Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Neprimire colet UK

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am facut comanda la o carte de la Universitatea Princeton si se pare ca au punct de distributie si in UK prin John Wiley & Sons Limited.

In data de 18 aprilie am platit cu cardul cartea si am primit mail:

Thank you for placing your order with Princeton University Press, fulfilled through John Wiley & Sons, Ltd.
£37.71 has been charged to your credit card number XXXXXXXXXXXX5279.
Order Date: WED APRIL 18, 2018


In data de 19 aprilie am primit mail de la [email protected] mail ca vor trimite cartea la adresa mea.
Saptmana trecuta le-am trimis mail ca nu am primit carte si mi-au spus asta (imaginea tatasata):
Singurul AWB (daca se poate numi assa) este: 9568196.


Am trimis mail la Posta Romana si mi-au spus ca nu pot verifica dupa nume si ca UK trimite colete sub 2 kg cu GLS Romania. Le-am trimis si lor pe site datele, dar nu mi-au raspuns.

Am ramas de paguba ?

Attached Files


Edited by PlatonX, 04 June 2018 - 11:52.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ti-a dat tracking number, ti-a dat un numar de factura, cu care nu ai ce face.
Scrie acolo ca 'delivery is not traceable' deci livrarea nu poate fi urmarita. Tine aproape si vezi cand te contacteaza curierul.

Edited by AlexEn, 04 June 2018 - 12:01.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Stii sa citesti ce scrie in mail?
Spune-le sa mai trimita o data si gata.

Edited by gumball3000, 04 June 2018 - 12:03.


#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 AlexEn, on 04 iunie 2018 - 12:01, said:

Nu ti-a dat tracking number, ti-a dat un numar de factura, cu care nu ai ce face.
Scrie acolo ca 'delivery is not traceable' deci livrarea nu poate fi urmarita. Tine aproape si vezi cand te contacteaza curierul.
Dar deja au trecut 6 saptamani. Asa mult dureaza ?

 gumball3000, on 04 iunie 2018 - 12:02, said:

Stii sa citesti ce scrie in mail?
Spune ca l-au trimis, dar a trecut 1 luna si jumatate, trebuia sa ajunga in 2 saptamani.

Edited by PlatonX, 04 June 2018 - 12:03.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 PlatonX, on 04 iunie 2018 - 11:49, said:

Singurul AWB (daca se poate numi assa) este: 9568196.
Am ramas de paguba ?

Asta nu este AWB - este doar invoice number
Vezi ca ti-au scris in raspuns - If you are unable to locate your order, please contact me and I will be happy to send you a replacement.

Scrie-le ca in ciuda tuturor incercarilor nu ai reusit sa dai de urma coletului si vezi ce raspund.
Se pare ca sunt dispusi sa trimita replacement deci inca nu se poate discuta despre paguba
Succes

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Pai ei nu primesc confirmarea cand se primeste un colet ? Adica ei trimit si curierul din Romania poate sa faca ce doreste, poate chiar sa ia coletele si sa nu le mai duca la destinatie ?

Edited by PlatonX, 04 June 2018 - 12:11.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca - delivery is not traceable - deci livrarea nu poate fi urmarita, ce fel de confirmare crezi ca pot primi ?

#8
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 20.09.2010
este posibil ca curierii romani sa se bazeze pe faptul ca pachetele nu sunt traceable si atunci isi fac de cap (fac ce vor muschii lor) pentru ca nu are cine sa ii traga la raspundere.

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu stiu, dar daca ii cer inca unul si se intampla la fel, nu am rezolvat nimic.
Pe mine ma surpinde cat de usor se poate face pierdut un colet si nimeni nu poate fi tras la raspundere.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Altadata alege un curier rapid - vine si mai repede si ai si nr de AWB, nu vine cu posta ordinara.
Te costa mai mult, este adevarat.

Din mail rezulta ca tu ai ales modalitatea de expediere - cea mai ieftina, fac pariu...

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 eiffel, on 04 iunie 2018 - 12:23, said:

Altadata alege un curier rapid - vine si mai repede si ai si nr de AWB, nu vine cu posta ordinara.
Te costa mai mult, este adevarat.
Din mail rezulta ca tu ai ales modalitatea de expediere - cea mai ieftina, fac pariu...
Nu, am ales varianta cea mai scumpa - cu avionul. Nu am avut posibilitatea sa aleg curierul.

Edited by PlatonX, 04 June 2018 - 12:28.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

 PlatonX, on 04 iunie 2018 - 12:21, said:

Nu stiu, dar daca ii cer inca unul si se intampla la fel, nu am rezolvat nimic.
Pe mine ma surpinde cat de usor se poate face pierdut un colet si nimeni nu poate fi tras la raspundere.

Daca nu ai platit pentru trasabilitate, asta e. Posibil sa fi cazut din tir cand l-au incarcat si sa-l fi maturat careva.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
scrie le frumos sa iti trimita un pachet din nou si sa trimita cu tracking, costa 2-3€ in plus.

#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 AlexEn, on 04 iunie 2018 - 12:28, said:

Daca nu ai platit pentru trasabilitate, asta e. Posibil sa fi cazut din tir cand l-au incarcat si sa-l fi maturat careva.
Pai nu era optiunea asta. Ce am platit eu a fost cel mai scump pentru trasnport pt ca era si terestru, si ajungea in 4 saptamani.

Da, acum am vazut ca trebuia sa imi fac cont pentru ca sa fie track.
By setting up an account you will be able to track and review all your orders. This is a useful tool for you located in the My Account area. Just enter a password and we will do the rest.

Da, greseala mea. Fiecare site cere cont si parola.

Edited by PlatonX, 04 June 2018 - 12:42.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Exemplul cu tirul era doar un fel de a spune, se poate intampla orice pe parcurs cu un colet, fiind si mic ca dimensiuni. Daca asta e singura optiune de livrare, atunci n-ai ce face. Eventual daca ai pe cineva care sta in UK, poti cere livrare la adresa de acolo si sa ti-l trimita persoana respectiva prin curier, cu numar de urmarire.

#16
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 20.09.2010

 PlatonX, on 04 iunie 2018 - 12:28, said:

Nu, am ales varianta cea mai scumpa - cu avionul. Nu am avut posibilitatea sa aleg curierul.
Scuza-ma, mai si glumim. Nu cumva a fost vreun accident aviatic? O fi cazut avionul si nu au mai ajuns pachetele la destinatie.... Si noi dam vina pe curierii romani, saracii

#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu nu stiam ca trebuie cont, este enervant ca pe orice site intri iti cere sa faci cont, o mie de conturi.
Si pe Amazon am incercat sa cumpar dar ei nu livreaza in Romania.

Voi mai comanda un exemplar si imi voi face cont, macar sa imi fie invatatura de minte, ca nu e o suma asa mare.

#18
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 PlatonX, on 04 iunie 2018 - 12:02, said:


Spune ca l-au trimis, dar a trecut 1 luna si jumatate, trebuia sa ajunga in 2 saptamani.
si mai zice clar ca iti trimite alta in locul ei, daca nu ai primit-o! intelegi engleza macar? sau citesti printre randuri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate