Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

protectie supratensiune la electrocasnice

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018
Buna ziua,doresc recomandare protectie supratensiune gen descarcare electrica pe timp nefavorabil gen trasnet,tunet pentru protectia aparatelor electrocasnice gen tv,router si reciver firma cablu.La ultima intamplare,la un trasnet puternic mi sa dus routerul si tv-ul.Mentionez caci toate sant puse intr-o singura tripla cuplata la priza de perete.Ar exista o protectie intre priza de perete si triplustecher sau altceva?
Va multumesc.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
stabilizator pe consumatori, grup consumatori,

https://www.dedeman....negru/p/1010616

#3
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Bloc sau casa ?

#4
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018
casa la tara

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea, dupa experienta traita la tara: o loterie. Unele device-uri "traieste" dupa trasnet, altele "moare" si cand tensiunea retelei este in limitele normale.
Experienta: am "primit" un trasnet exact in stalpul de alimentare de la poarta. din toate sculele aflate in priza, cum altfel, in acel moment, doar un TV CRT vechi si-a dat obtescul sfarsit. Restul: frigider, receivere(am mai multe), alte 2 TV-uri, DVD player, sistem audio 5.1, hidrofor, boiler, cuptor microunde, ... n-au avut NIMIC.

#6
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Eu folosesc, pentru un PC, laptop, imprimanta laser, monitor tv, incarcatoare pt. telefon, asa ceva:
https://www.germanel...955-611855.html

Sunt foarte multumit de el. Crede-ma, in zona mea (Densus-HD), odata cu venirea verii, carutele de traznete sunt o prezenta constanta.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
S-a mai discutat pe forum.
https://forum.softpe...pratensiunilor/
Vezi daca este suficient ce scrie acolo, daca nu mai sunt si alte surse.

Eu mi-am pus un releu de tensiune DigiTop de 20A. Nu zic ca este bun/indicat, posibil la trasnete sa fie depasit ca si viteza de reactie.
http://www.digitopim...itop-impex.html

Cand m-am apucat de internet ma speriasera supracurentii care puteau fi indusi in cablul UTP. Asa ca am cumparat un descarcator de curent, ceva de genul https://obo.es/class...9972-ro-ro.html , trebuia sa il leg la ceva impamantare. Il am si acum pe undeva, nu l-am folosit.
O singura data am avut probleme din cauza de supracurenti (nu trasnet), a sarit siguranta generala si din toata aparatura care mergea sau era alimentata mi s-a ars un HDD  de la desktop (se vedea pe placa lui un condensator impuscat).

Edited by claudiu1, 04 June 2018 - 19:23.


#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din cate stiu eu, pentru a functiona corect protectiile de la priza aia, ai nevoie de impamantare (corecat, functionala). Mai sunt niste dispozitive care se pun in tabloul electric.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 Blue_Sky_Everyday, on 04 iunie 2018 - 18:51, said:

Buna ziua,doresc recomandare protectie supratensiune gen descarcare electrica pe timp nefavorabil gen trasnet,tunet pentru protectia aparatelor electrocasnice

din cauza tunetului NU moare nici un electrocasnic.

#10
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 Blue_Sky_Everyday, on 04 iunie 2018 - 18:51, said:

Buna ziua,doresc recomandare protectie supratensiune gen descarcare electrica pe timp nefavorabil gen trasnet,tunet pentru protectia aparatelor electrocasnice gen tv,router si reciver firma cablu.La ultima intamplare,la un trasnet puternic mi sa dus routerul si tv-ul.Mentionez caci toate sant puse intr-o singura tripla cuplata la priza de perete.Ar exista o protectie intre priza de perete si triplustecher sau altceva?
Va multumesc.
dar tu n-ai paratraznet si prelungitoare cu protectie supratensiune ?

#11
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Cea mai buna protectie la casa e o impamantare profesionala la toata instalatia , toate circuitele legate la impamantare si toti consumatorii legati corect pe 3 fire !

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am UPS la calculator si o priza mai babana la TV (Mustek 1260).
Nu mi s-a ars niciodata nimic in casa, nici inainte, nici dupa folosirea acestor dispozitive.
Stau la bloc.
Nu stiu exact daca prizele sint legate la impamintare

Receiverul TV nu te intereseaza sa-l protejezi, este inlocuit gratis de firma de cablu.
Ma rog, poate nu chiar imediat, dar asta e.
Nu situ exact daca trece socul de curent mai departe, si spre TV, daca receiverul este neprotejat.

Imediat dupa incident, trebuia sa faci sesizare la comania de electricitate, e posibil sa primesti despagubiri.

Edited by trollerul_de_serviciu, 04 June 2018 - 19:23.


#13
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Daca nu ai circuite brici , protectii si impamantare...firma de electricitate iti da ciuciu ! In primul rand la supratensiuni mari ar trebui sa sara sigurantele !

#14
florin__

florin__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 05.03.2007
Sigurantele "sar" la supracurenti....

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Daca vrei protectie doar locala, pentru laptop sau

 Blue_Sky_Everyday, on 04 iunie 2018 - 18:51, said:

Buna ziua,doresc recomandare protectie supratensiune ................Mentionez caci toate sant puse intr-o singura tripla cuplata la priza de perete.Ar exista o protectie intre priza de perete si triplustecher sau altceva?
Exista, dispozitivul e incorporat in diverse prize "cu protectie" care costa foarte multi bani. Se numeste varistor si pretul sau e undeva intre 0.3 si 3 lei in functie de gabaritul sau si implicit de capabilitatea de a prelua suprasarcina.

Attached File  43205.jpg   60.28K   29 downloadsAttached File  48705.jpg   21.21K   24 downloadsAttached File  48714.jpg   22.72K   21 downloads

https://www.tme.eu/r...:362360,362362;

Gasesti de cumparat aproape la orice magazin de piese electronice. Trebuie sa cauti  in mod specific modelul de 330Vdc (250V c.a.) ; o sa gasesti mai usor de 390Vdc (275V c.a.) dar nu e atat de eficient.
Cumperi cel mai mare model pe care il gasesti (probabil de 14 mm diametru) si va fi bine.
Varistorul se monteaza in interiorul prizei triple, intre faza si nul. Ar fi indicat sa tai firul de faza si sa inseriezi o siguranta de 5A de tip MPR cu intrerupere in nisip in serie cu firul de faza, inainte de varistor. Dar deja poate ca e prea mult.. sigurantele de la tablou isi vor face in general treaba ok.

Edited by addysoftware, 04 June 2018 - 19:53.


#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 WinstonMontana, on 04 iunie 2018 - 19:19, said:

dar tu n-ai paratraznet...?
paratrasnetul ajuta sa nu-ti ia foc casa de la trasnetul ce se descarca in ea, nu te protejeaza de supracurentii generati de o descarcare intr-un stalp de curent aflat la 100 metri de casa ta.

#17
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018

 addysoftware, on 04 iunie 2018 - 19:51, said:

Daca vrei protectie doar locala, pentru laptop sau

Exista, dispozitivul e incorporat in diverse prize "cu protectie" care costa foarte multi bani. Se numeste varistor si pretul sau e undeva intre 0.3 si 3 lei in functie de gabaritul sau si implicit de capabilitatea de a prelua suprasarcina.

43205.jpg 48705.jpg 48714.jpg

https://www.tme.eu/r...:362360,362362;

Gasesti de cumparat aproape la orice magazin de piese electronice. Trebuie sa cauti  in mod specific modelul de 330Vdc (250V c.a.) ; o sa gasesti mai usor de 390Vdc (275V c.a.) dar nu e atat de eficient.
Cumperi cel mai mare model pe care il gasesti (probabil de 14 mm diametru) si va fi bine.
Varistorul se monteaza in interiorul prizei triple, intre faza si nul. Ar fi indicat sa tai firul de faza si sa inseriezi o siguranta de 5A de tip MPR cu intrerupere in nisip in serie cu firul de faza, inainte de varistor. Dar deja poate ca e prea mult.. sigurantele de la tablou isi vor face in general treaba ok.
Consider un raspuns ok.Multumesc frumos,se poate inchide topicul.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt descarcatoare trasnet si module DPST de protectie la supratensiune.
In cazul unui trasnet ele lucreaza in tandem.
Se montează in tablou pe sina DIN.
In schimb ele sunt conditionate de existenta unei impamantari foarte solide in ograda executata ca la carte si de managementul circuitelor in tablou pentru evitarea cuplajului inductiv si a buclelor.
http://www.electrica...o/descarcatoare


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate