Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Eroare Instalare Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Buna, am o problema cand incerc sa instalez Windows 10 CD Original cumparat de pe Emag pe un calculator cu Windows 7 si anume imi apare urmatoarea eroare: No signed device drivers were found. Make sure that the installation media contains the correct drivers, then click OK. Calculatorul este aproape nou cu i7 si 8 GB si m-a costat destul de mult dar din pacate nu ma pricep absolut deloc ce as putea face.

Attached Files



#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Trebuie sa cauti prima data pe site-ul producatorului calculatorului driverele specifice pentru componentele acestuia. Chipset, procesor, placa de retea, audio, video... si altele. Va fi o lista destul de lunga... Daca nu ai mai facut operatiunea vreodata, mai bine roaga un prieten. Nu e simplu (pentru incepatori), ca trebuie sa ai experienta, nu instalezi tot ce arata aia acolo ca sunt de obicei diferite vesiuni la unul si acelasi driver, si e si un pic riscant (de exemplu aproape sigur nu e cazul sa faci upgrade la bios; asta fiind dealtfel si cam cea mai riscanta dintre toate operatiunile).

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 addysoftware, on 07 iunie 2018 - 02:43, said:


Am si eu o intrebare simpla, ce treaba au driverele placii de baza, placa video etc? El este in faza in care instaleaza win10. Asa, sa zicem ca are acele drivere. Ce face cu ele?!?

@initiator
De obicei treaba asta se intampla cand ai fisierul corupt/cd nu e in regula.

Eu iti recomand sa iti faci un stick usb butabil cu win gasit pe siteul microsoft. Apoi il activezi cu cheia. Simplu.


LE: de curiozitate, ce componente are mai exact calculatorul tau?

Edited by MembruAnonim, 07 June 2018 - 05:21.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ai acolo partitie de recovery hp.
Si partitie cu tools.
E un laptop hp? A avut win preinstalat? (W7 nu prea cred)
Sterge toate partitiile.

#5
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Desktop PC HP EliteDesk 800 G2 Tower cu procesor Intel® Core™ i7-6700 3.40GHz Skylake™, 8GB, 256GB SSD, DVD-RW, Intel® HD Graphics 530, Microsoft Windows 7 Pro cumparat de pe Emag

CD-ul cu Windows 10 cumparat de asemenea de pe Emag l-am primit sigilat.. Ce ar putea fi in neregula cu el?

As vrea sa imi instalez windows-ul singura daca se poate altfel trebuie sa astept concediul sa apelez la un service IT

Poate are cineva rabdarea sa imi explice pas cu pas ce anume trebuie sa fac. Multumesc.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Baga cd-ul si da restart la pc. Sa speram ca buteaza de pe cd.

#7
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Ruleaza si cand ajunge intr-un anumit punct la Windows Setup imi da acea eroare :(

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Nu trebuie sa apesi pe nimic, nici nu trebuie sa apara mesajul ala cu cautatul dupa drivere decat daca ii ceri tu manual asa ceva.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai salvat tot de pe hard, poti incerca ce a zis dorin2k, sa stergi toate partitiile si sa repartitionezi.

#10
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Oh Nu ma pricep deloc dar as vrea sa incerc.. Nu vreau sa salvez nimica, sa se stearga absolut tot si sa instalez Windows 10 . Ce inseamna partitii ? Chestiile alea care apar acolo in a doua poza? Sa le sterg pe toate in afara de aia cu CD Drive ca ala e cu Windows 10 banuiesc ... ? sau cum? :))

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Partitiile sunt "zonele in care a fost impartit hardul" adica (C:), (D:), (E:) etc. Le gasesti cand intri in My computer.

Esti sigura ca nu mai ai informatii pe care vrei sa le salvezi?

#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
CAnd bootezi de pe CD si atentie... alegi "Fresh instalation", ar trebui sa apara ceva ca in poza.
Acolo click pe fiecare partitie din aia, alegi Delete si apoi recreezi alte doua partitii.

Pentru partitia pe care pui Win10 o faci sa iti incapa sistemul de operare (care ulterior se va updata, deci va creste in volum) si softurile pe care le vei folosi. Eu la un HDD de 1Tb, de exemplu, fac una de 100 Gb si restul ce ramane pentru date.

Apoi pentru instalarea Win, alegi partitia C:, formatezi, si continui instalarea.

Attached Files



#13
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 simonisq, on 06 iunie 2018 - 23:01, said:

Buna, am o problema cand incerc sa instalez Windows 10 CD Original cumparat de pe Emag pe un calculator cu Windows 7 si anume imi apare urmatoarea eroare: No signed device drivers were found. Make sure that the installation media contains the correct drivers, then click OK. Calculatorul este aproape nou cu i7 si 8 GB si m-a costat destul de mult dar din pacate nu ma pricep absolut deloc ce as putea face.
Un DVD original, ABSOLUT niciodata n-o sa-ti dea eroarea aia. ce ai tu acolo, se numeste clona de pe torenti modificata (de al tenebra sau teamos) si nu-ti gaseste driverele sistemului. Daca n-ai licenta ia o imagine ISO clean din utilitarul Microsoft, sa vezi ca n-o sa mai ai problema aia

Edited by tico18, 07 June 2018 - 07:35.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tico18, on 07 iunie 2018 - 07:32, said:

Un DVD original, ABSOLUT niciodata n-o sa-ti dea eroarea aia. ce ai tu acolo, se numeste clona de pe torenti modificata si nu-ti gaseste driverele sistemului. Daca n-ai licenta ia o imagine ISPO clean din utilitarul Microsoft, sa vezi ca n-o sa mai ai problema aia

Exact asta am spus si eu in primul post. Este o eroare de ISO "defect"/corupt.

Edited by MembruAnonim, 07 June 2018 - 07:35.


#15
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 simonisq, on 07 iunie 2018 - 06:10, said:

Desktop PC HP EliteDesk 800 G2 Tower cu procesor Intel® Core™ i7-6700 3.40GHz Skylake™, 8GB, 256GB SSD, DVD-RW, Intel® HD Graphics 530, Microsoft Windows 7 Pro cumparat de pe Emag

CD-ul cu Windows 10 cumparat de asemenea de pe Emag l-am primit sigilat.. Ce ar putea fi in neregula cu el?
Pe sistemul ala doar versiune modificata cu nLite iti merge sa duca Windows7, asa ca nema licenta cumparata.

 MembruAnonim, on 07 iunie 2018 - 07:35, said:

Exact asta am spus si eu in primul post. Este o eroare de ISO "defect"/corupt.
N-are nici o licenta. Umbla cum s-ar spune cu "cioara vopsita" ca sa i se ofere suport pentru niste produse software piratate. Sa puna poze daca are produsele software alea doua originale (7 si10), poate ma insel, si-mi cer scuze anticipat.

Edited by tico18, 07 June 2018 - 07:40.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tico18, on 07 iunie 2018 - 07:40, said:


https://support.micr...stems-supported

http://www8.hp.com/u...teddevices.html

List of supported Windows 7 and Windows 8.1 commercial and workstation devices on Skylake platforms
Desktops
EliteOne 800 G2 AiO 23 T/NT (GPU down)
EliteOne 800 G2 AiO 23 T/NT

[...]

Oricum, ii recomand sa stearga toate partitiile si sa instaleze win 10 cu un usb butabil de pe microsoft.com

Daca are win 10 cumparat, are si posibilitatea activarii.

Edited by MembruAnonim, 07 June 2018 - 07:46.


#17
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Atasez factura de la Windows 10. De ce as instala pe calculator asa de scump windows piratat? Zau ca nu pricep Posted Image)

Attached Files



#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fa cum ti-a indicat bonygy. Sterge partitiile si creaza doar doua. Trebuie sa mearga.

Edited by MembruAnonim, 07 June 2018 - 08:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate