Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Despre stele

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ma plimb noaptea si vad aproape mereu cate o stea cazatoare..astazi, am observat o altfel de stea, care se misca, dupa un timp s-a stins, intreg fenomenul a durat aproximativ un minut..(nu cred ca a fost stea cazatoare- de regula dispar rapid de pe cer, ca o sageata)

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
stele sau meteoriti ?

Edited by MarianG, 04 June 2018 - 21:45.


#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Am avut si noi o stea (Steaua Bucuresti) dar s-a stins si ea.Posted Image

Edited by sandel1, 04 June 2018 - 21:49.


#4
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Satelit sau poate chiar statia spatiala. Le vezi cat timp lumina de la soare bate in ele in directia ta, cum ar fi in panourile solare, apoi schimbandu-si pozitia devin intunecate.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Satelit, cel mai probabil. Cei din seria Iridium au niste panouri mari si stralucesc spectaculos, dupa care se sting destul de repede.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Razvan_N, on 04 iunie 2018 - 21:49, said:

Satelit, cel mai probabil. Cei din seria Iridium au niste panouri mari si stralucesc spectaculos, dupa care se sting destul de repede.


da, cred ca a fost un satelit...am vazut ca se misca si asteptam sa se stinga ca o sageata..dar nu, se stingea destul de incet, pana cand a disparut:|..

cat de comun e sa vezi stele cazatoare aproape in fiecare noapte?

#7
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Posted Image

Attached File  How to identify that light in the sky.jpg   78.92K   85 downloads

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
PS. am mai vazut un fenomen astronomic unic in viata mea:)...am iesit la ora 4 dimineata, la o tigara si am obiceiul sa ma uit pe cer:)..e liniste, e frumos, natura:)...si vad o lumina galbena pe cer...nu erau nori.. parea prea mica pentru a fi luna..si se misca, imi dadea impresia ca era umbrit de ceva, pentru ca disparea si reaparea, de parca ai fi putut jura ca se ascunde..foarte misto:)...initial am crezut ca sunt extraterestrii, pe urma m-am gandit ca e o iluzie optica, la final am realizat ca era luna...probabil o eclipsa de luna:)

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
Stelele nu cad, sunt legate bine :)
Cel mai probabil un satelit.

#10
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 jimi91, on 04 iunie 2018 - 21:53, said:

da, cred ca a fost un satelit...am vazut ca se misca si asteptam sa se stinga ca o sageata..dar nu, se stingea destul de incet, pana cand a disparut:|..

cat de comun e sa vezi stele cazatoare aproape in fiecare noapte?

Daca esti undeva departe de un mare oras, intr-o noapte senina vei vedea un cer spectaculos cu galaxia in fundal parca gata sa te absoarba si plin de efecte speciale precum in Star Wars, de la sateliti cu orbite diferite la meteori, avioane, statii spatiale, samd, fiecare cu luminile si traiectoria sa (avioanele din unghiuri diferite seamana datorita luminilor colorate de semnalizare cu nave futuristice variate, ...

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Sef-chenko, on 04 iunie 2018 - 22:15, said:

Stelele nu cad, sunt legate bine Posted Image
Cel mai probabil un satelit.

stele cazatoare....le-am vazut eu

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
Meteori.

#13
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 jimi91, on 04 iunie 2018 - 21:53, said:

cat de comun e sa vezi stele cazatoare aproape in fiecare noapte?
Depinde mult de ce bei si fumezi !

#14
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

 MarianG, on 04 iunie 2018 - 21:45, said:

stele sau meteoriti ?
Sau vreun satelit dezafectat care a intrat in atmosfera si s-a dezintegrat.

 sandel1, on 04 iunie 2018 - 21:46, said:

Am avut si noi o stea (Steaua Bucuresti) dar s-a stins si ea.Posted Image
Las` ca se ocupa Jiji de resuscitare!Posted Image

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 Supermax, on 04 iunie 2018 - 23:22, said:

Depinde mult de ce bei si fumezi !
A se citi, depinde unde traiesti.

https://www.amsmeteo...hower-calendar/

#16
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 jimi91, on 04 iunie 2018 - 21:59, said:

PS. am mai vazut un fenomen astronomic unic in viata mea:)...am iesit la ora 4 dimineata, la o tigara si am obiceiul sa ma uit pe cerPosted Image..e liniste, e frumos, natura:)...si vad o lumina galbena pe cer...nu erau nori.. parea prea mica pentru a fi luna..si se misca, imi dadea impresia ca era umbrit de ceva, pentru ca disparea si reaparea, de parca ai fi putut jura ca se ascunde..foarte misto:)...initial am crezut ca sunt extraterestrii, pe urma m-am gandit ca e o iluzie optica, la final am realizat ca era luna...probabil o eclipsa de luna:)
ce ai jointat omule de vezi stele? Posted Image. Acum, lasand gluma la o parte si mie mi se intampla des sa vad pe cer corpuri care pulseaza brusc apoi se misca sau dispar, sau unele de culoare roz care stau pe loc, pulseaza si se misca iar, iar intr-o noaptea stateam in curte si brusc a aparut brusc in acelasi loc o stea care a pulsat de vreo 3 ori dupa care disparuse ca si cum nici n-ar fi fost acolo. (exact ca-n filmul ala poarta stelara)... asa ca nu esti singurul.... si nici nu beau si fumez :)))

Edited by tico18, 05 June 2018 - 07:27.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 jimi91, on 04 iunie 2018 - 21:53, said:

da, cred ca a fost un satelit...am vazut ca se misca si asteptam sa se stinga ca o sageata..dar nu, se stingea destul de incet, pana cand a disparut:|..
cat de comun e sa vezi stele cazatoare aproape in fiecare noapte?

Era probabil Statia Orbitala Internationala (ISS)... are niste ore la care traverseaza Romania. Daca ai norocul sa traverseze aproape de verticala locului se vede destul de bine, un punt stralucitor timp de 1 minut.  Daca ai norocul sa o vezi cu vreo naveta de alimentare cargo ruseasca dupa ea, pe orbita, se vede si mai bine (o singura data am vazut) - vei vedea doua puncte stralucitoare apropiate orbitand cu aceeasi viteza.   Altfel, punctele mici sunt sateliti comuni.

Meteoritii intra cu viteza mare in atmosfera iar stralucirea dureaza o secunda - doua, dupa care se sting.

Edited by rosix, 05 June 2018 - 07:44.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 tico18, on 05 iunie 2018 - 07:09, said:

ce ai jointat omule de vezi stele? Posted Image. Acum, lasand gluma la o parte si mie mi se intampla des sa vad pe cer corpuri care pulseaza brusc apoi se misca sau dispar, sau unele de culoare roz care stau pe loc, pulseaza si se misca iar, iar intr-o noaptea stateam in curte si brusc a aparut brusc in acelasi loc o stea care a pulsat de vreo 3 ori dupa care disparuse ca si cum nici n-ar fi fost acolo. (exact ca-n filmul ala poarta stelara)... asa ca nu esti singurul.... si nici nu beau si fumez Posted Image))

xd:))

aia cu luna, nu am vazut niciodata asa ceva:))...pe cuvant, am crezut ca sunt extraterestrii:))... dar, probabil a fost o eclipsa de luna mai ciudata:))...

Eu nu stiu ce fel de stele sunt pe cer, unele par mai sclipitoare, unele sunt avioane etc. e un mister..e frumos cand vezi cerul asa:)....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate