Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebari fonduri europene

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.11.2013
In primul rand tin sa va spun ca nu stiu mai nimic despre acest tip de finantare. Daca intreb prostii, imi cer scuze.

Mi-a fost sugerat de catre membrii familiei sa incerc sa aplic pentru fonduri europene. Mi-au dat multiple exemple de oameni pe care ii cunosc ce au luat diverse sume sub 100000 de euro. Acele exemple sunt toate din agricultura.

Eu vreau sa deschid o afacere in domeniul productiei, afacere ce implica partea de cercetare si dezvlotare de produs, obtinerea avizelor si a certificatelor de conformitate, productia propriu-zisa si comercializarea.

As avea nevoie cam de 100000 de euro. 50000 pentru construirea unei hale de productie in Ilfov si 50000 pentru a acoperi cheltuielile cu partea de cercetare si dezvoltare, avize si echipamente de productie.

De la startul afacerii pana la comercializare ar dura cam 1 an, 1 an si jumatate, maxim. In tot acest timp as avea cheltuieli de 2000-3000 de euro pe luna, fara sa am vreun venit.

Din cate am citit, banii se dau dupa ce ai investit tu banii tai si a inceput sa mearga treaba. Eu nu am banii astia. Exista posibilitatea sa primesti fondurile pentru a le folosi efectiv la inceputul afacerii? Adica sa imi dea 100000 de euro la inceput de drum.

Se acorda fondurile si pentru alte domenii in afara de agricultura?

Se pot obtine fondurile direct de la UE sau trebuie ca statul roman sa fie intermediar? Adica sa trimit undeva la Bruxelles toate documentele cerute si aia sa imi dea banii daca aproba afacerea. Am citit ca vrei, nu vrei, trebuie sa apelezi la diverse persoane pentru consultanta.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Citeste https://www.startupc...abile-firme.htm

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ce vrei sa produci?

Vezi pe aici: https://www.afir.info/

6.2 si 6.4 sunt pentru productie, dar nu stiu daca mai sunt bani. Celelalte au tangenta cu agricultura.

Edited by baliosss, 09 June 2018 - 19:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate