Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Sfat achiziție (+/-5000€) : Kia Cee'd vs Renault Megane 3

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
rengised27

rengised27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2018
Bună seara !
Aș vrea să imi schimb mașina și dispun de un buget de aprox 5000€ . (+/- 1000)
Am tot căutat pe OLX și aceste 2 modele mi-au atras atenția : Kia Cee'd 2010+ (facelift) 1.6 CRDi și Renault Megane 3 1.5dCi (hatch sau combi ,ce o fi )
Dintre aceste modele,care ar fi mai ok  ? In medie fac cam 1k km / lună ...
Nu țin neapărat aceste modele,dacă știți ceva mai ok , aștept păreri. Nu țin nici să fie neapărat diesel , actual am o Bora 1.9 TDi de care am fost foarte mulțumit și de aceea m-am uitat tot la diesel dar nu e o necesitate (mai ales cu ce se tot zvonește despre dieseluri in viitor)

Mulțumesc mult!

#2
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu știu, dar poate vreun coleg ne lămurește dacă 1.6 ăla de pe Kia e de fapt hdi de la Peugeot.
Dacă da, motorizarea aia bate la cur 1.5 de la Renault.
Și ești cam la limită cu km anual pt un diesel. Măcar sunt extraurbani km ăia ?
Că pt fâța-fâța prin oraș...,pici mai ieftin cu un benzinar.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golf 5 sau Jetta, Octavia 2... 1.9tdi fara DPF ce au ? Gaseti un 2007-2008. Intretinerea e mai ieftina, arata mai bine, le vinzi mai repede pe viitor. Ori ca iei 1.6d ori 1.5dci vor fi mai slabe la performante ca 1.9-le ce il ai acuma.

#4
rengised27

rengised27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2018
Golf 5 , Jetta ,octavia...nu prea imi place gama VAG din perioada aia (interiorul mai ales) ... + că nu vreau euro4,cel puțin nu diesel euro4.
Nu vreau "performanțe" mai mari ca 1.9-le ce il am acum...sunt conștient că e unul dintre cele mai fiabile motoare dar e deja "bătrână" (2000)
Aș vrea o mașină minim 2010... știu că sunt pretențile mari pt acest buget , de aia nici nu am specificat de VAG pt că nu se incadrează.


In legătură cu Kilometrii , intr-adevăr ,in proporție de 70% sunt pe oraș

Edited by rengised27, 06 June 2018 - 21:49.


#5
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
La pretul asta ia Kia e f fiabila, 1,6 crdi n are treaba cu motorul de la Peugeot ..e silentios.
Kia are tinuta buna de ruta, suspensii tari ..nu i f confortabila pe drum cu gropi ...renault e mai moale la suspensii

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 irulan_corrino, on 06 iunie 2018 - 21:19, said:

Nu știu, dar poate vreun coleg ne lămurește dacă 1.6 ăla de pe Kia e de fapt hdi de la Peugeot.
Dacă da, motorizarea aia bate la cur 1.5 de la Renault.
Și ești cam la limită cu km anual pt un diesel. Măcar sunt extraurbani km ăia ?
Că pt fâța-fâța prin oraș...,pici mai ieftin cu un benzinar.
Nu are nici o treaba cu ala de la PSA. E motor coreean,fiabil si andurant.
Dar la kilometrii aia mai degraba m-as uita la un 1.6 aspirat benzina.
Ceedul de prima generatie are interior la kilometri distanta fata de Octavia1/Golf 4, pot sa sara VAGistii pana crapa. Plastice moi, fara greieri, comenzi pe volan standard, ESP si alte chestii de care multe masini din zona aia de pret nici nu le miroseau.
Uite-te pe Autovit cate Ceed-uri sunt de vanzare si vei vedea ca lumea nu le da pentru ca au prostul obicei ca merg foarte multi ani fara probleme.
Piese se gasesc ieftine si bune, sunt comune cu Hyundai i30 si s-au vandut multe masini in perioada 2007-2010, deci piata sa le consume existe.
Bieletele antiruliu sunt boala lor, altfel masinile sunt beton armat.
Asta de aici ar merita negociata nitel, in viitor in masina ai teoretic ai doar de facut o distributie care te duce undeva spre vreo 5-600 EUR, ca se verifica si se schimba ceva intinzatoare la 10 ani sau 200k km: https://www.olx.ro/o...html#fe6d46a506

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ceed prima generatie are un interior ieftin ca la Logan, nici nu se compara cu cel de golf 4 , sa fim putin seriosi...

#8
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
Un mare avantaj la motorul de pe Kia Ceed e ca poti sa il gasesti fara filtru de particule. Pentru utilizarea in oras e mai indicat. In rest e foarte silentios, multa lume nu banuieste ca sunt pe diesel. Daca prinzi una dotata ca a mea, chiar nu ai de ce sa te plangi. Cum spunea colegul de mai sus, bieletele antiruliu sunt problema (50-60 ron OM), si suspensia mai dura. Avantajul ar mai fi ca este independenta in spate, ceea ce o ajuta la stabilitate.

Motorul de pe Megane ai sanse sa mari sa fie mai econom. Depinde de ceea ce doresti.

 TruculMagic, on 07 iunie 2018 - 09:30, said:

Ceed prima generatie are un interior ieftin ca la Logan, nici nu se compara cu cel de golf 4 , sa fim putin seriosi...

Cand treci pe la mine sa iti arat interiorul meu, piele mai putin spatele, cotiera de piele, clima, material moale pe bord, clima si multe altele. E usor cand vorbim din auzite. Eu chiar te invit sa faci comparatie cu orice Logan/Duster, Golf 4/Bora, Golf 5 medii, Skoda Rapid si alte "minunatii".

#9
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Kia C'eed e o masina ok, apreciata in general de utilizatori, cu un grad crescut de fiabilitate ( daca ne raportam la VAG, e mult mai fiabila). Interiorul e ergonomic, comenzile la indemana si scaunele confortabile . Motorul de 1.6 crdi este laudat ( bate 1.9 tdi sau 1.6 tdi) si se pare ca nu consuma ulei ca nemtoaicele. Referitor la ce a spus cineva mai sus, nu cred ca e mai fiabil/silentios fata de 1.6 HDI/TDCI/D . Garantia mare oferita la achizitia unui C'eed nou ar trebui sa dea de gandit ( in sensul bun) asupra fiabilitatii marcii/modelului.

Renault Megane 1.5 dci ( 90 sau 110 cp ? ): daca e hatch e fabricat in Turcia, daca e break e fabricat in Spania/Franta ( contrar a ce spune lumea, calitatea asamblarii este asemanatoare..difera doar solutiile tehnice adoptate si mici aspecte estetice). 1.5 dci e un motor frugal, fiabil si silentios. Cand imi cautam masina am vazut si testat vreo 5 megane 3 break si 2 hatch. Nu am gasit nimic neaccidentat sau in stare buna , intr-un buget de 6000 euro ( sau poate sunt eu pretentios). Asa ca m-am enervat, am mai pus 2000 si am luat ce imi doream mai demult ( nu, nu VAG si nici japoneza).

La banii tai, conteaza mai mult care din cele 2 masini se prezinta mai bine in ansamblu, care are un istoric de service mai real si care a fost intretinuta mai bine..Versus de obicei facem cand ne luam masini noi.

#10
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Sedanul e făcut in Turcia și hatch/break in Franța 👍

Edited by MicroEdge, 10 June 2018 - 12:43.


#11
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Hatch s-au făcut și în Turcia, sunt platforme diferite. Cele din Turcia sunt pe o platformă Samsung, cel mai simplu le deosebești când te uiți la aeratoarele centrale, cele din Turcia nu au rotita sa le închizi.

#12
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016

 MicroEdge, on 10 iunie 2018 - 12:43, said:

Sedanul e făcut in Turcia și hatch/break in Franța 👍

Arata-mi si mie un link/poza cu un Megane 3 ( atentie Megane 3, nu alt model) sedan ( berlina)...sunt curios cum arata...

#13
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
terminati cu prostiile calitatii la Renault de spania vs turkye.sunt aceleasi piese iar fabrica de la Bursa e mult mai moderna ca cea din spain.modelele 2009 si 2010 au avut o alta platforma fata de modelele urmatoare 2011 2012...lasati-le draq de aeratoare ca vb de generatii diferite.

 Darkage_, on 10 iunie 2018 - 18:42, said:



Arata-mi si mie un link/poza cu un Megane 3 ( atentie Megane 3, nu alt model) sedan ( berlina)...sunt curios cum arata...
incurca fluence cu megane 3.atentie doar fluence e pe platforma samsung nu  si megane 3

#14
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Bre ma lasi, am avut Megane 3 1.4tce(hatch made in Spain), inainte sa o cumpar m-am informat bine ...nu vorbesc din auzite. Sedanurile(fluence) sunt toate facute pe samsung in Turcia. Chiar au existat doua platforme la megane 3 (samsung=lowcost) . Magane 4 are platforma unica. Exista si Megane3 hatch pe samsung.

Edited by QAZ, 10 June 2018 - 21:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate