Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Daune provocate de vecinul de la etaj.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bubuta

bubuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.08.2006
M-am intors in tara si spre surpinderea mea am vazut o gaura in tavan in apartamentul recent renovat. Cand m-am uitat mai bine, am vazut o bucata de teava iesita din el (tavan). Va dati seama ce reactie am avut. Vecinul de deasupra mea, in loc sa traga teava remasa de la vechea instalatie de incalzirea, a batut-o in jos si, normal, a iesit pe suprafata tavanului meu.
Inainte sa ma apuc de renovare, m-am oferit ca le trag toate tevile si astup gaurile pe costul meu, numai una m-au lasat sa o scot. celelalte nu, te ingrozesti ce au in apartament, la gunoaie e lux....si ziceau ca vin gandaci din apartamentul meu la ei!
Au stiut ca am renovat apartamentul si ca nu sunt acasa. Ori au facut-o intentionat, ori au pus ceva gresie in baia mica, (ceea ce ma indoiesc) si, in loc sa traga teava , s-au sa o taie cu fexul, a fost mai usor sa o bata in jos. Cei care au lucrat la apartament meu s-au bagat mai adanc in beton si au taiat-o. Ei sunt intr-o situatie materiala destul de limitata, bine, nu sunt rasist si respect orice creatura umana, sunt romi....nu ma intereseaza ca pun manele la ora 4 dimineata si urla, sunt doar in vacanta si pt cateva saptamani pot suporta. Locuiesc doar mama cu baietzelul ei care are 48 de anisori fara loc de munca.
Ma tem ca o sa faca la fel si in celelalte camere.
Nu am vorbit cu ei ca beau amandoi, mama si fiu, gurile lor se aseamana cu o toba de esapament care emana gaze alcolice. Imi e frica sa nu sara la bataie si sa ma apar ca atare. Nu se poate discuta civilizat cu ei.
Cum as putea, pe cale legala, intr-un mod pasnic si civilizat sa rezolv situatia asta?

Attached Files



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca n-ai chef de discutii cu ei, atunci te duci la cel la care ti-ai asigurat locuinta si deschizi dosar de dauna; ei se ocupa de rezolvarea problemelor din apartamentul tau, apoi recupereaza banii de la vinovat.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asigurare facultativa ai?

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Pasnic nu poti rezolva decat daca scoti tu teava in jos si repari...

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
e mai ieftin si mai comod sa repari chesti aia.. nu-i sfarsitul pamantului.

#6
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Daca ai asigurare se ocupa ei sa te despagubeasca. Eu am avut din pacate vecini de acest fel, ma inundau periodic, nu am avut niciodata probleme cu asiguratorul. Asigurarea plateste catre pagubiti si ulterior vinde dauna catre alta firma care se ocupa de recuperare datorii.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Politie, asociatie de proprietari etc

La fel cu cazurile de inundatie. Macar acolo e accidental. Ai deschis pe aria drept penal, deci o luam ca distrugere...nu? Voit si intentionat!

Edited by arab, 09 June 2018 - 08:16.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Repara tavanul si resemneaza-te - in timp vei scapa de dat banii pe calmante.
Prinde o broasca , impaiaz-o si pune-o pe presul de la usa lor , noaptea , sa vezi ce cuminti vor sta cativa ani...e o superstitie la ei ca cineva le vrea raul si de aici incep fabulatiile in mintea lor , adica mai pe scurt le dai de lucru .
Gandeste-te ca rromi nu au lege, sunt ca parlamentarii, au scutul energetic a lui Vader .
Daca le faci rau cu legea exact prin gaura aceea va incepe sa curga diverse lichide , lucruri bune nu stiu sa faca dar daca le dai de facut rau la cineva sunt doctori docenti.

Edited by ldpe, 09 June 2018 - 08:22.


#9
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
o bati inapoi si le-o trimiti in sus pana le spargi podeaua...

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vecinul de deasupra mea are fata de cocalar, burtos, rotund la fata, e pietar sau ceva asemanator, l-am vazut carand zarzavaturi cu un papuc. Are trei copii si nu stiu ce fac in casa aia, nu le-a scapat niciodata nici cel mai mic zgomot. Cei dinaintea lor, ea era grefiera la tribunal iar el nu mai stiu ce scula, am crescut cu ei acolo, mai faceam zgomote, uneori ii auzeam ce-si ziceau fiindca-si vorbeau dintr-o camera in alta dar tot nu ma deranjau. In schimb astia de acum, parca nici n-ar fi, rar am vazut oameni asa finuti.

#11
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Te duci frumos la administrator. Discuti cu el ce masuri se pot lua.
Mergi la politie.
Mergi la asigurator.

:)

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postbubuta, on 09 iunie 2018 - 07:15, said:

...
Cum as putea, pe cale legala, intr-un mod pasnic si civilizat sa rezolv situatia asta?
Si legal si pasnic in ziua de azi nu se poate! cand aud unii de lege si legiuitori devin agresivi!
Trage teava la tine si astupa gaura!

#13
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
am patit exact la fel, dupa renovare hop ... nu e teava , e camasa de la teava care a fost trasa
naspa , ne-am descurcat singuri , spuma glet lavabia.
noroc ca mai aveam ramasa putin dar tot se vede o mica diferenta de culoare.

vezi sa nu faca la fel si iin alte camere ca noi asa am patit pana am apucat sa merg la ei 2 camere le-au belit

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postarab, on 09 iunie 2018 - 08:13, said:

Voit si intentionat!
Exista si voit si neintentionat? Doar intreb.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsexi_tinna, on 09 iunie 2018 - 07:34, said:

Voi astia cu asigurarea vorbiti din experienta sau din teorii?
Cand aud aia ca vecinu e rrom il refuza fara sa clipeasca.
Aveti impresia ca asiguratorii sunt organizatie militara si au mascati la dispozitia lor si ca se bat pt tine pt 30 de lei pe luna sau cat o fi asig?
In cel mai optimist caz o sa timita un nene la usa lor care dupa ce ii inchid usa in nas o sa-ti zica ca n-are ce sa mai faca.
din experienta Posted Image
am avut vecin scandalagiu care m-a inundat, cu vorba buna nu ne-am inteles, m-am trezit cu el la usa cu portofelul in mana cum ca vrea sa ne intelegem, ca l-a dat asiguratorul in judecata si ii cere si alte chestii (cheltuielile de judecata + executarea silita); i-am explicat ca eu n-am nici o legatura cu procesul, ca mie mi-a reparat daunele asigurarea si sa mearga sa discute cu asiguratorul, ca nu-i problema mea.
e problema asiguratorului daca-si recupereaza banii sau nu; pentru mine important e sa-mi fie rezolvata problema fara certuri sau scandal.

Edited by _Smiley_, 09 June 2018 - 09:21.


#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostYOUR_GOD, on 09 iunie 2018 - 08:57, said:

Exista si voit si neintentionat? Doar intreb.
Da...e pleonasm!Posted Image

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Plenonasm inseamna alaturarea a doua cuvinte ce repeta gresit, aceeasi idee. Ca in cazul citat de mine.

#18
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

View Postarab, on 09 iunie 2018 - 08:13, said:

Politie, asociatie de proprietari etc

La fel cu cazurile de inundatie. Macar acolo e accidental. Ai deschis pe aria drept penal, deci o luam ca distrugere...nu? Voit si intentionat!
Multa bataie de cap pentru o cheltuiala relativ minora. Strange din dinti si repara-ti casa cat spui ca esti in tara. Decat sa te iei in gura cu gypsanii si sa te faca de comanda cand vei fi plecat, mai bine lasi de la tine si-ti faci reparatia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate