Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

job de inceput, in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postusturoi-copalau, on 10 iunie 2018 - 10:54, said:

pierd aia milioane, si pierde si firma la care lucrez. nu gandesc corect, nu am dreptate? deci cam asta-i.
De ce gandesti tu in locul firmei care te-a angajat? Ai fost la interviu, ti-au testat cunostintele la nivelul pe care il considera necesar, te-au angajat. Nu i-ai mintit ca ai fost administrator de retele in Germania.

#20
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
initiator
o fisa detaliata a postului tau, ai primit de la firma angajatoare ?

incearca sa gasesti ...una ...

poate te mai lamuresti / linistesti ...

#21
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostMizu, on 10 iunie 2018 - 11:03, said:

De ce gandesti tu in locul firmei care te-a angajat? Ai fost la interviu, ti-au testat cunostintele la nivelul pe care il considera necesar, te-au angajat. Nu i-ai mintit ca ai fost administrator de retele in Germania.
absolut, ai dreptate. dar am descris putin detaliile ca sa inteleaga lumea si aspectul asta.
cat despre mintit, eu nici nu stiu sa mint.

#22
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postusturoi-copalau, on 10 iunie 2018 - 10:54, said:

daca e 23 decembrie si nu le mai merg casele de marcat si ma suna pe mine ? pierd aia milioane, si pierde si firma la care lucrez. nu gandesc corect, nu am dreptate? deci cam asta-i.
Nu te teme ca au aia grija sa aiba oameni priceputi cand e nevoie... tu ai sa mergi mai intai pe perioada de training si de proba(1-2-3 luni, depinde), sa vada daca se prinde de tine, daca ai sa faci fata... abia dupa aia cred ca vor lua o decizie cu privire la o angajare serioasa, sa te puna sa faci chestii mai serioase... multe persoane din domeniul asta nu au experienta prealabila prea grozava(poate deloc), dar au inclinatii tehnice si invata repede anumite chestii... iar la job de multe ori li se da si software care ii asista...

#23
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostGeth, on 10 iunie 2018 - 11:35, said:

Nu te teme ca au aia grija sa aiba oameni priceputi cand e nevoie... tu ai sa mergi mai intai pe perioada de training si de proba(1-2-3 luni, depinde), sa vada daca se prinde de tine, daca ai sa faci fata... abia dupa aia cred ca vor lua o decizie cu privire la o angajare serioasa, sa te puna sa faci chestii mai serioase... multe persoane din domeniul asta nu au experienta prealabila prea grozava(poate deloc), dar au inclinatii tehnice si invata repede anumite chestii... iar la job de multe ori li se da si software care ii asista...
da, asa e si pe contract, 3 luni proba.
bine ati spus, eu exact de asta ma tem : ca nu o sa se prinda de mine. nu cred ca sunt o persoana cu inclinatii tehnice. mai pe sleau , nu cred ca o sa fac fata.
I suppose best approach is to take it one day at a time

dar  cel mai probabil dupa 3 luni voi fi concediat

Edited by usturoi-copalau, 10 June 2018 - 11:50.


#24
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Incerci, asta e... daca se prinde, bine, daca nu, incerci altceva... :)

#25
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Probabil e job de 1st level support, punct foarte bun de start in IT, daca vrei sa inveti. Ai ocazia sa faci diverse lucruri in diverse tehnologii, iar dupa cateva luni sau un an incepi sa iti dai seama ce iti place si te specializezi, treci la 2nd level si asa mai departe.

Nu te speria, sistemul e facut sa functioneze, ai suport de la colegi, dai mai departe ce nu poti sa rezolvi. Important e sa incerci sa intelegi ce se intampla, nu sa rezolvi tickete mecanic dupa proceduri.

#26
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Postdasca, on 10 iunie 2018 - 12:02, said:

Probabil e job de 1st level support, punct foarte bun de start in IT, daca vrei sa inveti. Ai ocazia sa faci diverse lucruri in diverse tehnologii, iar dupa cateva luni sau un an incepi sa iti dai seama ce iti place si te specializezi, treci la 2nd level si asa mai departe.

Nu te speria, sistemul e facut sa functioneze, ai suport de la colegi, dai mai departe ce nu poti sa rezolvi. Important e sa incerci sa intelegi ce se intampla, nu sa rezolvi tickete mecanic dupa proceduri.
exact! sunt in echipa de 1st level suport, va trebuie sa  loghez incidente , sa le rezolv eu daca pot, daca nu sa le triez si sa le  dau mai departe. sunt probleme care au  nivele de prioritate   P1,P2, P3 ;sunt probleme care trebuie rezolvate in 4 ore ,altele in 4 zile, trebuie sa pui omului cu problema cat mai multe intrebari sa intelegi situatia; as putea zice ca am inteles sistemul,cat am putut, in 3 zile;insa  detaliile tehnice imi dau bataie de cap.

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Le inveti, ai rabdare. Media e pe undeva pe la vreo 6 luni.

#28
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Postsorin147, on 10 iunie 2018 - 13:49, said:

Le inveti, ai rabdare. Media e pe undeva pe la vreo 6 luni.
vrei sa spui  ca unii invata in 3 luni si altii in 9 luni ?
eu cu siguranta fac parte din cei care invata in 9 luni.hmm, e bine daca firma isi permita sa tina staff 9 luni sa faca greseli si sa invete.
mersi pt incurajare oricum

Edited by usturoi-copalau, 10 June 2018 - 14:12.


#29
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
N-a invatat nimeni in 3 luni astfel incat sa poata fi lasa "singur". E undeva 5-7 luni si de aici media.

#30
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

View Postusturoi-copalau, on 10 iunie 2018 - 07:37, said:

ce sa zic, bine ca sunteti voi destepti.

cred ca sunt un tip care are simtul umorului,dar totusi nu inteleg de ce radeti.
am fost acceptat la un job de entry level ( de manichiurista ,cum ziceti voi) ,dar care are niste cerinte tehnice si un anumite grad de dificultate. poate voi sta un an-doi , pana ma adaptez;poate invat ceva ; totusi nu e call center sau helpdesk chat.  (apropo, ca sa incep o cariera IT de la zero, n-as avea nici o problema sa sterg praful de pe monitoare si tastatura luni de-a randul;e ca si cum ai spala vase ani de-a randul si apoi ajungi chef; dar am impresia ca  aici in Romania,talentul da pe dinafara,  se nasc ingineri si programatori direct din burta mamei)


un an-doi pana ma adaptez.... fratica... eu dupa 4 luni faceam interventii independent cu rezultate imediate...

In primul rand la ce firma te-ai angajat si ce faci exact. SAP este o aplicatie de management al resurselor umane, financiare, logistice, etc... prin el vei face cumparari de piese, se vor planifica lucrari... depinde acum si cum il foloseste firma.

Stau si mai citesc odata primul tau post si ma intreb... ai terminat formalitatile de angajare de te plangi? Stii meserie? Restul decurg de la sine. Crede-ma ... daca inveti aici la firma totul la perfectie si pleci la alta firma... multe lucruri va trebui sa le reinveti fiindca fiecare firma are specificul ei.

Deci... daca nu lucrezi la "BUBU SRL" nu trebuie sa iti faci griji ce ai sa te faci... important e sa fii deschis si dispus sa inveti. Asta e tot ce ma intereseaza pe mine cand angajez in proiectele mele un new entry...

View Postusturoi-copalau, on 10 iunie 2018 - 07:37, said:

ce sa zic, bine ca sunteti voi destepti.

cred ca sunt un tip care are simtul umorului,dar totusi nu inteleg de ce radeti.
am fost acceptat la un job de entry level ( de manichiurista ,cum ziceti voi) ,dar care are niste cerinte tehnice si un anumite grad de dificultate. poate voi sta un an-doi , pana ma adaptez;poate invat ceva ; totusi nu e call center sau helpdesk chat.  (apropo, ca sa incep o cariera IT de la zero, n-as avea nici o problema sa sterg praful de pe monitoare si tastatura luni de-a randul;e ca si cum ai spala vase ani de-a randul si apoi ajungi chef; dar am impresia ca  aici in Romania,talentul da pe dinafara,  se nasc ingineri si programatori direct din burta mamei)


In meseria mea daca stergi praful de pe monitoare 2 ani te reprofilezi... toti managerii te vor taia de pe lista numai cat iti citesc CV-ul.... IT-C, Automatizari and CO nu sunt bucutarie.

Eu in automatizari... si maturator cu 4 clase daca esti, daca stai pe mana mea si executi intru-totul ceea ce iti ordon eu si daca dupa 1 luna nu faci o minima diagnoza pe un PLC atunci nu ai ce cauta in automatizari de performanta. E clar, potentialul tau e la pamant.

Acum ca sa nu te sperii.... noi avem dispecerat it, un fel de suport desk. Crede-ma sunt unii care plangi langa ei.. si au ani de experienta.

Cat despre "dupa 3 luni ma vor concedia".... nu ai mentalitate de invingator, Colegii mei acum un an si ceva, faceam glume ca maine poimaine conduc si eu masina de director, salariu de director.... toti radeau. Acum sunt la 2 pozitii ierarhice de director, is manager pe sectorul meu de activitate, iar colegii mei tot acolo jos la 5-6 pozitii sub mine au ramas.

Nu am zis niciodata "bai e greu"... "tot ce am planificat s-a ruinat azi"... "s-a dus dracu productia".... si am avut frate situatii urate... tot timpul am zis "Noi sa fim sanatosi, hai sa vedem cum iesim din situatia asta"... si asa am carat echipa dupa mine.

Edited by MooF2010, 10 June 2018 - 14:37.


#31
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
firma e serioasa, are sute de angajati .

apropo de potential,  managerul  la interviu mi-a spus ca 'te-am vazut , ai potential'  . daca zice el. desi nu stiu unde m-a vazut. ca am schimbat cateva vorbe in romana si engleza. pesemne ca e foarte  bun, citeste caracterul omului in 5 minute.

#32
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
N-o lua in seama, poate insemna fie:
- avem nevoie de oameni si doar pe tine te-am gasit
- deja si-a mai depus unul demisia si vin concediile si ne ducem de rapa
- ultima persoana angajata a plecat dupa o saptamana, sper sa nu faci la fel
- hai, de data asta, sa-i spun ceva incurajator noului coleg
- esti singurul care nu s-a "aruncat" la bani
- l-am gasit pe asta, nu mai am chef de alte interviuri
- la ultima sedinta mi s-a atras atentia ca ii sperii pe noi veniti asa ca incerc sa fiu diplomat
+ altele.

Spunea cineva de curand (dintr-un departament destul de sensibil) ca prefera oameni care n-au experienta pentru ca-i pot forma asa cum au nevoie, trebuie doar sa vrea sa invete.

Edited by sorin147, 10 June 2018 - 15:13.


#33
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMooF2010, on 10 iunie 2018 - 14:27, said:

Acum sunt la 2 pozitii ierarhice de director
Eh... pozitia de directonache se da pe pile Posted Image

Edited by YourFan, 10 June 2018 - 17:59.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Conversatie avuta acum la suport, a raspuns o doamna:
-Am o problema tehnica.
-Spuneti.
-Am creat userul dar primesc eroare la conectarea la FTP. Am trimis si un mail dar ma grabesc.
-Aaaa! Sunteti Zaharia Trahanache, am vazut mailul. L-am trimis mai departe la colegi si va vor raspunde cat de repede.
Bagami-as penis in toate, gandi cu zaduf Zaharia Trahanache.

#35
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostMizu, on 11 iunie 2018 - 10:11, said:

Conversatie avuta acum la suport, a raspuns o doamna:
-Am o problema tehnica.
-Spuneti.
-Am creat userul dar primesc eroare la conectarea la FTP. Am trimis si un mail dar ma grabesc.
-Aaaa! Sunteti Zaharia Trahanache, am vazut mailul. L-am trimis mai departe la colegi si va vor raspunde cat de repede.
Bagami-as penis in toate, gandi cu zaduf Zaharia Trahanache.
eu tre sa vb in engleza. macar la asta ma pricep cat de cat

#36
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postusturoi-copalau, on 09 iunie 2018 - 23:15, said:

Plus ca salariul, nu e mare ,dar e ok si orele la fel.
Ce salariu ai si in ce oras esti angajat ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate