Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

dresaj caine.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

SmurfK

SmurfK

Senior Member

• Grup: Senior Members
Din ce am discutat și eu cu un dresor, la vârsta asta, comenzile de genul "șezi", "culcat", sunt doar așa, să zici că ai făcut ceva. Importantă acum e socializarea. Să îl scoți să vadă mașini, biciclete, copii, trotinete, motociclete, să audă claxoane, țipete, urlete, tot felul, și să se întâlnească cu oameni, căței, alte animale. Așa că ce te interesează acum e să meargă în lesă, să îl poți ține mereu pe partea stângă, să meargă corect, nici în față, nici în spate, să-și știe numele, să știe "hai", să știe să nu îți rupă mâna când vede un alt câine sau ceva ce i se pare lui interesant. Dresajul propriu-zis, care poate include și comenzile alea, așa-zise "trick-uri", pe la 6 luni poate începe.

Și cățelușa mea de patru luni, o am de-o săptămână, și face șezi, culcat, dă lăbuța, dar când aude un claxon încremenește. În contextul ăsta, comenzile astea pe care le-am învățat în casă, sunt absolut inutile, pentru că afară nu mă poate asculta, fiind mult prea multe lucruri care o distrag. Sunt fun și ei se pare că-i place să le facă, dar cel mai probabil ei îi plac pentru că primește recompensa.

FetcuDaiana

FetcuDaiana

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna , am adoptat un catel cane corso (nu e rasa pura ) are 6 luni si e foarte agresiv cu mine si cu partenerul meu , daca nu il las sa ma muste latra incontinu , e foarte rau si nu stiu cum sa procedez , eu stau in chirie si nu asi vrea sa il pierd din cauza asta , si mai are o problema dd fiecare data cand vreau sa il scot afara sa ii pun hamul sau zgarda musca o roade schiauna ,nu merge nici de cum

SmurfK

SmurfK

Senior Member

E normal să nu-i placă zgarda și hamul, le simte ca fiind în plus. Pune-le în casă, perioade scurte de timp și recompensează-l. Cu timpul le va accepta și nu le va mai găsi ca fiind anormale.

Cât despre "agresiv", "mă mușcă". Dacă ar fi vrut să te muște un cane corso, fie el și de 6 luni, nu mai aveai degete să scrii pe forum. El are energie, vrea să se joace. Nu e rău din cauza asta, trebuie să aibă un program de plimbat, exerciții. La vârsta lui, trebuie să-l scoți de trei ori pe zi, de preferat două din alea trei să fie și cu exerciții. Ideal ar fi să găsești căței de vârsta lui și să-l lași să se joace cu ei. Dar pe lângă asta, trebuie să te joci și tu cu el. Învață-l fetch, ia-i jucării cu care poți juca tug of war, jucării pe care să le roadă, aleargă-l cumva.

Vârsta e dificilă. E perioada în care n-are astâmpăr, iar faptul că l-ați adoptat acum nu vă ajută. Ar fi fost ideal ori să-l adoptați la 3-4 luni, ori mai târziu, la un an. Acum e argint viu. Dar nu confundați joaca cu agresivitatea. Un cățel agresiv te capsează, te mușcă cu dorința de a îți face rău, nu te mușcă în joacă și nu sare pe tine. Cred sincer că ați ales greșit să adoptați un cățel, probabil ați fost vrăjiți de pozele cu oameni care se uită la TV cu cățelul în brațe și v-ați imaginat că așa e mereu...

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Mai bine iti luai un catel de talie mica. Un cane corso daca nu esti in stare sa-l stapanesti, e bomba cu ceas. Daca ar fi fost rasa pura, am convingerea ca ar fi fost mult mai linistit. Am prieteni si o verisoara care au aceasta rasa si sunt extrem de calmi si obedienti, chiar pui fiind. Ai grija ca e rasa de ordonanta si trebuie inregistrat la politie. Daca te prinde vreun politist zelos cu el pe strada si nu ai acte care dovedesc ca e inregistrat, risti amenda.

foxbat

foxbat

Guru Member

View PostFetcuDaiana, on 07 octombrie 2020 - 14:16, said:

Buna , am adoptat un catel cane corso (nu e rasa pura ) are 6 luni si e foarte agresiv cu mine si cu partenerul meu , daca nu il las sa ma muste latra incontinu , e foarte rau si nu stiu cum sa procedez , eu stau in chirie si nu asi vrea sa il pierd din cauza asta , si mai are o problema dd fiecare data cand vreau sa il scot afara sa ii pun hamul sau zgarda musca o roade schiauna ,nu merge nici de cum

buna. cauta rapid un dresor bun . e tarziu deja.

Octavian_A

Octavian_A

Member

• Grup: Members
Eu am un mioritic. Cam la aceeași vârstă a sărit la mine să mă muște. L-am luat de câteva ori de gât și l-am ținut așa cu picioarele în sus cât am putut(se agita foarte tare). Nu am mai avut probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate