Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare cutit dezosat/transat carne

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am si eu nevoie de la voi de o recomandare si cateva pareri despre cutitul de dezosat/transat carne, adica din ce material sa fie, ce forma sa aiba.

La ce o sa fie folosit? La dezosat pulpe de pui, transat/portionat carne de porc, spata de porc.
Scos pielita de pe pulpe de pui, de curcan, decupat grasimea de pe carnea de porc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Simplu
Sa fie cu lama din otel si maner foarte aderent.
Pentru utilitate crescuta ar trebui sa ai mai multe cutite cu lama de mai multe lungimi - 12cm, 13cm, 15cm etc. -
Victorinox sunt OK dar si ZWILLING sau Dixon care au lame flexibile deci foarte utile

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
lama relativ lata, lungime 15-20 cm

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
+ascutit la un unghi de 15 grade(cum sunt cele pentru filetat) si o sa iti fie frica sa tai cu el. Cutitul in sine conteaza din punct de vedere al fiabilitatii( cat de des trebuie sa il ascuti), dar ceea ce il face cu adevarat folositor nu e e aliajul din care e facut ci unghiul de ascutire.

PS: Pt ce ai tu nevoie eu imi fac treaba cu orice cutit de bucatarie ascutit la unghi de 20 de grade.
PS2: Daca poti taia hartie cu el, poti dezosa orice :P.

Edited by Serafim606, 09 June 2018 - 16:39.


#5
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
"relativ lata" e ceva prea relativ zis... unii ar zice ca trebuie ingusta. dai o cautare pe net "cutit dezosat" si vei gasi destule imagini. majoritatea sunt curbate spre varf si un pic flexibile, cu lungimi de cca 15 cm. poate or fi niste bucatari profesionisti printre noi, ei ar trebui sa stie cel mai bine.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alea marca TEFAL de la altex nu sunt bune ? Vreau sa imi cumpar si eu unul cand prind transport gratuit.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Naijax, on 09 iunie 2018 - 16:17, said:

Pentru utilitate crescuta ar trebui sa ai mai multe cutite cu lama de mai multe lungimi - 12cm, 13cm, 15cm etc. -
Victorinox sunt OK dar si ZWILLING sau Dixon care au lame flexibile deci foarte utile

Lui Argent, un cutit de 19 lei i se pare scump iar tu ii recomanzi zwiling ?  Posted Image

 Argent, on 09 iunie 2018 - 15:44, said:

Vazui in auchan 19 lei un cutit de dezosat dar imi dadea bugetul peste capat.

Am uitat sa pun linkul  https://forum.softpe...4#entry23033088

Edited by Paz, 09 June 2018 - 17:08.


#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exact, pt dezosat pt lama ingusta. La transat poate lama mai lata.


#9
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Asa e, cutitul pentru dezosat trebuie sa fie ingust, foarte ascutit si usor curbat la varf. Am gasit la metro si nevasta-mea e foarte multumita la bucatarie.

#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Iti trebuie lama ingusta, sa o manevrezi usor pe langa oase, suficient de lunga sa ajungi peste tot. Acum depinde ce si cum lucrezi, cat de mari sunt bucatile.
De le ai deja taiate si isi colo un os, nu te complici cu cutit specializat. Lucrezi mult, carcase etc. Clar ca vrei cutit bun, lama usoara sa nu oboseasca mana etc.


#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Naijax, on 09 iunie 2018 - 16:17, said:

Simplu
Sa fie cu lama din otel si maner foarte aderent.
Pentru utilitate crescuta ar trebui sa ai mai multe cutite cu lama de mai multe lungimi - 12cm, 13cm, 15cm etc. -
Victorinox sunt OK dar si ZWILLING sau Dixon care au lame flexibile deci foarte utile
Notat firmele.

 MarianG, on 09 iunie 2018 - 16:26, said:

lama relativ lata, lungime 15-20 cm
Notat lungime.

 Serafim606, on 09 iunie 2018 - 16:38, said:

+ascutit la un unghi de 15 grade(cum sunt cele pentru filetat) si o sa iti fie frica sa tai cu el. Cutitul in sine conteaza din punct de vedere al fiabilitatii( cat de des trebuie sa il ascuti), dar ceea ce il face cu adevarat folositor nu e e aliajul din care e facut ci unghiul de ascutire.

PS: Pt ce ai tu nevoie eu imi fac treaba cu orice cutit de bucatarie ascutit la unghi de 20 de grade.
PS2: Daca poti taia hartie cu el, poti dezosa orice Posted Image.
Notat.

 nlcian, on 09 iunie 2018 - 16:48, said:

"relativ lata" e ceva prea relativ zis... unii ar zice ca trebuie ingusta. dai o cautare pe net "cutit dezosat" si vei gasi destule imagini. majoritatea sunt curbate spre varf si un pic flexibile, cu lungimi de cca 15 cm. poate or fi niste bucatari profesionisti printre noi, ei ar trebui sa stie cel mai bine.
Dupa forma gasita pe google nu am nici macar un cutit de genul ala, deci trebuie sa cumpar cutit.

M-am ofticat cu cutitele mele care se miscau in gol si mai ca imi era frica ca ma tai singur.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Mosule, am avut momente cand bagam la congelator 5 porci pe an. Nu ai nevoie de cutit cu forma speciala.  Ia ce ai in casa, ascutit sa fie. Indemanarea nu tine de forma cutitului.

#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 TruculMagic, on 09 iunie 2018 - 17:03, said:

Alea marca TEFAL de la altex nu sunt bune ? Vreau sa imi cumpar si eu unul cand prind transport gratuit.
Ce pret au?

 Paz, on 09 iunie 2018 - 17:03, said:

Lui Argent, un cutit de 19 lei i se pare scump iar tu ii recomanzi zwiling ?  Posted Image



Am uitat sa pun linkul  https://forum.softpe...4#entry23033088
Daca este ceva de calitate plusez la buget.

 argentum, on 09 iunie 2018 - 17:06, said:

Exact, pt dezosat pt lama ingusta. La transat poate lama mai lata.
Nu trebuie la milimetru... doar ca sa tai grasimea, sa scot pielita de carne, treburi de genul.

 Labelleepoque, on 09 iunie 2018 - 17:06, said:

Asa e, cutitul pentru dezosat trebuie sa fie ingust, foarte ascutit si usor curbat la varf. Am gasit la metro si nevasta-mea e foarte multumita la bucatarie.
Notat, nu am un asemenea cutit o sa ma apuc nitel sa ma documentez si o sa cumpar un asemenea cutit.

 argentum, on 09 iunie 2018 - 17:07, said:

Iti trebuie lama ingusta, sa o manevrezi usor pe langa oase, suficient de lunga sa ajungi peste tot. Acum depinde ce si cum lucrezi, cat de mari sunt bucatile.
De le ai deja taiate si isi colo un os, nu te complici cu cutit specializat. Lucrezi mult, carcase etc. Clar ca vrei cutit bun, lama usoara sa nu oboseasca mana etc.
Ciudat ca am tot felul de cutite dar nu am un cutit cu o asemenea forma.

 Serafim606, on 09 iunie 2018 - 17:11, said:

Mosule, am avut momente cand bagam la congelator 5 porci pe an. Nu ai nevoie de cutit cu forma speciala.  Ia ce ai in casa, ascutit sa fie. Indemanarea nu tine de forma cutitului.
Deci am luat la rand toate cutitele, am luat cutitul cu lama a mai mare si apasam pe ea de ma tot gandeam sa "sa vezi ce ma tai eu acum si trebuie sa ma duc la spital" ca apasam prea tare pe cutit si ma ofticam ca nu se taie carnea.

#14
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Asta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rqf38_DIc2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Supermax, 09 June 2018 - 17:46.


#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Argent, on 09 iunie 2018 - 17:18, said:

Daca este ceva de calitate plusez la buget.

Ok, acum imi e clar. Sa-ti dau si eu un sfat.

Alege o tara din vest la care cunosti mai bine limba, mergi pe amazonul de acolo, cauta produsul care te intereseaza, si alege-l in functie de ratingurile celor care au cumparat si au fost satisfacuti. Asa e cel mai dificil sa gresesti.Posted Image

Edited by Paz, 09 June 2018 - 18:40.


#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Supermax, on 09 iunie 2018 - 17:46, said:

Asta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rqf38_DIc2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiu daca pentru 2 pulpe si ceva carne de porc merita sa cumpar o asemenea masina.
Si vorba aia... am deja polizor de banc.

 Paz, on 09 iunie 2018 - 18:39, said:

Ok, acum imi e clar. Sa-ti dau si eu un sfat.

Alege o tara din vest la care cunosti mai bine limba, mergi pe amazonul de acolo, cauta produsul care te intereseaza, si alege-l in functie de ratingurile celor care au cumparat si au fost satisfacuti. Asa e cel mai dificil sa gresesti.Posted Image
Si vrei sa ma aleg cu dosar penal ca am comandat cutite online? Sa zic ca am vazut la vama ca nu ai voie sa comanzi cutite.

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Argent, on 09 iunie 2018 - 18:49, said:

Nu stiu daca pentru 2 pulpe si ceva carne de porc merita sa cumpar o asemenea masina.
Si vorba aia... am deja polizor de banc.

Si vrei sa ma aleg cu dosar penal ca am comandat cutite online? Sa zic ca am vazut la vama ca nu ai voie sa comanzi cutite.
Eu am luat si satâr, online Posted Image dar nu mai stiu de unde venea.
Ideea e ca de acolo alegi marca si modelul potrivit pt tine. Pe urma cauti si cumperi unde vrei.

 Serafim606, on 09 iunie 2018 - 17:11, said:

Mosule, am avut momente cand bagam la congelator 5 porci pe an. Nu ai nevoie de cutit cu forma speciala.  Ia ce ai in casa, ascutit sa fie. Indemanarea nu tine de forma cutitului.
Chestia e ca sunt unii chițibușari carora le place sa aiba scula potrivita pt fiecare eveniment. Daca-ti spun ca eu am debaraua plina de bosch professional care inca mai asteapta sa fie folosite pt prima oara...

#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
dick profesionale. orice ai lua ai nevoie obligatoriu de masat/ascutitor profi daca vrei sa faci treaba altfel nu faci nici juma de porc si te lasa taisul...pe la macelariicare chiar lucreaza la maxim 5 min se trece fiecare lama prin scula de indreptat taisul de cateva ori plus ceva masat...

a si sa nu uit...o manusa cu ochiuri de otel e sfanta daca vrei sa te feresti de surprize neplacute...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate