Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Problema instalare Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Salut vin si eu cu o problema, la incercarea de a instala windows-ul primesc aceste erori. Imaginea de windows este luata de pe site-ul Microsoft si facut stick bootabil cu ea. Am impresia ca s-a dus HDD-ul, sau doar ca nu se invarte la ce viteza ar trebui pentru ca in testele facute prin programele de diagnosticare puse la indemana de Lenovo reiese ca are viteze de scriere/citire foarte mici, mai mici de 10mb/s. Laptopul este un Lenovo Thinkpad E 530, cu urmatoarea configuratie, Procesor I7 de generatia a 3-a, quadcore de 2.5 MHz, 8GB RAM DDR3, HDD Toshiba (MK5061GSY), de 500GB.
Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, sau ce ar trebui sa fac mai exact. Eventual daca imi puteti recomanda un HDD nou de minim 500GB sau 1TB, pe SATA3.
Link poze: https://imgur.com/a/fr7V6El

Attached Files


Edited by ananiamadalin, 04 June 2018 - 22:30.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Tre sa apesi ctrl F10 (sau alt F10) atunci cand esti in etapa de la imaginea 1, iti apare o pagina cu command prompt de unde poti lansa utilitare pentru disc (DISKPART), sa-l convertesti in MBR. Insa vei pierde tot de pe disc pentru a-l converti la MBR.
Asta daca nu ofera cineva o solutie mai buna.
Eu asa as face in locul tau. GPT e pentru harduri mai mari de 1TB(parca), nu ofera niciun avantaj de viteza.
Sau mai poti seta ceva prin BIOS, sa accepte standardul UEFI.

Nu stiu exact sa pot explica si altuia, dar daca nu vine altul cu o solutie mai precisa, merge si cum am zis eu.

Edited by maccip, 04 June 2018 - 23:10.


#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
refa stickul bootabil cu Rufus,si setezi la schema de partitionare GPT for bios or UEFI

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Creeaza stick boiotabil cu aplicatia celor de la Microsoft, urmezi pasii de acolo si ai optiune sa faci stick bootabil. O sa-ti faca softul acela ce trebuie ca sa-ti mearga pe laptopul acela.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, mie mi se par mult mai interesant partea a doua din prima eroarea si a doua eroare.
Plus testele facute de tine la hard.
E cam pe duca hardul ala.
Daca vrei, mai fa-i teste, vezi ce zic rezultatele, apoi eventual arunca-l, ia alt hard/laptop.
Eventual pune-l pe un desktop si testeaza-l, ca sa elimini posibilele probleme cauzate de alta piesa din laptop.

Hard nou - poti s aiei cam oricare de laptop.
Nu neaparat SATA 3, nu cred ca vei sesiza diferenta.
Daca gasesti cu 7200 rpm, e lacrima.
Sau un SSD, daca-ti ajunge de 120-256 Gb sau ai buget de mai mare.

Edited by trollerul_de_serviciu, 05 June 2018 - 08:17.


#6
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

View Postmaccip, on 04 iunie 2018 - 23:10, said:

Tre sa apesi ctrl F10 (sau alt F10) atunci cand esti in etapa de la imaginea 1, iti apare o pagina cu command prompt de unde poti lansa utilitare pentru disc (DISKPART), sa-l convertesti in MBR. Insa vei pierde tot de pe disc pentru a-l converti la MBR.
Asta daca nu ofera cineva o solutie mai buna.
Eu asa as face in locul tau. GPT e pentru harduri mai mari de 1TB(parca), nu ofera niciun avantaj de viteza.
Sau mai poti seta ceva prin BIOS, sa accepte standardul UEFI.

Nu stiu exact sa pot explica si altuia, dar daca nu vine altul cu o solutie mai precisa, merge si cum am zis eu.
Nu are efect.

View Postsebastiansebi, on 05 iunie 2018 - 04:50, said:

refa stickul bootabil cu Rufus,si setezi la schema de partitionare GPT for bios or UEFI
Am facut si asta de mult.

Alte solutii?

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, mah serios, adica ce nu intelegi ca e hardul stricat/aproape stricat ?!

#8
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Si nu ii mai pot face nimic, nu?

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ba da, mah fratuca, deja ti-am spus mai sus.
In primul rind trebuie sa faci niste teste, ca sa fii sigur 99,99% ca aia e problema.
Dupa aia, daca vrei neaparat sa te chinui, aplici vechea si clasica metoda de izolare bad-uri, adica faci partitii pe linga ele.
Daca nu stii despre ce e vorba, poti sa-l arunci la gunoi, oricum metoda nu garanteaza vreo rezolvare.

#10
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Ce te ambalezi asa? Pune literele si cuvintele corecte si dupa poti sa devii asa. Atat timp cat nu stiu, intreb, nu? De asta e forum.
Multumesc tuturor. Il arunc si-mi dai tu bani pentru altul.

Edited by _-_, 06 June 2018 - 12:14.
Citat eliminat. Nu isi are rostul.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ahhh, am scris ceva gresit ?
UNDE? CE?

Da, intrebi.
Dar cum sa intrebi acleasi lucru dupa ce ai primit deja raspuns ?!

Am zis sa-l arunci dupa ce faci niste teste, am zis asta de 2 ori.

Edited by trollerul_de_serviciu, 06 June 2018 - 10:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate