Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema cu lingouri de aur

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018
Salut.

Am de rezolvat o problema, dar cred ca nu are sens exemplu de date de intrare si iesire.
Problema:


Ideea e ca nu prea inteleg cum poate sa dea 8, luand inca in calcul ca asta e suma ariilor, al doilea lingou cum intra ? are o aria de 15 ( neconsiderand si lungimea, ca nu prea conteaza. Conteaza sa-i incapa latimea si inaltimea ). Eu cred ca daca am fi sa obitem cea mai mica arie a orificiului, asta ar fi a celui mai mare lingou, intrucat prin el trec toate, dar prin celelalte nu trec toate, iar sa faca doua orificii nu ar avea sens intrucat cel mai mare lingou oricum nu poate iesi, si deja suma nu e minima. Sunt putin confuz, sau poate nu am inteles conditia bine... Daca cineva ar putea sa ma lumineze, sau sa-mi confirme ca exemplul e prost... Multumesc

Attached File  index.jpg   409.28K   75 downloads

Edited by MarianG, 06 June 2018 - 13:45.
replaced link w/ attachment


#2
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Enuntul zice clar: "Evident, lingoul poate fi rotit in orice fel".
Tinand cont de asta, solutia e simpla si evidenta ;).

#3
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Sunt sigur ca asa s-a dezvoltat America =)) Cu astfel de probleme, total rupte de realitate.Asa probleme asa rezultate.
Initiator cum se numeste cartea de unde ai luat astfel de probleme ?  o are si pe aia cu broscuta melancolica care sare in progresie gemetrica ca nebuna ?

Edited by WinstonMontana, 06 June 2018 - 12:53.


#4
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018

 WinstonMontana, on 06 iunie 2018 - 12:51, said:

Sunt sigur ca asa s-a dezvoltat America =)) Cu astfel de probleme, total rupte de realitate.Asa probleme asa rezultate.
Initiator cum se numeste cartea de unde ai luat astfel de probleme ?  o are si pe aia cu broscuta melancolica care sare in progresie gemetrica ca nebuna ?
Habar nu am cartea, problema e pe o foaie a4 :)

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 LuvRaluK, on 06 iunie 2018 - 12:41, said:

Enuntul zice clar: "Evident, lingoul poate fi rotit in orice fel".
Tinand cont de asta, solutia e simpla si evidenta Posted Image.

 WinstonMontana, on 06 iunie 2018 - 12:51, said:

Sunt sigur ca asa s-a dezvoltat America =)) Cu astfel de probleme, total rupte de realitate.Asa probleme asa rezultate.
Initiator cum se numeste cartea de unde ai luat astfel de probleme ?  o are si pe aia cu broscuta melancolica care sare in progresie gemetrica ca nebuna ?

Pentru ce c*c*t v-ati chinuit sa raspundeti asa ?!
Mie mi se pare destul de clar ca solutia inseamna, de fapt, descoperirea algoritmului de optimizare a unei suprafete minime, fiind date alte suprafete.
Plus ca trebuie sa intre pe gaurile date toate suprafetele.
Din ce-mi aduc eu aminte de geometrie.... cam asta e ideea.
Pana mea, aia cu lingourile si r*h*t... e apa de ploaie.

#6
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018

 trollerul_de_serviciu, on 06 iunie 2018 - 13:04, said:

Pentru ce c*c*t v-ati chinuit sa raspundeti asa ?!
Mie mi se pare destul de clar ca solutia inseamna, de fapt, descoperirea algoritmului de optimizare a unei suprafete minime, fiind date alte suprafete.
Plus ca trebuie sa intre pe gaurile date toate suprafetele.
Din ce-mi aduc eu aminte de geometrie.... cam asta e ideea.
Pana mea, aia cu lingourile si r*h*t... e apa de ploaie.
Dar nu e doar o suprafata minima, trebuie de aflat suma minima a ariilor suprafetelor. Deci pot fi mai multe suprafete.
EDIT: Analizand acum, vad ca 8 e aria unei suprafete de 2 pe 4, prin care trec toate. Cred ca suma e scris pentru a te duci in eroare, caci daca mai faci un orificiu mereu vei fi in plus, nu in minus.

Edited by AlexMatei2000, 06 June 2018 - 13:18.


#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Am zis optimizare.
Si am explicat babeste, cu cunostintele mele limitate de geometrie/calcul.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 AlexMatei2000, on 06 iunie 2018 - 13:09, said:

Dar nu e doar o suprafata minima, trebuie de aflat suma minima a ariilor suprafetelor. Deci pot fi mai multe suprafete.
EDIT: Analizand acum, vad ca 8 e aria unei suprafete de 2 pe 4, prin care trec toate. Cred ca suma e scris pentru a te duci in eroare, caci daca mai faci un orificiu mereu vei fi in plus, nu in minus.
analiza ta e gresita.
uite, sa zicem ca avem 2 lingouri, unul de 3x4 si altul de 1x7. daca vrei un singur orificiu, atunci trebuie sa gauresti 3x7, deci suprafata totala e de 21. alternativa e un orificiu de 3x4 si unul de 1x7, suma lor fiind 19 (<21).

#9
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018

 _Smiley_, on 06 iunie 2018 - 13:28, said:

analiza ta e gresita.
uite, sa zicem ca avem 2 lingouri, unul de 3x4 si altul de 1x7. daca vrei un singur orificiu, atunci trebuie sa gauresti 3x7, deci suprafata totala e de 21. alternativa e un orificiu de 3x4 si unul de 1x7, suma lor fiind 19 (<21).
Ai intr-adevar si tu dreptate. Dar mai exista si a treia dimensiune, lungimea lingoului, pe care poti sa il intorci si sa intre, poate, pe un singur orificiu, si mai mic. Trebuie luat si el in considerare, desi in exemplul tau solutia cea mai buna e 19.

Edited by AlexMatei2000, 06 June 2018 - 13:35.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
lumgimea este cea mai mare marime, o poti ignora.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
de fapt marimea cea mai mare ar cam trebui sa o ignori, pentru ca ti se cere aria minima (deci vei putea scoate lingoul folosind celelalte 2 dimensiuni)

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ce inseamna Cp1 1 4 4 g m din datele de intrare?

#13
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018

 dani.user, on 06 iunie 2018 - 18:39, said:

Ce inseamna Cp1 1 4 4 g m din datele de intrare?

cp1 si g m nu stiu ce insemna, folosim doar cifrele 1 4 4, ca lature.

 _Smiley_, on 06 iunie 2018 - 17:03, said:

de fapt marimea cea mai mare ar cam trebui sa o ignori, pentru ca ti se cere aria minima (deci vei putea scoate lingoul folosind celelalte 2 dimensiuni)
Da, asta si am facut. Defapt am facut un algoritm functionabil, dar nu pentru toate cazurile.
de exeemplu.
Se dau 3 lingouri , cu marimile: 2 4 3 , 1 5 7 , 3 4 2. Le aranjez crescator, astfel ca laturea cea mai mare sa fie ultima, ca sa scap de ea cum ai spus si tu. Acum raman primele doua,
adica: 2 4
          1 5
          3 4
ideea este ca, gasesc cea mai mare valoarea din primul rand, si respectiv din al doilea. Cea ce formeaza o suprafata de 3*5. Prin aceasta arie vor putea patrunde toate, si e cea mai mica ( dupa testele mele ).
Problema este ca, in cazul in care ar exista o arie mai mica, formata din doua orificii in perete, nu le-ar afisa, ci o va afisa pe cea din urma, care nu e corecta pentru acel caz.
E un algoritm destul de complicat pentru a afla suma minima a ariilor orificiilor din perete. Daca am introduce 100 de lingouri cu marimi distincte, sigur ar exista minim 10 gauri, ca astfel sa fie suma ariilor minime. Dar din nou, e complicat, o gaura ar putea contine 20 lingouri, alta doar 5 din ele, alta chiar doar un lingou... e mai greu de determinat. Sunt atat de multe cazuri posibile, nu stiu cum sa le iau, trebuie verificat fiecare lingou in fiecare orificiu, sau nu...sau...

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ca-i interesanta problema, am generat niste date de intrare aleatoare pentru a putea compara rezultate.

Sunt 3 fisiere, cu 10 intrari, 100 si 1 milion.

Attached File  inputs.zip   4.67MB   3 downloads

(mici corectii la fisier fata de prima versiune)

Edited by dani.user, 06 June 2018 - 21:10.


#15
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018

 dani.user, on 06 iunie 2018 - 19:23, said:

Ca-i interesanta problema, am generat niste date de intrare aleatoare pentru a putea compara rezultate.

Sunt 3 fisiere, cu 10 intrari, 100 si 1 milion.

inputs.zip
De-as sti care e si rezultatul fiecareia Posted Image

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Le scriem aici si le comparam, "care da mai putin". E usor de verificat daca o solutie e valida chiar daca nu e minima.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Rezultele mele pentru cele 3 fisiere: 99, 320, 3355


#18
AlexMatei2000

AlexMatei2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2018

 dani.user, on 06 iunie 2018 - 21:14, said:

Rezultele mele pentru cele 3 fisiere: 99, 320, 3355
Cum ai facut sa-ti incapa in array 1000000 de elemente ?
BTW, primele doua imi dau exact la fel, a treia nu (ca imi da stock overflow =)) ).
Ce algoritm ai folosit ?

Edited by AlexMatei2000, 06 June 2018 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate