Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Recomandare FLEX 125mm

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Snecko

Snecko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2018
Nu am stiut unde altundeva sa postez acest topic, asa ca imi cer scuze daca am incalcat regulile.

Buget maxim 450 ron
Ma intereseaza un flex puternic, sa-mi tina o viata si sa pot taia cu el prin tevi groase. Nu sunt de meserie, asa ca va fi folosit mai mult acasa, dar asta nu inseamna ca nu va fi folosit la greu, bunicul meu cel putin stiu ca-l va forta la maxim, el fiind de meserie.
Mi-am pus ochii pe un Bosch Professional GWS 1400, dar neavand experienta, am zis sa va cer opinia dumneavoastra, caci la sfarsitul zilei, ma intereseaza sa cumpar cea mai performanta, durabila si de incredere scula pe care o pot cumpara la acesti bani.
Va multumesc de ajutor.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Sa tina o viata folosit din greu nu exista.
De ce de 125 vrei? Pt tevi groase ia unul mare.

#3
Snecko

Snecko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2018

 dorin_2k, on 09 iunie 2018 - 08:39, said:

Sa tina o viata folosit din greu nu exista.
De ce de 125 vrei? Pt tevi groase ia unul mare.
Asa vrea bunicul meu, a zis sa nu cumpar mai mare. Oricum, nu am asteptari nerezonabile, stiu ca nu poate tine o viata, eu doar incerc sa gasesc cea mai buna piesa de pe piata la acesti bani.

#4
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
GWS 1400 e foarte bun.

Cu mentiunea ca e butucanos si greu de lucrat cu el cu o singura mana. Eu am renuntat la el pentru ca in timp ce mesteream aveam multe momente in care trebuia sa il folosesc cu o singura mana. Am luat un GWS 750 care e mult mai mic si ergonomic.

Daca e dispus sa mareasca bugetul pana pe la 1300-1500 RON poate sa cumpere Hilti.

#5
Snecko

Snecko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2018

 florin1008, on 09 iunie 2018 - 09:30, said:

GWS 1400 e foarte bun.

Cu mentiunea ca e butucanos si greu de lucrat cu el cu o singura mana. Eu am renuntat la el pentru ca in timp ce mesteream aveam multe momente in care trebuia sa il folosesc cu o singura mana. Am luat un GWS 750 care e mult mai mic si ergonomic.

Daca e dispus sa mareasca bugetul pana pe la 1300-1500 RON poate sa cumpere Hilti.

Mersi de parere. Nu maresc bugetul peste 450 de lei, e absolut maxim ca pana la urma nu il folosesc pe santier chiar daca va fi utilizat in niste scenarii mai pretentioase.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu zic sa iti iei unul mic de 125 cu acumulator. pt mine la tara e f convenabil ca nu-s tot timpul langa o sursa de curent.
nu-s cele mai puternice dar in unele situatii asta poate sa fie un avantaj.

si pt chestii mai serioase iti iei unul puternic de 350, ideal ar fi sa aiba si turatie reglabila

#7
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă vrei un flex adevărat de 125 bun să-l dai moștenire, 1320W, cel mai subțire corp și cel mai ușor dintre toate flexurile cu puteri comparabile, turație variabilă reglabilă, motor brushless (fără perii) cu magneți permanenți, zgomot redus, oprire imediată în caz de blocare a pânzei sau suprasarcină îți cumperi un Hitachi G13VE ! Lucrez cu acest model și nu l-aș da la schimb pe nici un flex cu perii de la orice marcă, pentru că viitorul acestor scule vor fi motoarele brushless mai puternice cu vreo 30%, cu consum mai mic, mai ușoare și mai reduse ca volum cu până la 50% !!! Toată treaba  este că bugetul tău este prea mic pentru a cumpăra scula Hitachi, curios totuși ! dar îl găsești în țară la un preț scontat mai ieftin decât în Germania sau pe ebay  ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 09 June 2018 - 10:26.


#8
Snecko

Snecko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.06.2018

 Viorelsolar, on 09 iunie 2018 - 10:26, said:

Dacă vrei un flex adevărat de 125 bun să-l dai moștenire, 1320W, cel mai subțire corp și cel mai ușor dintre toate flexurile cu puteri comparabile, turație variabilă reglabilă, motor brushless (fără perii) cu magneți permanenți, zgomot redus, oprire imediată în caz de blocare a pânzei sau suprasarcină îți cumperi un Hitachi G13VE ! Lucrez cu acest model și nu l-aș da la schimb pe nici un flex cu perii de la orice marcă, pentru că viitorul acestor scule vor fi motoarele brushless mai puternice cu vreo 30%, cu consum mai mic, mai ușoare și mai reduse ca volum cu până la 50% !!! Toată treaba  este că bugetul tău este prea mic pentru a cumpăra scula Hitachi, curios totuși ! dar îl găsești în țară la un preț scontat mai ieftin decât în Germania sau pe ebay  ! Posted Image

Mersi de recomandare, dar la banii mei, imi pun pofta'n cui. Poate pe viitor, momentan am nevoie de ceva pana in 450 de lei. Aveti idee daca acel Bosch GWS 1400 e bun ? Sa merg pe acela ?

Edited by Snecko, 09 June 2018 - 10:33.


#9
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Uita-te la Fein. Sunt facute pentru munca grea in industria metalurgica
https://www.tools.st...anufacturer=327
Eu am ales un Makita pentru ca are si protectie la praf atunci cand tai gresie si altele de genul.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Fara suparare
Nu s-a inventat ce cauta bunicul tau - buget max. 450RON si sa tina o viata, folosit la greu, etc.
Mai degraba exista Mos Craciun, Zana Maseluta, Baba Cloanta, etc.,  dar un flex care sa corepunda cerintelor tale NU exista.
Doar daca dublezi bugetul te apropii vag de pretentile inaintate.
Restul e CAN CAN

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu folosesc cu succes de 1an BoschGWS850CE

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate