Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Telefoane mobile trimise in Nigeria

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Incerc de cateva zile sa-mi schimb telefonul cu altul de generatie mai noua si m-am gandit ca as putea sa-mi scot vechiul telefon la vanzare pentru a recupera o parte din bani. Mare mi-a fost mirarea sa constat numarul mare de persoane interesate care nu  vroiau decat un singur lucru! Sa le trimit telefonul in Africa (Nigeria) unei rude ca si cadou.
Ma poate lamuri si pe mine cineva in ce consta treaba asta? Despre ce poate fi vb?


imi cer scuze daca am gresit aria

Edited by hightech-sys, 07 June 2018 - 07:48.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
cel mai probabil e vreun scam

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthightech-sys, on 07 iunie 2018 - 07:43, said:

Mare mi-a fost mirarea sa constat numarul mare de persoane interesate care nu  vroiau decat un singur lucru! Sa le trimit telefonul in Africa (Nigeria) unei rude ca si cadou.

Pai cum ca si cadou?  Adica nu voiau sa plateasca?

Edited by MembruAnonim, 07 June 2018 - 07:57.


#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Este ceea ce se numeste TEAPA!

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Astia din Nigeria fac o gramada de escrocherii. Mi se pare ca tot ei sunt aia cu printul care vrea sa fuga de dictatura si te roaga sa accepti milioanele lui ca nu stie unde sa le puna....

Eu as sta la distanta.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Da ma il trimiti ca si cadou. Adica tu ii faci un cadou nigerianului, un gest frumos.

Edited by dreaQ, 07 June 2018 - 08:01.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMembruAnonim, on 07 iunie 2018 - 07:52, said:

Pai cum ca si cadou. Adica nu voiau sa plateasca?
nigerianul vrea sa faca un cadou cuiva, asa ca va cumpara telefonul de la hightech-sys, iar hightech-sys ar trebui sa-l trimita unei a treia persoane din nigeria.

View Posthightech-sys, on 07 iunie 2018 - 07:43, said:

.......Sa le trimit telefonul in Africa (Nigeria) unei rude ca si cadou.
Ma poate lamuri si pe mine cineva in ce consta treaba asta? Despre ce poate fi vb?
pe scurt: nu-ti va trimite banii.
mai pe lung: iti va trimite un ordin de plata conform caruia banii sunt in drum spre tine; OP-ul este, evident, fals, si nu vei primi banii
varianta si mai lunga: o sa-ti trimita un cec prin posta, pentru o suma mai mare decat cea ceruta de tine, apoi va spune ca a gresit si-ti va cere sa-i trimiti diferenta prin western union sau alta platforma de genul; dupa 2-3 saptamani cecul se va dovedi fie fals fie fara acoperire, si vei ramane fara telefon si eventual si fara diferenta trimisa prin WU.
mai e o varianta in care nigerianul are acces la contul de internet banking al cuiva si banii chiar vin, dar dupa cateva saptamani respectivul reclama frauda la politie si trebuie sa dai banii inapoi.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai pe ce site te-au acostat nigerienii astia?

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View Posthightech-sys, on 07 iunie 2018 - 07:43, said:

numarul mare de persoane interesate care nu  vroiau decat un singur lucru! Sa le trimit telefonul in Africa (Nigeria)
Acum iti sare in ochi ?
Numarul mare ...1 telefon...toate din Nigeria

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stai cuminte si uita de Nigeria . E mama escrocilor din galaxie .Nici Vader n-are ce le face astora .Din asta traiesc o gramada in tarisoara aia, tepe cu apeluri la numere cu suprataxe, inselatorii cu printi si colonei diversi, stai flex .

#11
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Ultima dată am fost abordat pe lajumate, în trecut și pe olx. Nu e mereu Nigeria, dar mereu se vrea trimiterea unui telefon mobil pe care îl ai la vânzare. Am făcut pe naivul când am fost abordat. I-am cerut doritorului banii avans pentru transport, fac estimare cost prin DHL, ieșea parcă pe la 80 usd, trimit omului ce am găsit, apoi el mă întreabă frumos de ce nu trimit prin poșta română, unde costă de 5 ori mai ieftin. Deci, cel mai probabil, nu era nici nigerian, nici măcar african, ci un românaș pus pe înșelăciune care stăpânea limba engleză. I-am scris în română că am alertat autoritățile și nu am mai auzit de el.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Initiatorule, eu zic sa-ti schimbi nick-ul in Lowtech, daca inca nu ai auzit de teapa asta clasica, care circula de la inventarea internetului. Masini de cusut Singer nu cumperi? Sau masina buna,ieftina, cu volan pe dreapta, sau stanga, functie de tepar?

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Incearca si apoi scrie aici cum au decurs lucrurile ! ( daca inca mai crezi in Mos Craciun si Alba ca Zapada ... )

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
romanii le dau klasa la nigerieni ! ...
au vandut castele si statui inainte sa stie aia " cat ii ceasu' pe lumea asta" ! ... Posted Image

Edited by realduc, 07 June 2018 - 09:20.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Astea sunt de pe vremea cand foloseam MSN si Yahoo! chiar stia e-mail.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,153
  • Înscris: 15.05.2008
sau si mai fain,tranzactia poate fi reala dar cu, card furat,iti iei banii,dar dupa ai intrat in alta belea

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De fiecare data cand pun electronic (telefon, laptop, etc) pe olx imi scrie cel putin cate unu intr-o "romana" ciudata si imi lasa o adresa de mail sa-l contactez Posted Image

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrealduc, on 07 iunie 2018 - 09:20, said:

romanii le dau klasa la nigerieni ! ...
au vandut castele si statui inainte sa stie aia " cat ii ceasu' pe lumea asta" ! ... Posted Image

lol :). habar n-ai despre ce vorbesti.
nigerienii se distrau cu chestii d'astea la greu prin '80, cand romanii n-auzisera de internet.
ca si idee, in timp ce romanii se bucurau prin '96 ca pot comanda dulceata de portocale cu carduri furate, nigerienii se ocupau cu asa ceva:

Quote

Emmanuel Nwude is a Nigerian notable advance-fee fraud artist ....He is known for defrauding Nelson Sakaguchi, a Director at Brazil's Banco Noroeste based in São Paulo,of $242 million, $191 million in cash and the remainder in the form of outstanding interest,between 1995 and 1998.
https://en.wikipedia.../Emmanuel_Nwude

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate