Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Limba Spaniola: Duolingo vs Memrise

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
¡Hola!
Ok. M-am apucat de învățat spaniola și sper ca in aproximativ 4 luni sa ajung la un nivel avansat.
Totul pare foarte ușor in teorie dar cred ca practica omoară... zic asta după 2 ani de portugheza: înțeleg aproape tot in spaniola dar dacă e sa gândesc eu iese o salata între portugheza și umila mea franceza+ ceva spaniola auzita. E enervant!

Am început cu Duolingo care mi se pare ok. Fac cam 100xp pe zi (un topic/ 2 + trainig) și-am dat o încercare și la memrise dar m-am enervat putin ca are prea multe opțiuni și ma încurca, plus ca am încercat după câteva zile când deja știam câte ceva (și nu are opțiune de test plasament)

Pe lângă asta. Are cineva o carte PDF cu gramatica? (Din romana sau engleză). Știu ca dacă te apuci de învățat aiurea conversațional (cum fac aplicațiile) e greu sa aplici gramatica apoi și sa repari lacunele.


Planul ar fi, dacă ma sincronizez bine, sa ajung și in Spania pe final câteva săptămâni sa fac Exercițiu cu băștinașii locali.
Nu vreau sa învăț doar conversațional, ci și scris corect (dpdv gramatical), exprimare detaliata, etc.
Motivul: oportunități de joburi faine in Asia :lol:

Mulțam fain

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stii cat de mult te va ajuta sa interactionezi cu spaniolii..nici nu iti imaginezi. Te va ajuta enorm, crede-ma.

Asa am facut si eu cu o alta limba.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca ai creieru' "deschis" poti invata relativ repede la nivel conversational ! ...
dar la nivel avansat iti trebuie o gramada de "laboratoare" ! ... :)

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am nevoie de practica pe teren. Și un manual de gramatica la început.

M-am uitat la bilete spre Spania și is mai scumpe in August decât biletul meu spre România din Filipine :facepalm: din Septembrie se ieftinesc.

Conversațional ma descurc și acum. Am dat de spanioli și latin americani in ultimile 9 luni o grămada. Și majoritatea engleză nada.
Problema e ca vreau fluent, frumos și corect. Nu de țărănoaia ca acum :lol:

Aici dacă le zici ca ești din România la ceva angajat HR la o bere (după ce ai trecut de partea cu Twilight, Dracula și vampiri) o sa îți zică “Wow, So you speak Spanish and Italian right?! We have a job opening for this” dar nu m-aș baga fără sa știu pe bune :lol:

Italiana nu as învața. No me piace deloc. Dar io capisco.
Așa ca m-am băgat pe spaniola. Și începe sa îmi placa. Surprinzător (eu învățasem portugheza pentru ca nu îmi plăcea cum suna spaniola, muy femenino)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate