Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3347 replies to this topic

#1801
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Vai de mine, tu nu cunoști deloc crestinismul. Să nu omori se referă la familia ta, eventual extinsă, în schimb dușmanul trebuie omorât, la fel inestuosii, zoofilii, inchinatorii altui dumnezeu, pe vrajitoare să n o lași să trăiască.... Nici vorbă de o religie pacifista.

De acord, asta spuneam și io, nu doar lipsa resurselor determină migrația.

Știu, bancherul muncește din greu și la crearea banilor electronici, doar că banii electronici io nu i simt ca aia de metal și hârtie. Cred că în timp și cardul poate evolua la alte forme... Cine stie?!

#1802
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 19 ianuarie 2019 - 18:13, said:

Vai de mine, tu nu cunoști deloc crestinismul. Să nu omori se referă la familia ta, eventual extinsă, în schimb dușmanul trebuie omorât, la fel inestuosii, zoofilii, inchinatorii altui dumnezeu, pe vrajitoare să n o lași să trăiască.... Nici vorbă de o religie pacifista.

Man, esti prea grabnic lol. inchinatorii la alt dumnezeu, nu sunt crestini. deci o armata de crestini vs o armata de crestini, nu se pot omori intre ei.

View Postcirus6, on 19 ianuarie 2019 - 18:13, said:

Știu, bancherul muncește din greu și la crearea banilor electronici, doar că banii electronici io nu i simt ca aia de metal și hârtie. Cred că în timp și cardul poate evolua la alte forme... Cine stie?!

Cred ca nu intelegi conceptul de Bani. Orice forma ar avea banii: metal, hartie, plastic, impuls electronic, Banii sunt Bani. Anume, cuantificarea muncii sclavului.

#1803
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View PostFlat, on 19 ianuarie 2019 - 12:52, said:

1.distractiile sunt pentru toata lumea, la therme se duc si grasi si cocalari si topmodele, la plaja la fel. e placerea de a te balaci si de a sta tolanit la soare, nu expunerea.



Aici vorbesti despre valorile societatii, ce fel de oameni glorificam. Frumusetea este si a fost intotdeauna un atu care a pus indivizii cu gene bune pe un plan superior, datorita admiratiei. 2,Asta nu inseamna ca ei sunt valorosi, supraoameni, sunt doar o combinatie reusita de aminoacizi ce au rezultat intr-o carcasa placuta ochiului. Daca societatea valorizeaza superficial asa ceva, e naspa. Adica esti constient ca nu cu domnisoara merge lumea inainte. Ea mai mult de world peace si sa salvam balenele nu va putea zice. Mintile luminate sunt cu totul altceva si nu au recunoasterea in societate pe care ar merita-o. La asta ma refeream eu, vorbind de meritocratie si cetateni premium
1.Evident ca distractiile sunt pentru toata lumea la fel cum parfumurile si le poate cumpara oricine este dispus sa plateasca pentru ele.
Insa toata chestia asta este interpretabila. Da, super grasa isi poate cumpara haine sexy si parfumuri de lux. Dar ce rezolva cu asta?
Ce rezolva ca isi face unghiile, ca poarta colanti, ca se da cu parfum de o mie de euro? Nimic. Doar in cazul unei tipe normale lucrurile astea aduc efecte benefice. Daca n-ar fi lume la therme si la plaje, majoritatea oamenilor nu s-ar mai duce sa se balaceasa sau sa se bronzeze.

2. Dpdv biologic/evolutionist, nu cetatenii luminati la minte sunt premium, ci cei in genul domnisoarei descrise de mine. Noi vorbim aici de oameni normali, de ce am putea face sa nu mai muncim, de cum am putea obtine distractii fara munca. Iar eu tot repet aici in posturi lungi ca distractiile alea pe care ni le-ar oferi timpul liber si vreo 4000 de euro lunar, nu sunt chiar pentru toata lumea. Si aici iar vin cu exemplul supraponderalei: supraponderala viseaza sa castige asa de aiurea cateva mii de euro, ca sa isi cumpere haine cool, bijuterii, genti, farduri, ca asa crede ea ca va atrage admiratia lumii. Si dupa ce obtine ceea ce si-a dorit va constata ca tot nu este admirata. Poate in primele luni, da, nu isi va mai incapea in piele de bucurie. Va calatori, se va expune, se va exterioriza mai mult. Insa la un moment dat va interveni o anumita oboseala fizica si epuizare psihica.
Na, tipa a tot alergat in stanga si in dreapta, a facut eforturi peste puterile ei, s-a autosugestionat pana la limitele ei maxime, insa nu a primit nicio recompensa, n-a fost ajutata de nimeni, si asa se instaleaza deprimarea. Cunosc cazuri, nu vorbesc aiurea. In Anglia poti intalni multe cazuri din astea. Unele o dau si pe alcool, si pe droguri, si pe sex in boscheti. Asa se explica depravarea anumitor femei.

La barbati se intampla cam la fel. Cand mediocrul ordinar da de bani, da, in primele luni crede ca l-a atins pe Dumnezeu de picior.
La inceput incearca sa epateze, sa etaleze diferite lucruri, insa nu-i reuseste mare branza. Tipul incepe sa se autosugestioneze. Inca il
mai tine nitel iluzia fericirii. Dupa un timp incepe sa resimta oboseala fizica si in special psihica, si se apuca sa isi redefineasca definitia distractiei si a fericirii. Nestiind ce sunt cu adevarat fericirea si distractia, se apuca sa mearga la curve, se apuca de alcool sau mai rau, de droguri, baga bani la jocuri de noroc si devine dependent de ele, se intovaraseste cu tot felul de indivizi super dubiosi, si uite asa ajunge sa isi distruga viata. Din cauza banilor. Pentru ca nu a stiut ce sa faca cu ei. Pentru ca nu l-a invatat nimeni cu ce se mananca viata, ce lucruri bune ai putea face cu banii, pe ce sa ii dai si pe ce sa nu ii dai. Ai vazut si tu cand castiga taranusii aia la loto: ai vazut ca cei mai multi dintre ei nu ajung sa aiba o viata mai buna, iar intr-un final sfarsesc mai rau decat erau cand nu aveau bani, chit ca unii isi cumpara masini hoate, haine, case. Asta e pretul platit pentru cei care incearca sa guste din viata ce nu le-a fost lor harazita.

#1804
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Cristi, amesteci un pic lucrurile. Da, un "taranus" nu are educatie financiara si poate face praf un castig pleasca, dar asta nu inseamna ca e nefericit sau deprimat.

View PostCristi_E, on 19 ianuarie 2019 - 19:02, said:

Ce rezolva ca isi face unghiile, ca poarta colanti, ca se da cu parfum de o mie de euro? Nimic.

daca problema ei era sa se simta bine in pielea ei, rezolva totul, fiindca prin aceste cosmetizari isi autoconvinge mintea ca e frumoasa.
daca problema ei este ca e super grasa, nu rezolva nimic.
rezolvatul presupune constientizarea problemei. problema se rezolva printr-un abonament la sala si la nutritionist. care si alea costa bani si necesita timp

View PostCristi_E, on 19 ianuarie 2019 - 19:02, said:

Daca n-ar fi lume la therme si la plaje, majoritatea oamenilor nu s-ar mai duce sa se balaceasa sau sa se bronzeze.

???
dar ce-ar face, ar sta in casa la tv?  bineinteles ca s-ar duce, de ce sa nu te bucuri de soare?

View PostCristi_E, on 19 ianuarie 2019 - 19:02, said:

asa crede ea ca va atrage admiratia lumii.
La inceput incearca sa epateze

observ ca in conceptia ta, absolut toata lumea are un singur scop in viata, si anume admiratia celorlalti. :)
poate ai stat prea mult pe facebook sau pe instagram, dar nu cred ca "sa crape dusmanii de ciuda" se aplica universal

omul e un animal social, dar asta nu inseamna ca fericirea trebuie sa-ti fie conditionata de validarea in comunitate, si cu atat mai putin validarea in urma epatarii sau cosmeticii

#1805
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View PostFlat, on 19 ianuarie 2019 - 19:58, said:


observ ca in conceptia ta, absolut toata lumea are un singur scop in viata, si anume admiratia celorlalti. Posted Image
poate ai stat prea mult pe facebook sau pe instagram, dar nu cred ca "sa crape dusmanii de ciuda" se aplica universal

omul e un animal social, dar asta nu inseamna ca fericirea trebuie sa-ti fie conditionata de validarea in comunitate, si cu atat mai putin validarea in urma epatarii sau cosmeticii
Eu nu emit conceptii ci incerc sa emit observatii. Una e sa ai observatii si alta e sa ai credinte. Bineinteles ca observatiile mele nu cuprind nici pe departe adevarul absolut, ci mai degraba reprezinta mici franturi de adevar. Tu ce observatii ai facut asupra lumii? :)
Deci nu conceptii ci observatii.

#1806
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

2. Dpdv biologic/evolutionist, nu cetatenii luminati la minte sunt premium, ci cei in genul domnisoarei descrise de mine. Noi vorbim aici de oameni normali, de ce am putea face sa nu mai muncim, de cum am putea obtine distractii fara munca. Iar eu tot repet aici in posturi lungi ca distractiile alea pe care ni le-ar oferi timpul liber si vreo 4000 de euro lunar, nu sunt chiar pentru toata lumea

Depinde de fiecare om in parte. Cu banii poti cumpara totul, daca nu ai bani nu prea poti cumpara nimic si vei fi si limitat in absolut tot ce ai vrea sa faci. Hai sa facem proba: Dai 100 de mii de E oricarei fata vrei tu pentru o noapte cu tine, sa vedem, accepta sau nu?  Omul si-ar vinde si rinichiul si toate organele pentru bani, nu doar corpul.
Cand am spus ca esti limitat daca nu ai bani, hai sa luam un calcul. Vrei sa faci un curs, sa inveti sa faci ceva anume. Nu poti face asta, ca nu ai bani, trebuie sa-l platesti pe instructor. Cu cat ai mai multi bani, cu atat te poti specializa mai bine pe un anumit domeniu, angajezi un instructor profesionist si voala.

Banii cumpara omul. Cu cat ai mai multi bani, cu atat cumperi pe cine vrei tu. Viata inseamna distractie. Cine spune altceva, inseamna ca nu a ajuns inca la struguri si spune ca sunt acri. Nimeni nu vrea sa recunoasca ca omul nu este creat pentru a munci, si in sinea lui doreste sa se distreze, sa se simta bine, hormonii fericirii si sa aiba totul pus pe tava de catre altii. Omul doreste doar sa simta senzatia de implinire,fericire. Senzatia de tristete si suparari, vine din cauza banilor, daca ai avea bani, nu ai mai fi trist nici suparat, fiindca nu ai avea niciun motiv fiindca toti sunt la mana ta, si nu tu esti la mana cuiva.

Daca omul gusta din droguri, bravo lui. Cine nu a ajuns la struguri spune ca sunt acri, poate omul sa plictisit de viata ca a gustat din toate si a trebuit sa guste si din marul otravit. Posted Image

O data ce iesi din sistem si ai bani, abia atunci incepe adevarata distractie. Eu n-am vazut pe cineva sa se plictiseasca de bani si sa nu-si mai doreasca sa faca bani, eu din cate vad, miliardarii lumii sunt din ce in ce mai lacomi si vor sa fie si mai miliardari. In realitate banii sunt niste hartii, dar aceste hartii, cumpara omul. Dupa mine, banii nu ar trebui nici sa existe pur si simplu. Fiecare sa faca ce vrea, fara restrictii, ca de aia avem liber arbitru de la Dumnezeu.

Edited by hwplanet, 27 January 2019 - 00:03.


#1807
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019
Cam asta o sa se intample daca punem capat capitalismului si obligatiei de a munci :
[ https://i.redd.it/edswamhc9of11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostFlat, on 19 ianuarie 2019 - 15:14, said:



Mai e și o cauza socială, urâții sunt mai deștepți pentru că sunt marginalizați social în școală, și devin tocilari. In timp ce copiii frumoși, populari, sunt tentați să nu pună accent pe educație pentru că obțin succes foarte ușor doar pe baza imaginii

Intr-un fel ai dreptate, uratii   au tendinta sa-si foloseasca mai des creierul sau sa dea mai mult di ncoate  pentru a putea sa se afirme.  

Insa nu poti sa spui ca oamenii frumosi sunt niste prosti care se folosesc de imagine.
Se intampla ca oamenii frumosi  sa aiba mai multa inteligenta emotionala si sa fie mai generosi si empatici decat oamenii urati care pot ajunge niste zgarciti si lacomi din cauza ca au fost marginalizati.  




Apropo de ideea ca uratii sunt destepti...........ti se pare ca  Dancila  duhneste de inteligenta avand in vedere ca nici frumoasa nu e ? Posted Image

Edited by JohnRockefeller1870, 27 January 2019 - 01:29.


#1808
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Posthwplanet, on 26 ianuarie 2019 - 23:52, said:

1. Depinde de fiecare om in parte. Cu banii poti cumpara totul, daca nu ai bani nu prea poti cumpara nimic si vei fi si limitat in absolut tot ce ai vrea sa faci. 2. Hai sa facem proba: Dai 100 de mii de E oricarei fate vrei tu pentru o noapte cu tine, sa vedem, accepta sau nu?  Omul si-ar vinde si rinichiul si toate organele pentru bani, nu doar corpul.
3. Cand am spus ca esti limitat daca nu ai bani, hai sa luam un calcul. Vrei sa faci un curs, sa inveti sa faci ceva anume. Nu poti face asta, ca nu ai bani, trebuie sa-l platesti pe instructor. Cu cat ai mai multi bani, cu atat te poti specializa mai bine pe un anumit domeniu, angajezi un instructor profesionist si voala.

4. Banii cumpara omul. Cu cat ai mai multi bani, cu atat cumperi pe cine vrei tu.
5. Viata inseamna distractie. Cine spune altceva, inseamna ca nu a ajuns inca la struguri si spune ca sunt acri.
6. Nimeni nu vrea sa recunoasca ca omul nu este creat pentru a munci, si in sinea lui doreste sa se distreze, sa se simta bine, hormonii fericirii si sa aiba totul psauus pe tava de catre altii. Omul doreste doar sa simta senzatia de implinire, fericire.
7. Senzatia de tristete si suparari, vine din cauza banilor, daca ai avea bani, nu ai mai fi trist nici suparat, fiindca nu ai avea niciun motiv fiindca toti sunt la mana ta, si nu tu esti la mana cuiva.

8. Daca omul gusta din droguri, bravo lui. Cine nu a ajuns la struguri spune ca sunt acri, poate omul sa plictisit de viata ca a gustat din toate si a trebuit sa guste si din marul otravit. Posted Image

9. O data ce iesi din sistem si ai bani, abia atunci incepe adevarata distractie. Eu n-am vazut pe cineva sa se plictiseasca de bani si sa nu-si mai doreasca sa faca bani, eu din cate vad, miliardarii lumii sunt din ce in ce mai lacomi si vor sa fie si mai miliardari. In realitate banii sunt niste hartii, dar aceste hartii, cumpara omul. Dupa mine, banii nu ar trebui nici sa existe pur si simplu. Fiecare sa faca ce vrea, fara restrictii, ca de aia avem liber arbitru de la Dumnezeu.
1. Banii cumpara doar ceea ce se poate cumpara cu bani, in rest au valoare zero.
2. Numai fetele ce se vand pe bani vor pune botul la "Dai 100 de mii de E oricarei fete vrei tu pentru o noapte cu tine, sa vedem, accepta sau nu?", probabil marea majoritate a lor nici nu se vor uita la 100.000 € (Euro).
3. Esti limitat doar daca ai gandirea limitata, in alte cuvinte banii sunt un mic "adjuvant" in rezolvarea probemelor mici si mari acolo unde acestia sunt utili sau utilizati, iar cand acestia lipsesc din dotarea proprie se gasesc intotdeauna solutii pentru a suplini aceasta lipsa.

4. "Banii cumpara omul." Poate "banii pot cumpara doar pe omul prost".
5. Posted Image
6. "hormonii fericirii"? Uau ... Serotonina, Melatonina, Dopamina, Oxitocina si Endorfinele (pana acum s-au descoperit cel putin 20 de tipuri diferite de Endorfine in organismul uman).

Toata lumea recunoaste formal "ca omul nu este creat pentru a munci", dar in practica majoritatea dintre noi se angajeaza in "cursa" "cursa" (are dublu sens) castigarii banilor, iar dupa ce-i castiga foarte putini stiu cum sa-i distribuie corect pentru a fi cheltuiti. Posted Image
7. Senzatia de tristete si suparari, vine din cauza cunostintelor* insuficiente. Lipsa banilor este motiv de tristete sau suparare pentru ca se crede in mod gresit ca "Banii inseamna LIBERTATE!".
cunostintelor* = cunoastere, persoane cunoscute
Toate libertatile mentionate in citat le poti avea fara bani. (libertate de miscare, libertate de gandire, libertate spirituala si sufleteasca)

Quote

Banii inseamna LIBERTATE! Sunt raspunsul la orice intrebarea pe care o ai tu in viata. Inseamna libertate de miscare, libertate de gandire, libertate spirituala si sufleteasca stiind in sinea ta ca, datorita convingerilor pozitive si combatative pe care le ai prin prisma increderii in resursele financiare ce iti stau la dispozitie, si iti pot deschide orice cale de cunoastere si actiune pe care vrei tu sa o intreprinzi in viata,  banii inseamna libertate in oricare domeniu al vietii caruia vrei tu sa ii acorzi atentia ta. Banii, motivul ascuns al depresiei

8. Posted Image

9. "O data ce iesi din sistem si ai bani, abia atunci incepe adevarata distractie." Posted Image

O data ce iesi din sistem si ai bani, abia atunci incepe adevarata tragedie pentru majoritatea fiintelor umane prost educate. Exemple sunt cu duiumul printre cei care au castigat sume mari la diverse loterii fie in Romania cat si in lumea larga.

Miliardarii lumii sunt lacomi? Oamenii aia = miliardarii si milionarii stiu cum sa acumuleze bogatie si o fac practic. Pentru acest fapt sunt considerati lacomi?

Banii ne-au usurat viata, au facut ca societatea omeneasca considerata moderna sa avanseze in ritm accelerat.

In realitate banii sunt niste hartii, dar aceste hartii, cumpara omul.

Bitcoin-ul este tot o hartie ori mastercardul?

Pentru hartiile care chipurile ar cumpara omul revezi punctul 4.

Edited by poadol, 29 January 2019 - 17:23.


#1809
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Numai fetele ce se vand pe bani vor pune botul la "Dai 100 de mii de E oricarei fete vrei tu pentru o noapte cu tine, sa vedem, accepta sau nu?", probabil marea majoritate a lor nici nu se vor uita la 100.000 € (Euro).

Ma plimb unde vrei tu, se vand fetele astea si pentru 1000 de lei da pai pentru 100 mii de E Posted Image Nu dau atatia bani, ca nu face. Cum sa nu se uite la 100 de mii de E? Haha. Cum sa nu se uita? Dar la cat se uita? Posted Image Iti arat eu femei care se vand pentru 50 de lei ora, si tu imi spui mie ca nu poti sa cumperi cu 100 de mii de E.

Quote

Banii cumpara doar ceea ce se poate cumpara cu bani, in rest au valoare zero.

Totul se cumpara cu bani. Pana si sa-ti faci nevoile la toaleta, iti trebuie bani, altfel faci la pom sau in parcarea cuiva si striga lumea la tine.

Quote

3. Esti limitat doar daca ai gandirea limitata, in alte cuvinte banii sunt un mic "adjuvant" in rezolvarea probemelor mici si mari acolo unde acestia sunt utili sau utilizati, iar cand acestia lipsesc din dotarea proprie se gasesc intotdeauna solutii pentru a suplini aceasta lipsa.

Nu se gaseste nicio solutie. Daca eu sufar de o boala rar habar n-am care, si tratamentul costa 100 de mii de euro, atunci cam ne dam seama cum sta treaba.

Quote

Toata lumea recunoaste formal "ca omul nu este creat pentru a munci", dar in practica majoritatea dintre noi se angajeaza in "cursa" "cursa" (are dublu sens) castigarii banilor, iar dupa ce-i castiga foarte putini stiu cum sa-i distribuie corect pentru a fi cheltuiti.

Iti demontez toate afirmatiile, chiar si aceasta. Daca cumperi ceva scump, atunci automat va fi si un produs bun, daca cumperi ceva ieftin atunci se va strica repede. Daca cumperi mancare ieftina, automat mancarea este facuta ieftin adica plina cu E-uri. Nu prea ai cum sa distribui corect banii.

Quote

7. Senzatia de tristete si suparari, vine din cauza cunostintelor* insuficiente. Lipsa banilor este motiv de tristete sau suparare pentru ca se crede in mod gresit ca "Banii inseamna LIBERTATE!".
cunostintelor* = cunoastere, persoane cunoscute
Toate libertatile mentionate in citat le poti avea fara bani. (libertate de miscare, libertate de gandire, libertate spirituala si sufleteasca)

Libertatea inseamna clar libertate. Sa faci ce vrei tu in orice moment al vietii.

Quote

O data ce iesi din sistem si ai bani, abia atunci incepe adevarata tragedie pentru majoritatea fiintelor umane prost educate. Exemple sunt cu duiumul printre cei care au castigat sume mari la diverse loterii fie in Romania cat si in lumea larga.

La fel de multe exemple, poate chiar mai multe, cu oameni care au castigat sume mari si au dat de bani, si sunt extrem de fericiti, pe astia de ce nu-i dam ca exemple si dam doar exemplele negative? Asa spune omul care nu a dat de bani, sa traiasca impacat cu ideea asta falsa.

Quote

Banii ne-au usurat viata, au facut ca societatea omeneasca considerata moderna sa avanseze in ritm accelerat.
In realitate banii sunt niste hartii, dar aceste hartii, cumpara omul.
Bitcoin-ul este tot o hartie ori mastercardul?
Pentru hartiile care chipurile ar cumpara omul revezi punctul 4.

Bitcoin-ul este cu totul alta poveste si a fost creat pentru ca unii oameni sa se imbogateasca, si pentru a iti ascunde veniturile sa nu stie nimeni niciodata cati bani ai tu in realitate. Mastercard-ul (cardurile) in general au fost create pentru control asupra populatiei, sa fi supravegheat in totalitate. Platesti cu cardul, esti inregistrat in baza de date, ce ai cumparat, fiecare tranzactie in parte. Daca cumperi cu hartiile, nimeni nu stie ce ai cumparat cu hartiile alea.

Edited by hwplanet, 31 January 2019 - 16:11.


#1810
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019
Saracii, ca si bolnavii, au trait cel mai prost, au mancat cel mai prost, au dormit cel mai inconfortabil, au avut cei mai urati parteneri, s-au imbolnavit cel mai des, au indurat cel mai tare razboaiele si crizele, au suferit de pe urma deciziilor proaste luate de politicieni   si s-au imbracat cel mai zdrenturos!  Asa a fost dintotdeauna.

Vreti sa mancati mai bine, sa dormiti mai confortabil, sa va imbracati mai frumos, sa aveti cei mai frumosi parteneri, sa fiti sanatosi tun , sa nu mai fiti victimele razboaielor, sa fiti fericiti ?

NU MAI FITI SARACI!
Saracia e o boala asa cum a spus-o Gandhi.


Fericirea nu e un drept, ci aspiratia la fericire este un drept.
Dar ca s-o capeti,  e un privilegiu pentru care trebuie sa muncesti, sa lupti , sa furi   sau cu care te nasti.

Edited by JohnRockefeller1870, 31 January 2019 - 18:02.


#1811
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Transformi munca intr-o joaca si nu vei mai munci o zi in viata ta Posted Image

#1812
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Cred ca munca este o virtute doar intr-o societate a resurselor rare. Cum niciodata nu a fost altfel pana in prezent, lumea s-a obisnuit ca nu se poate alfel. Dar cu nanotehnologie si inteligenta artificiala, resursele nu mai sunt rare. In urmatoarele miliarde de ani, ziua de lucru va fi de cel mult 2 ore pe zi.

#1813
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019
la cum sta treaba, fie o sa ne intoarcem la  ziua de munca de 12 ore, fie nu  o sa mai avem deloc ore de munca daca  elitele ne vor inlocui cu roboti , caz in care vom fi la 5 metri sub pamant

#1814
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Nu putem fi inlocuiti complet cu roboti. Intotdeauna vor exista meserii care vor fi facute de oameni (frizer, dentist, chirurg, politician, politist, pompier, avocat). Deci ziua de lucru doar se va reduce, nu va dispare complet.  Si in plus vor exista forever social-democrati si ajutoare sociale.

#1815
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Frizer, dentist, chirurg chiar și pompier sunt activități ce pot fi inlociite de roboți și cu performanțe net superioare.
Dar politicienii, avocații, polițiștii ce produc? Ce nevoie are societatea de ei? Singura competență a politicienilor și avocaților e să mintă fără jenă. Corporatiștii viitorului nu vor avea nevoie de așa ceva, vor avea nevoie doar de roboți militari care vor fi mult mai performanți decât orice luptator seal sau spetznaz.

#1816
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCristi_E, on 19 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Chiar daca ai fost banat o sa iti raspund, ca poate revii la viata. Posted Image
Cel mai bun răspuns de până acum. Mă refer la tot mesajul, nu numai la fraza citată, dar era prea lungă (postarea) pentru a o cita pe toată.

View PostFlat, on 19 ianuarie 2019 - 12:52, said:

distractiile sunt pentru toata lumea, la therme se duc si grasi si cocalari si topmodele, la plaja la fel. e placerea de a te balaci si de a sta tolanit la soare, nu expunerea.
Depinde ce înţelegem prin distracţii şi prin plajă.
Distracţiile nu sunt pentru toată lumea. Liberty Parade, de exemplu, nu e pentru mine. Nu agreez nici drogaţii luaţi pe targă după primele 40 de minute (poate chiar mai puţin), nici "muzica" aia. Evident că toţi veneau acolo numai pentru propria reclamă, pentru a fi văzuţi acolo, pentru a da pe gât beri şi a trage pe nas fără să fie traşi de urechi sau amendaţi.
Thermele nu sunt frecventate numai de graşi şi de cocalari. Ei fiind, însă, majoritari, descoperi mai greu crinii în mocirlă.
La plajă merg şi eu, 99% în Grecia, 0,9% în Bulgaria şi restul în România. Dar nu-mi fac reclamă cu asta. Merg să stau la soare, să mă bucur de o mare curată, calmă sau cu valuri, să am parte de servicii olecuţă mai bune decât pe la noi (în unele locuri mult mai bune) şi fiindcă îmi place acea ţară şi o mare parte din acei oameni. Ca peste tot, sunt oameni buni şi jigodii şi acolo.
Însă, pentru mine, România estivală nu a reprezentat niciodată Mamaia, după cum nici Grecia estivală nu a reprezentat niciodată PK (Paralia Katerini, pentru cei nefamiliarizaţi). În aceste două staţiuni se merge numai pentru a epata, iar în cazul PK şi pentru a cumpăra ceva piei şi blănuri. România nu este frumoasă la Mamaia şi nu a fost niciodată, după cum nici Grecia nu e frumoasă la PK şi nu a fost niciodată. Altele sunt locurile care recomandă aceste ţări din punct de vedere peisagistic.

Dar aici era vorba de punerea stopului în obligaţia de a munci. Iar asta nu înseamnă "a nu mai munci". Foarte mulţi au făcut această confuzie.
Nu. E vorba de stoparea obligaţiei, nu de stoparea muncii. Munca, indiferent de domeniu, ar trebui făcută numai şi strict din necesitate, nu din obligaţie. Iar această necesitate să fie plătită cu salarii la nivelul celor din fotbal, în timp ce fotbalul să fie plătit cu salarii la nivel de bugetari (cei care joacă Solitaire şi-şi fac unghiile cu ojă, nu cei esenţiali, precum poliţie, pompieri etc.).

Naşul meu a lucrat la o fabrică de mobilă. Avea contract de muncă, deci era obligat să presteze. Când s-a închis şandramaua, a ales taximetria. Singurul lui motiv a fost acesta: "Nu mă poate obliga nimeni să muncesc. Am nevoie de bani? Muncesc. N-am nevoie? Nu ies pe traseu." Mai ales că maşina era a lui.
Aşa ar trebui să procedăm cu toţii. Şi atunci va dispărea lenea ca fenomen generalizat, se va manifesta doar în caz de surplus.

Din păcate, nu noi hotărâm treaba asta, ci sunt alţii care efectiv au nevoie de sclavi.

Edited by PSC, 01 February 2019 - 16:39.


#1817
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPSC, on 01 februarie 2019 - 16:38, said:

E vorba de stoparea obligaţiei, nu de stoparea muncii.

Naşul meu a lucrat la o fabrică de mobilă. Avea contract de muncă, deci era obligat să presteze. Când s-a închis şandramaua, a ales taximetria. Singurul lui motiv a fost acesta: "Nu mă poate obliga nimeni să muncesc. Am nevoie de bani? Muncesc. N-am nevoie? Nu ies pe traseu." Mai ales că maşina era a lui.
Aşa ar trebui să procedăm cu toţii. Şi atunci va dispărea lenea ca fenomen generalizat, se va manifesta doar în caz de surplus.

Din păcate, nu noi hotărâm treaba asta, ci sunt alţii care efectiv au nevoie de sclavi.
Corect, "E vorba de stoparea obligaţiei"

Lenea "omului" va disparea numai odata cu omul.

Din pacate sau din fericire hortarasc altii pentru majoritatea, pentru ca majoritatea cauta Siguranta in loc sa caute LIBERTATEA.

Cand vor gasi Siguranta ca ... NICIODATA, este doar o simpla iluzie. ;)

#1818
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019

View PostXORIAN_L, on 01 februarie 2019 - 04:58, said:

Nu putem fi inlocuiti complet cu roboti. Intotdeauna vor exista meserii care vor fi facute de oameni (frizer, dentist, chirurg, politician, politist, pompier, avocat). Deci ziua de lucru doar se va reduce, nu va dispare complet.  Si in plus vor exista forever social-democrati si ajutoare sociale.
Depinde in ce masura dezvoltam robotii.
Daca robotii  ajung la stadiul de a se autoreplica si dezvolta pe cont propriu, mi-e teama ca specia umana nu o sa mai faca umbra pe planeta asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate