Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema adaptor.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, poate are noroc si e stricat.
Ca retur.... nema, e luat din magazin, si de la 50 de km (oare nu o fi auzit ca s-a inventat 'ternetul si curieratul rapid?!) :)

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sau poate face in felul urmator. Daca are un vecin/prieten/ruda unde poate verifica pe rand daca este stricat ori adaptorul ori placa video.

#21
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Posttrollerul_de_serviciu, on 05 iunie 2018 - 15:59, said:


Emag = Adaptor, convertor semnal HDMI (digital) la VGA (analog) HDMI tata la VGA mama - fara mufa jack audio, Brand: OEM
Altex = Adaptor HDMI - VGA + audio HAMA 54569
Daca poza e la fel, asta inseamna ca si produsul o fi acelasi ?!
Se pare ca nu, in cazul nostru.
Pe de alta parte, cred ca la Altex este produsul gresit.
Ar trebui sa fie Converter, adica alimentare, ca pe site oficial original producator:
https://www.hama.com...r-vga-and-audio

Sint curios de ce ai schimbat laca video veche?
Pentru ca nu mai mergea acel cablu / alt cablu...?!
Deci, placa in sine, poate era perfect buna, nu ?!
Ce model era placa veche ?
Placa veche era un r7 240. Merge si acum, momentan stau pe ea pana rezolv cu asta noua.
Am schimbat-o pentru ca doream un hardware care sa duca macar 60 de frameuri pe low in gta 5. Acum am un amd x2 de 3 ghz. Nu se pupa cu placa asta, in jocuri am cateva secunde 100 fps.. scade la 30 si tot asa... maine imi trimit cei de la pcgaraj amd x4 880k. De pupa ok cu placa asta, din ce am vazut se descurca fix ce imi doresc eu momentan. In seara asta merg sa testez mufele de pe placa.
Eu ma gandesc sa nu fie si cablu vga prea slab daca conteaza...
Sunt curios ce are. Oricum daca e doar hdmi-ul stricat la ea si restul merge ok nu-i dau retur. Folosesc doar cele doua mufe dvi-d plus monitor nou si aia e.

Iar daca e adaptorul.. aia e. Pierd 89 de lei. Nu e prima data.. asa am patit cu o tastatura... Am luat-o cu probleme la mufa. Nu au vrut sa o schimbe..

View Posttrollerul_de_serviciu, on 05 iunie 2018 - 16:16, said:

Da, poate are noroc si e stricat.
Ca retur.... nema, e luat din magazin, si de la 50 de km (oare nu o fi auzit ca s-a inventat 'ternetul si curieratul rapid?!) :)
Curierat rapid zici? Daca am noroc vin in 2 zile.. daca nu.. inca astept comanda plasata la pcgarage acum o saptamana in urma :)

View PostMembruAnonim, on 05 iunie 2018 - 16:29, said:

Sau poate face in felul urmator. Daca are un vecin/prieten/ruda unde poate verifica pe rand daca este stricat ori adaptorul ori placa video.
Vecin. Astept sa vina de la munca si vad ca fac

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, nu ma apuc sa comentez toate aberatiile de mai sus.
O sa faci o mare varza pe acolo.
Am doar o intrebare: ce placa de baza ai pentru procesorul amd x4 880k ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 05 June 2018 - 17:53.


#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Placa video are si iesire DP(Display Port), asa spui.
Uite AICIadaptor DP-->VGA care functioneaza 100% si este la aproape o treime din pretul adaptorului cumparat de tine.

#24
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Am testat acum, merge hdmi, merge si dvi - d. Am fost la vecinu si am testat. Oricum am facut un targ pana imi luna viitoare cand investesc cateva bastoane intr-un monitor mai de doamne ajuta. I-am lasat vechea mea placa in schimbul monitorului. El nu are placa . Statea pe integrata. Iar monitor.. mai avea vre-o doua

View Posttrollerul_de_serviciu, on 05 iunie 2018 - 17:52, said:

OK, nu ma apuc sa comentez toate aberatiile de mai sus.
O sa faci o mare varza pe acolo.
Am doar o intrebare: ce placa de baza ai pentru procesorul amd x4 880k ?
Pe un asrock parca sau asa ceva.. stiu doar ca e fm2 plus placa avand deja un procesor x2 pus pe ea acum. Daca am 60 de frameuri pe full hd cu setarile pe low in gta v e perfect. Nu vreau mai mult si nici nu cer mai mult. Poate pe viitor voi baga bani intr-un sistem nou de la zero.. pana atunci ma folosesc de ce am.

#25
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Fara sa fac investitii enorme.

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdanidica, on 05 iunie 2018 - 20:11, said:

asrock parca sau asa ceva.. stiu doar ca e fm2 plus placa avand deja un procesor x2 pus pe ea acum.
Deci o placa de baza ASrock, model necunoscut.
Are acum pe ea un procesor X2.
Si tu crezi ca placa are socket FM2+.
Doar ca nu exista X2 pe FM2+, ci doar pe AM2: https://en.wikipedia...64_X2#Athlon_X2

#27
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
A venit procesorul, l-am pus. M-am chinuit cam 30 minute dar a mers. Coolerul ala venea greu.. nici acum am tras clapeta la cooler.. cand o ridic in sus am impresia ca pocneste placa. Placa e un asus  a58m-k. Fara sa reinstalez windowsul dupa ce am pus placa noua si procesorul.. in ce am vrut eu se descurca decent. Sa vad daca rezolv si cu clapeta si apoo bag windoesul iar

#28
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Posttrollerul_de_serviciu, on 06 iunie 2018 - 09:17, said:


Deci o placa de baza ASrock, model necunoscut.
Are acum pe ea un procesor X2.
Si tu crezi ca placa are socket FM2+.
Doar ca nu exista X2 pe FM2+, ci doar pe AM2: https://en.wikipedia...64_X2#Athlon_X2
Stiu ca esti expert si poate ca ai fi mers pe altceva in locul meu. Dar eu nu am cerut troll, am cerut foar sfaturi in legatura cu un adaptor.
Nu in legatura cu configuratia comandata. Pentru mine e ok si nici nu am dat o avere pe ele. Nu toti isi permit intel... ;) Sorry.

#29
jagdtiger

jagdtiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.08.2014
Trage clapeta aia fara griji ca o sa faci o ciorba din pasta aia termica.....daca n-ai facut deja

#30
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-are nici o treaba Intel, n-ai inteles.
Mi-era dopar teama ca ai facut si cu procesorul la fel ca si cu adaptorul: l-ai comandat si dupa aia nu poti sa-l folosesti.

#31
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Postjagdtiger, on 06 iunie 2018 - 18:26, said:

Trage clapeta aia fara griji ca o sa faci o ciorba din pasta aia termica.....daca n-ai facut deja
Mersi de sfat :) spre surprinderea mea a stat cam 30 min fara sa trag clapeta si.. Am tras-o acum. E ok. Merge. Eventual daca sunt probleme iau yna noua

#32
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Posttrollerul_de_serviciu, on 06 iunie 2018 - 18:38, said:

N-are nici o treaba Intel, n-ai inteles.
Mi-era dopar teama ca ai facut si cu procesorul la fel ca si cu adaptorul: l-ai comandat si dupa aia nu poti sa-l folosesti.
Atunci multumesc. Majoritatea pe aici te iau la misto sau se leaga din simplul motiv ca esti pe amd....  Sincer.. sunt pe amd de  cand am avut pc. Pentru cat dai merge ok

#33
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018

View Postdanidica, on 05 iunie 2018 - 14:21, said:

Zilele trecute am facut greseala sa imi iau o placa de baza kfa 2 gtx 1050 ti 4 gb. Are doar doua locuri pentru dvi-d, un hdmi, si un dp parca. Bun.. monitorul meu e vga. Astazi am fost la altex su am luat un hdmi to vga mai exact pe asta https://altex.ro/ada...dio-hama-54569/
Problema e ca apare ,,no signal,, cand il conectez. Mufez hdmi ala la placa video iar vga la pc si la adaptor.. si tot nu merge...
Frate, nu e bun Hama. Este o firma foarte proasta, nu face nimic de calitate. Ia de aici: https://www.emag.ro/...2/pd/D9QC63BBM/
Eu pe asta l-am luat si merge fara probleme. Am GTX 1060.

#34
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View PostUltraDD, on 08 iunie 2018 - 01:55, said:


Frate, nu e bun Hama. Este o firma foarte proasta, nu face nimic de calitate. Ia de aici: https://www.emag.ro/...2/pd/D9QC63BBM/
Eu pe asta l-am luat si merge fara probleme. Am GTX 1060.
Multumesc mult. Voi da comanda ;) E mult mai ieftin. Eu am dat un pumn de bani pe ala

#35
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
ATENTIE ce comandati!
Sunt adaptoare si adaptoare!
Nu orice scrie in titlu se aplica si la nevoile voastre, pentru ca afara-i vopsit gardu', inauntru-i LEOPARDU'!
Sa dai 20 de lei pe un adaptor care nu functioneaza in conditiile tale(nu ca nu ar fi bun!) si sa platesti 20 de lei returul, care e afacerea?
Un croitor bun masoara de trei ori si taie o data! Luati exemplu!

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postviceroy56, on 09 iunie 2018 - 22:17, said:

ATENTIE ce comandati!


Scrie clar in titlu si in descriere. Daca nu functioneaza, se va cere returul plus taxa platita pe transport deoarece anuntul este unul inselator cu scopul de a pacali clientii. Se poate adresa opc.


"convertor semnal HDMI (digital) la VGA (analog)
pentru a conecta un calculator sau laptop cu placa video iesire HDMI la un monitor sau televizor cu intrare semnal VGA"

Edited by MembruAnonim, 09 June 2018 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate