Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Achizitie aparat de ras

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
+10 pentru lama clasica la care am revenit de cativa ani buni. Folosesc un aparat Muhle R89 Grande si un Merkur Future, pamatuf Muhle sintetic si diferite sapunuri.

Attached Files



#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBombalurina, on 09 iunie 2018 - 07:54, said:

+10 pentru lama clasica la care am revenit de cativa ani buni. Folosesc un aparat Muhle R89 Grande si un Merkur Future, pamatuf Muhle sintetic si diferite sapunuri.
L-am incercat si eu si pe ala, dar cand a venit momentul sa-l folosesc, a inceput sa-mi tremure mana rau de tot. Ma terorizau colturile lamei asa... la vedere.
Am ramas la vechiul mach 3.

#21
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Daca ai timp 10 minute pentru barbierit, si eu iti recomand aparatul clasic.
Ma barbieresc in felul asta de 3 ani si dupa cateva utilizari in care am invatat sa il folosesc, nu am mai avut nicio iritatie pe fata.
Eu folosesc tot Muhle R89 cu lame Feather.
Poti citi mai multe aici: https://forum.softpe...-aparat-de-ras/

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,070
  • Înscris: 04.03.2014

View PostPaz, on 09 iunie 2018 - 13:39, said:


L-am incercat si eu si pe ala, dar cand a venit momentul sa-l folosesc, a inceput sa-mi tremure mana rau de tot. Ma terorizau colturile lamei asa... la vedere.
Am ramas la vechiul mach 3.

E doar frica, nu-i ca te sinucizi, probbil nu te vei taia deloc:)
Eventual incerci primadata doar prima trecere usoara si apoi termini cu mach 3-ul.

Secretul e, dat de.
1. Un dus cal innainte, un sapun bun si pamatuful, miscari scurte si cu lama in pozitia corecta si sa nu apesi, si neaparat o lama buna pentru inceput.

View Postcostinthebest, on 09 iunie 2018 - 16:30, said:

Daca ai timp 10 minute pentru barbierit, si eu iti recomand aparatul clasic.
Ma barbieresc in felul asta de 3 ani si dupa cateva utilizari in care am invatat sa il folosesc, nu am mai avut nicio iritatie pe fata.
Eu folosesc tot Muhle R89 cu lame Feather.
Poti citi mai multe aici: https://forum.softpe...-aparat-de-ras/

pot sa treaca nu doar cateva ci o luna doua, dar rezultatul pozitiv fata de multilame in 90% din cazuri e sigur.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am luat de la LIDL vreo 10-12 la 5 lei setul , au 2 lame... merg surprinzator de bine chiar si de 2 ori Posted Image

#24
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Mi-am cumparat si eu un aparat de ras butterfly Qshave. Am folosit lame de ras Gillette Platinum + Gel de ras Gillette -> Dumnezeiesc. Mi-a placut maxim.

M-am barbierit toata viata (25+ de ani) cu Gillette Mach 3, Gillette Fusion, Wilkinson Sword -> aparate cu rezerve cu multiple lame.

Abia astept sa imi creasca barba sa ma barbieresc cu lama traditionala, e o senzatie misto rau. E ca atunci cand conduci un Mustang din 70 fara niciun sistem de siguranta si trebuie sa fii foarte precaut.

Am citit review-uri despre lame, cam cele mai bune sunt declarate Gillette Platinum. Scumpute dar merita. Functie de barba duc intre 4 - 6 rasuri. Multi prefera Astra -> bune si ieftine.

Eu daca am prins drag de Gillette nu am impuslul sa incerc altceva, dar probabil o sa o fac de curiozitate.

Urmeaza sa imi cumpar un pamatuf cu par de bursuc si un sapun de barbierit. Am citit lucruri bune despre Proraso Eucalipt.

Edited by izometric, 23 June 2018 - 16:37.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:

Urmeaza sa imi cumpar un pamatuf cu par de bursuc si un sapun de barbierit. Am citit lucruri bune despre Proraso Eucalipt.

Îți recomand un pămătuf sintetic. Sunt mai ieftine decât alea de bursuc și mai eficiente, se usucă mai repede, fac spumă mai ușor, sunt pur și simplu mai bune. Ăsta e excelent. De prin țară, mai greu. Găsești Omega, care nu sunt strălucite (sinteticele). De la Omega, alea de porc sunt probabil cele mai bune pămătufuri cu tipul ăla de păr. Mi se par mai bune decât Semogue. Așa că-ți poți lua și-un de-ăla dacă vrei ceva puțin mai țeapăn.

Proraso e decent, dar cam atât. Nu e nevoie să te zgârcești la săpun, pentru că ieși oricum mai ieftin decât ieșeai cu spumă la tub. Un Tabac sau un Saponificio Varesino te țin vreo 200 de înspumări, așa că 20 de euro sau cât costă un săpun nu-i un preț mare. E drept, e mai scump la cumpărare decât Proraso, dar efectiv preț/bărbierit, e tot pe-acolo. Un Proraso îl dai gata destul de repede, fiind un săpun moale.

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:

Multi prefera Astra -> bune si ieftine.

Nu știu care sunt ăia care preferă Astra, dar eu nu le pot folosi la bărbierit. Efectiv îmi e imposibil. Trag, agață, mi se par îngrozitoare. Am încercat câteva zeci de tipuri de lame, n-am găsit vreuna mai proastă decât Astra.
Plattinum și Stainless de la Gillette sunt foarte bune.

#26
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostSmurfK, on 23 iunie 2018 - 20:36, said:

Proraso e decent, dar cam atât. Nu e nevoie să te zgârcești la săpun, pentru că ieși oricum mai ieftin decât ieșeai cu spumă la tub. Un Tabac sau un Saponificio Varesino te țin vreo 200 de înspumări, așa că 20 de euro sau cât costă un săpun nu-i un preț mare. E drept, e mai scump la cumpărare decât Proraso, dar efectiv preț/bărbierit, e tot pe-acolo. Un Proraso îl dai gata destul de repede, fiind un săpun moale.


Sapunul Proraso nu se termina atat de repede totusi. Eu m-am cam plictisit de el cand l-am folosit. Totusi daca vrei doar din magazin fizic, e cel mai usor de gasit.

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:

Mi-am cumparat si eu un aparat de ras butterfly Qshave. Am folosit lame de ras Gillette Platinum + Gel de ras Gillette -> Dumnezeiesc. Mi-a placut maxim.

M-am barbierit toata viata (25+ de ani) cu Gillette Mach 3, Gillette Fusion, Wilkinson Sword -> aparate cu rezerve cu multiple lame.

Abia astept sa imi creasca barba sa ma barbieresc cu lama traditionala, e o senzatie misto rau. E ca atunci cand conduci un Mustang din 70 fara niciun sistem de siguranta si trebuie sa fii foarte precaut.

Am citit review-uri despre lame, cam cele mai bune sunt declarate Gillette Platinum. Scumpute dar merita. Functie de barba duc intre 4 - 6 rasuri. Multi prefera Astra -> bune si ieftine.

Eu daca am prins drag de Gillette nu am impuslul sa incerc altceva, dar probabil o sa o fac de curiozitate.

Urmeaza sa imi cumpar un pamatuf cu par de bursuc si un sapun de barbierit. Am citit lucruri bune despre Proraso Eucalipt.

Nu stiu unde ai citit ca Gilette Platinum sunt scumpe, pt ca nu sunt. Sunt ieftine si se gasesc in hipermarketuri. Pentru pielea mea insa sunt complet nepotrivite. Mai bine m-am impacat cu Mach 3, decat cu G.Platinum. Aparat DE am Muehle R89.
Cred ca depinde de tipul de piele si tipul de barba. Eu de ex am barba groasa si tare si piele sensibila.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Incearca personna sau feather

Cel mai smecher pamatuf l-am gasit la drogheria dm si e cel sintetic facut pe pentru ei.

#28
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:

Mi-am cumparat si eu un aparat de ras butterfly Qshave.
Qshave sunt copii dupa aparate consacrate dar am citit ca de multe ori sunt mai bune decat originalele care sunt foarte scumpe. Ceea ce ai tu cred ca este o copie dupa un Gilette(nu sunt sigur).

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:


Am citit review-uri despre lame, cam cele mai bune sunt declarate Gillette Platinum.
Nici pe departe, sunt printre cele mai proaste. Exista alternative, urmeaza sa le descoperi. Dar daca te intelegi bine cu ele foloseste-le cu incredere.

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:

Urmeaza sa imi cumpar un pamatuf cu par de bursuc.
Recomand un pamatuf sintetic de la Muhle, satisface toate preferintele(cam scump, 200-300 ron dar merita, te tine ani de zile). Nu cumpara pocnitori sintetice gen Proraso, Omega, etc. Recomand Muhle sau Plisson.

View Postizometric, on 23 iunie 2018 - 16:31, said:

Am citit lucruri bune despre Proraso Eucalipt.
Nu e un sapun rau dar e plin de chimicale, bun pe timp de vara(racoritor). Tot in liga lui iti recomand Cella, este cel mai curat sapun(ingerdiente naturale) la pret mic. Depinde de ce esti dispus sa-ti pui pe fata, sunt sapunuri de la 10 lei pana la 300-400 lei, tu decizi. Si e nasol, trebuie sa incerci multe produse pana gasesti ce ti se potriveste. Iti recomand sa-ti faci cont pe forumul barbieritdelux si acolo toate intrebarile tale vor primi raspuns.

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Avand in vedere ca vad ca ati ajuns sa vorbiti si de creme, va recomand sa incercati asta macar o data in viata. Stiu ca pare scumpa dar sa stiti ca face toti banii care ii costa. Macar pt zile mari si tot ar trebui avuta in casa.
Merge brici si de cadou.

#30
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View PostPaz, on 24 iunie 2018 - 03:28, said:

Avand in vedere ca vad ca ati ajuns sa vorbiti si de creme, va recomand sa incercati asta macar o data in viata. Stiu ca pare scumpa dar sa stiti ca face toti banii care ii costa. Macar pt zile mari si tot ar trebui avuta in casa.
Asta este cel mai scump sapun pe care-l am urmat de asta. Plus trasport(10-15 euro). Asa ca... am incercat. Sunt intr-adevar foarte bune dar nu le voi mai cumpara. Exista alternative mai ieftine. La nuavia cred ca doar bolul ala facut manual este foarte scump plus ca nu au rezerve, daca mai vrei cumperi cu tot cu bol...

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Alea puse de tine chiar mi se par exagerate. Nu le-as lua nici de proba, oricat ar fi de bune. Pe primul nu am gasit nici cantitatea dar presupun ca la pretul ala nu e pt cine intreaba.

#32
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
Nu te mint:

Attached File  I1.jpg   364.31K   25 downloads

Plus pamatuful recomandat de mine:

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   499.29K   25 downloads
  • Attached File  1.jpg   358.16K   24 downloads
  • Attached File  2.jpg   269.38K   24 downloads


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nici nu mi-a trecut prin anticamera mintii, ca m-ai fi mintit. Am zis ca-s exagerate ele la pret, nu vorbeam de tine.
Sa stii ca nu faci bine sa cumperi atat de multe deodata, crema de barba trebuie sa fie cat mai proaspata.

#34
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View PostPaz, on 24 iunie 2018 - 03:44, said:

Alea puse de tine chiar mi se par exagerate. Nu le-as lua nici de proba, oricat ar fi de bune.
De aceea i se spune "Barbierit de lux', este un hobby si nu o necesitate. Cine vrea o face, cine nu, nu.

View PostPaz, on 24 iunie 2018 - 04:11, said:

Nici nu mi-a trecut prin anticamera mintii, ca m-ai fi mintit. Am zis ca-s exagerate ele la pret, nu vorbeam de tine.
Sa stii ca nu faci bine sa cumperi atat de multe deodata, crema de barba trebuie sa fie cat mai proaspata.
Cand te prinde microbul n-ai ce face...Sapunurile n-au nimic, tin ani de zile. Eu sunt un mic copil in comparatie cu alti useri de pe forumul recomandat mai sus... Sper sa ma crezi, au unii acolo sute de sapunuri, zeci de pamatufuri, sute de after shave-uri etc. Eu sunt mic copil. Fa-ti macar de curiozitate cont si vei vedea singur. Dar cum am spus, e un hobby.

#35
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
After shave,, doar asta mai am acum:

Attached Files

  • Attached File  I.jpg   229.56K   14 downloads


#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca nu mi-as face cont acolo nici de nevoie. Faptul ca fara cont nu te lasa nici sa citesti deja m-a sictirit. Am dat deja 60 de euro pe pamatuf, folosesc crema de 15 - 17 euro, after shave de 20, am aruncat banii pe 3 aparate electrice din care folosesc unul (doar ca s-o tund cand e prea mare ), am luat si un aparat clasic pe care n-am reusit sa-l folosesc... la punctul asta mi se pare ca deja am exagerat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate