Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Solutie montare ferestre Schüco

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ma amestec si eu: cum rezolvi la pvc armarea la o chestie din asta? O sudezi in imbinare si apoi tragi profilul pe armatura? Tine? Masina poate suda pvc-ul pe colt in planul asta?

#92
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 sebulbus, on 24 iunie 2018 - 14:01, said:

Ma amestec si eu: cum rezolvi la pvc armarea la o chestie din asta? O sudezi in imbinare si apoi tragi profilul pe armatura? Tine? Masina poate suda pvc-ul pe colt in planul asta?

La pvc nu merge. Casa unde este montat acel panou are toata tamplaria cu profil pvc si doar acel panou este cu profile din aluminiu.


#93
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Speram sa imi zici contrariul. Simt ca s-ar putea rezolva artizanal, dar numai la un atelier de garaj, ceva de genul. Si nu stiu cum ar rezista in serviciu piesa.

#94
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 sebulbus, on 24 iunie 2018 - 14:39, said:

Speram sa imi zici contrariul. Simt ca s-ar putea rezolva artizanal, dar numai la un atelier de garaj, ceva de genul. Si nu stiu cum ar rezista in serviciu piesa.

Eu iti recomand sa nu te gandesti la asa ceva.

#95
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
A se lua in considerare coeficientul de dilatare termica diferit impreuna cu coeficientul de frecare mare intre otel si pvc.

Pui greutate mare pe pvc, rezulta frecare mare intre pvc si armatura, rezulta zgomote la dilatare termica diferentiala.

La partitii mari cu sticle grele e bine sa folosesti aluminiu.

#96
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Dorel-Mesterel, on 24 iunie 2018 - 10:23, said:



Daca la asta te referi mie mi se pare o prostie care arata bine.

    Exact la o prostie in genul asta ma gandeam si eu.

#97
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cspot, on 24 iunie 2018 - 21:28, said:



    Exact la o prostie in genul asta ma gandeam si eu.

Daca esti in alta tara e ok, la noi eu nu recomand. Vezi ce zice Sebulbus, el se gandeste la o “improvizatie” in conditiile in care ceea ce vede este deja o improvizatie.

#98
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Dorel-Mesterel, on 24 iunie 2018 - 21:46, said:



Daca esti in alta tara e ok, la noi eu nu recomand. Vezi ce zice Sebulbus, el se gandeste la o “improvizatie” in conditiile in care ceea ce vede este deja o improvizatie.

   Vorbim maine dimineata cand o sa fii treaz.

#99
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
am pierdut 20 minute din viata ca sa citesc cum va atacati unul pe celalalt. imi pare rau dar trebuie sa va calmati un pic(momentan nu iau in calcul solutiile de ordin punitiv).

dorel, ai pierdut butoanele bro?:)))


in caz ca se continua cu flame si atac la persoana voi inchide topicul in prima instanta...


multumesc pentru intelegere

cspot, de tine este vorba...

#100
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Corect! Daca am gresit cu ceva trimite toate punctele de penalizare in directia mea!

#101
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
momentan nu este cazul

#102
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Dorel-Mesterel, on 24 iunie 2018 - 21:46, said:



Daca esti in alta tara e ok, la noi eu nu recomand. Vezi ce zice Sebulbus, el se gandeste la o “improvizatie” in conditiile in care ceea ce vede este deja o improvizatie.

     Nu stiu la ce alta tara te referi.
     A pus doar doua poze, nu se vede exact daca este improvizatie ori nu.
     I-am dat nota 10 pentru aspect.
     Daca ma uit insa la rama geamului, e mica si subtire. Cel mai probabil nu contine bariera termica.
     Este ceea ce se numeste U CHANNEL. Este un profil din aluminiu in forma de U in care se monteaza geamuri. Se foloseste in special la balcoane unde ai geamuri grele dar nu exista diferenta de temperatura interior-exterior. Se mai foloseste si la pereti de partitionare. Sa zicem ca ai o cladire de birouri si vrei geamuri intre si intre. Folosesti U-channel.


#103
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Observ ca toata lumea a disparut. S-au dus sa trolezr in alta parte.

#104
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
E liniste pe tot subforumul.nu doar pe acest topic

#105
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ati avut intrebari si nu vi s-a raspuns? Ce vreti sa stiti? Doar nu o sa batem apa in piua degeaba. Aduceti subiecte pe care aveti nevoie de lamuriri.

#106
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Era doar o constatare.Inseamna ca lumea a gasit informatiile de care are nevoie.

#107
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cspot, on 30 iunie 2018 - 20:51, said:

Observ ca toata lumea a disparut. S-au dus sa trolezr in alta parte.

Eu nu m-am trezit inca, daca m-as fi trezit te-as fi intrebat ce ai fumat, inainte de penultima postare.

Dar nefiind cazul poate revii tu si iti explici cine a postat, cui ii dai nota 10 si cui ii spui ce contine tamplaria publicata chiar de el, asta doar daca a trecut efectul, daca nu n-are rost.

#108
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 30 iunie 2018 - 22:21, said:

Era doar o constatare.Inseamna ca lumea a gasit informatiile de care are nevoie.

Stai linistit, nu sunt ei interesati sa lamureasca lumea din afara domeniului, ei vor sa ne dea noua lectii, ceea ce pe mine nu ma deranjeaza, invat in fiecare zi de la altii.

Pe mine ma deranjeaza ca in acest mediu se transmite odata cu aparitia lui izometric si cspot starea generala din piata, aroganta, superioritatea, nejustificate.

Lui izometric i-a dat digix de l-a julit, dar el nu s-a prins, asta pentru ca nu pare sa fi pus vreodata mana pe o sticla de 260kg sa vada cum e. Lui cspot ii poate da oricine ca nu pare sa fi reglat vreodata un geam de baie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate