Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Si totusi, ce telefon are cea mai buna camera?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
Galaxy S5 are camera de 16 Mp, iar Galaxy S9 doar de 12 Mp...

#20
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
Sper ca a fost o glumita.

#21
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Rezolutia mare in cazul senzorilor mici este mai degraba un dezavantaj (asa cum spunea si loock - fotositi mai mici). Printre altele creste zgomotul de imagine, cu precadere in lumina slaba.

#22
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postloock, on 08 iunie 2018 - 09:46, said:

.................
Asa cum e, DR-ul e tot mic, luminile arse, umbrele beznoase, zgomot mare in umbre, si filtrarea NR face oricum muci imagnea in umbre.
Nu are nici stabilizare la obiectiv, nu are OIS, si blitzul e slab - reda blurat, cu virari cromatice si detalii slabe.
WB (balansul de alb) este inconsistent, nu e de incredere in lumina artificiala
Reda mai soft/slab in colturile imaginii (optica imperfecta).
Lipsa OIS in combinatie cu timp lung de expunere duce la imagini miscate/blurate in lumina slaba.
Panorama e slaba.
Ghosting si strong fringing in imaginile HDR.
................
Probabil ai dreptate, dar nu m-au interesat prea mult stabilizarea, puterea blitzului, balansul de alb, functie de panorama etc. Fiind interesat de calitatea foto in lumina slaba sau minima (interior sau nocturn), fara blitz, m-am uitat tot timpul la calitatea zgomotului la ISO mare. Am atasat, spre exemplificare, doua imagini in care compar, prin alaturare, crop-uri 1:1 din fotografii jpg de la Huawei P20 Pro (stanga imaginii) si Panasonic CM1, la ISO 1600 si 6400. Daca tu consideri ca Panasonic CM1 are zgomot mare, la aceste valori ISO, fata de Huawei, inseamna ca eu nu vad bine...

La gama dinamica nu ma pronunt, nu gasesc aceste masuratori la CM1.

Cu siguranta Huawei P20 Pro sau alt flagship modern da de pamant cu CM1 la functiile si optiunile enumerate de tine, dar eu, personal uitandu-ma la nivelul de zgomot la valori mari ISO, nu pot decat sa-l pun pe primul loc pe CM1. Si aici e doar senzorul "vinovat", probleme pe care le mentionezi probabil ca vin din optica si procesare software.

(imaginile postate sunt descarcate din review-uri de pe ePHOTOzine, probabil singurul site unde sunt consecventi in fotografiile de test, pe parcursul anilor)

Attached Files



#23
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si totusi (sa fiu in ton cu titlul rubricii) nimic (inca) nu bate Nokia Lumia 1020 sau (mai apropiat de 2018) Microsoft Lumia 950 (XL).
Asta doar pentru cei ce doresc un telefon la care camera este primordiala.

Doar parerea mea: posibil ca HMD (noul "Nokia") sa poata depasi daca va ajunge la o intelegere cu Microsoft (deocamdata au facut un pas cu Pro Camera Nokia).

Edited by breitner, 08 June 2018 - 15:30.


#24
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pixel 2

#25
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Doar parerea ta (si a catorva).
Asta nu inseamna ca nu ti-o respect (parerea) dar ar trebui sa citesti mai mult de 10 review-uri (si nu de la prost tv).

* Una este sa se apropie (ca performante) sau sa egaleze si alta e sa depaseasca.

Edited by breitner, 08 June 2018 - 16:01.


#26
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

View Postcris2d2, on 08 iunie 2018 - 13:30, said:

Probabil ai dreptate, dar nu m-au interesat prea mult stabilizarea, puterea blitzului, balansul de alb, functie de panorama etc. Fiind interesat de calitatea foto in lumina slaba sau minima (interior sau nocturn), fara blitz, m-am uitat tot timpul la calitatea zgomotului la ISO mare. Am atasat, spre exemplificare, doua imagini in care compar, prin alaturare, crop-uri 1:1 din fotografii jpg de la Huawei P20 Pro (stanga imaginii) si Panasonic CM1, la ISO 1600 si 6400. Daca tu consideri ca Panasonic CM1 are zgomot mare, la aceste valori ISO, fata de Huawei, inseamna ca eu nu vad bine...

La gama dinamica nu ma pronunt, nu gasesc aceste masuratori la CM1.

Cu siguranta Huawei P20 Pro sau alt flagship modern da de pamant cu CM1 la functiile si optiunile enumerate de tine, dar eu, personal uitandu-ma la nivelul de zgomot la valori mari ISO, nu pot decat sa-l pun pe primul loc pe CM1. Si aici e doar senzorul "vinovat", probleme pe care le mentionezi probabil ca vin din optica si procesare software.

(imaginile postate sunt descarcate din review-uri de pe ePHOTOzine, probabil singurul site unde sunt consecventi in fotografiile de test, pe parcursul anilor)
știi că expunerea nu e formată numai din ISO, nu?

din ce văd în pozele acelea, ISO 1600 pe Huawei arată aproximativ la fel ca ISO 6400 pe Panasonic. dar n-ai luat în calcul că Huawei are f/1.8 și OIS care-i aduc un avantaj de cel puțin 2 stopuri, deci unde Huawei ar avea nevoie de ISO 1600, pentru aceeași scenă Panasonic-ul ar avea nevoie de ISO 6400.
unde mai e avantajul senzorului de pe Panasonic?

asta fără să mai luăm în calcul cât de bine filmează Huawei în comparație (mai multe cadre/s, stabilizare serioasă) și cât de bun este ca telefon față de Panasonic.

#27
PixelPeepers

PixelPeepers

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.06.2018
Daca te ajuta cu ceva in alegerea ta, am un canal youtube in limba engleza cu comparatii intre telefoane (focusate pe camere), unde am review-uri si comparatii cu cele mai performante telefoane si cele mai bune camere de pe piata, si nu numai. Acceseaza: https://www.youtube....zibAo4wXEfW-NCw

#28
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
In ziua de azi, cam toate smartphone-urile fac poze decente in conditii de luminozitate bună. Când este vorba de făcut poze in conditii de luminozitate scăzută, toate smartphone-urile fac poze modeste. Vrei sa făci fotografii la modul mai serios, iti cumperi o camera foto digitala dedicata.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postbluke424, on 08 iunie 2018 - 17:04, said:


știi că expunerea nu e formată numai din ISO, nu?

din ce văd ĂŽn pozele acelea, ISO 1600 pe Huawei arată aproximativ la fel ca ISO 6400 pe Panasonic. dar n-ai luat ĂŽn calcul că Huawei are f/1.8 și OIS care-i aduc un avantaj de cel puțin 2 stopuri, deci unde Huawei ar avea nevoie de ISO 1600, pentru aceeași scenă Panasonic-ul ar avea nevoie de ISO 6400.
unde mai e avantajul senzorului de pe Panasonic?

asta fără să mai luăm ĂŽn calcul cât de bine filmează Huawei ĂŽn comparație (mai multe cadre/s, stabilizare serioasă) și cât de bun este ca telefon față de Panasonic.
f/1.8 nu are nicio relevanta ca valoare absoluta. Valoarea f pe care o imparti la 1.8 este legata de dimensiunea senzorului si de distanta focala a obiectivului.
Ca si valoare absoluta f/2.8 @ 1" inseamna o "gaura" mai mare prin care intra mai multa lumina decat in cazul 1/2.3" sau 1/3.2".
Apertura exprimata in f/? e valabila doar cand se compara senzori de aceeasi dimensiune.
Legat de 1" care de fapt nu are 1", nici 1/2.3" nu sunt 1/2.3".
Legat de dimensiunea fotositilor, si asta trebuie pusa in context. Daca ar fi cum se spune, o camera de 5MP la o anumita dimensiune a senzorului ar trebui sa aiba imagini de aceeasi calitate cu o camera de 16MP si senzor de 4x mai mare ca si dim fizica pt ca are fotositii la fel de mari. Normal ca nu are. Nici pe departe.
Alt aspect legat de lumina slaba, OIS ajuta doar in situatia in care ai o scena statica. Altfel, daca ai un subiect in miscare, OIS nu ajuta la nimic pt ca ai nevoie de expunere scurta pt a-l prinde nemiscat.
In rest, puterea de procesare a facut ca niste camere modeste cum sunt cele din telefoane sa aiba performante f bune.

Legat de ISO, valorile lui pot fi comparate doar daca vorbim de acelasi timp de expunere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate