Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cum scap de palamida?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare,

Mai intai, trebuie sa va spun ca sunt un absolut incepator in ale agriculturii. Casa e in constructie, pe teren am semanat in primavara iarba (soiuri amestecate din diverse pachete de "gazon") si trifoi, alb si rosu.

Problema cea mai mare acum este invazia de palamida. Nu stiu daca am facut bine ca am tuns-o, pare sa creasca si mai viguroasa ca inainte, pare determinata si disperata sa-mi ocupe toata gradina :).

Cum as putea scapa de ea? Dar, foarte important, fara sa afectez trifoiul, papadia si alte flori salbatice, pe care nu le stiu dupa nume, dar arata bine si nu ma deranjeaza. Palamida este deranjanta si prin aspect, si prin faptul ca e extraordinar de tepoasa.

Legume nu voi cultiva anul asta, doar din anul urmator. Si nu pe toata suprafata, ci doar cateva straturi. Restul vreau sa ramana pajiste, tunsa periodic si buna de mers descult. Desi nu cresc momentan nimic comestibil, as vrea totusi sa nu dau pe teren glifosati, roundup si alte inventii mirabolante recunoscute pentru problemele de sanatate pe care le dezvolta apoi consumatorii umani :).

Daca are cineva idei sau experiente cu palamida, va rog, orice sfat este binevenit :).

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
da I cu sapa daca nu vrei ierbicide

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu vrei erbicide deci ... ce mai ramane ?
Fa o sfeștanie  Posted Image

Edited by Naijax, 05 June 2018 - 15:48.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fara erbicide , n-ai alta solutie decat cu sapa .

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nici sapa nu este prea eficienta.

Fiecare plantă produce între 1.000 și 5.000 de semințe, însă apte de germinare sunt foarte puține dintre acestea. Semințele sunt verzi oliv, fine, cu coroană de păr mătăsoasă moale și penată și ȋși păstrează în sol facultatea germinativă până la 20 de ani.
https://m.agro.basf....are-353280.html

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai in afara de iebicid total pe toata suprafata si pregatit pt gazon la anu , sapa ramane sfanta :)

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista ierbicide diferentiate pentru buruieni cu frunza lata si pir. Intreaba la Glisando sau la alta firma de fungicide/ierbicide, ei te pot lamuri.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trifoiul ce tip de frunza crezi ca are ?! Ingusta ?

#9
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Palamida o sa creasca si anul viitor daca-i dai cu sapa!
Io am scapat de ea doar prin jumulire....Posted Image
Daca nu vrei sa pui osul la treaba...Posted Image

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Un cutit lung si ascutit bine. Il infingi in pamant si tai radacina cat mai adanc.

D-ala subtirel de filetat. Eu asa am scapat de brusturi,palamida si alte bazaconii.

Edited by mariovrs, 05 June 2018 - 17:23.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Baxon, on 05 iunie 2018 - 16:28, said:

Trifoiul ce tip de frunza crezi ca are ?! Ingusta ?
Nu confunda marfa cu ambalajul. Sunt doua tipuri diferite de plante. Palamida e dicotiledonata, ca sa "ma esprim doct"
Uite aici cam ce se poate face:
Attached File  palamida.JPG   57.73K   48 downloads

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mariachi, on 05 iunie 2018 - 15:32, said:


Problema cea mai mare acum este invazia de palamida. Nu stiu daca am facut bine ca am tuns-o, pare sa creasca si mai viguroasa ca inainte, pare determinata si disperata sa-mi ocupe toata gradina
Cum as putea scapa de ea? Dar, foarte important, fara sa afectez trifoiul, papadia si alte flori salbatice, pe care nu le stiu dupa nume, dar arata bine si nu ma deranjeaza. Palamida este deranjanta si prin aspect, si prin faptul ca e extraordinar de tepoasa.

Aratura sau sapat adanc toamna + replantat ce ai pe acolo, primavara si delimitat zonele... Odata scoasa din radacina si adunate radacinile, nu  mai creste la loc. Ai putea, preventiv s-o tai ininte sa faca seminte si sa se apuce sa le raspandeasca pe sol... adica rarita drastic in stadiul de verde.. Nu e greu.. ori sapa, ori un foarfece de vie si niste manusi.. intr-o ora ai rezolvat-o.... De scapat nu scapi decat daca o scoti din radacina.

Ar mai fi o varianta de planta perena invaziva care se pune la baza solului prin livezi.. si care sufoca orice alta planta...dar ai zis ca vrei iarba pe care sa calci deci varianta pica.

#13
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

 mariachi, on 05 iunie 2018 - 15:32, said:

Salutare,

Mai intai, trebuie sa va spun ca sunt un absolut incepator in ale agriculturii. Casa e in constructie, pe teren am semanat in primavara iarba (soiuri amestecate din diverse pachete de "gazon") si trifoi, alb si rosu.

Problema cea mai mare acum este invazia de palamida. Nu stiu daca am facut bine ca am tuns-o, pare sa creasca si mai viguroasa ca inainte, pare determinata si disperata sa-mi ocupe toata gradina Posted Image.

Cum as putea scapa de ea? Dar, foarte important, fara sa afectez trifoiul, papadia si alte flori salbatice, pe care nu le stiu dupa nume, dar arata bine si nu ma deranjeaza. Palamida este deranjanta si prin aspect, si prin faptul ca e extraordinar de tepoasa.

Legume nu voi cultiva anul asta, doar din anul urmator. Si nu pe toata suprafata, ci doar cateva straturi. Restul vreau sa ramana pajiste, tunsa periodic si buna de mers descult. Desi nu cresc momentan nimic comestibil, as vrea totusi sa nu dau pe teren glifosati, roundup si alte inventii mirabolante recunoscute pentru problemele de sanatate pe care le dezvolta apoi consumatorii umani Posted Image.

Daca are cineva idei sau experiente cu palamida, va rog, orice sfat este binevenit Posted Image.
Erbicide dedicate numai pentru o planta n-am auzit. Singura speranta ramane sfanta sapa!Posted Image

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Labelleepoque, on 05 iunie 2018 - 18:39, said:

Erbicide dedicate numai pentru o planta n-am auzit. Singura speranta ramane sfanta sapa!Posted Image


Pentru o planta nu exista dar pentru buruieni dicotiledonate exista erbicid dedicat!

Quote

Împotriva pălămidei se pot folosi atât erbicide cu spectru larg, cât și unele produse special concepute pentru a elimina această buruieni dicotiledonate, așa cum este pălămida ...
detalii AICI

Edited by stlk, 05 June 2018 - 19:39.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Degeaba sapi, radacina ramane in pamant si din ea se formeaza o alta palamida.
Uda bine si jumoale planta cat mai de jos, cu tot cu radacina.

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In timp iarba invinge palamida  


#17
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

 Naijax, on 05 iunie 2018 - 15:44, said:

Nu vrei erbicide deci ... ce mai ramane ?
Fa o sfeștanie
Nu am zis ca nu  vreau ierbicide, ci ca nu vreau ierbicide daunatoare pentru om. ;)
Daca singurele erbicide ar fi glyfosatii si roundupul, apoi ar fi vai de noi...

 sandy76, on 05 iunie 2018 - 17:14, said:

Palamida o sa creasca si anul viitor daca-i dai cu sapa!
Io am scapat de ea doar prin jumulire....Posted Image
Daca nu vrei sa pui osul la treaba...Posted Image
De pus osul la treaba nu-i problema.. Jumulire am practicat acuma, dar dupa jumulire parca si-a luat avant mai tare... Drept ca a si plouat si cred ca asta a ajutat-o. Plus ca doar am jumulit-o, nu i-am scos radacinile... :(

 mariovrs, on 05 iunie 2018 - 17:22, said:

Un cutit lung si ascutit bine. Il infingi in pamant si tai radacina cat mai adanc.
D-ala subtirel de filetat. Eu asa am scapat de brusturi,palamida si alte bazaconii.
Voi incerca.

 myshyk, on 05 iunie 2018 - 17:29, said:

Nu confunda marfa cu ambalajul. Sunt doua tipuri diferite de plante. Palamida e dicotiledonata, ca sa "ma esprim doct"
Uite aici cam ce se poate face:
palamida.JPG
Am retinut. Trebuie sa ma mai documentez in privinta dicotiledonatelor si a substantelor respective. Daca majoritatea sunt daunatoare si neplacute, pot incerca si ceva ierbicid dedicat.

 rosix, on 05 iunie 2018 - 17:50, said:

Aratura sau sapat adanc toamna + replantat ce ai pe acolo, primavara si delimitat zonele... Odata scoasa din radacina si adunate radacinile, nu  mai creste la loc. Ai putea, preventiv s-o tai ininte sa faca seminte si sa se apuce sa le raspandeasca pe sol... adica rarita drastic in stadiul de verde.. Nu e greu.. ori sapa, ori un foarfece de vie si niste manusi.. intr-o ora ai rezolvat-o.... De scapat nu scapi decat daca o scoti din radacina.

Ar mai fi o varianta de planta perena invaziva care se pune la baza solului prin livezi.. si care sufoca orice alta planta...dar ai zis ca vrei iarba pe care sa calci deci varianta pica.
De arat adanc, am arat deja asta-toamna. In primavara am discuit, apoi am semanat iarba si trifoi. Nu pare sa fi ajutat. Palamida isi face de cap :).
Varianta cu jumulitul am aplicat-o deja, am scris un picut mai sus. Cred ca urmeaza sa-i atac si radacinile. :)

Ce planta perena ar fi? Pot studia problema, poate merge calcat si pe ea, daca nu-i spinoasa :).

 subway_guru, on 05 iunie 2018 - 20:47, said:

In timp iarba invinge palamida  
La cum arata pajistile din jur, tind sa cred si eu asta.. Totusi, cand o vad ce frumos creste printre iarba actuala, ma intreb daca nu trebuie totusi sa contribui si eu cu ceva...
Drept e ca iarba e inca rara si trifoiul inca micut... Poate la anul va fi mai bine :)

#18
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Cred ca smulsul e un termen mai potrivit decat a jumuli care, vad ca a insemnat doar ruperea palamidei fara radacina. Cand solul e umed palamida iese cu tot cu radacina. Daca o rupi fara sa scoti radacina, de la acea radacina ies 3, 4 sau mai multe tulpini. Solul trebuie sa fie bine umezit si in profunzime, de preferinta la cateva ore dupa o ploaie zdravana. Daca solul e uscat sunt toate sansele ca palamida sa se rupa. Sunt totusi soluri care permit smulgerea palamidei  si cand sunt uscate. Palamida trebuie smulsa din timp, nu cand ajunge sa faca seminte. Apoi, daca in jur sunt parcele de teren lasate in voia sortii de acolo vor veni aduse de vant seminte asa ca ai de lucru si in anii urmatori.
Lucerna va domina palamida si te va scapa de ea dar nu poti sa te plimbi pe ea cand e mare. Va fi apoi ceva de lucru sa scapi de lucerna. Si daca in jur ai curti si terenuri neingrijite va aparea din nou. Lupta cu buruienile e continua. Mereu ai de lucru.

Edited by cotzi, 06 June 2018 - 11:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate