Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

macOS Mojave 10.14

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#91
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dupa instalarea ultimului update, s-a cam dublat timpul de incarcare.

#92
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
Pe mojave autonomia e mult mai slaba fata de Hs si temperaturile parca mai mari. Am bagat la loc Hs pana rezolva problemele astea.

#93
pentalik1

pentalik1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.12.2018
Salut. Am achiziționat un macbook pro 2011 procesor i5 2,5 8 gb ram 500 ssd și nu pot face update la mojave. Nu pare a fi compatibil. Ce înseamnă asta ca nu pot upgrada macbook-ul în nici un fel? Doar sa îl schimb cu altul? Mersi!

#94
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Ramai pe High Sierra, in afara de Dark Theme nu pierzi mare lucru

#95
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017
Corect, pana la Mojave .3 nu are rost sa va pierdeti timpul, inca are buguri si probleme. Asteptati pana mai apare o versiune.

#96
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postpentalik1, on 22 decembrie 2018 - 06:27, said:

Salut. Am achiziționat un macbook pro 2011 procesor i5 2,5 8 gb ram 500 ssd și nu pot face update la mojave. Nu pare a fi compatibil. Ce înseamnă asta ca nu pot upgrada macbook-ul în nici un fel? Doar sa îl schimb cu altul? Mersi!

Da, daca ai Intel generatia a 2 a de procesoare esti blocat pe High Sierra. Mojave e disponibil de la seria 2012 in sus sau mai bine zis de la a 3 a generatie de procesoare Intel.

#97
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ca o surpriza neplacuta, dupa ultimul update la 10.14.2 am observat ca bateria se duce aiurea fara sa fac nimic cu el.
Scos seara din priza, nici macar nu am deschis capacul, si dimineata bateria era la 87%.

Am resetat SMC ( https://support.appl.../en-us/HT201295 ) si acum bateria este asa cum ar trebui, in sensul ca daca il scot de la incarcare si nu umblu la el pana dimineata este la 99-98%.

#98
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asigura-te ca s-a incheiat shut down-ul inainte de a cobori capacul. Altfel intra in sleep si consuma bateria.

#99
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDecember, on 01 ianuarie 2019 - 11:22, said:

Ca o surpriza neplacuta, dupa ultimul update la 10.14.2 am observat ca bateria se duce aiurea fara sa fac nimic cu el.


Aceeasi constatare neplacuta si la mine, dupa ultimul update. Sper sa rezolve ei problema, nu ma pricep la calculatoare si nu as incepe acum sa experimentez.

#100
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Da o resetare asa cum scrie in linkul pus de mine. Pentru mine s-a rezolvat.

View Post_-_, on 01 ianuarie 2019 - 16:03, said:

Asigura-te ca s-a incheiat shut down-ul inainte de a cobori capacul. Altfel intra in sleep si consuma bateria.
Eu nu il inchid niciodata complet, doar capacul jos. Si pana la 10.14.2 bateria era ok, exact cum scrie in manualul lor.

#101
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Am facut o instalare de proba la el capitan si bateria si-a revenit. Mult mult mai buna decat sierra, high si mojave. Cam ca acum cativa ani, cand l-am cumparat.
Credeam ca e imbatranita bateria de nu mai tine bine in standby (air early 2014). Cu niciun 10.14 nu a mers bine bateria la al meu. Chiar si 10.13 manca mai mult in standby decat capitan.

#102
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Secretul pt o autonomie cat mai mare este de fapt unul singur: folosirea browserului Safari.

#103
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
in standby ce browser sa folosesti? Posted Image
e inchis, capacul inchis

Se pare ca Mojave nu mai pune sistemul in hibernare, ci il tine in sleep, adica tine RAM-ul permanent alimentat, pentru o iesire rapida din sleep si de aici drain-ul cu capacul inchis, in standby (sleep)

Ce apare cand scrieti in terminal pmset -g ?

Edited by trandafirdoru, 02 January 2019 - 01:21.


#104
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostDecember, on 01 ianuarie 2019 - 11:22, said:

Ca o surpriza neplacuta, dupa ultimul update la 10.14.2 am observat ca bateria se duce aiurea fara sa fac nimic cu el.
Scos seara din priza, nici macar nu am deschis capacul, si dimineata bateria era la 87%.

Am resetat SMC ( https://support.appl.../en-us/HT201295 ) si acum bateria este asa cum ar trebui, in sensul ca daca il scot de la incarcare si nu umblu la el pana dimineata este la 99-98%.
ouch! după ce am citit asta aseară am zis să incerc și eu. Am inchis capacul aseară la 100%, acum l-am ridicat la 71%......Nu e a bună, trebuie să încerc un reset din ăsta și să mă rog să funcționeze. Urâtă treabă.

#105
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Reseteaza-l si incearca diseara iar sa vezi cum stai cu bateria.
La mine a mers.

#106
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
s-ar parea ca a functionat, dar mai sigur aflu maine dimineata. Dupa reset l-am inchis pe la vreo 8:30 si acum are 99%.....cred ca-i ok, o sa vad la noapte :)

Multumesc oricum :)

#107
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Mda, nu s-a rezolvat in totalitate. Acum ajunsese la 50%, dupa ce ieri la 3pm avea 99%. Imi ramane doar sa sper ca urmatorul update va rezolva buba.

#108
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Mda, naspa. La mine a mers....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate