Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Recomandare telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salut, am de ales intre aceste 3 telefoane, ma intereseaza mai mult camera foto/video si bateria:
Htc 11 life, xperia xa2, samsung j5 2017 si huawei p9. Multumesc

#2
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cei 4 apostoli au fost 3: Luca si Matei!

HTC 11 life (camera mai buna are (insa) un chinez comunist, xiaomi Mi A1 (chiar daca nu e in lista)).
Sony din lista are camera slaba ( nu te uita la cei "o mie" de pixeli, altfel e alta discutie).

Edited by breitner, 07 June 2018 - 15:28.


#3
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Daca este sa aleg strict de acolo sony.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca Huawei are camera lui P10 lite e decenta. La fel si bateria.

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Dar despre samsung? Astazi trebuie sa aleg care sa fie. Din ce am vazut, p9 e oke, insa are dej 2 ani de cand e pe piata,  ma gandesc ca nu o sa mai primeasca updateuri?

#6
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Huawei P9

Dar uita-te si la Redmi 5 Plus.

#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ai cerut un sfat si ti s-au dat cateva.
Daca iti place Samsung J5 (un telefon bun), sau p9 lite (pentru design) ia-l si gata.
La orice android poti schimba sistemul de operare original (apropos de update-uri)!

#8
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View Postbreitner, on 07 iunie 2018 - 15:46, said:

Ai cerut un sfat si ti s-au dat cateva.
Daca iti place Samsung J5 (un telefon bun), sau p9 lite (pentru design) ia-l si gata.
La orice android poti schimba sistemul de operare original (apropos de update-uri)!
am vazut ca p9 lite ale putin mai slabut decat p9?

View PostTrafalgarLaw, on 07 iunie 2018 - 15:43, said:

Huawei P9

Dar uita-te si la Redmi 5 Plus.
nu e in lista la orange (o sa fie prelungire de abonament). Mai e si huawei p smart

Edited by debusy, 07 June 2018 - 16:05.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am avut până de curând Xperia XA1.
Cum filma telefonul ăla, mai rar!

#10
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postbreitner, on 07 iunie 2018 - 15:17, said:

Sony din lista are camera slaba ( nu te uita la cei "o mie" de pixeli, altfel e alta discutie).
Glumesti... IMX300 era slab pentru un flagship, dar la nivelul ala de pret e printre cele mai bune. In lumina decenta scoate poze cu niste detalii incredibile si culori foarte naturale. In lumina slaba, evident, nu se descurca prea bine. Dar la filmare si poze in lumina decenta sau buna sta excelent XA2.

@initiator Eu as alege dintre P9 si XA2, restul nu merita luate in seama. U11 Life are baterie slaba si e aberant de mare pentru un telefon cu display atat de mic. J5 2017 e pe nicaieri cu camera comparativ cu astea.
Acuma, P9 are clar camera mai buna ca XA2 si procesor o idee mai puternic. Daar are baterie mai slaba, e mult mai vechi si update-uri ciuciu. XA2 e mai nou, primeste update-uri foarte dese, suporta Project Treble si are baterie excelenta.

As merge pe XA2 daca doar dintre alea poti alege. Daca conteaza enorm de mult camera P9 (FARA LITE).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NCz8tDNz5HA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
XA2 o fi pentru tine bun dar:

"Open up day-lit shots on your laptop and they’ll generally look very sharp and punchy, much more so than most “affordable” phones with 13-megapixel sensors. Apart from the final 10% to the extreme left and right of the image anyway. Like previous high-res Xperias, there’s quite serious loss of sharpness towards the edge of the frame. It’s likely the result of a just-OK lens matched with a relatively large sensor.

Get close-up with your images and you’ll see they don’t have the sharpness or integrity of a true high-end setup either. The Moto G5 Plus’s larger pixel 12-megapixel sensor will beat it in some conditions. However, at the price I’m pretty happy with most of the results.

Just don’t expect too much at night. The Sony Xperia XA2 makes most night scenes, apart from the very darkest, look clear and bright enough. But aggressive image processing smoothes-out almost all fine detail in order to make the images look clean.

As with the daylight shots, they can look good before you zoom in. But do so and there’s just not much there. Some shots also have the “plastic” look of an overprocessed image too."

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
XA1 are WB mai bun fata de XA2 - chestie de software care se poate schimba.
XA2 are sharpening exagerat - probabil se poate schimba iar din software.
La detalii insa, XA2 e chiar putin peste XA1, insa ambele sunt sub XZ-uri si alte varfuri Sony.
Problemele XA2 sunt colturile drepte si lipsa senzorului gyro.

Daca bugetul nu permite nici XZ2 mare si nici XZ2 compact (are de 5" deci nu e compact), si suporti colturile drepte ca altfel nu luai in considerare XA2, vezi XZ, XZs, XZ1 - unele sunt la oferta si au si senzor gyro, etc.
Daca vrei rotunjit ar fi X performance din 2016, dar care are bateria cam mica pt performanta lui.
Daca nu te intereseaza performanta maxima ci doar peste jeg5, P9 lite si alte bashini amintite mai sus, vezi si Xperia X fara performance, care oricum e mai performant, are si full HD - din cauza asta nu e mult mai performant cu adreno 510, fata de bashinile alea care au mali MP1/MP2 pe HD simplu.

Alte variante ar fi Nokia 6.1 / 7plus / 8 / 8 scirocco, X6.

Era OK si 7 fara plus insa e pt Asia si nu are toate benzile de 4G, merge in unele, are si benzi din RO, dar ii lipsesc doua benzi comune si e posibil ca in unele celule/zone sa nu mearga 4G.

Edited by loock, 07 June 2018 - 16:44.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbreitner, on 07 iunie 2018 - 15:17, said:

Cei 4 apostoli au fost 3: Luca si Matei!

HTC 11 life (camera mai buna are (insa) un chinez comunist, xiaomi Mi A1 (chiar daca nu e in lista)).
Sony din lista are camera slaba ( nu te uita la cei "o mie" de pixeli, altfel e alta discutie).

Glumesti ?
XA2 are camera de pe flagshipul Z5 care e si acuma o camera foarte buna, bate o gramda de mid-uri.

As alege XA2, deoarece sony e un producator serios, face telefoane bune, autonomia e foarte buna din cate am vazut, e performant, primeste updateuri, etc. HTC ala are baterie execrabila fata de sony.

#14
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postdebusy, on 07 iunie 2018 - 16:03, said:

am vazut ca p9 lite ale putin mai slabut decat p9?

nu e in lista la orange (o sa fie prelungire de abonament). Mai e si huawei p smart

Nu au nici Xiaomi Mi A1?

Eu am P9 lite și îmi imaginez că și P9 se mișcă după anii ăștia cel puțin la fel de bine. Camera este MULT mai buna, dar nu pot spune același lucru de baterie. P9 va primi Oreo, la fel ca și P9 lite 2017, dar nu și cel din 2016.

#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Nici a1 nu era. Comandat p9

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate