Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ignore topic

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostGingisHan2015, on 07 iunie 2018 - 04:46, said:

V-am spus de multe ori, lăsați loc de buna ziua când aveți butoane  .  
Și userii fără butoane ar trebui să țină seama de sfatul ăsta... e valabil pentru toată lumea.

#20
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View PostDany_Darke, on 07 iunie 2018 - 06:24, said:


inchiderea si/sau stergerea nu are treaba cu faptul ca pot sau nu fi ignorate. dimpotriva, acei useri care nu pot ignora faptul ca au un nou loc "de joaca" duc topicul in acea stare de inchidere, stergere, ignorare.

ignorarea nu trebuie sa fie facuta musai software, filtrul mintii este mult mai bun si mai selectiv decat orice filtru software, asa ca pt cineva care nu are vreo tangenta cu topicul, poate ignora din principiu acel topic sau chiar aria daca este una sensibila pt el. pt cineva care exact asta cauta, un subiect de manifestare mai mult sau mai putin decenta, sigur nu va dori vreo ignorare, ci le va cauta sau crea chiar el.

apoi abia intervine problema pusa de tine, ignorare a unui topic care chipurile nu ti-ar place. eu vad asa: e un topic care nu-ti este pe plac prin formulare sau titlu, insa subiectul iti e destul de interesant incat sa te manance sa scrii in el si in avantul discutiei sa risti vreo sanctiune din cauza celor postate. astfel ca recurgi la ignorarea software pt a nu-l mai vedea si sa nu te tenteze.

asa ca revin la cele scrise anterior, de ce nu aplici filtrul mintii? de ce nu te poti abtine de la sine putere de la accesarea lor? cu ce iti face ziua mai nasoala un subiect care nu te-ar pasiona de fapt? rolul moderatorilor este de a filtra ceea ce se posteaza, iar daca e ceva nociv, se va inchide sau sterge.

in rest, care e castigul moderatorilor de care zici? ca nu-ti vor filtra si postarile tale ale celui care ignori topicul? asta ar fi singurul, pt ca ignorarea ta a unui topic nu-l face mai putin sensibil pt restul sau sa se stearga automat incat sa nu mai aiba de a face cu el si eventualul flame ce se creaza.
o fi usor pentru d-ta ..dar...e greu de suportat ..Are dreptate tomaso ..ar fi cel mai tare buton de pe softpedia..eu am cerut sa fiu banat ca sa nu mai intru in polemica ....apoi dependent de forum... mi-am refacut userul ..dar nu mai am acelasi avant ..decat sa inghit in sec  ..

#21
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postcrisstonne, on 07 iunie 2018 - 00:53, said:

Eu am zis ca este om de armata, om de oțel.
Tu pe ce lume traiesti? Nu stii ca in armata merg numai aia cu probleme? Ai intalnit vreun "cadru militar" normal?

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nici nu exista  . Militarul e anormal  din născare.��

View Postalthea, on 07 iunie 2018 - 06:59, said:


Și userii fără butoane ar trebui să țină seama de sfatul ăsta... e valabil pentru toată lumea.
Sigur. Dar  simplii ăștia nu prea au apărare. Ai fi  uimita dacă ți-aș pune un print cu niste  pm uri de la mine . Când ești user nu ai ce face cu ăștia pur și simplu.
Că mod mai poți .
In fine. Eu am alta tactica acum .  In sfârșit  mi-a luminat al de sus calea  .

#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostDany_Darke, on 07 iunie 2018 - 06:24, said:


inchiderea si/sau stergerea nu are treaba cu faptul ca pot sau nu fi ignorate. dimpotriva, acei useri care nu pot ignora faptul ca au un nou loc "de joaca" duc topicul in acea stare de inchidere, stergere, ignorare.

ignorarea nu trebuie sa fie facuta musai software, filtrul mintii este mult mai bun si mai selectiv decat orice filtru software, asa ca pt cineva care nu are vreo tangenta cu topicul, poate ignora din principiu acel topic sau chiar aria daca este una sensibila pt el. pt cineva care exact asta cauta, un subiect de manifestare mai mult sau mai putin decenta, sigur nu va dori vreo ignorare, ci le va cauta sau crea chiar el.

apoi abia intervine problema pusa de tine, ignorare a unui topic care chipurile nu ti-ar place. eu vad asa: e un topic care nu-ti este pe plac prin formulare sau titlu, insa subiectul iti e destul de interesant incat sa te manance sa scrii in el si in avantul discutiei sa risti vreo sanctiune din cauza celor postate. astfel ca recurgi la ignorarea software pt a nu-l mai vedea si sa nu te tenteze.

asa ca revin la cele scrise anterior, de ce nu aplici filtrul mintii? de ce nu te poti abtine de la sine putere de la accesarea lor? cu ce iti face ziua mai nasoala un subiect care nu te-ar pasiona de fapt? rolul moderatorilor este de a filtra ceea ce se posteaza, iar daca e ceva nociv, se va inchide sau sterge.

in rest, care e castigul moderatorilor de care zici? ca nu-ti vor filtra si postarile tale ale celui care ignori topicul? asta ar fi singurul, pt ca ignorarea ta a unui topic nu-l face mai putin sensibil pt restul sau sa se stearga automat incat sa nu mai aiba de a face cu el si eventualul flame ce se creaza.

Pe lista paginii de intrare,  să zicem în Poiana lui Iocan,  pot fi zeci de topicuri unde nu intru niciodată.  
Nu este vorbă că nu m-aș putea abține.   Dovada este chiar în faptul că nu intru în Cafeneaua din Poiană,  cel mai drag topic al meu ever,  acum fiind istorie (pentru mine).

Nu mă refer la o funcție care ”să te ajute” a te abține.

Eu văd utilitatea acestui buton doar pentru a filtra ceea ce te interesează de restul discuțiilor pierdute în multitudinea de subiecte noi.
Cred că toți avem subiecte preferate și subiecte unde niciodată nu vom intra.   Și atunci,  ce rost are să le vezi?

Este la fel ca în cazul funcției ignore user.  
Dacă știi că un user nu va scrie niciodată ceva interesant pentru tine,  dacă te irită ceea ce scrie acel user,  nu importă motivația,   îl pui pe lista celor ignorați.
De ce să nu poți face aceeași chestiune și în cazul unui topic?

Din punctul meu de vedere ar fi mult mai frumos așa,  să poți alege topicurile pe care să le vezi.
Dacă ai bifat că un topic este în afara ariei tale de interes,  acesta să dispară din listă,  să nu-l ai pe pagină.   Sau să apară ca topic ignorat,  la fel cum îți apar userii ignorați.

În plus de asta,   forumitul ar fi mai plăcut și mai orientat către ceea ce îți face plăcere.
Mie,  de exemplu,  nu-mi plac topicurile în care se discută despre cutare sau despre nu știu ce temă tembelă.
De ce trebuie să le văd ori de câte ori intru pe pagina de intrare? Nu s-ar putea să le elimin odată și pe urmă să-mi dispară?

Ar fi foarte fain,  în opinia mea.

Și cred că ar fi bine pentru toată lumea.
Iar moderatorii ar fi degrevați de o mulțime de discuții.
Nene,  nu-ți place topicul și te enervează?   Super,  bagă ignore și trăiește-ți viața așa cum ai chef.

Este ca și când ai putea elimina Mynele TV ori alte posturi care te enervează din lista programelor la televizorul din dormitor.
De ce să trebuiască a zapa printre posturi nedorite?   Le scoți,  le elimini și rămâi doar cu ce-ți place,  cu ce te interesează.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
iti inteleg motivatia, nu pot zice ca e bazata gresit, insa pt astfel de situatii se poate folosi cu succes butonul de abonare. ai un topic care prezinta un interes pt tine, te abonezi si gata.

ca pe aria mare se vor perinda si alte subiecte noi care poate ca nu-ti plac, e adevarat, insa cum poti sti daca este sau nu de interes pt tine daca nu-l citesti? asadar ajungem ca in prima situatie, un subiect nou daca e de interes pt tine, te abonezi la el si restul raman de izbeliste pt tine.

o vad ca pe o oarecare abordare diferita fata de ce este acum, doar ca ii vrei opusul, adica nu prin acceptare a subiectului de interes, ci prin negarea celor care nu prezinta interes. dar cumva e aceeasi marie cu alta palarie privita din stanga si nu din dreapta.

#25
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca s-ar implementa propunerea initiatorului, eu as aduna subiecte ignorate de ordinul miilor (poate chiar al zecilor de mii, in timp), si asta doar pe aria care il intereseaza. Pe alte arii, mai mici, as putea ajunge la 90%. As face asta ca sa parcurg mai usor lista topicurilor care m-ar putea interesa. Pe ariile tehnice, multi ar depasi 50%, chiar daca acele arii sunt bine structurate in adancime.

Pentru a fi eficienta din perspectiva SP, ar trebui ca numarul subiectelor ignorate sa fie limitat la cateva zeci, caz in care si-ar pierde mult din utilitatea dorita si tot ar ramane o complicatie pentru SP. S-ar putea fara limitari doar intr-o lume ideala, dar va previn ca in IT se aplica un principiu asemanator cu cel despre comportamentul gazelor: softul si datele tind sa se dilate pana la umplerea tuturor resurselor hardware. Acum suntem intr-o perioada de relaxare datorita unor simplificari ale sistemului.

#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu cred ca s-ar consuma resurse.  
Asa cum se retin datele pentru configuratia temei,  preferintelor de vizualizare,  softul ar alege ce sa afiseze.
La fel cum sunt deja mai multe arii ori subiecte la care nu au acces decat anumiti useri (aria moderatorilor,  de exemplu).

Edited by tomaso, 07 June 2018 - 13:06.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttomaso, on 06 iunie 2018 - 23:01, said:

Nu-ți e drag un topic?   Bifă și pa.

Nu-ti e drag un topic?Nu-l deschizi si pa.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttomaso, on 07 iunie 2018 - 12:59, said:

Nu cred ca s-ar consuma resurse.  
Asa cum se retin datele pentru configuratia temei,  preferintelor de vizualizare,  softul ar alege ce sa afiseze.
La fel cum sunt deja mai multe arii ori subiecte la care nu au acces decat anumiti useri (aria moderatorilor,  de exemplu).

View Posttomaso, on 07 iunie 2018 - 12:59, said:

Nu cred ca s-ar consuma resurse.  
Asa cum se retin datele pentru configuratia temei,  preferintelor de vizualizare,  softul ar alege ce sa afiseze.
La fel cum sunt deja mai multe arii ori subiecte la care nu au acces decat anumiti useri (aria moderatorilor,  de exemplu).
vezi de "un script" si cand nu vrei sa vezi un titlu ti-l ascunde
user-end,
pana una alta asteptam update-ul la IPB

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postadisz, on 07 iunie 2018 - 14:21, said:


Nu-ti e drag un topic?Nu-l deschizi si pa.

Ceea ce faci tu este doar să trolezi.   Nu exprimi nicio idee concretă.

View PostMarianG, on 07 iunie 2018 - 15:52, said:

pana una alta asteptam update-ul la IPB

Da,  așteptăm.

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
O idee excelenta
"Dece nu se rad americanii la subbrat" sau "Ia langosul neamule! cu sunca! cu... ".....chiar ca vreau sa le ignor..
Nu vreau sa le vad nici pe aria mare.....

Sa nu vorbesc de cateva cu hotararea CCR, alte cateva cu Dragnea, o duzina cu PSD-ul , pana si Udrea mai traieste in 3-4 topice

O propunere ce merita intr-adevar atentie deosebita

Edited by vio69a, 07 June 2018 - 18:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate