Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dolby Atmos 5.2.2 de la 0

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

#199
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Azi am facut un mic update la cablurile sub-urilor, unu era venit cu un sub, iar al doilea l-am cumparat grabit de la un magazin de electronice, adica era un cablu coaxial stereo pentru sub auto undeva la 20ron, le-am dezlipit intre ele si m-am ales cu doua cabluri mono, am folosit doar unu.
Am tot vrut sa cumpar doua cabluri si nu prea stiam ce, asa ca am apelat la colegul nostru de unde am luat si cablu Triangle pentru boxe, de data asta am luat 6m de cablu Supra pentru sub-uri, dar si conectori tot Supra ca sa-mi fac eu cum vreau, am mai luat si un manson impletit ca sa fac toate cablurile la fel(doar estetic)
Sper saptamana viitoare sa fac un cable managment ca ce e acolo......., o sa va arat dupa.

Cam asa arata acumAttached File  20190405_191504.jpg   601.71K   37 downloadsAttached File  20190405_191508.jpg   589.72K   49 downloads

Aici se vede diferenta intre mufe Attached File  20190405_191645.jpg   167.25K   49 downloads

Conectorii Supra au o priza foarte buna, celelalte ieseau foarte repede.

Nu am avut timp sa simt o diferenta foarte mare pentru ca ma uit doar la filme si nu ma uit de doua ori,  momentan, ca sa fac o diferenta, dar totusi in seara asta m-am uitat la un film mai vechi (Knowing 2009), deobicei la filmele vechi, bas-ul era cam deranjant, ori prea tare, ori era boomy, era deranjant pe anumite frecvente, dar de data asta a fost un bas foarte bun, fara frecvente deranjante, doar bas curat.

O sa vad saptamana asta si alte filme si o sa vin cu o concluzie, dar cred ca e clara de pe acum.

Cablu - 14ron/m
Conectori - 45ron/pereche
Manson - 3ron/m
Total cam 100ron pe cablu finalizat

#200
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Astazi mi-am facut putin timp sa ma joc cu sub-urile, pozitionarea la mine fiind o mare problema, spatiul nu-mi permite la 1/4, doar daca schimb front-urile cu boxe de raft, si intr-un fel sa pozitionez sub-urile sub ele, pentru ca, daca le schimb cu sub-urile, front-urile nu vor mai fi aliniate cu boxele atmos, si daca voi lua niste sub-uri mai potente, se vor "cracana" si mai mult ca sa incapa

Poate ajuta si pe altcineva metoda folosita.

In primu rand, am pus sub-urile in locu meu de ascultat, si imi era cam greu sa vizionez o actiune dintr-un film ca sa-mi dau seama unde suna cel mai bine, mai ales ca nu stiu la ce frecvente sunt exploziile respective, problema era ca doar in filme puteam sa fac proba, doar acolo se folosesc sub-urile pentru joase, nu am vrut sa ma deruteze front-urile. Asa ca am descarcat o aplicatie de tone generator pe telefon, iar cu un cablu Jack-RCA, m-am conectat la sub-uri.
Stiam eu ca am o lipsa pe bas, dar nici chiar asa..., sub-ul din dreapta este inutil intre 40 si 60hz, pur si simplu este mort, incepe sa se auda in dreapta canapelei, nici cel din stanga nu suna extraordinar, dar nu e mort. Lipsa peretelui din dreapta este o problema.
Problema asta am simtit-o in explozii, parca unele se opresc mai devreme decat ar trebui.
Acum stau si ma gandesc cum sa le mai pozitionez, stiind problemele.
Ma gandesc sa cumpar si un microfon de masurare, am gasit modelu asta, ca fiind foarte bun pentru pretu lui.

Pana atunci, ma mai chinui asa, inca ma gandesc si la ce tratament sa aplic camerei

Edited by FloriN_83, 09 May 2019 - 10:11.


#201
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Și în ce înfigi microfonul ăla de măsurare?

#202
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Posted Image, era sa zic unde....
Imi trebuie o consola (interfata audio)? nu merge direct in pc? Posted Image

Am aflat, concluzie...NU merita.

Edited by FloriN_83, 09 May 2019 - 11:01.


#203
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Păi, microfoanele de regulă au XLR (cu USB sunt rare, ex. UMIK-1 de la MiniDSP), iar astea de măsurare mai trebuie și polarizate (sunt cu condensator), plus că ți-ar trebui în principiu o aplicație dedicată, eventual generator (de exemplu de zgomot roz). Mai bine un decibelmetru, chiar dacă nu sunt foarte precise în banii ăia.

Edited by Jean-Luc_Picard, 09 May 2019 - 12:59.


#204
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
De program nu-mi fac griji, ma descurc eu, dar deja e prea mult, nu merita, iar cel pentru telefon cred ca e o jucarie.

#205
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
E disponibil gratuit Room Acoustics Software
http://www.roomeqwizard.com/

Microfonul trebuie cumpărat.

Edited by gac, 09 May 2019 - 13:41.


#206
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postgac, on 09 mai 2019 - 13:40, said:

E disponibil gratuit Room Acoustics Software
http://www.roomeqwizard.com/

Microfonul trebuie cumpărat.
Stiam eu ceva, dar dupa cum se vede, pe langa microfon trebuie si interfata audio, investitie prea mare pentru home use

#207
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
UMIK-1 e pe USB, 75 dolari + transport + 19% TVA.

#208
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 09 mai 2019 - 13:50, said:


Un sub mai bun s-ar descurca mai bine in coltu acela mort? sau e mort definitiv?

De exemplu, cu sub-urile asezate asa, am si lipsuri dar si peak-uri mari
20181210_110412.jpg

O asezare mai ok ca sunet a fost asa( cel din stanga ramanand pe pozitie, doar putin mai in fata) Attached File  20190509_105646.jpg   448.7K   50 downloads
Dar dupa cum se vede, cam greu sa-l las acolo, e posibil doar daca il folosesc si ca masa de cafea Posted Image
Dar bas-ul a fost mai liniar, dar parca nici nu mai avea asa putere, sau poate puterea o simteam pe peak-uri

#209
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Se pare ca e si la noi https://www.avmall.r...dsp-umik-1.html
Oare merita investitia pentru home use?

#210
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
1. Sub-ul n-are ce căuta în colț. Nu trebuie să-l simți, trebuie să-ți dea profunzime la sunetele joase.
2. Faci măsurători în fiecare zi sau măcar săptămână, să merite, sau îl folosești o dată, apoi strânge praful?

#211
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Ma bate gandu sa modific putin boxele, adica sa vand mms2002 si sub-urile, si sa cumpar o pereche de mms102 pentru suround back, iar 202 (care le am pe suround)sa le pun in loc la 2002, si sa completez cu doua sub-uri SVS PB1000
In felu asta as putea sa vin cu sub-urile intr-o pozitie mai buna, si sa le scot din colturi, poate chiar sub front-uri daca gasesc niste stand-uri capabile pentru 202
Dar asta cand o sa prind o oferta buna la PB1000

merita modificarea? stiu ca ideal ar fi sa schimb tot sistemu, dar nu vreau o investitie prea mare momentan.

#212
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca tot faci o modificare de boxe macar incearca sa scapi de tot de seria MMS. Au aparut intre timp optiuni mai calitative.

#213
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cumpara prima data sub-urile, pentru ca reprezinta sarea si piperul unui home cinema si ulterior , cand vei avea buget, schimbi si boxele cu ceva mai rasarit.

#214
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Asta era si ideea, as face modificarea ca sa pot obtine sub-urile, cu un minim de investitie, daca schimb tot ma duce prea mult
In viitor vreau sa trec pe Klipsch, si doar acelea ma costa 6500ron, daca as lua si sub-urile impreuna cu ele, ar fi prea mult dintr-o data
Asa m-ar duce decat un sub, celalalt dupa vanzarea celor doua si front-uri, dar asta probabil la o oferta, poate ma ating de PB12 NSD

#215
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Am reusit sa ajung la niste auditii, am plecat cu gandu la Klipsch si m-am intors cu gandu la Indiana line Diva 262.

Am crezut ca un spl mare si tweeter horn ajuta la o dispersie mai mare, la un volum mai mic, dar problema la mine nu era din receiver, ci din boxe, Magnat-urile au vocile in spate, si din cauza asta ajungeam si la 73% cu volumu.
Am ascultat toata linia Indiana Line, Nota sunt ca Magnat-urile, vocile in spate si bas la greu, Tesi sunt mai ok dar nu merita, abia Diva au vocile in fata exact cum mi-am dorit, si bas destul. Asa ca de BF voi trece pe Diva 262 ca front, si sper sa iau si centru, urmand sa schimb souround cu Diva 252 si cele atmos.
Am ascultat si home cinema-ul de la ei cu IL Diva, iar la volumu sub 60% pe un receiver entry level, aveau inalte de te saturai, nu puteai da mai tare.

Auditia a fost pe mai multe boxe:
Kef ls50 - nu pot da un verdict, amp-ul a fost un Cambridge, si nu a impresionat, dar cred ca pe ceva mai bun, sigur erau mai potente
Kef R300 - pe acelasi amp sunau foarte bine, boxe care merita, erau complete, mult peste ls50
Klipsch RP5000 - total dezamagit, un sunet neutru, am inteles ca in filme se descurca mult mai bine, doar ca in filme este si muzica, sau poate RP600m or fi mai bune, dar NU, m-am convins
Davis Acoustic EVA - astea sunt senzatie, la dimensiunea lor, si pretu, sunt imbatabile, pentru cei care vor boxe de birou si nu sunt pretentiosi la bas, astea bat multe, peste IL Nota si Tesi
Davis Acoustic Balthus 30 - boxe foarte bune, dar trebuie amplificate mai bine, un amp mai potent ca sa impresioneze, si o fac, chiar foarte bine, le-as lua pentru home cinema, dar nu cred ca Denon-ul meu le-ar face sa cante cum trebuie

#216
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
FloriN_83 nu stiu ce faci cu 2 sub uri si front uri boxe de podea pentru spatiul acela.. Eu nu am folosit niciodata sub ul la filme sau muzica si nici fronturile Monitor Audio Mr6, doar Mr 2, cu un receiver Onkyo RZ900. Monitor seria Mr sunt slabe la detalii, voci in spate, inalte sterse, asta e gama entry... Dar puse pe amplificare serioasa pe bas rupeau..
Am renuntat si la RZ900 care era o uzina si la boxe.. am ramas la un sistem stereo compus din balthus 50 si rotel a10. Nu se compara... cu toate ca as investi intr un aplificator mult mai puternic
.Ca idee, acelasi subwoofer pus pe un onkyo 636 si apoi pe rz900 nu suna la fel.. Ca sa ai un HT bun trebiue investit serios..
   Avustica nu se rezolva cu un covor.. Eu am luat cateva bass trap uri si vreo 10 panouri basotect, se aude mult mai bine, dar tot nu este de ajuns...  Partea negativa este ca schimba radical aspectul camerei..

Edited by Adrian01, 06 September 2019 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate