Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Program scris in excel (sau altceva)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Buna ziua,

Caut un ajutor profesionist pentru urmatoarea aplicatie:
1. Exista un aparat care trebuie sa faca un set de teste asupra unor alte aparate (sa zicem un calibrator care genereaza presiune).
Testele sunt de acelasi fel, numai ca variaza niste parametrii.
Trebuie proiectata si generata o baza de date de traductori
Sa zicem: Traductorul de presiune AAABBBCCC cu seria: 12345678 este de 100 bari, trebuie sa ii generam: 1 bar, 2 bari, 5 bari, 10 bari, 20 bari, 50 bari, 100 bari.
Aceasta se poate face generand un fisier csv cu un anumit format care invata calibratorul ce sa genereze si aduce si valorile masurate inapoi in acest fisier:
La sfarsit obtinem ceva de genul:
AAABBBCCC cu seria: 12345678 100 bari
   1 bar,  - 0.99 bar
   2 bari, - 1.99 bar
   5 bari, - 5.02 bar
10 bari, - 10.02 bar
20 bari,  - 20.04 bar
50 bari,  - 50.05 bar
100 bari. - 100.07 bar
Eroarea se calculeaza cu o formula ce se cunoaste: ... iese sa zicem 0.2% .
Aceasta valoare se compara cu o valoare maxima admisa ce a fost introdusa la fiecare traductor in parte.
In cazul in care eroarea este mai mare decat cea permisa, softul ia decizia : Respins , sa afiseze valoarea cu rosu; printeaza raport
In cazul in care eroarea este mai mica decat cea permisa, softul ia decizia : Admis , sa afiseze valoarea cu verde; printeaza raport

Am nevoie de cineva sa studieze aparatul si fisierul si sa-mi comunice un buget si un termen de realizare.
In cazul in care aceasta colaborare va merge, vor mai exista colaborari.

#2
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Hello, ce vrei tu se poate realiza prin Labview direct.Cauta un inginer software care stie labview si este dispus sa te ajute contra cost.
Si nu softul ia decizia, softul face intotdeauna cea ce i se spune sa faca.

Edited by WinstonMontana, 08 June 2018 - 10:03.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Hmm, ce zici tu acolo nu pare prea complicat, insa din ce am inteles eu, toate operatiile se fac pe o baza de date, independent de dispozitiv.
Am inteles ca faci o baza de date in care compari niste valori si atat, nu scrie niciunde ca acele valori provin din aparat, ci ca se introduc manual in baza de date.
Tu, probabil ca ai nevoie de un program care sa citeasca valori de pe un anumit port, COM, sa zicem.
De unde provine valoarea presiunii pentru comparatie?

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
Aparetele de masura au un domeniu de masurare, *0-100 bari,
tu vrei sa le calibrezi sau sa verifici daca si-au iesit din toleranta ?

Edited by MarianG, 08 June 2018 - 10:43.


#5
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postmaccip, on 08 iunie 2018 - 10:01, said:

care sa citeasca valori de pe un anumit port, COM, sa zicem.
iar pentru asta trebuie sa stii ecartul de presiune precum si ecartul de tensiune corespunzator , furnizat de traductor, apoi iti mai trebuie o placa de achiztii de date (gen NI-USB 6008/6009) care
se conecteaza direct la USB,iar apoi iti mai trebuie intervalul de esantionare, rezultia semnalului si abia apoi vine softul care preia de pe porturi.

#6
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Usurel, domnilor, ca spun tot.
Programul Excel - (sau ce o fi) genereaza un fisier de test care se salveaza pe un stick USB intr-un anumit format, cu terminatie .csv.
Calibratorul stie sa faca urmatoarele:
1) Citeste fisierul si genereaza presiunile cerute, citeste valorile masurate de la traductorul supus testarii, si le scrie in fisierul initial.
Apoi revii cu rezultatele la calculator, iti citesti rezultatele masuratorilor si softul ia decizia (da, softul ia decizia, nu operatorul) daca este admis sau respins.

View PostWinstonMontana, on 08 iunie 2018 - 11:00, said:

iar pentru asta trebuie sa stii ecartul de presiune precum si ecartul de tensiune corespunzator , furnizat de traductor, apoi iti mai trebuie o placa de achiztii de date (gen NI-USB 6008/6009) care
se conecteaza direct la USB,iar apoi iti mai trebuie intervalul de esantionare, rezultia semnalului si abia apoi vine softul care preia de pe porturi.
nu merge asa, stiu sa il fac asa....

View PostMarianG, on 08 iunie 2018 - 10:42, said:

Aparetele de masura au un domeniu de masurare, *0-100 bari, tu vrei sa le calibrezi sau sa verifici daca si-au iesit din toleranta ?
Le verific daca au iesit din toleranta

Edited by dizzy1000, 08 June 2018 - 11:16.


#7
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postdizzy1000, on 08 iunie 2018 - 11:16, said:

nu merge asa, stiu sa il fac asa....

Prima la mana:
nu stii, ca daca ai stii sa faci ce ti-am spus eu, atunci ce vrei tu ar fi o bagatela pentru tine. Insa nu este(pentru tine)\

Poti sa faci o aplicatie care interogheaza placa de achizitie dupa ce vrei tu, si rezultatele aplicatiei le stochezi intr-o baza de date
Apoi tot din acea baza de date , dintr-un tabel numit Etalonare, fie prin intermediul acelasi aplicatii sau al altei aplicatii faci logica
configuratorului lui peste prajit care compara datele experimentale din tabela Rezultate cu datele de referinta din tabela de Etalonare
Iar aceasta comparatie poti s-o faci fie prin codul aplicatiei(in ce  o sa fie scrisa) fie printr-un query exectuat pe RDBMS

Eu iti recomand sa gasesti pe  un inginer care stie Labview doarece este ideal pt ce vrei tu si in 7 zile ar fi gata
Sigur poti sa mergi si pe alte variante (cum ar fi labjack)  dar trebuie sa gasesti un inginer care se pricepe si la C si automatizari (doare cei care au facut masuratori in faculate,
se pricep la asa ceva) si o sa dureze 30 de zile, diferenta fiind doar costul hardwaer-ului de Labview, daca alegi varianta a doua.

Insa in ambele variante, proiectul o sa te coste bani frumosi, sa stii de pe acum.

A doua la mana:
Daca acest proiect al tau este pt scopul etalonarii altor traductoare, folosite in industrie sau agregate de la diferite firme,  atunci tot softul tau si tot hardwareul tau si toata logica ta trebuie sa fie acreditata RENAR(http://www.renar.ro/ro/), altfel esti pasibil de amenda/puscarie .

Iar ca sa fie acreditata RENAR te intorci la Labview iarasi =))

Edited by WinstonMontana, 08 June 2018 - 11:36.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
-cate dispozitive (sau tipuri de dispozitive) ai?
-cam cate valori (aproximativ) trebuie generate pentru fiecare dispozitiv in parte?
-aplicatia trebuie sa ruleze pe un singur computer, sau sunt mai multi utilizatori care o pot accesa simultan (eventual pentru a verifica daca anumite dispozitive sunt calibrate)?
-calibrarea unui dispozitiv se decide manual (stie userul cand e nevoie), sau trebuie efectuata periodic?
-ce rapoarte trebuie sa scoata aplicatia? ai vreun mockup?
-daca poti, trimite-mi pe pm un fisier de intrare, unul de iesire si o scurta descriere a formulei pentru calculul erorii

#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
vezi abatarea medie patratica, doarece aceasta este metoda standard acredita pentru un set de masuratori , intr-un interval finit de timp-> a se vedea frecventa de esantionare
a placii de achizitii

Edited by WinstonMontana, 08 June 2018 - 11:57.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdizzy1000, on 08 iunie 2018 - 11:16, said:

Usurel, domnilor, ca spun tot.
Programul Excel - (sau ce o fi) genereaza un fisier de test care se salveaza pe un stick USB intr-un anumit format, cu terminatie .csv.
Calibratorul stie sa faca urmatoarele:
1) Citeste fisierul si genereaza presiunile cerute, citeste valorile masurate de la traductorul supus testarii, si le scrie in fisierul initial.
Apoi revii cu rezultatele la calculator, iti citesti rezultatele masuratorilor si softul ia decizia (da, softul ia decizia, nu operatorul) daca este admis sau respins.

Pentru a genera date intr-un anumit format text, utilizand niste date dintr-un tabel, se poate face usor direct din excel.
Daca am inteles eu bine problema, te pot ajuta eu pe gratis.
Imi trebuie:
1-  sa completezi cateva inregistrari intr-un excel, dupa formatul pe care-l vrei tu, continand cateva exemple de traductori, presiuni sau ce ai tu pe-acolo.
Ideea e ca sa ma prind eu cum arata baza de date. Daca ma prind eu, voi face sa se prinda si excelul.
2- Imi dai un fisier din ala de-l pui tu in stick USB. Tot asa, sa vad exact care-i formatul datelor pe care-l vrea aparatul ala.
3- Ideal ar fi daca aparatul ala sa aiba descris undeva in specificatii formatul sub care citeste datele, ce anume date/comenzi accepta.. etc.


Si iti fac eu o foaie excel care sa faca urmatoarele.
A. Sa aiba o baza de date pe una din foi, in formatul pe care mi-l indici tu, eventual schimbam ceva pe-acoo de comun acord sa fie bine si din pdv al introducerii datelor, dar si din pdv al calculelor ce trebuie facute.
B. Sa aiba o alta foaie sau camp in care introduci tu senzorul pe care-l vrei, sau anumite date pe care vrei sa i le furnizezi aparatului in cauza.
C. Sa genereze intr-o alta foaie de calcul, un text care sa fie in formatul pe care-l vrea dispozitivul. Textul ala il poti copia si introduce intr-un fisier text care va sfarsi pe stickul USB..  Si cu fisierul ala, aparatul ar trebui sa functioneze.

Alta chestie.... Daca vrei, o facem online in Google Sheets. Cred ca va fi chiar si mai usor deoarece are niste functii faine, mai faine decat excelul de genul SQL Query si REGEX.

Daca-mi dai datele astea, fnctie de cat de complexa e chestia, iti zic cat dureaza, n-ar trebuii sa dureze mai mult de o ora daca am tot ce-mi trebuie.

#11
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postdizzy1000, on 08 iunie 2018 - 09:41, said:

Buna ziua,

Caut un ajutor profesionist pentru urmatoarea aplicatie:
1. Exista un aparat care trebuie sa faca un set de teste asupra unor alte aparate (sa zicem un calibrator care genereaza presiune).
Testele sunt de acelasi fel, numai ca variaza niste parametrii.
Trebuie proiectata si generata o baza de date de traductori
Sa zicem: Traductorul de presiune AAABBBCCC cu seria: 12345678 este de 100 bari, trebuie sa ii generam: 1 bar, 2 bari, 5 bari, 10 bari, 20 bari, 50 bari, 100 bari.
Aceasta se poate face generand un fisier csv cu un anumit format care invata calibratorul ce sa genereze si aduce si valorile masurate inapoi in acest fisier:
La sfarsit obtinem ceva de genul:
AAABBBCCC cu seria: 12345678 100 bari
   1 bar,  - 0.99 bar
   2 bari, - 1.99 bar
   5 bari, - 5.02 bar
10 bari, - 10.02 bar
20 bari,  - 20.04 bar
50 bari,  - 50.05 bar
100 bari. - 100.07 bar
Eroarea se calculeaza cu o formula ce se cunoaste: ... iese sa zicem 0.2% .
Aceasta valoare se compara cu o valoare maxima admisa ce a fost introdusa la fiecare traductor in parte.
In cazul in care eroarea este mai mare decat cea permisa, softul ia decizia : Respins , sa afiseze valoarea cu rosu; printeaza raport
In cazul in care eroarea este mai mica decat cea permisa, softul ia decizia : Admis , sa afiseze valoarea cu verde; printeaza raport

Am nevoie de cineva sa studieze aparatul si fisierul si sa-mi comunice un buget si un termen de realizare.
In cazul in care aceasta colaborare va merge, vor mai exista colaborari.
Salut!
Ai pe privat ceva... vezi daca este ok.  Apoi discutam

#12
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Ok, adun info si postez

#13
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
...posibil doar sa aduni info. free
Ti-am dat exact ce ai cerut mai sus

#14
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Multumesc de ajutor.
Acum... eu trebuie sa modific ce au creat altii inainte. beah.
Il trec in design mode, si pe un grafic deja facut vreau sa mai trag doua linii, una la +5% si una la -7% fata de o valoare de referinta.
O deseneaza, totul ok, salvez, ies din design mode, nu mai face liniile.
Oare de ce?

#15
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Am reusit sa le modific, umbland in VB din spate.
Acu sa vedem ce mai cere beneficiarul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate