Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Renault Scenic pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mirceapui

mirceapui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.04.2014
Va salut, doresc achizitionarea unei masini si printre ele mi-a sarit in ochi asta: https://www.olx.ro/o...html#cd84286cdf
Poate cineva sa ofere un feedback despre modelele astea de masini? Ca pret e 1600 de euro, am vb cu vanzatorul si a spus ca ar avea 2 probleme: geamul din dreapta nu se deschide si ceva problema la frana de mana, cred ca nu functioneaza. Car m-ar costa reparatia la problemele astea si daca 1600 e rentabil? A spus ca mi-o da sa fac ce teste vreau eu sa ma conving. Care ar fi pretul corect si daca e ok motorizarea, pt ca in general eu cam fug de diesel dar pot face si compromisuri.

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu l-as trimite sa duca el masina sa repare defectele, si am vorbi dup'aia.Cumperi o masina cu reparatii de facut doar daca stii exact ce faci.

Tu nu stii, deci nu e cazul.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007
Problemele cunoscute ar fi cele generale pentru un diesel vechi adica turbina, injectoare, volanta, vacuumuri etc.
Reparatia la geamul ala si la frana de mana va costa in jur de 500 de lei.
Calcaiul lui Ahile la modelul ala de Scenic e bordul full electronic, dar probabil a fost inlocuit de-a lungul timpului de vreo doua ori. Nu se stie cat te va tine.... poate o luna, poate 5 ani.
Personal, nu as cumpara veac un diesel atat de vechi si uzat. Probabilitatea sa-i dublezi valoarea in primii 2 ani doar prin reparatii, este destul de mare.
Diesel as cumpara doar daca are maxim 5 ani si de la sursa de incredere.

Edited by dan1980_25, 06 June 2018 - 09:37.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Masina la 1600 EUR cu doar 2 probleme ?
Poate 200 de probleme iar pretul corect este  ... gratis
Diesel la 14 anisori inseamna abonament la service iar Renault este problematic cu injectia, injectoare, electronica dar nu numai
La banii astia doar un motor pe benzina ar fi de preferat

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Cate pretentii au unii, va luati masini la pret de biciclete si le vreti ca noi. Eventual sa o dea cu 1000e si gata reparata !

Lasand gluma, macaraua o poti lua de la dezmembrari, nu cred ca este mai mult de 150ron, posibil sa gasesti si kit de reparatie. Tu verifica masina, testeaza-o, mergi la un mecanic, nu te lega de nimicuri. O turbina, un ambreiaj+volant, injectoare etc sunt mult mai costisitoare si mai greu de reparat.

Edited by ionutMembruAnonimut, 06 June 2018 - 09:40.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Colegul dan1980_25 are dreptate
Problema la frana de mana este suspecta
La Scenic a fost un defect de fabricatie care s-a remediat la momentul respectiv gratis
Dar problemele au reaparut iar cablurile franei trebuie schimbate destul de des
Este cam 100 de lei unul (are 2) + manopera

#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
la 1600 e rentabil doar daca stii pentru ce il iei si ce bani sa bagi in el. Ca posesor de Renault, te sfatuiesc sa te mai gandesti. La varsta asta contactele imperfecte si firele intrerupte iti pot scoate din buzunar foarte multi bani.

Daca tot vrei Scenic, cauta o varianta pe benzina si lasa deoparte cei 131cp.

#8
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Recomand 2.0T

#9
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
La masina din anunt cel putin barele fata/spate au fost inlocuite. Km sunt suspect de putini ( dar nu imposibili ), farurile suspect de curate ( sunt de plastic si la Renault au prostul obieci de a se matui destul de repede). Mi se pare ciudat ca nu a pus nici o poza cu interiorul. De asemenea, se poate observa o aliniere proasta a elementelor de caroserie pe partea stanga.

Cere-i poze cu interiorul si intreaba-l tara de provenienta a masinii.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 mirceapui, on 06 iunie 2018 - 09:15, said:

in general eu cam fug de diesel dar pot face si compromisuri.
Compromisul ar fi la km facuti/an
Una peste alta si benzinarul suporta gaz , nu e acelasi lucru cu diesel dar iesi mai ieftin.

#11
mirceapui

mirceapui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 06.04.2014
Aliniere proasta a elementelor, adica se poate sa fi fost schimbate farurile si/sau capota sau tabla? Legat de km, doar in oras ma folosesc de ea, nu fac drumuri lungi.
Omul a spus ca pot sa merg sa o vad, e la 30km de mine deci pot sa ii vad interiorul. Dar din ce spuneti voi aici ma face sa ma razgandesc in privinta ei. E suspect de frumoasa si impecabila in poze...

Edited by mirceapui, 06 June 2018 - 12:15.


#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"doar in oras ma folosesc de ea"
Atunci parerea mea uita de diesel !
Benzina intre 0,9-1,4 litri si dormi noaptea linistit .

#13
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016

 mirceapui, on 06 iunie 2018 - 12:13, said:

Aliniere proasta a elementelor, adica se poate sa fi fost schimbate farurile si/sau capota sau tabla? Legat de km, doar in oras ma folosesc de ea, nu fac drumuri lungi.


Cam da..problema nu ar fi ca s-a schimbat o bara sau o usa ci daca au fost schimbate in urma unor tamponari usoare, fara alte daune sau fac parte dintr-o serie intreaga de piese schimbate in urma unui accident mai puternic. O bara schimbata ca a fost putin crapata in urma unei tamponari sau o usa inlocuita din cauza ruginii/tamponari laterale usoare nu inseamna nimic ( cu toate ca romanul vrea sa creada si e convins ca 100% din masinile de 8-10 ani nu au suferit nici un fel de dauna...romanul lesina si face infarct cand aude de o usa schimbata...nu mai e ca in fabrica dom'le....de la Dacia 1310 li se trage, cand nu se aliniau aceleasi repere pe 2 masini identice)

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
La pretul ala, eu nu mi-as face probleme cu alinierea caroseriei. Masina nu e de fite, e de facut treaba cu ea. Problema e ca nu e in perfecta stare de functionare.

#15
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Pentru utilizare in oras renunta la diesel, mergi pe o benzinara si vezi de GPL. Un kit reparatie macara geam este cam 75 ron si un cablu de frana de mana pe la 100 ron.
Este bine ca ai fugit de diesel ... fugi in continuare.
Nu uita ca la orice masina te uiti, cum ai cumparat-o mergi si faci distributia, ulei si flitre ... asta daca nu o cumperi de la un prieten si cunosti istoricul de service real! Inainte sa o cumperi cere copie dupa acte, mergi la reprezentanta si verifica numarul de km reali ... mai bine dau 200 RON si afli istoricul real decat sa te trezesti ca ai cumparat o rabla cu 400 000 km...

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pretul corect la masina din anunt e max 1000 de euro cu conditia sa nu fi fost lovita ...

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007
Pe de alta parte de ce ar cumpara cineva o marca masina care are ca sigla un cric?:))

Edited by dan1980_25, 07 June 2018 - 09:12.


#18
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 AlexRe, on 07 iunie 2018 - 06:38, said:

Pentru utilizare in oras renunta la diesel, mergi pe o benzinara si vezi de GPL. Un kit reparatie macara geam este cam 75 ron si un cablu de frana de mana pe la 100 ron.
Este bine ca ai fugit de diesel ... fugi in continuare.
Nu uita ca la orice masina te uiti, cum ai cumparat-o mergi si faci distributia, ulei si flitre ... asta daca nu o cumperi de la un prieten si cunosti istoricul de service real! Inainte sa o cumperi cere copie dupa acte, mergi la reprezentanta si verifica numarul de km reali ... mai bine dau 200 RON si afli istoricul real decat sa te trezesti ca ai cumparat o rabla cu 400 000 km...

Ce dracu mă, tu vb să te afli in treabă sau cum ?
Omul da 1500 de euro pe mașină și tu bati câmpii cu istoric real și dacă e posibil sub 100.000 km.
Plus verificări la reprezentanta :D
Citiți și voi pe net ghidul cumpărătorului isteț și veniți să l aplicați pe aici indiferent de ce mașină întreabă omul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate