Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Angajare cateva ore pe luna. Ce am nevoie ?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 Paz, on 06 iunie 2018 - 17:45, said:

Eu cred ca jurnalistii de la stiri au manipulat informatia din motive politice si au creat o paranoia de masa. Cine stie care a fost faza acolo. Pana la urma, cavoul e un mic imobil.
Eu zic sa te linistesti. In toate satele, oamenii se ajuta intre ei. Si nu doar in Romania.
O fi dar totusi, daca as vrea sa-l angajez cu forme legale pt. treaba asta, ce as avea nevoie ?

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu stiu din pacate. Posted Image

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 theMisuser, on 06 iunie 2018 - 17:25, said:

Are dreptate Naijax, persoanele fizice nu mai pot angaja zilieri.  
Într-o oră-două, cât zici că lucrează la tine, plus că nu e program cu caracter de continuitate cum e la construcții de ex., eu zic că n-are cum să te calce vreun control.
Iar dacă chiar ar veni spune că-i dai produse dacă nu-ți vine să minți ca un porc că ți-e unchi sau mai știu eu ce rudă, și muncește degeaba :)

De fapt chiar poți să-l plătești în natură, nu i-ar conveni? Carne, țuică, țigări etc. în valoarea muncii lui.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 theMisuser, on 06 iunie 2018 - 17:51, said:

O fi dar totusi, daca as vrea sa-l angajez cu forme legale pt. treaba asta, ce as avea nevoie ?

In afara de ce am scris in postul anterior, conform legii, ar trebui sa faci cam asa ceva;
Trebuie să înfiinţezi un registrul de evidenţă a zilierilor pe care esti obligat să-l completezi înainte de începerea activităţii cu datele de identificare a beneficiarului, data fiecărei zile de lucru a zilierului, numele, iniţiala tatălui şi prenumele zilierului, actul de identitate, CNP-ul zilierului, semnătura zilierului la începerea activităţii, sa-i faci instructajul, locul explicit al activităţii, semnătura de confirmare pentru primirea remuneraţiei nete cuvenite la sfârşitul zilei de lucru.
Lunar, până cel târziu la data de 5 a fiecărei luni, va trebui sa depui la inspectoratul teritorial de muncă un extras al registrului de evidenţă a zilierilor.

Toate detaliile sunt in legile deja mentionate

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 06 iunie 2018 - 18:02, said:

Păi ce faci, te contrazici? Persoanele fizice nu mai pot angaja zilieri.

Legea nr. 52 din 15 aprilie 2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 276 din 20 aprilie 2011, modificata de Legea 105/2017:

Art. 1. (1) In intelesul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc dupa cum urmeaza:
a) zilier - persoana fizica, cetatean roman sau strain, ce are capacitate de munca si care desfasoara activitati necalificate cu caracter ocazional, pentru un beneficiar, contra unei remuneratii;
B) beneficiar de lucrari, denumit in continuare beneficiar - persoana juridica, persoana fizica autorizata, intreprinderea individuala, intreprinderea familiala, pentru care zilierul desfasoara activitati necalificate cu caracter ocazional;

#24
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 althea, on 06 iunie 2018 - 18:02, said:

Are dreptate Naijax, persoanele fizice nu mai pot angaja zilieri.  
Într-o oră-două, cât zici că lucrează la tine, plus că nu e program cu caracter de continuitate cum e la construcții de ex., eu zic că n-are cum să te calce vreun control.
Pai trece o data sau de doua ori pe saptamana sa vada ce mai e de facut.
In functie de efort, sar si eu cu 20...30 lei. In general lucreaza vreo ora.

edit - treaba e ca mnah, munca asta se face ani de zile; dar tot asa, cate o ora pe ici pe colo; ah, si cam pe tot parcursul anului - acum de pilda am visine de cules; mai am mere, gutui si caise; si tot asa, se gaseste cate ceva de facut

 althea, on 06 iunie 2018 - 18:02, said:

Iar dacă chiar ar veni spune că-i dai produse dacă nu-ți vine să minți ca un porc că ți-e unchi sau mai știu eu ce rudă, și muncește degeaba Posted Image

De fapt chiar poți să-l plătești în natură, nu i-ar conveni? Carne, țuică, țigări etc. în valoarea muncii lui.
In natura trebuie sa nimeresc ce-i place lui. Mai trebuie sa am si grija sa procur ce vrea... E o complicatie suplimentara. Cu bani isi ia el ce vrea (in general tigari si alcool Posted Image).


Oricum, e nasol tare. Eu cand am vazut stirea ma gandeam "mnah, mai bag 16% taxa lui pe venit in plus". Dar vad ca situatia pare mult mai imbarligata.

Edited by theMisuser, 06 June 2018 - 18:15.


#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Paz, on 06 iunie 2018 - 17:45, said:

Eu cred ca jurnalistii de la stiri au manipulat informatia din motive politice si au creat o paranoia de masa. Cine stie care a fost faza acolo. Pana la urma, cavoul e un mic imobil.
Eu zic sa te linistesti. In toate satele, oamenii se ajuta intre ei. Si nu doar in Romania.
Informatia se poate verifica foarte usor pe site-ul ITM.

Din pacate e inca un exemplu de paradox din republica bananiera Romania, o tara unde presedintele partidului aflat la guvernare iti spune ca daca el incalca legea tu nu ar trebui sa faci la fel, in loc sa fie el primul care o respecta.

Edited by Hider141, 06 June 2018 - 18:14.


#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 theMisuser, on 06 iunie 2018 - 18:09, said:

In natura trebuie sa nimeresc ce-i place lui. Mai trebuie sa am si grija sa procur ce vrea... E o complicatie suplimentara. Cu bani isi ia el ce vrea (in general tigari si alcool Posted Image).
Eu am zis doar pentru că ții neapărat să fii hipercorect. Nu mi-aș face nicio problemă dacă aș fi în locul tău.

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 althea, on 06 iunie 2018 - 18:08, said:

Păi ce faci, te contrazici?

Nu m-am contrazis  Posted Image
I-am spus deja destul de clar ca nu poate angaja zilieri ca persoana fizica si asta ramane batut in cuie iar astia sunt pasii pentru persoana juridica, persoana fizica autorizata, intreprindere individuala sau intreprindere familiala.

#28
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 althea, on 06 iunie 2018 - 18:02, said:

Are dreptate Naijax, persoanele fizice nu mai pot angaja zilieri.  
Într-o oră-două, cât zici că lucrează la tine, plus că nu e program cu caracter de continuitate cum e la construcții de ex., eu zic că n-are cum să te calce vreun control.
Iar dacă chiar ar veni spune că-i dai produse dacă nu-ți vine să minți ca un porc că ți-e unchi sau mai știu eu ce rudă, și muncește degeaba Posted Image
De fapt chiar poți să-l plătești în natură, nu i-ar conveni? Carne, țuică, țigări etc. în valoarea muncii lui.
Nici in natura nu ai voie!
Uite ce zice un Consilier juridic

Quote

Dacă într-adevăr ați fost „ajutat de către 3 persoane la lucrări gospodărești ”, iar acest lucru nu se repetă zilnic, ci este doar o activitate momentană (curățenie generală, zugrăvit, etc.) fără ca aceștia să fie remunerați (PLĂTIȚI), puteți contesta procesul verbal de contravenție în instanță. ATENȚIE ! important este ca ajutoarele Dvs. să nu fie plătite. Le puteți oferi o masă și la final un păhărel de vin, ca între prieteni, dar în niciun caz nu trebuie să primească o plată, nici chiar în natură (o găină, o rață, o sticlă cu băutură, etc.)
Sursa
Ma mira faptul ca legea este de prin 2003 iar prin 2011  exista faza cu persoana fizica angajata de alta persoana fizica (nu gasesc legea pura nemodificata din 2003 sa vad daca pe vremea aia scria acelasi lucru). Am gasit AICIvarianta din 2003 deci legea dateaza de atunci!

Legea este veche cum este si cea care spunea ca nu ai voie sa agati la parbrizul masini diferite obiecte dar putini soferi stiau de ea, restul de abia in 2018 au aflat ca exista asa ceva.

Edited by stlk, 06 June 2018 - 18:24.


#29
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
La dracu.
Parca a depus deputatul ala mitraliera un proiect de lege cum ca la evaziunea fiscala dai inapoi +50% si esti curat ca lacrima.
Cum ar veni, la evaziunea dintr-o zi in care sunt prins de 30 de lei, dau inapoi 45 lei. (sau poate 150% din 16% din 30 - adica vreo 7 lei).

Dar se pare ca acest calcul se face numa' la valori mari. La valori mici bagi ca MIG-u' si ramai pe drumuri ca ti-a tuns careva pomu' din fata geamului.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 stlk, on 06 iunie 2018 - 18:16, said:

Nici in natura nu ai voie!
Uite ce zice un Consilier juridic
Sursa e bună, dar eu cred că exagerează consilierul ăla. Ce-i drept, n-am alt argument decât ridicolul unui PV întocmit de ITM lui Gheorghe pentru că i-a dat o rață lui Vasile după ce l-a ajutat în gospodărie.
Cazul ăla nu era în mod sigur prezentat corect de inițiator. A luat ditamai amenda pentru că făcea ceva lucrări serioase.

 stlk, on 06 iunie 2018 - 18:16, said:

Am gasit AICIvarianta din 2003 deci legea dateaza de atunci!
Ăla-i codul muncii, nu legea zilierilor :)
Cu contract de muncă are voie și theMisuser să angajeze, dar numai dacă n-are țigle pe casă ar face așa ceva.

#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 althea, on 06 iunie 2018 - 18:26, said:

Sursa e bună, dar eu cred că exagerează consilierul ăla. Ce-i drept, n-am alt argument decât ridicolul unui PV întocmit de ITM lui Gheorghe pentru că i-a dat o rață lui Vasile după ce l-a ajutat în gospodărie.
Cazul ăla nu era în mod sigur prezentat corect de inițiator. A luat ditamai amenda pentru că făcea ceva lucrări serioase.
Nu stiu ce sa zic despre aspectul asta ,eu nici macar  nu am auzit vreodata ca ITM-ul de la mine din judet sa dea amenda la vreo persoana fizica  (care a avut angajati la negru)! Din ce am vazut prin  comunicatele de presa de pe siteul lor , ITM Gorj are si a avut o activitate intensa. Acum ca s-a dat pe tv stirea asta cred ca o sa se inmulteasca numarul turnatorilor  prin toate judetele, de abia au invatat o metoda cu care sa-si loveasca vecinii din invidie.

Edited by stlk, 06 June 2018 - 18:43.


#32
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Ma intreb cum s-or descurca manelistii cu nuntile...........
Nu ma mai intreb, imi raspuns singur: procedeaza ca si pana acum.

#33
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 theMisuser, on 06 iunie 2018 - 17:51, said:

O fi dar totusi, daca as vrea sa-l angajez cu forme legale pt. treaba asta, ce as avea nevoie ?
la ce iti bati capul omule?
Nu imi dau seama daca vorbesti serios sau la misto...
Pai ce ar mai fi sa ne facem firme pentru oricine vine sa ne faca cate ceva prin curte?
Hai sa fim seriosi....

#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Sunt cat se poate de serios.
Au bagat astia frica-n mine si mnah, sa vad cat costa legal treaba si ori platesc in plus ori las dreq copacii sa traiasca cum vrea natura.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 theMisuser, on 06 iunie 2018 - 17:33, said:

Am si eu vecini care nu ma inghit. Deci nu ma bazez ca nu ma da careva in gat.
cumperi o ladă de bere,o pui la răcit intr-o covată cu gheață afară și vă apucați de lucru.cine întreabă spui că faceți chef

 stlk, on 06 iunie 2018 - 18:38, said:

Nu stiu ce sa zic despre aspectul asta ,eu nici macar  nu am auzit vreodata ca ITM-ul de la mine din judet sa dea amenda la vreo persoana fizica  (care a avut angajati la negru)! Din ce am vazut prin  comunicatele de presa de pe siteul lor , ITM Gorj are si a avut o activitate intensa. Acum ca s-a dat pe tv stirea asta cred ca o sa se inmulteasca numarul turnatorilor  prin toate judetele, de abia au invatat o metoda cu care sa-si loveasca vecinii din invidie.
ca ce să-ți bată ITM-u la poartă?vorbiți serios?ăștia nu știu cum să se ascundă de soare și voi credeți că umblă-n control pe la case.poate la colindat mai încolo când dă frigu

#36
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 kolfleading, on 06 iunie 2018 - 16:52, said:

Si eu vreau sa fac contracte de munca la 2 oameni pe care o sa-i chem sa-mi faca un gard.
Eu sunt angajator, persoana fizica.
N-are nimeni informatii mai concrete?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate