Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare Sedan intre 7000-10000 EURO

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Scorpionul123

Scorpionul123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2018
Salut.

   In viitorul apropiat doresc sa imi achizitionez prima mea masina si fiind destul de tanar, nu vreau sa ma arunc cu capul inainte asa ca vreau sa cer un sfat de la oamenii care se pricep.
   Suma de care dispun este intre 7000-10000 de euro, as dori o masina cu caroseria berlina, an fabricatie 2008+, cutia de viteze nu ma deranjeaza sa fie manuala pentru ca doar asta am condus pana acum, poate sa fie diesel sau benzina atata timp cat urban are un consum de maxim 10L/100km, motor de minim 1.6, iar cai putere sa fie suficienti cat sa nu ma rog de ea la drum.
    As prefera ca masina sa aiba aspect cat mai sportiv, nu am nevoie de ceva foarte spatios momentan, iar dotarile sa fie decente si utile (nu tin neaparat la "extra full").
    As vrea sa fie ceva cat de cat fiabil, pe revizii+reparatii sa nu dau mai mult de 700-800 euro anual.
    Astept sugestiile voastre si daca se poate problemele frecvente la modelele respective+costuri de remediere.

      Multumesc!

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostScorpionul123, on 06 iunie 2018 - 22:07, said:

10L/100km,
motor de minim 1.6,
cai putere sa fie suficienti cat sa nu ma rog de ea la drum.

Daca vrei si sa nu te rogi de ea si sub 10L in oras e clar diesel ca au cuplu mai mare (adica acceleratia, forta masinii)...
La an mai mareste ca sa dai 7 - 10 mii pe o masina de 10 ani trebuie sa fii putin dus, no offense... la banii aia iti iei minim 2013 daca esti baiat destept si nu te grabesti.
Singura probleme la diesel e ca multe sh au filtru aproape colmatat si va trebui ori sa pui altu (~2000 eur) ori sa il anulezi si mai treci itp doar pe spaga.

#3
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
As recomanda o masina japoneza diesel, Mazda 3 sau Honda, gasesti de prin 2012, 2013 chiar si cu km putini. Sint fiabile si nu costa mult intretinerea. Am avut Mazda 3 si am avut de schimbat in 5 ani in afara de reviziile curente doar o bieleta antiruliu. Sa nu spun ca au un aspect mult mai sportiv decat cele nemtesti. Succes la cumparare.

Edited by arsmundis, 06 June 2018 - 23:48.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Passat, Jetta sau Octavia daca vrei neaparat berlina. Break recomand Golf.

Edited by Kroghy, 07 June 2018 - 06:18.


#5
Scorpionul123

Scorpionul123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2018
Privind putin ce este pe OLX, am ramas in minte cu 3 modele pana in 8000 de Euro
1.Mazda 6 (2008-2011) imi place aspectul+ca are motorizari destul de puternice, o masina destul de sportiva si dotata.
2.VW Jetta (2011) foarte aspectuasa, motorizare de 105 cai, dotarii medii.
3.Skoda Octavia (2013) motorizare 110 cai si bine dotata.
Dintre toate 3, cel mai mult imi place Mazda, iar Octavia ar fi ultima varianta.
  Astept pareri despre aceste modele si de ce as alege unul in detrimentul celorlalte.
  Multumesc!!

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Japonezele se devalorizeaza foarte tare, dupa cum ai observat si tu Mazda 6 e la pret de Jetta in loc sa fie la pret de Passat cum ar trebui sa fie daca ne luam dupa pretul de nou.
Jetta si Octavia sunt cele mai cautate masini pe piata sh pentru ca sunt foarte rezistente pe drumurile noastre. Ambele isi mentin bine valoarea si se vand usor.

Edited by Kroghy, 07 June 2018 - 07:34.


#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Când toata viața ta ai avut doar nemțești, normal că ajungi sa crezi că sunt extraordinare! Că la altceva nu știi să te raportezi.
Inițiator, dacă vrei o mașina f fiabila, cu o dinamică buna, cu aspect sportiv și care să te facă să ajungi in service o data pe an sa schimbi ulei și filtre, îți recomand Mitsubishi Lancer sau Mazda 3. Valoarea la revânzare e mai mica, pentru că trei sferturi din români nu știu nimic altceva in afara de mașinile nemțești. Iar asta tine prețul sh mai jos. Partea buna e că le găsești la același preț, dar mai puțin rulate (chiar și cu 50000 de km), cu an de fabricație mai bun și de la proprietar (!). Partea proasta e ca valoarea la revânzare și la tine va fi mai mică. Acum pune în balanță de care parte a "baricadei" vrei sa fii.
Și încă ceva: vorbește și cu proprietarii care au mașinile dorite de tine. Face mai mult decât 50 de păreri pe forumul asta.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Orice masina nemteasca vrei sa iei la banii astia o iei cu cel putin 6 ani mai batrana si mult mai rulata decat o japoneza sau coreana . Unde mai pui ca cele japoneze sau coreene sunt mult mai fiabile decat orice nemteasca . Asta cand vorbim de secand-uri ! Totusi la bugetul tau daca suplimentezi putin deja ai varianta unei masini noi .

Edited by Baxon, 07 June 2018 - 08:53.


#9
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

View PostKroghy, on 07 iunie 2018 - 07:32, said:

Japonezele se devalorizeaza foarte tare, dupa cum ai observat si tu Mazda 6 e la pret de Jetta in loc sa fie la pret de Passat cum ar trebui sa fie daca ne luam dupa pretul de nou.
Jetta si Octavia sunt cele mai cautate masini pe piata sh pentru ca sunt foarte rezistente pe drumurile noastre. Ambele isi mentin bine valoarea si se vand usor.
pai cum ramane cu Honda civic care sub 5000 nu gasesti nimic? modelul 2007+. cum ramane cu honda accord care nu apare nicaieri sub 8000 pentru modelul 2008+?

Edited by Michele-, 07 June 2018 - 09:04.


#10
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016

View PostScorpionul123, on 07 iunie 2018 - 07:27, said:

Privind putin ce este pe OLX, am ramas in minte cu 3 modele pana in 8000 de Euro
1.Mazda 6 (2008-2011) imi place aspectul+ca are motorizari destul de puternice, o masina destul de sportiva si dotata. ( buna prietena cu rugina )
2.VW Jetta (2011) foarte aspectuasa, motorizare de 105 cai, dotarii medii. ( Golf cu portbagaj, fabricat in Mexic pentru pietele emergente/sarace; daca cei105 cai vin de la 1.2 tsi - e motorul ala mic la care se schimba distributia odata cu uleiul; daca cei 105 cai vin de la 1.6 tdi - e motorul ala la care dupa 100.000km cumperi un EGR nou si apoi te rogi sa te mai tina putin injectoarele )
3.Skoda Octavia (2013) motorizare 110 cai si bine dotata. ( 110 cai..din ce motor?; e oricum mult mai ok decat jetta de mai sus)
Dintre toate 3, cel mai mult imi place Mazda, iar Octavia ar fi ultima varianta.
  Astept pareri despre aceste modele si de ce as alege unul in detrimentul celorlalte.
  Multumesc!!


#11
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
As merge pe Mazda daca modelul 6 din perioada indicata de tine nu ar fi predispus la rugina. Dar totusi intre Mazda 6 si 3 as merge pe 3. Urban o sa te ajute si pe la parcari si la consum. Iar in privinta dinamismului nu e mare diferenta. Si in nici un caz Jetta nu mi se pare mai aspectuoasa decat Mazda, desi preferintele nu se discuta.

#12
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Exagerări.
Al dracu EGR ul meu n are nimic, injectoarele sunt alea de fabrică și mai are nițel mașina și face a doua sută de mii de km exact cu motorul ăla de 1.6.
Ăla vechi CAYC.
La Octavia s ar putea să nimerești chiar crkb/clha și de ăla chiar nu s a auzit de probleme specifice.
Dar recomandați voi Mazda,când sparge spoilerul sa comande pe original și să aștepte sau să alerge jumate de țară pt unul sh pe când la celelalte două ar găsi după o zi pe alta.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postirulan_corrino, on 07 iunie 2018 - 17:21, said:

Exagerări.
...
Dar recomandați voi Mazda,când sparge spoilerul sa comande pe original și să aștepte sau să alerge jumate de țară pt unul sh pe când la celelalte două ar găsi după o zi pe alta.

Exagerări.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate