Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Dolby Atmos 5.2.2 de la 0

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

#181
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Se pare ca si pentru muzica sunt bune doua sub-uri, nu doar pentru home cinema.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CA9SJHQHIT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#182
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdonjoe, on 09 septembrie 2018 - 22:44, said:

Două sub-uri poziţionate simetric în cameră anulează o grămadă de probleme care fac dificilă poziţionarea unui singur sub, pentru că îşi anulează reciproc maximele şi minimele undelor staţionare.
Undele staționare nu sunt date de sursele de semnal sonor (boxe, că or fi ele sateliți sau subwoofer-e), ci de pereții camerei. Nu-și anulează reciproc nimic, dar poți să obții rezultate interesante furnizându-le semnale decalate în fază (cu întârzieri diferite), care însă e o chestie sofisticată ce necesită simulare pe calculator, sau, într-o utilizare mai simplă, le poți poziționa în locuri mai puțin deranjante când acustica încăperii cere ca sub-ul să stea mai prin mijloc, obținând aproape același rezultat sonor.

#183
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 10 septembrie 2018 - 04:39, said:

Undele staționare nu sunt date de sursele de semnal sonor (boxe, că or fi ele sateliți sau subwoofer-e), ci de pereții camerei.
Da, păi de-aia le poziționezi simetric în cameră, adică față de pereți. Și normal că undele staționare sunt date de sursele de semnal, că doar nu generează Sfântul Duh sunete bubuitoare prin cameră, doar că poziționarea nulurilor și ventrelor în cameră e dată de pereți. ;)

Cât despre anulat, verifică despre ce vorbești data viitoare - chiar se anulează dacă încerci să generezi aceeași undă staționară cu aceeași amplitudine folosind două boxe plasate în cameră în puncte de fază opusă ale undei. Așa se obține cel mai ieftin "efect 3D" prin inversarea de fază a unui canal când asculți boxe stereo: sunetul pare să vină numai din laterale pentru că în mijloc toate frecvențele care înainte erau emise identic pe ambele canale se întâlnesc acum în antifază și se anulează, nemaiproducând mișcări de aer și nemaifiind percepute de ureche.

#184
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdonjoe, on 10 septembrie 2018 - 14:21, said:

Cât despre anulat, verifică despre ce vorbești data viitoare - chiar se anulează dacă încerci să generezi aceeași undă staționară cu aceeași amplitudine folosind două boxe plasate în cameră în puncte de fază opusă ale undei.
Felul în care ai formulat tu lasă să se înțeleagă că se anulează fenomenul de unde staționare, nu mai ai ventre, nu mai ai nuluri, ai numai undă progresivă pură și răspuns acustic perfect liniar, ceea ce e absolut fals.
Dacă alimentezi în antifază și faci să se anuleze totul (la anumite frecvențe), atunci mai bine nu pui nicio boxă și tot liniște deplină ai, nu ăsta e scopul. Scopul este să reduci cât de mult se poate diferența între ventre și nuluri, care poate ajunge și la 30 dB sau peste.
Așa pot să-ți povestesc și eu despre sateliți dipol, care nu se aud pe axa de simetrie, dar aia e altă discuție și au alt scop funcțional, nu ce povestești tu acolo. Perechile de subwoofer-e nu primesc semnal în antifază și în niciun fel nu fac să dispară undele staționare din încăpere (care dispar efectiv doar odată cu pereții). Fac ele alte chestii deștepte, pe care ai omis să le menționezi.

#185
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Au trecut doua saptamani de cand sunt mutat si am vazut doar 3 sau 4 filme, sistemul se aude extraordinar, sunt extrem de multumit de el.

Am facut cateva modificari si am reusit sa urc boxele pe spike-uri, urmat de o recalibrare Attached File  20180926_131524.jpg   261.8K   85 downloadsAttached File  20180926_131516.jpg   328.76K   100 downloads
Spike-urile par infipte in placa de lemn dar de fapt este doar putin pentru ca sunt mai rotunjite in varf, sub placa sunt bureti ce se pun la scaune ca sa nu zgarie parchet-ul.
La suround back am reusit sa le fac albe si arata foarte bine, nu mai sunt asa voluminoase Attached File  20180926_105258.jpg   230.53K   112 downloadsAttached File  20180926_105239.jpg   205.89K   98 downloadsAttached File  20180926_105310.jpg   113.89K   106 downloads
Am colantat eu cum am putut, m-au chinuit colturile rotunjite dar pana la urma au iesit ok, nu se vad defectele din avion, autocolantul este alb mat si are textura de lemn exact ca la boxe https://www.folina.r...pd/100*200-8166
La suround back am pus si capacele la cablu care iese din perete, eu zic ca se vede mult mai bine decat fara Attached File  20180926_105316.jpg   147.12K   105 downloads

#186
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Revin dupa ceva rodaj al boxelor.

Per ansamblu sistemul se aude foarte bine, dar cu cat se formeaza urechea, incep sa mai aud si defecte, se simte ca nu am facut la camera mai nimic in privinta acustici.

Sunt filme in care basul se aude perfect, dar sunt si filme in care e putin mai deranjant, am incercat cam toate setarile posibile, iar acum incerc varianta de pe net unde toti recomanda si chiar se simte diferenta, am trecut frontur-ile pe small iar la crossover pe 80 si la sub-uri tot 80, receiver-ul nu se mai chinuie sa redea frecventele joase asa tare, si lasa sub-urile sa-si faca treaba, in felu asta mediile si inaltele se aud mult mai bine, mult mai tare la un volum mai mic, a mai scazut putin bas-ul dar am dat sub-urile mai tare(cand e nevoie), acum stau doar pe LFE si nu LFE+Main

Si am mai observat un lucru, daca stau cu MultEQ pe Reference bas-ul este varza, spart si deranjant, doar daca-l opresc se aude bine

Am facut un test de pe youtube cu frecventele la sub, pe la 23hz incepe bas-ul, dar pe la 43hz pana spre 60hz se cam pierde, ori se duce in alta parte

In muzica am bas perfect, nu simt nevoia de mai multe inbunatatiri

Totul se rezuma la camera, anu asta nu mai pot face nimic, dar la anu v-a trebui sa modific ceva pe aici, nici Edifier R2730 nu se aud perfect aici, doar in dormitor unde camera este mai incarcata, pana atunci trebuie sa-mi iau niste cabluri mai lungi si sa ma plimb cu sub-urile prin camera sa vad care ar fi cea mai buna pozitie

Dar totusi sunt convins ca niste SVS-uri ar fi facut diferenta, la urmatoru BF nu o sa ratez doua PB1000

#187
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Cauta sa pui pe jos un covor cat mai mare si cat mai gros, te va ajuta la acustica.

#188
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View PostMr. Incredible, on 13 noiembrie 2018 - 11:00, said:

Cauta sa pui pe jos un covor cat mai mare si cat mai gros, te va ajuta la acustica.
Asa mi-a promis sotia ca o sa puna, tot astept Posted Image

Chiar acum o sa fac un test, iau toate pilotele din casa si le intind in living, vedem ce se intampla

Edited by FloriN_83, 13 November 2018 - 11:12.


#189
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Se pare ca Minnie si Mickey m-au ajutat, bas-ul nu mai e asa spart, este o inbunatatire, nu mare dar se simte diferentaAttached File  20181113_111555.jpg   386.66K   94 downloads

#190
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce nu pui o mocheta groasa peste acel parchet?

Nu ai cum sa stai cu plapuma pe jos mereu Posted Image

Edited by razor01, 13 November 2018 - 11:42.


#191
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
La un covor ne gandim, mocheta in nici un caz, iar minnie a fost doar de proba, sa aud diferenta Posted Image

Edited by FloriN_83, 13 November 2018 - 11:48.


#192
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
De ce ai schimba subwoferele? eu am avut un sistem bazat pe MMS si cand am pus un subwoofer Quantum net superior s-a stricat complet coerenta, suna de parca s-a defectat ceva.Am incercat si reversul, MMS 302A in alte sisteme unde pare praf, o gluma. Treaba asta au reclamat-o mai multi care l-au luat fiind foarte ieftin iar cand l-au pus acasa cu boxe din gama de sus au constatat ca este lent, nearticulat, fara dinamica, chestii care nu se sesizeaza impreuna cu boxele dedicate MMS.

#193
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Usor usor o sa trec pe Klipsch, iar svs este facut sa sune bine in orice sistem, ma gandeam si la sub-uri klipsch dar o sa vad atunci cand o sa le cumpar, momentan mai stau un an doi cu sistemu asta.
Vreau un sistem si pentru muzica, sunt bune si mms-urile dar nu se compara cu Klipsch sau alte firme de top

#194
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Compari o gama entry, care nu mai exista de la un producator cu alt ... producator, nu gama de produse.Magnat au incinte care pot depasi cu usurinta alte incinte Klipsch, la preturi mai bune.

#195
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu compar nimic, vreau ceva mai bun decat am, stiu ca si Magnat au serii de top, momentan mi-a picat pe Klipsch, inca nu le-am ascultat, cand o sa vina vremea o sa cer mai multe opinii in privinta la ce sa ascult si voi lua o decizie atunci, acum ma oftic cand vad preturile la sub-urile SVS, tot anu au stat sus.

Ce Magnat ar fi in gama RP280F?(doar curiozitate, nu cunosc bine seriile Magnat) sunt 4000ron pe Stereo Planet

Edited by FloriN_83, 13 November 2018 - 14:34.


#196
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ambele firma fac parte din aceeasi companie si anume Voxx.
Am ascultat Quantum 757 care nu au nici o legatura cu 280f, complet alta extensie, alt rafinament, alta precizie alta curatenie despre scena nici nu are rost sa amintesc.

#197
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu am stiu ca fac parte din aceasi companie, mai e pana atunci, la Klipsch imi place SPL de 98, nu o sa-mi trebuiasca putere mare pentru ascultat muzica, si gasesc o gramada de review-uri despre ele, in schimb despre magnat oricare serie.....foarte putine

#198
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
http://www.hifi-revi...uantum-757.html
http://www.i-fidelit...uantum-757.html
http://www.hifi-foru...nat/quantum-757
mai gasesti dar brandul are distribuitie limitata doar in anumite state din EU, nu in US si restul lumii, precum Klipsch.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate