Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BMW X5 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKroghy, on 06 iunie 2018 - 11:10, said:

Intotdeauna mi-au placut BMW-urile la cum arata. Nu-mi place tehnologia care e cu o generatie in urma. Cand VW punea frana de mana cu buton, BMW inca faceau manete de frana.

nu are treaba ca este cu generatii in urma, technologia au avut-o, dar nu au dorit implementarea. Ei in general fac masini pe gustul clientilor si asta a fost motivul care nu au implementat frana.

#on: masina arata intr-un mare fel... imi place mult

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostAdm, on 06 iunie 2018 - 11:19, said:


Corect, barbatii adevarati nu intreaba niciodata directia si nu folosoesc harti!
daca sunt beti si ii duce calu' acasa ! ...

#21
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View PostKroghy, on 06 iunie 2018 - 11:10, said:

Intotdeauna mi-au placut BMW-urile la cum arata. Nu-mi place tehnologia care e cu o generatie in urma. Cand VW punea frana de mana cu buton, BMW inca faceau manete de frana.
BMW a ramas mult timp traditional cu multe chestii fara sa se schimbe.Pana a facut si 4x4 sau masini cu tractiuni fata a durat mult fata de competitie.
Cat despre frana cu buton,daca aia e avansul tehnologic,e clara treaba.
Are rost sa iti spun ce fete faceau clientii care ma intrebau cat costa un etrier spate pt asa masini cu frana cu buton?

#22
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Atat E70 cat si F15, precedentele 2 generatii de X5 aveau frana electrica. F30 are frana "de mana" pntru ca este mai driver-oriented. Asta nu este un criteriu al "progresului tehnologic".

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă aveam bani de aruncat îmi luam una numai să facă vecinii icter de ciudă.
Ce una zic, două trei...
Și după aia le dădeam la rabla și luam un Logan nou.

Edited by exceswater, 06 June 2018 - 11:53.


#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postexceswater, on 06 iunie 2018 - 11:12, said:

Urât lemnu ăla Ă®n bord. Manele rău de tot. Zici că suntem la 1756 și nu s-au inventat aliaje ușoare frumoase deștepte. Lemn frate că la cocalari place lemnul. Și altfel s-aude maneaua cu lemnul ăla.

Plus navigății. Omu modern nu știe să facă pipi fără navigății.

Părerea mea? Kitsch. Maneles.

Păi tu nu stii ca este nevoie de o cutie de rezonanță ca sa se audă viorile manelistilor ( initial mi-a intrat autocorectul si mi-a scris "ciorile analistilor " )

#25
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

View PostKroghy, on 06 iunie 2018 - 11:06, said:

Arata bine, copie de X3 cu grila si mai mare.
Dar ce se fac puristii de BMW care vor frana de mana cu maneta?
Isi compara Seria 3, Seria 4 in versiunile Sport/M. Frana de mana la BMW nu se foloseste ca la Audi A4, se foloseste ca la S4.

Legat de lemn, este un element de design foarte placut, mie unul imi place foarte mult (in echiparile masinii orientate spre comfort).

Edited by HEX2FUN, 06 June 2018 - 12:29.


#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postunbrutus, on 06 iunie 2018 - 11:29, said:

ergonomie maxima, ca de obicei la BMW, mi se pare si sobru si bine gandit interiorul

unde ai vazut la concurenta ceva mai bun? numai tablete aruncate pe colo si colo.
mi se pare f reusit si curajos sa fie contra tendintei

si faptul ca butoanele pt climatizare sint puse fix langa... climatizare, pare extrem de logic si intuitiv.

mi se pare f ciudat sa intri prin tablete sa apesi prin meniuri de 2-3 ori pana dai de meniu pt navigatie, cum am vazut de ex la Renault Talisman
Arunca un ochi pe Volvo XC90 ...se pisa de sus pe BMW-ul asta la orice capitol.
Consola aia e atat de urata incat nici nu pot sa ma uit la ea...

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttehnics, on 06 iunie 2018 - 12:39, said:

Arunca un ochi pe Volvo XC90 ...se pisa de sus pe BMW-ul asta la orice capitol.
ah cand vad din astia cu limbaj din asta "se pisa de sus" nici nu ma mai agit sa ma mai uit daca ar putea macar avea dreptate

de cand o chinezarie se compara cu un BMW...

View Posttehnics, on 06 iunie 2018 - 12:39, said:

Consola aia e atat de urata incat nici nu pot sa ma uit la ea...
stiu, unii vor tabletele multe... mie mi se pare ergonomie si eleganta maxima. gusturile...

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De gustibus. Dar lemn în secolul ăsta ? În mașină ?

Edited by exceswater, 06 June 2018 - 12:49.


#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fata zici ca au desenat-o aia de la gradinita. Spatele merge, interiorul e superb. Dar ca design exterior niciunul nu va mai fi ca E70 , era mai agresiv si totodata mai impunator. Astea zici ca sunt niste dustere... Posted Image

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Posttehnics, on 06 iunie 2018 - 12:39, said:

Arunca un ochi pe Volvo XC90 ...se pisa de sus pe BMW-ul asta la orice capitol.
Consola aia e atat de urata incat nici nu pot sa ma uit la ea...

are o tableta touch bagata in mijlocul consolei si atat, in rest nu are nimic pentru ca totul se face prin tableta aia de rahat. Asta ti se pare ca se "pisa de sus"? Volvo a ramas doar numele, in rest sunt masini vandute la preturi galactice, nu mai ofera ce oferau inainte cand masina Volvo te tinea o viata. Asta se observa si din cifrele de afaceri, si sa nu uitam, Golf a vandut mai multe masini in Suedia decat Volvo si asta in premiera dupa 20-30 de ani.

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostKroghy, on 06 iunie 2018 - 11:06, said:

Arata bine, copie de X3 cu grila si mai mare.
Dar ce se fac puristii de BMW care vor frana de mana cu maneta?
Ai vazut vreun astfel de purist dorindu-si X5???!!!

Ontopic: nu inteleg de ce, de la o generatie la alta, cresc dimensiunile exterioare. Unde vom ajunge? Locurile de parcare raman la fel de mari, accesul in parcarile subterane este acelasi, in curand ne vom putea cumpara suvurile mari, doar daca locuim la casa :lol:

Nu ma pronunt in rest, desi sunt posesor de X5, nu ma intereseaza sa il schimb mai devreme de 6-7 ani, iar pana atunci va aparea altceva :D

View PostKroghy, on 06 iunie 2018 - 11:10, said:

Intotdeauna mi-au placut BMW-urile la cum arata. Nu-mi place tehnologia care e cu o generatie in urma. Cand VW punea frana de mana cu buton, BMW inca faceau manete de frana.
Ma termina cu cretinatatea asta :). In vremea in care VW punea nush ce buton inutil la frana de mana, BMW avea pe el tehnologie la care VW visa umed.

View PostAdm, on 06 iunie 2018 - 11:19, said:


Corect, barbatii adevarati nu intreaba niciodata directia si nu folosoesc harti!
True. Iar dupa cele 4 ore petrecute in plus la volan, se jura ca lor de fapt le place atat de mult masina, ca nu le vine sa se desparta de ea :lol:

#32
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 15.10.2007

View Postunbrutus, on 06 iunie 2018 - 11:29, said:

mi se pare f ciudat sa intri prin tablete sa apesi prin meniuri de 2-3 ori pana dai de meniu pt navigatie, cum am vazut de ex la Renault Talisman
bine spui am vazut, dar adevarul e ca nu ai butonat, deci nu mai scrie ce crezi tu ca "ai vazut"
daca "ma uit" si eu la masina asta parca"vad " o iconita cu nav - oare trebuie sa apas acolo sa intru in meniul de nav?
intreb si eu

Edited by tatimeu, 06 June 2018 - 13:48.


#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postrichelieu, on 06 iunie 2018 - 13:47, said:

Ma termina cu cretinatatea asta. In vremea in care VW punea nush ce buton inutil la frana de mana
Exact acel tip de buton are noul X5. Posted Image
Eu cand spuneam ca BMW sunt inapoiate si le mai ia o generatie pana ajunge la tehnologia curenta unii credeau ca vorbesc prostii.

Edited by Kroghy, 06 June 2018 - 13:51.


#34
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Este normal sa fie pareri impartite, pana la urma ele nici nu conteaza, pentru ca cei care vor conduce noul x5 nu prea intra pe forumuri. :))
Cine cumpara BMW, orice model ar fi el, stie ca vrea dinamica in primul rand, care dinamica se simtea de pe vremea e30-ului ( aka urs) chiar si cu un amarat de motor 1.6 care iti oferea placerea condusului. Altfel na, e nasol tare x5-ul asta nou, mai ales cand il vezi pe afara din Logan.
Totusi, masina arata foarte bine. Noul x3 arata excelent live, era chiar ilogic sa nu foloseasca reteta si la fratele mai mare.

#35
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008

View Posttatimeu, on 06 iunie 2018 - 13:48, said:

bine spui am vazut, dar adevarul e ca nu ai butonat, deci nu mai scrie ce crezi tu ca "ai vazut"
daca "ma uit" si eu la masina asta parca"vad " o iconita cu nav - oare trebuie sa apas acolo sa intru in meniul de nav?
intreb si eu
Nu, poti sa:
- selectezi din meniul principal folosind controlerul de iDrive
- apesi butonul de langa controlerul de iDrive pe care scrie "Nav"
- apesi un buton de pe volan si spui "Navigation" in limba engleza (sau Navi)
Daca nu te descurci cu niciuna dintre variantele de mai sus, poti intradevar sa apesi pe ecranul touchscreen unde scrie Navi

Edited by mkdan2004, 06 June 2018 - 14:03.


#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postunbrutus, on 06 iunie 2018 - 12:43, said:

ah cand vad din astia cu limbaj din asta "se pisa de sus" nici nu ma mai agit sa ma mai uit daca ar putea macar avea dreptate


Asta cu pisatul e argumentul alora care oricum nu au argumente, ci pareri Posted Image.

View PostKroghy, on 06 iunie 2018 - 13:50, said:

Exact acel tip de buton are noul X5. Posted Image
Eu cand spuneam ca BMW sunt inapoiate si le mai ia o generatie pana ajunge la tehnologia curenta unii credeau ca vorbesc prostii.
Si utilitatea lui fiind.......
Hai sa vedem asa, la o prima strigare, cand a aparut prima data pe un BMW joystick pentru  actionarea cutiei de viteze si cand pe VW.
Cand a aparut suspensia adaptiva pe BMW si cand pe VW.
Cand oare va aparea pe un VW/Audi, un sasiu deformabil, cum are BMW de vreo 2 generatii incoace?
Tu te legi de o frana de mana cu actionare la buton, al carei singura utilitate este ca ocupa mai putin spatiu pe consola centrala, sau de bord.
Sa mai zic de cutiile de viteza cu 8 trepte, de triturbo.....astea deja sunt din alt film.

Termina dreaq cu tampeniile astea, ca te faci de ras. Da' cred ca esti masochist si iti place.

Si culmea....si vechiul X5 avea buton de frana de mana, ma refer la generatia anterioara celei prezente.

Edited by richelieu, 06 June 2018 - 14:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate