecta?

#16
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Ce părere aveți de VW Jetta 1.6, 105cp?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E in stare buna , are 0 km in bord ? da si tu detalii despre masina daca vrei un raspuns la subiect ! Nu pune intrebari la modul generic ca nu rezolvi nimic ..

#18
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Comparatia ar fi intre acestea:
https://www.autovit....6-ID7Gu21H.html
https://www.olx.ro/o...13-IDbclEd.html

Dar eu intrebam mai mult la nivel general, ce parere aveti despre acest model si aceasta motorizare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate