Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Recomandare cutit dezosat/transat carne

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
belogerer l-ai spart acuma...cutit plus masat appx 500 de lei
Pt utilizare ocazionala eu zic ca nu ai nevoie de altceva :
http://www.tramontin...ru-dezosat-8494
Sunt si alte marci bune care au un rasport pret calitate bun...dar sa nu te arunci la chinezarii...Mai bine cumperi un cutit(brand) consacrat la un pret mai mare dar esti sigur  ca il vei folosii cat traiesti...Stima

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bre mosule mergi pe dick
Dar tre sa iti iei si o piatra buna..sau daca ai slaif acasa il tragi pe slaif dar cu banda fina de tot(o sa se cam toceasca in timp..dar estimez ca vreo 3-4 ani tot te tine cutitu ca nu transezi tu porci ca sa il tragi frecvent)

Eu am si dick si tramontina....cele de la tramontina par mai dure si sunt mai pretentioase la ascutit


#21
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postbelogerer, on 09 iunie 2018 - 19:18, said:

dick profesionale. orice ai lua ai nevoie obligatoriu de masat/ascutitor profi daca vrei sa faci treaba altfel nu faci nici juma de porc si te lasa taisul...pe la macelariicare chiar lucreaza la maxim 5 min se trece fiecare lama prin scula de indreptat taisul de cateva ori plus ceva masat...

a si sa nu uit...o manusa cu ochiuri de otel e sfanta daca vrei sa te feresti de surprize neplacute...
Transez pulpe si carne de porc sa bag la congelator, pentru acasa.

View Posthack_attack_69, on 09 iunie 2018 - 21:53, said:

belogerer l-ai spart acuma...cutit plus masat appx 500 de lei
Pt utilizare ocazionala eu zic ca nu ai nevoie de altceva :
http://www.tramontin...ru-dezosat-8494
Sunt si alte marci bune care au un rasport pret calitate bun...dar sa nu te arunci la chinezarii...Mai bine cumperi un cutit(brand) consacrat la un pret mai mare dar esti sigur  ca il vei folosii cat traiesti...Stima
O sa cumpar si o chestie de ascutit cutite.

View PostI2O, on 10 iunie 2018 - 02:23, said:

Bre mosule mergi pe dick
Dar tre sa iti iei si o piatra buna..sau daca ai slaif acasa il tragi pe slaif dar cu banda fina de tot(o sa se cam toceasca in timp..dar estimez ca vreo 3-4 ani tot te tine cutitu ca nu transezi tu porci ca sa il tragi frecvent)

Eu am si dick si tramontina....cele de la tramontina par mai dure si sunt mai pretentioase la ascutit
Sunt prea sarac sa transez porci, cumpar si eu cateva kg de porc de la carmangerie si apoi o transez, o pun in pungulite la congelator.

O sa vad ce cutit cumpar si acum ma gandesc ca unele sunt scurte si subtiri si altele sunt lungi si subtiri.

#22
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
cele lungi si subtiri sunt mai mult pentru feliat. pt transat/portionat e mult mai util un cutit scurt si subtire - e mai agil ca sa spun asa....

daca tot vrei sa faci o treaba ia in calcul si un aparat de vidat gen foodsaver.

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostArgent, on 10 iunie 2018 - 07:33, said:


Transez pulpe si carne de porc sa bag la congelator, pentru acasa.


O sa cumpar si o chestie de ascutit cutite.

Sunt prea sarac sa transez porci, cumpar si eu cateva kg de porc de la carmangerie si apoi o transez, o pun in pungulite la congelator.

O sa vad ce cutit cumpar si acum ma gandesc ca unele sunt scurte si subtiri si altele sunt lungi si subtiri.
http://www.tramontin...it-pentru-carne

Ca sa nu cumperi doua si de transat si de dezosat iti iei unu de la dick care sa aiba forma exact ca asta din poza
Cu putina indemanare poti sa dezoseszi cantitati mici si cu modelu asta,daca taie foarte bine

#24
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postbelogerer, on 10 iunie 2018 - 07:55, said:

cele lungi si subtiri sunt mai mult pentru feliat. pt transat/portionat e mult mai util un cutit scurt si subtire - e mai agil ca sa spun asa....

daca tot vrei sa faci o treaba ia in calcul si un aparat de vidat gen foodsaver.
O sa ma documentez.

Nu imi trebuie aparat de vidat ca pun carnea in pungulite.

View PostI2O, on 10 iunie 2018 - 08:40, said:

http://www.tramontin...it-pentru-carne

Ca sa nu cumperi doua si de transat si de dezosat iti iei unu de la dick care sa aiba forma exact ca asta din poza
Cu putina indemanare poti sa dezoseszi cantitati mici si cu modelu asta,daca taie foarte bine
Ma uit pe la bucatari de pe Antena1 si observ ca au cutite cam ca al meu de la bucatarie doar ca sunt ascutite ca cu acelasi cutit pot scoate pielita de pe peste, pielita de pe carne de miel sau ce gateau mai inainte si dezosa pestele.

Deci trebuie sa cumpara ceva de ascutit cutite ca am o piatra daia de ascutit cutite si nu stiu daca este chiar asa de buna...

#25
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostArgent, on 10 iunie 2018 - 16:30, said:

O sa ma documentez.

Nu imi trebuie aparat de vidat ca pun carnea in pungulite.




ba tocmai ca sa pui carnea in pungulite ITI TB APARAT DE VIDAT...OFFF.....

Attached Files


Edited by belogerer, 10 June 2018 - 18:15.


#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostArgent, on 10 iunie 2018 - 16:30, said:


O sa ma documentez.

Nu imi trebuie aparat de vidat ca pun carnea in pungulite.

Ma uit pe la bucatari de pe Antena1 si observ ca au cutite cam ca al meu de la bucatarie doar ca sunt ascutite ca cu acelasi cutit pot scoate pielita de pe peste, pielita de pe carne de miel sau ce gateau mai inainte si dezosa pestele.

Deci trebuie sa cumpara ceva de ascutit cutite ca am o piatra daia de ascutit cutite si nu stiu daca este chiar asa de buna...
Nu te lua dupa ce vezi in emisiunile alea

Eu am o piatra king cu doua granulatii 250 si 1000,pot sa zic ca isi face treaba ok
Am dat 150 de lei pe ea parca

#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am cumparat cutitul de dezosat din Auchan si este dintr-o bucata, are lama dintr-o bucata.
Taie de zici ca este posedat, m-am taiat de 3 ori, de 2 ori taiat si am intrat cu varful de la cutit in deget, taie bine de tot.

O sa pun ceva poze mai incolo cu cutitul de 19 lei.
Este ceva in genul asta https://www.chefmani...erne-14-cm.html
Tot 14 cm sa zic ca are si aceeasi forma.

#28
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Asteptam pozelePosted Image ...

#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu mai am chitanta sa stiu suma exacta, 19 lei si ceva.
Exact modelul asta https://www.olx.ro/o...49-ID9OQeH.html
Imi place ca lama este dintr-o bucata si pe cutie scria sa il ascut inainte de folosire, acum ce sa zic... cutitul taie foarte bine si nu l-am mai ascutit.

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ala mi se pare un ”șiș” de sicilian. Posted Image

#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu ma gandeam ca astia de la Auchan is gaozari si nu au dat 5 ani garantie la cutit, pe el scrie 5 ani garantie.
Dar inteleg ce zici, transam cu el si ma gandeam ca cutitul asta spinteca, mergeam atent sa nu alunec prin bucatarie...
L-am pus deoparte ca jucarie pentru dezosat si doar atat.

#32
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Acum sunt sigur ca taie bine ca-i nou...dar dupa prima ascutire sunt curios cum o sa taie....

#33
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Odata ce otelul este calitativ, cutitul va taia la fel de bine de ori de cate ori il ascute...Asta daca stie sa ascuta corect un cutit...Posted Image

#34
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
O sa caut pe youtube cum sa il ascut, am o piatra de ascutit cutite.
Sunt genul de om mai minimalist, adica lucruri mai de calitate si cam atat.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posthack_attack_69, on 18 iunie 2018 - 23:13, said:

Odata ce otelul este calitativ, cutitul va taia la fel de bine de ori de cate ori il ascute...Asta daca stie sa ascuta corect un cutit...Posted Image
Acum eu spun din propria experienta...pana nu am avut cutit profesional dick in mana nu am reusit sa dezosez si sa transez asa cum trebuie,cutitele astea aproape ca merg singure si nu sunt scumpe(60-70 de lei),am dezosat peste si mic si mare,iepuri,pui,porc...etc cu unu obisnuit nu as fi putut face asta

Astea de carrfour si Lidl le puteam ascuti oricat ca nu erau de treaba,,taiau atunci cand erau noi si dupa aia cand le ascuteam nu mai aveau gura ca atunci cand sunt noi
In schimb dick a avut aceeasi gura si nou dar si dupa ce il ascut...

Astea de la lidl si carrfour le folosesc la taiat legume

Edited by I2O, 19 June 2018 - 09:08.


#36
crocodilulsam

crocodilulsam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.12.2009
Dick, the best. Daca nu traiesti mult, te tine toata viata.Posted Image Vorbesc serios.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate