Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

regulator solar de incarcare. Unul ieftin functioneaza corect?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Andrei_Du

Andrei_Du

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.06.2007
Strict legat de cele ieftine, am folosit doua modele de regulator solar si nu sunt multumit de ele fiindca au temporizator de 30 de minute incarcare in Bulk cu 14,4V, bateria fiind tot descarcata dupa numai 30 de minute de incarcare, apoi ele trec definitiv in Float Charging cu 13,7V pe toata durata zilei. Rezultatul final este ca bateria nu se incarca complet. Practic, in cazul acestei baterii descarcate, regulatorul ar fi trebuit sa stea in Bulk toata ziua, poate si ziua urmatoare si abia apoi sa treaca in Float Charging.

As vrea sa cumpar de pe o pagina cu produse chinezesti un alt regulator si de-asta va intreb, ce regulator ieftin functioneaza corect? Unul de 10A este suficient.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Adica ai avut deja doua jafuri ce nu-si fac treaba si tu continui sa te uiti dupa alte jafuri ?   Poate nu ai ce face cu banii ...

Cumpara ceva ce isi face treaba, chiar daca e scump. Sau , daca nu-ti permiti, las-o balta.

#3
Andrei_Du

Andrei_Du

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.06.2007
M-ai pus la punct. Era necesar? Te simti mai bine?

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Nu stiu cat de bine se simte (probabil ca destul de, nefiind vorba de o problema
care sa fie a lui si nici de al sau buzunar), dar necesar...tu ce crezi, era? Omu' nu
a facut altceva decat sa incerce sa te trezeasca la realitate! Ca tie iti sare tandara
si te iriti degeaba...asta e doar problema ta. Intrebarea din titlu e total inutila dat
fiind contextul, ti-ai raspuns deja la ea...si tu tot mai vrei. Daca erau bune de ceva
panaramele ieftine, nu le mai producea nimeni p-alea scumpe ca tot nimeni le-ar
fi cumparat...

Acum sa trecem la globul de cristal...sa ne gaseasca pagina aia (nu care cumva
sa ne spui tu care e, ca o golim de produse si ramai tu cu buza umflata) si apoi,
tot cu globul, cafeaua, ghiocul si cititul in talpa, o sa ne si dam seama care produs
e bun. Testele altora, review-uri, producatori si modele...astea-s numai pentru fraieri,
noi vom ghici imediat in PCB si in MOSFET-i.

In alta ordine de idei, ia dracului o scula decenta si cunoscuta cat de cat, nu mai da
banii aiurea pe petarde care-s controller-e doar cu numele. De cati oameni crezi ca
mai ai nevoie sa-ti spuna acelasi lucru? In fond si la urma urmei, treaba ta...nu strici
banii nostri, nu iti bati joc de bateriile noastre, nici de panourile noastre si nici nu
suntem noi aia care ne facem nervi ca "nu merge dom'le, oare de ce?".

Edited by dygey, 05 June 2018 - 01:54.


#5
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Depinde de ce panouri ai. Poti lua un pwm adevarat ca sa iesi mai ieftin sau un chopper chinezesc cu un voltaj setat. Fara float.
Daca e numai 10a poti sa te intinzi la un victron mppt 10/75 , Nu sunt scumpe Si mai ai control pentru lumini.

#6
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Draga Andrei , da cat de ieftine au fost panaramele, asa insumat cati bani ai dat pe cele 2  iti luai unul bunisor , eu sincer nu am sarit la unul top gama dar nici ultima panarama  cu 200 lei iti iei unul de uiti de el il setezi cum vrei  la ce tensiune vrei  , aprindere interval orar etc, daca vrei ceva mai adevarat  mai strangi ceva bani si ai cu ce te lauda.

Eu de aici am luat pe asta si nu mi s-a parut o avere  :  http://emars.ro/regu...olare-30-a.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate