Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diferente in redare video!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
kill96

kill96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.02.2013
Buna seara, stiu ca este un topic similar, postez aici pentru ca celalat este blocat! Imi cer scuze!
Pe langa lumea rautacioasa de aici pe care ii ignor desigur, mai sunt si oameni care chiar vor sa ajute si nu judeca aiurea cum ar fi un user care ma de numeste ,,Nea Ion de la Raoin,, a aflat ca e ala zgomot in filme. Imi cer scuze pentru exprimarea mea mai ... ciudata, dar nea Ion asta e fotograf si cam asta ii este vocabularul lui, cum exista zgomot in poze gen grain asa si in filme, asta a fost nivelul meu de exprimare... nu cred ca trebuie sa fim experti ca doar de-aia cerem ajutor. Ma rog, locul asta nu e pentru a ne plange ci pentru a incerca sa lamuresc ceva si a ajuta la randul meu daca pot... Sa stiu daca returnez laptopul asta sau nu. Am cautat si pe google inainte de a posta pe aici dar nu prea am gasit nimic concret.
Detin un asus republic of gamers gl503vd, procesor i7700hq, placa video 1050 4gb, ecran ips full hd. Laptopul are o saptamana de cand l-am achizitionat. Am pe el windows 10 pro descarcat de pe site cu update la zii .
Problema este urmatoarea la orice film sau clip ma uit descarcat in laptop ( pe youtube vede ok) mi le reda ,,granulat,, mai ales pe fundal alb.
Am testat acelasi film cu acelasi player pe inca un laptop care este doar hd si este o diferenta foarte sesizabila. Las 2 screen ca sa vedeti si voi. Intrebarea este urmatoare, este un defect hardware sau software ? Drivere instalare de pe site producator, si update la zii inclusiv la placa video. Pot remedia problema sau returnez....

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Orice player video are si setari pentru imagine.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt imagini de rezolutie diferita. Granulatia face parte din pelicula cand filmul nu e tras 100% digital.
Deasemenea la randare sunt diferite nivele de conversie intre video si RGB, unele mai proaste ca altele...
Nu e niciun defect, este calitatea playerului, a filmului si setarile de randare hardware/software.

Edited by andreic, 08 June 2018 - 22:02.


#4
kill96

kill96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.02.2013
Pe laptopul celalat se vede foarte bine si este acealsi film copiat, acelasi player ! Ba chiar mai mult are ecran doar hd si nu vede absolut deloc ,,granulat,, ....

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Ce "granule" vezi tu? Apar identice.

Pune o mira si analizeaza.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu mi se pare sa fie vreo problema!

cu cit e rezolutia mai mare, cu atitea mai multe detalii vezi. si invers. iar "granulatia" respectiva intra la capitolul "detaliu".

incearca altceva. incearca sa vezi un film cu rezolutie mai mica, chiar mai mica decit cea a laptopului "de control", astfel ca filmele sa le vezi "in fereastra" in ambele playere. ferestrele vor fi de dimensiune diferite, din cauza rezolutiilor diferite, dar am senzatia ca n-o sa fie mai "granulat" unul decit altul.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Imaginea sufera de ceva posterizare, dar nu cred ca asta te deranjeaza. Indica tu zona din imagine care ti se pare cea mai deranjanta.

#8
kill96

kill96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.02.2013
Am testat cum ati zis, acelasi film rezolutie 720p bluray, acealsi player. Tot se vede o diferenta foarte mare. Tin sa precizez ca laptopurile au setari default.

Attached Files


Edited by kill96, 08 June 2018 - 23:29.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
in fereastra, NU in full screen!
pentru ca in momentul in care vezi un film de rezolutie mai mica in full screen, el este re-dimensiunat cu diversi algoritmi, de la (maxim) 1280x720 cit are filmul, la 1920x1080 in cazul full hd si la 1366x768 pe cel hd
ideea e sa vezi in fereastra acelasi film pe ambele ecrane, astfel incit sa nu apara scalarea la full screen.

LE
imi dau seama ce anume ti se pare diferit, insa nu stiu daca este vreun defect sau pur si simplu e din cauza diferitelor drivere, rezolutii, etc...

Edited by tEo, 08 June 2018 - 23:44.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
In pozele noi nivelul de negru pare prea ridicat in Laptop cu problema.png. N-ai detalii pe spatele omului, dar imaginea e cam gri.

#11
kill96

kill96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.02.2013
Revin cu teste in fereastra de data asta...din ce imi pare mie e acelasi efect.

Attached Files



#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Pune rezolutia la laptopuri identica si fa asa print screen.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
In imaginea din dreapta nivelul de negru este ridicat, deci se fac niste prelucrari care pot genera noise. Trebuie verificat si nivelul de alb... in video de foloseste 16-235 ca paleta de culoare YUY, in RGB e 0-255 si in functie de cum se converteste poate afecta zgomotul.
Deasemenea trebuie vazut pana la urma care este cadrul corect (prin captura cu Pot Player de ex), cel cu zgomot sau cel fara... altfel ar putea ca cel fara zgomot sa fie prelucrat in acest sens cu noise reduction iar imaginea sa fie stricata si lipsita de detalii.

Edited by andreic, 09 June 2018 - 07:52.


#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Este al treilea topic 99% similar frate !!!
De ce crezi ca "celalalt este blocat" ?!
Pentru ca e aceeasi problema care, de fapt, nu e nici o problema.

1. Nu mai folosi Windows Media Player
2. taie o bucatita (2-3 minute) de film (ATENTIE: fara recompresie, AviDemux > Copy) sau pune filmul complet pe youtube.
Asteapta sa-l proceseze HD, vezi cum se vede.

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
@kill96 conecteaza laptopul la un TV sau monitor pentru a face verificari. Părerea mea este ca folosești pentru redare un player configurat incorect, posibil cu o procesare agresivă a imaginii

Edited by nei-k, 09 June 2018 - 08:55.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Ai rezolutii diferite la cele 2 PS
1920x1080 la cel cu "probleme" si
1366x768 la celalalt
Sau poate forumul le redimensioneaza

Pune la fel pe ambele1920x1080

#17
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu are cum sa le puna pe ambele la 1080, cita vreme cel "mic" are doar 768...

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Sa le puna pe ambele la 1366x768 i sa vada asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate