Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

V-ati lua partener de viata /etc un medic de Romania?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

Poll: V-ati lua partener de viata /etc un medic de Romania (39 member(s) have cast votes)

V-ati lua partener de viata /etc un medic de Romania?

  1. Da (29 votes [74.36%])

    Percentage of vote: 74.36%

  2. Nu (10 votes [25.64%])

    Percentage of vote: 25.64%

Vote Guests cannot vote

#55
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
N-am întâlnit oameni cu carte având astfel de prejudecăți.;)

Edited by mihaigerard, 05 June 2018 - 19:36.


#56
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006

 Karhu, on 05 iunie 2018 - 13:59, said:

Am bagat si eu destule garzi, da, e obositor, dar iese si banu'! Posted Image
sotia mea este medic pediatru, asa ca mai putin cu spagile. la ramurile chirurgicale este alta treaba...dar garzi fac toti si se plang ca sunt foarte lungi si obositoare. despre salariu e normal sa ia spagi pt ca o asistenta care face doar 3 ani si sta 12h la munca are acelasi sau aproape acelasi salariu ca un medic. nu e cinstit dar asta e tara in care traim...

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

 aaaa4567, on 05 iunie 2018 - 12:09, said:

Mai putin orice subiect din domeniul STEM, nu? Ai incercat ceva de fizica de liceu?
Eu am fost olimpic (si) la fizica in liceu, deci n-am vreo problema cu subiectul, nu prea erau medicinisti prin liceu care sa stie fizica cum stiam eu Posted Image Cat despre matematica, am terminat cea mai buna facultate de matematica din tara (conform topurilor internationale), deci iti dai seama ca nici aia nu e vreo problema. Iar medicinistii care mi-au fost colegi erau si ei foarte ok la matematica si fizica si evident chimie-biologie (aici stateam eu prost).

Edited by utopium, 05 June 2018 - 19:45.


#58
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mi-am luat partener de viata medic! Acum astept sa vina spaga!

#59
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 aaaa4567, on 05 iunie 2018 - 18:50, said:


Ce relevanta are ce sunt eu? Mai stau putin sa va spun ce sunt eu... desi nu prea vad ce treaba are.

Sunt um om cu carte. Un om educat si cinstit ce are, nu se poate? Posted Image
Cinstit insa cu ceva sechele si asta nu e bine .
P.S. Cu spaga sau fara viata e frumoasa si merita traita din plin fara prejudecati . Ce face capra veninului nu ma intereseaza si nici nu merita 2 bani impuscati cu tunul .

#60
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Baxon, on 05 iunie 2018 - 23:47, said:

Cu spaga sau fara viata e frumoasa si merita traita din plin fara prejudecati . Ce face capra veninului nu ma intereseaza si nu merita 2 bani
Ai ajuns sa cunosti si sa apreciezi viata, bravo!


Cetateanul care a deschis topicul si a pus o asemenea intrebare... e obosit. Ii recomand liniste psihica, apoi realizari individuale.

#61
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci este normal sa ia șpăgi, zici tu kobra... ca de asistenta câștiga aproape cat medicu...!!, bună gândire.. esti doctor?

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

 Baxon, on 05 iunie 2018 - 23:47, said:

P.S. Cu spaga sau fara viata e frumoasa si merita traita din plin fara prejudecati
Ca sa citam un clasic in viata, mare fotbalist: "Viata e frumoasa, dar merita traita!" ;)

#63
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Una dintre prietenele mele apropiate e medic si e o persoana deosebita din toate punctele de vedere. Cred ca ti se revarsa niste frustrari si nu prea stii ce se intampla cu adevarat in spitale, si nici cat de mult lupta medicii tineri sa schimbe din obiceiurile astea gen spaga si mancatorie de care vorbesti.

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Kobra2602, on 05 iunie 2018 - 19:33, said:

sotia mea este medic pediatru, asa ca mai putin cu spagile. la ramurile chirurgicale este alta treaba...dar garzi fac toti si se plang ca sunt foarte lungi si obositoare.
Cand am zis ca iese banul m-am referit ac garzile (de noapte, de weekend, de sarbatori legale) sunt platite foarte bine. Adica mai poti face inca un salariu doar din garzi, daca bagi tare. Cel putin aici la mine, in Ro nu mai stiu cum se platesc, dar cred ca binisor si acolo...

#65
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Aș întreba și eu cine și-ar lua partener de viață un medic anatomopatolog care lucrează la morga și face autopsii?
De asemenea aș mai întreba ați fost vreodată la morga și ați discutat cu cineva care să nu fi fost în stare de ebrietate nu sub influența băuturilor alcoolice?


#66
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 03.02.2014
Conteaza omul, nu neaparat meseria.

Asa putem deschide noi discutii cu "V-ati lua partener de viata un IT-ist?" sau "V-ati lua partener de viata un politist?"

#67
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017
V-ati lua partener de viata un vidanjor ?? :)

#68
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011

 owl1960, on 13 iunie 2018 - 08:18, said:

Aș întreba și eu cine și-ar lua partener de viață un medic anatomopatolog care lucrează la morga și face autopsii?
De asemenea aș mai întreba ați fost vreodată la morga și ați discutat cu cineva care să nu fi fost în stare de ebrietate nu sub influența băuturilor alcoolice?

Se pare ca nu intelegeti ce vreau sa spun. Ma refer la caracterele acestor oameni, am intalnit canalii cum rar vezi printre ITist de exemplu. Nu ma refer nici la garzi, nici la altceva, ci la mizeria morala.

Nu in ultimul rand, multi sunt mai putin dotati ca inteligenta, fata de ITisti (cel putin in Romania). Dar asta pica in secundar fata de prima buba (cea de mai sus), care este capitala.

Eu cred ca nu ati cuoscut oamenii astia cu adevarat...

 Baxon, on 05 iunie 2018 - 23:47, said:

Cinstit insa cu ceva sechele si asta nu e bine .
P.S. Cu spaga sau fara viata e frumoasa si merita traita din plin fara prejudecati . Ce face capra veninului nu ma intereseaza si nici nu merita 2 bani impuscati cu tunul .
Nu, sigur ca nu..., pana cand ti se pretinde tie. ah, da, pana la urma, adaptativ, decat sa te consumi pentru orice, mai bine nu iti mai pasa. Corect. dar tot nu inteleg cum ai putea trai cu asemenea om in casa.

Afirmatia ta seamana cu incheierea din "O scrisoare pierduta"... Tu te gandesti ca oamenii aia invata etica medicala etc etc...

 utopium, on 05 iunie 2018 - 19:40, said:

Eu am fost olimpic (si) la fizica in liceu, deci n-am vreo problema cu subiectul, nu prea erau medicinisti prin liceu care sa stie fizica cum stiam eu Posted Image Cat despre matematica, am terminat cea mai buna facultate de matematica din tara (conform topurilor internationale), deci iti dai seama ca nici aia nu e vreo problema. Iar medicinistii care mi-au fost colegi erau si ei foarte ok la matematica si fizica si evident chimie-biologie (aici stateam eu prost).

Erau Ok cu matematica... mai sa fie, poate pana la derivate. In fine, or fi fost exceptii.
Lor la medicina le trebuie fizica, nu ti se pare cam aiurea?

 mihaigerard, on 05 iunie 2018 - 19:33, said:

N-am întâlnit oameni cu carte având astfel de prejudecăți.Posted Image
Ba eu am intalnit, chiar multi (printre ITist de exemplu). N-ai intalnit tocmai din cauza ca multi oameni (mai ales cei fara carte) au in minte imaginea aceea a medicului respectabil, in mare parte adevarata in trecut, dar din ce in ce mai indoielnica in prezent. In plus, prin natura lucrurilor, oamenii nu vad prin peretii spitalelor... Pai atunci de unde ploaia de injuraturi de la orice post de facebook care spune de ceva nereguli prin spitale?

 Kobra2602, on 05 iunie 2018 - 19:33, said:

sotia mea este medic pediatru, asa ca mai putin cu spagile. la ramurile chirurgicale este alta treaba...dar garzi fac toti si se plang ca sunt foarte lungi si obositoare. despre salariu e normal sa ia spagi pt ca o asistenta care face doar 3 ani si sta 12h la munca are acelasi sau aproape acelasi salariu ca un medic. nu e cinstit dar asta e tara in care traim...
Tu stii ce face un medic pediatru, concret? Ti-a spus? Asa, in mare...

Edited by aaaa4567, 19 June 2018 - 21:44.


#69
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
Da, dar apoi as prefera sa mergem in alta tara unde sa profeseze. Fara conditii in spitale, aici e mai greu.

#70
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017
Conditii nu sunt nicaieri mane.....  In scoli sunt conditii ? Nu sunt.   Eu zic sa plecam naiba cu totii, sa vedem ce crize o sa faca politicienii, ca vor ramane fara mase de vontanti.

#71
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cred ca o problema mult mai mare are un softpedist care are întrebări idioate despre oameni. Problema probabil vine de la medicii psihiatri cu care a avut de-a face...

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Oh, iar acest aaaaaa si ura lui impotriva medicilor :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate