Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Dolby Atmos 5.2.2 de la 0

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

#19
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Diferenta este ca proiectorul laser il pui pe comoda tv-ului,nu trebuie pus in spate,nu mai este afectat ca trece cineva prin fata lui,si astea au 25000h,te inteleg cu vizionarea pe 100" dar ma complic prea mult,e ok si asa,vedem pe viitor

Edited by FloriN_83, 06 June 2018 - 17:27.


#20
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ah, am inteles acum ce crezi tu. Short-throw se numeste acest tip de proiector.

Nu are de-a face cu sursa de lumina a proiectorului ci cu optica acestuia. Unele pot crea o imagine mare de la distanta mica, altele de la distante mai mare, exista un site cu un calculator care iti arata exact ce dimensiune va avea in functie de distanta de proiectie.

Deci laser, lampa incandescenta, led sau ce-o mai fi afecteaza durata de viata a lampii si calitatea imaginii. Throw distance e ceva ce tine de ansamblul optic.

Gasesti proiectoare cu lampa clasica si short throw fara probleme.

Proiectorul laser costa o tona de bani, de diferenta iti iei 100 de becuri Posted Image) Deci nu e un argument durata de viata a lampii. Plus ca ti-am zis, in 5 ani o sa vrei tu sa il schimbi oricum, tehnologia avanseaza rapid. Spre exemplu, la momentul actual exista proiectoare 4k sub 10.000 de lei. E adevarat, nu sunt 4K 100% adevarat (nu intru in detalii) si au destul neajunsuri, dar in 2-3 ani sigur va fi ceva ok in categoria de pret 1000E

LE: Doamne, ce film puneeeeeeeeeeee "The Room" (2003) Absolut mortal, film cult. Oricum, testul lui nu are nici o relevanta cu lumina aprinsa. Poate sa aiba tzspe mii de lumeni, tot cu lumina stinsa se vede mai bine. Proiectorul nu are cum sa faca negru daca exista lumina ambientala.

Edited by Bylly00, 06 June 2018 - 17:46.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Proiectoarele de la Sony ofera 4k real 100% si costa sub 5000 euro.

Edited by razor01, 06 June 2018 - 18:40.


#22
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
In 2-3 ani o sa am ce alege,sper pe 4k,dar uite de la LG un short trow cu laser si e 1800$
http://www.lg.com/us...ube|AustinEvans
Dar sper in primu rand sa trec cu front-urile pe Klipsch,am ascultat MMS-urile la sono si le lipsesc inaltele,abia la volum mai mare se aud

#23
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Ma mai gandeam si la panourile acestea care as putea sa le fac chiar eu.
La varianta 3 sa fie asezate ca in varianta 1

Attached Files



#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, la o prima vedere pare ceva ce ai putea sa faci si tu acasa. Treaba este (si am aflat si eu de curand) ca inaltimile acelor "turnulete" nu sunt aleatorii, sunt calculate in urma unor masuratori... Deci iar intervine treaba cu - poti sa faci mai mult rau decat bine. Aici chiar nu stiu ce sa spun, cat influenteaza si cum.

Eu, in locul tau, as lua cateva placi de basotect si le-as pune provizoriu in zonele de care am discutat mai sus. Apoi decizi cu urechea ta cum e mai bine. Daca te apuca pasiunea de bricolat - baga si niste panouri din alea de lemn, macar arata fain.

#25
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Da am vazut si eu dupa,tot nu ar fi greu pentru ca imi place bricolaju si am gasit calculatorul pentru asa ceva  http://www.mh-audio....rCalculator.asp
Dar mai simplu este cu basotect,nerabdarea este mare si timpu trece greu,abia in august o sa vad exact ce imi trebuie.
Rigipsu tot creaza probleme daca este direct lipit de perete?pe partea televizorului o sa fie tapet.

Edited by FloriN_83, 08 June 2018 - 22:44.


#26
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Boxele din spate la ce inaltime trebuiesc montate?neaparat sus si indreptate in jos sau la nivelu urechii?

#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Rigipsul nu as zice ca e nu problematic daca il lipesti de perete. Toate boxele ar trebui sa fie la inaltimea urechii in mod normal. Din anumite motive cele din spate se pun mai sus (ai o canapea spre exemplu si nu e prea inspirat sa le pui imediat la nivelul urechii, se mai lovesc, ba e canapeaua mai inalta, ba iti sunt chiar in ureche...). La inaltimea 1.3-1.5 ar fi ok, eu nu mai stiu unde am scos priza dar o sa ma uit cu prima ocazie si iti spun.

Azi am mai fost pe la santier si au terminat tavanul casetat din camera de cinema, acustica s-a schimbat radical. Sunt panouri din acelea ca la cladirile de birouri, nimic special, da absorb foarte bine ecoul. In camera mai am niste osb de 8mm, culcat, deci inalt de 1.25m acum si le-am pus de curiozitate pe peretii laterali si pe cel din spate. Ecoul este si mai atenuat, dar tot mai e de munca. Eu voi avea mocheta de 1cm grosime, va ajuta si asta. Iata chestii mici care pot face diferente mari. Mobila in sine ajuta foarte mult, o bilblioteca masiva plina de carti face minuni.

Edited by Bylly00, 09 June 2018 - 18:55.


#28
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Vor fi putin mai sus dar nu spre tavan,in primu post am pus suportii care au si putina inclinare.
Stiu ca biblioteca face minuni dar nu pot sa pun,dar basotect sigur

#29
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, stiu ca nu e cazul la tine (cam in orice casa moderna biblioteca e cam lipsa). Ziceam asa ca se pot face multe si fara produse de specialitate. Se pare ca vei ajunge la etapa respectiva inaintea mea, astepti cu interes sa ne impartasesti experianta.

Uite o alta solutie (dar nu pentru tine :) ) - near field listening - anuleaza in mare parte acustica incaperii. Asa ascult eu acum la niste superbe focal xs book.

#30
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Da,abia astept,ce sistem iti faci acolo?
Momentan ma bucur de Beyerdynamic dt990,se aud superb seara cand e liniste deplina,nici nu am nevoie de putere la ele,fiio e10k duce pana la 150ohm si ele au 250,si stau cu ele undeva la 20-30%
O sa am si biroul meu si o sa asez cum trebuie edifier-urile,momentan nu sunt directionate catre mine,nu stiu daca le-ai ascultat dar crede-ma ca se aud superb,chinezariile astea sunt foarte echilibrate
Asa arata momentan biroul,nu baga in seama z906 Posted Image)

Attached Files



#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De facut nu stiu sigur ce o sa fac, o sa am mai multe sisteme cand va fi gata tiata nebunia. Dar nebunia poate dura ani buni ( the chase is better than the catch, right?). In cinema o sa construiesc probabil un sistem in jurul Kef LS50 sau R300, nu le-am ascultat inca ( e prematur) dar din cate citesc sunt ceea ce caut - finete, rezolutie, imagine stereo stelara, best-buy. Pe partea de receiver lucrurile sunt al naibii de scumpe, sunt vandut firmei Anthem pe partea asta si voi astepta pana prind un electronic la pret ok de la ei (iarasi, vorbim probabil de ani). Sub Svs sau cine stie ce gasesc pana atunci. Pentru ca bugetul este cocosat nu se va pune problema de upgrade imediat dupa mutare.

Asa ca intr-o prima faza voi continua exact cu ce am acum i ma voi juca pe lartea de tratament acustic. Dupa ce ma conving ca lucrurile s-au asezat si voi avea o camera decenta voi incepe cautarea.

La casti consider ca am atins apogeul in ceea ce ma priveste, nu orevad schimabri in urmatorii 10 ani. Am prins de pe massdrop o pereche de sennheiser hd6xx (produse special pt ei cu numele asta, sunt de fapt hd650). Le folosesc la desktop pe o placa audio x-fi (are iesire speciala amplificata pentru casti).

Cat despre z906, desi le consider un pas in jos fata de z5500, nu le-as arunca la gunoi asa de rapid. Z5500 mi-au fist companionul cel mai de incredere in cei 10 ani de cand le am. Foarte fiabile si corecte, practic in bugetul dat nu gasesti o varianta mai buna. Un sistem all-round fara egal. sigur ca in lumea hi-fi/audiofila sunt numite ligheane, trancote, etc. dar nu e chiar asa. Pentru oretul lor si pentru piata pentru care au fost gandite sunt foarte ok.

Edited by Bylly00, 09 June 2018 - 22:42.


#32
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Z906 este ok pentru filme,totusi e de 8" fata de 10" la z5500,ascultam si muzica la el, dar dupa ce am luat edifier nu-l mai suport in muzica,se aude foarte infundat,nu are inalte deloc.
Deci te arunci foarte departe cu sistemul,o sa te urmaresc dar sper sa nu ma inbolnavesti si pe mine Posted Image

Edited by FloriN_83, 10 June 2018 - 07:43.


#33
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, sunt ok pentru filme si pentru muzica ambientala. Pentru mine acest tip de ascultare (asculti in timp ce faci altceva, adica nu critical listening) a inceput sa ocupe o foarte mare parte din timp. Treaba e daca spui muzica, in 99% din cazuri spui stereo, deci 5.1 nu prea se califica din start. La muzica sunt importante mediile si inaltele in general (conteaza desigur si genul ascultat) adica tocmai satelitii. Si dupa cum stim cu totii, satelitii sistemelor de genul asta sunt mici si in cele mai multe cazuri depasiti de situatie daca se vrea a se asculta muzica serioasa. Deci nu e de mirare ca Edifier are mai mult succes la muzica. Citeam acum cateva epoci, pe defunctul hi-fi forum: era un utilizator, nu imi mai amintesc numele, isi incropise o camera de auditie la mansarda, avea niste boxe b&w serioase, sistem ca lumea, tone de discuri originale, etc. Povestea cum in majoritatea timpului o arde la calculator cu niste casti mediocre, nu se mai deplaseaza pana la mansarda sa puna "uzina" in functiune...

Nu cred ca ma voi arunca prea departe (totusi aproape 1000E pentru o pereche de bookshelf suna inuman pentru majoritatea consumatorilor de electronice). Pentru altii 1000E inseamna 2m de cablu Posted Image) totul e relativ. Dimensiunile camerei nu se preteaza la B&W 802D spre exemplu sau alte magaoaie considerate apogeul in audio, asa ca si sa vreau si nu prea se poate. Eu ma consider mai mult meloman/cinefil decat audiofil, imi place sa ma bucur in primul rand de continut si nu sa stau sa analizez fiecare lovitura de cinel, etc. Cine ia microbul asta cu sculele greu scapa, if ever.

Eu sunt foarte multumit si de actualele Monitor Audio RS6, au suficienta rezolutie pentru a evidentia pasaje delicate din muzica. Sa nu mai vorbesc de inregistrarile audiofile, unde chiar stralucesc. Sunt destul de micute pentru niste floorstandere, dar lovesc cu greutate (au prezenta, nu sunt anemice, au bass). Arata si foarte ok, inca imi plac, dupa toti acesti ani. Pe partea de imagine stereo vreau un upgrade, aici cred ca se pot face imbunatatiri, vreau sa inchid ochii si sa pot indca pozitia fiecareui instrument sau voce in spatiu. Dar cine stie ce se va intampla in timp?

LE: vad ca am dat-o in chat :D. Dupa inchiderea CG forum credeam ca vor migra discutiile de acolo aici, dar se pare ca locul nu e prea animat.

Edited by Bylly00, 10 June 2018 - 08:26.


#34
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
In mare parte asta fac si eu,lucrez foarte mult la calculator si muzica este ambientala,doar seara folosesc castile si ascult mai relaxat muzica.

B&W sunt superbe,si eu am pod mare la casa si merge facut pe viitor mansarda,dar de la toti care au case cu etaj au spus ca viitoarea casa daca o sa mai fie v-a fii fara etaj,asa ca il inteleg pe cel cu mansarda.
Mie sincer imi plac foarte mult Klipsch Forte III,dar pe langa ele trebuie si un amp care sa le puna in miscare asa cum trebuie.
Si eu de un an de zile ascult doar flac-uri si se simte diferenta,la edifier se aude bass-ul foarte bine,nu mi-a venit sa cred ce poate sa iasa din difuzoarele acelea mici,doar cand conectez un sub magnat se simte diferenta mai bine.
Daca tot mai e pana incep cu instalarea macar mai vb una alta :D

#35
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Apropo ca tot zic de edifier,vor fi si ele schimbate dar mai astept,iar la birou nu ma complic cu amp,iau tot ceva activ si ma gandeam la Swan M200 MKIII,cu toate ca si edifier au scos ceva hifi dar sunt prea micute
Oricum fiecare vb de ce avem,sunt convins ca a le tale sunt superbe dar e bine sa raman cu urechile in astea ca sigur cheltui iar bani :))
Si la casti este aceasi problema,fiecare aude sunetu in felu lui,o parte apreciaza Beyersynamic peste hd650,la pret oricum ofera foarte mult.

#36
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Hai sa discutam si de cabluri.

La front ma gandeam sa iau ceva mai "bun" si pentru viitoarele achizitii.
http://www.sono.ro/c...25mm-metru.html
Iar la sub modelu acesta:
http://www.sono.ro/c...woofer-30m.html
Restul sa fie cu ceva mai ieftin dar tot de 2.5mm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate