Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Kadjar 1.2 TCE 130 CP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
611 replies to this topic

#415
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nokian toata ziua !  De astea am si eu pe Vitara si fac toti banii Posted Image

#416
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nokian is foarte bune pe zapada, mie asa mi s-au parut.

#417
ironR

ironR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.07.2006
Fiind curios de masina si de motor, ti-am citit in mare parte cam tot ce ai scris. A fost pe lista mea Kadjar, dar in cele din urma, mai bine zis acum aprope doi ani, am ales Sportage. Felicitari pt achizitie! Eu am ales aceasta clasa mai mult pt concedii, in oras e destul de anevoios sa mergi cu ea, in sensul ca necesita mai multa atentie unele manevre. Daca as fi vrut ceva pt oras as fi mers fara discutie pe Vitara pe care am testat-o (fac o paranteza sa spun ca masina e f ok dotari/calitate/pret ma refer desigur la versiunea spirit testata la vremea aia). Daca ai bunavointa, spune-mi cum se manifesta motorul in ture joase, gen acceleratie de la 1100 la 2000 rpm, sunt sigur ca te-ai confruntat macar o singura data cu situatia asta - ma intereseaza daca motorul te-a surprins sau  nu cum trage la turatiile, intreb asta pt ca sunt curios de elastifitatea motorului 1.2, nu am ajuns sa fac test drive cu el.

Legat de anvelope, iti recomand sa te uiti si la asa ceva: https://www.marvinau...r-wsc-98-t.html
Am studiat multe review-uri pana sa ajung la un compromis bun pret/calitate, le-am luat pt ca am ramas impresionat de cate review-uri bune au, rezultatele sunt excelente, simti cum calca anevlopa pe sosea. Fara modestie spun ca le-am simtit cel putin la fel de bune ca pirelli sottozero daca nu chiar peste, cel putin pe drumuri desfundate sunt peste. Nokian nu am avut pana acum.

#418
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pana iti raspunde Remi, iti spun eu cate ceva :
1- motorul asta nu se mai fabrica, deci daca vrei unul gasesti doar second !
2- nu este indicat sa mergi cu el sub 2000 rpm, hai minim 1800.
3- reactioneaza fix la fel ca un diesel la turatiile respective, adica are lag la greu daca bagi piciorul in el.
Poti merge subturat daca stii si ai fost obisnuit, spre exemplu eu venind de pe aspirat am avut o problema pana m-am obisnuit sa merg turat cu el. Am trecut peste moment abia dupa 5000 km cand si motorul s-a lasat mai mult. Am trecut si peste masuratul consumului si folosesc masina sa ma bucur de ea, adica fix asa incat sa ma faca sa ma simt bine. In oras as putea merge si cu ultima treapta insa 2-ul si 3-ul sunt baza. Nu o forjez fiindca am drumuri foarte scurte  insa de regula 2-ul e baza si 3-ul il folosesc pe post de frana de motor si condus "eco" .
Masina se simte excelent dupa 2800-3000 rpm trage, raspunde cum trebuie, nu se gatuie, e un deliciu.
A, si daca vrei fun mergi cu schimbatul la 4500-5500 😉

Edited by M0sGerila, 08 November 2018 - 21:00.


#419
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 ironR, on 08 noiembrie 2018 - 16:51, said:


Da au fost cazuri cand eram in 1000 si ceva de ture si trebuia sa accelerez mai rapid, nu voi minti ca e racheta ptr ca NU e. Imi dau seama dupa lag ca sunt in treapta gresita si retrogradez. In schimb de la 2000 in sus trage foarte bine, nu are nici o treaba.
Mersi de pontul cu anvelopele, inca nu le-am luat pentru ca astept zapada :).
Si la mine Sportage a fost pe lista scurta dar venea dupa 6 luni de asteptare.

#420
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Siteul ala de anvelope e ok ? Astept Black Fraieri dei sa vad daca gasesc ceva.

Edited by Remicade, 09 November 2018 - 15:01.


#421
silviur

silviur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.05.2003
Eu am luat acum 2 saptamani Pirelli pe 17 de iarna, 600 lei, Nokian WR4 ala nou era 650.
Acum acelasi Nokian e 717 la emag. Trag astia puternic pe spatele soferilor :)

#422
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Din motivul asta voi lua de 16, merg puțin iarna, in Cluj am zăpadă pe carosabil câteva zile pe an. Caut o firma care sa le livreze gata montate pe janta că vreau sa iau cu jante că in timp se amortizează.

#423
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Nu cred ca vei gasi firma sa ti pe vanda gata montate si echilibrate, astia de le vand is comercianti, nu ateliere auto.
Legat de amortizare....in zece ani poate !
Eu am montat pe jentile masinii, la preturile actuale platesc montarea lor vreme de 11 ani si ajung la pretul jantelor si senzorilor....

#424
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 16.07.2013
Sunt magazine online care au și vulcanizare. Poți da un telefon și întrebi.

#425
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

 M0sGerila, on 11 noiembrie 2018 - 09:26, said:

Nu cred ca vei gasi firma sa ti pe vanda gata montate si echilibrate, astia de le vand is comercianti, nu ateliere auto.
Legat de amortizare....in zece ani poate !
Eu am montat pe jentile masinii, la preturile actuale platesc montarea lor vreme de 11 ani si ajung la pretul jantelor si senzorilor....
Eu in București am dat comanda de anvelope+jante și am plătit montarea și echilibrarea la ei. După ce am plătit factura, am pus cauciucurile in mașina și asta a fost :)

#426
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Remicade, on 11 noiembrie 2018 - 08:52, said:

Din motivul asta voi lua de 16, merg puțin iarna, in Cluj am zăpadă pe carosabil câteva zile pe an. Caut o firma care sa le livreze gata montate pe janta că vreau sa iau cu jante că in timp se amortizează.
Ce dimensiuni ai la anvelopele de vara , implicit pe jantele de pe masina ?

#427
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De vara am 17 cu 215/60, vreau sa iau de 16 cu 215/65, este dimensiunea in cartea mașinii.


#428
ironR

ironR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.07.2006

 Remicade, on 09 noiembrie 2018 - 14:58, said:

Siteul ala de anvelope e ok ? Astept Black Fraieri dei sa vad daca gasesc ceva.

Daca nu e tarziu...eu de aici am luat de 2 ori si totul a decurs f bine.
https://www.anvelope...c-215-65r16-98t

#429
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am luat pana la urma Falken Eurowinter HS01 pe 17" urmand ca la primavara sa iau jante tot pe 17" ca fiecare set sa fie pe janta lui, 400 de lei/anvelopa, la ce modele am urmarit eu nu a fost nici o reducere reala de Black Fraieridei.

#430
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Le-ai primit? De unde le-ai comandat?

#431
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Si ce dot au.

#432
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De la anvelodrom le-am comandat, m-am uitat pe compari.ro sa vad o firmă care are review-uri bune, încă sunt pe drum că e nebunie cu pachetele. Cât DOT a fi asta e, le-oi pune pe mașină și voi aștepta zăpada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate