Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Frezare CNC ( sfaturi )

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
Salutare tuturor!
m-am hotarat sa imi fac un cont aici pentru a le cere ceva sfaturi celor ce au o experienta mai vasta in acest domeniu Posted Image
Povestea pe scurt:
m-am hotarat sa imi deschid o fabricuta ( momentan doresc sa achizitionez o freza CNC cu intentia de a mai achizitiona una cat mai repede si eventual un strung )
mentionez faptul ca am terminat facultatea de inginerie mecanica
de lucrari nu duc lipsa ( am reusit sa imi gasesc de lucru inainte sa am masinaria in curte ca sa zic asa )
ca angajati... am reusit sa imi atrag alaturi un fost coleg de facultate care lucreaza deja de 2-3 ani ca operator CNC
problema mea este ca eu nu am experienta in acest domeniu si mi-ar fi folositor orice sfat Posted Image

1. pentru calculul pretului total al unei piese eu am gasit ceva de genul:
pret manopera + pret material + transport ( daca este cazul ) + ambalaj ( daca este cazul )

2. pentru pretul manoperei am gasit un tarif de 30 de euro fara TVA pe ora ( pret care variaza in functie de complexitatea piesei, a marimii acesteia si a seriei ) aici ma pierd putin Posted Image nu cred ca voi putea calcula suficient de bine si nu vreau nici sa ies in pierdere, dar nici sa imi bat joc de om ca sa zic asa Posted Image vreau sa fiu corect. Stiu ca la firma unde lucreaza fostul coleg de facultate se practica un pret de 29 de euro fara TVA, dar acest pret se multiplica cu 2,3 ( acest coeficient nu stiu de unde si de ce se pune ) totalul ar fi de 29*2,3= 66.7 euro pe ora manopera

3. avand in vedere ca firma v-a fi nou infiintata distribuitorii de materie prima imi vor cere plata pe loc a materialului ceea ce poate implica o suma mare de bani pe care e posibil sa nu o am,
pot cere un avans de 50% firmei careia o sa ii fac piesele fara ca reprezentantului sa nu i se para ceva deplasat?

cam astea vad eu a fi principalele probleme la care nu am un raspuns clar Posted Image
daca sunt oameni cu experienta care pot si doresc sa ma ajute cu ceva sfaturi / idei le multumesc anticipat!

Edited by preme, 04 June 2018 - 11:38.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi cum faci cu timpul. Iti dau un exemplu concret: Am comandat 6 kg de placi de aluminiu 6061-T6, cu scopul de a fi frezate. Pretul a fost de 680 lei, probabil tu, ca firma, ai alte preturi. A durat 3 zile transportul. Pe langa asta, s-au adaugat 2 saptamani pentru frezarea reperelor, la alta firma. Deci toata treaba dureaza, crezi ca respectivul client va fi de acord sa plateasca in avans 50% ca sa primeasca piesa dupa atat timp?

Pretul per piesa il calculezi in functie de toate cheltuielile pe care le ai, luand in considerare si in cat timp vrei sa amortizezi investitia. CNC-urile si strungul consuma si curent, lichid de racire, ulei, freze, burghie, cutite. Conexiune trifazica ai?

Edited by Ann0nyym0us, 04 June 2018 - 11:46.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu uita sa incluzi si cheltuielile fixe in calcul (utilitati, chirii, mentenanta CNC-ului - revizie, consumabile, etc.)

#4
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
cheltuielile cu chiria, mentenatna, utilitatile si ce mai e nu intra in pretul manoperei??
repet: am reusit sa gasesc pe o pagina web a unei firme de prelucrari mecanice pretul de 30 de euro fara TVA pentru manopera ( altceva nu mai era specificat )
cum ii trec clientului in factura 11kw/h ( atat consuma freza asta ) 1 litru de lichid de racire si 200 ml ulei? :)
daca 30 de euro este prea putin.... trebuie sa pun un pret mai mare ( dar care este pretul acela ?? )

in legatura cu materialul..... nu depinde de mine si din ce am vazut dureaza aproximativ 2 saptamani livrarea :)
asta o pot face din timp ( ma refer la comanda ) ca sa imi ajunga atunci cand am nevoie de ea :)
prelucrarea o sa dureze.... in functie de codul G
mentionez faptul ca eu o sa lucrez exclusiv pentru acest client
colegul meu o sa lucreze de dimineata si eu de dupa-masa ( pentru ca nu pot renunta la actualul loc de munca, castig prea bine fapt ce imi ofera o plasa de siguranta ) astfel voi putea lucra cel putin 16h pe zi la freza aia.

ca locatie am gasit un "colos comunist" facut praf dupa revolutie :) ( clasic romanesc )
in incinta se folosesc deja strunguri si freze CNC deci conditiile pentru functionarea masinii pot fi asigurate
inclusiv incalzirea halei la 20 de grade pentru a evita contractarea piesei pe timp de iarna ( in consecinta nerespectarea tolerantelor daca piesa este montata la o temperatura de 20 de grade )

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Daca lucrezi cu un singur client, stau altfel lucrurile. Oricum, ce ti-am mentionat legat de costuri fixe (si eu si colegul xwh) nu trebuiesc trecute pe factura. Ci le iei in calcul cand stabilesti pretul pe care i-l imputi clientului.

#6
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
da, banuiesc ca asa se face ( se trece in manopera )
tocmai asta este problema mea
stabilirea unui pret estimativ la care sa fac referinta si care sa varieze in functie de comanda
daca pun 30 de euro pun si coeficientul ala de 2,3? asa se practica? sau pun direct 50-60 de euro si nu mai pun nici un coeficient? :)
asta vreau sa aflu eu :)

de exemplu daca clientul are de facut o piesa pentru care este necesara ca materie prima.... bloc de aluminiu de 200x200 pot sa iau o bara patrata plina de aluminiu pe care sa o fac eu cubulete cu o masina de debitat cu panza fierastrau ( la asta ma duce capul sa ii fac un pret pentru ca este o operatiune mai simpla )

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Eu cred ca ar trebui sa ai un pret de baza lei/ora, pe care il modifici (cu diversi coeficienti, cu adaosuri) in functie de complexitate. Sunt chestii pe care nu i le poti imputa clientului, de ex defectiunea unui dispozitiv, ruperea unei freze.

Edited by Ann0nyym0us, 04 June 2018 - 12:29.


#8
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
da, sunt total de acord cu tine :)
si asta incerc sa aflu :D
care ar fi pretul corect
banuiesc ca cine lucreaza in acest domeniu imi poate spune o..... formula de calcul pe care o aplica
asta caut eu de cateva zile pe internet si nu gasesc :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
te sfatuiesc sa iei in calcul folosirea unui soft precum MaxCut

http://www.maxcutsoftware.com/

pentru optimizare productie.

#10
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
la un calul... nu stiu cat de amanuntit
mi-ar da ceva de genul:
  500 euro curent ( 11kw x 16h/zi x 22 zile/luna ) am gasit un calculator de pret pe net Posted Image
1500 euro chirie ( TVA inclus )
1500 euro rata freza ( TVA inclus )
1500 euro salariu operator-programator CNC ( brut )
2500 euro consumabile ( alte cheltuieli etc etc )
total 7500 euro
daca impart 7500 de euro la 16h ( cat se lucreaza pe zi ) si apoi impart la 22 de zile cat se lucreaza pe luna
mi-ar da 21.3 euro pe ora Posted Image
daca as lua 30 ar fi un profit brut de 8.7 euro

 MembruAnonim, on 04 iunie 2018 - 12:41, said:

te sfatuiesc sa iei in calcul folosirea unui soft precum MaxCut

http://www.maxcutsoftware.com/

pentru optimizare productie.
pai daca imi face el calculul la pret il cumpar si nu-mi mai bat capul cu asta :))))))
asa pentru optimizare..... la inceput o sa am o singura freza, optimizarea o s-o fac din codul G
am un fost coleg de facultate care se ocupa special cu asa ceva :)
la optimizarea productiei ma poate ajuta el :)

Edited by preme, 04 June 2018 - 12:44.


#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
30 euro e un pret foarte mare pt Ro in prelucrarea strungului, pe o freza cu 3 axe (x,y,z) iei 20-25-30 euro. depinde de lucrare.

Exemplu, am avut 10.000piese si se plateau ok, dar per ora ieseai destul de naspa, 20 ~ euro. Am avut 50 piese, grilaje pt interfete computerizate, si se plateau bine, ieseam la 40 euro/ora.

Sa faci prototipul costa mereu, si iti ia ceva timp. Daca tu nu stii programare (catia, solidworks) atunci trebuie sa apelezi la cineva care stie, si ca sa ai o colaborare buna, trebuie sa angajezi un om care sa programeze si sa opereze. Altfel o sa stai dupa oameni care iti fac programele sa tot modificare, iar modificarea asta la distanta nu e prea eficienta.


Iti trebuie niste furnizori, sa-ti faci o idee de unde poti obtine preturi bune, pentru ca mai mult de jumatate din bani ii reprezinta materialele, daca obtii preturi bune iti maresti profitul.

Optimizarea softurilor iti asigura mai multe piese per ora, asta inseamna mai multi bani, insa optimizarea asta nu o poate face oricine, sa fie eficienta.

In bransa asta, e nevoie de preturi bune la materiale, un programator care sa-ti optimizeze programele (am avut programe care au fost reduse de la 40minute -10 piese la 22 minute-10 piese), ai nevoie de cataloage, si sa citesti ce freze/burghie merg pe ce material ai. Si la piesele astea, ai nevoie de furnizori, unii cer mult, asa ca poti sa obtii promotii sau variante alternative (se vand la negru placute strung, scule, freze la un sfert de pret si sunt noi).

La strung, asa cum ti-am zis, este rentabil daca faci piese mari si lungi (1m+) si iese profit ok, daca faci schimburi, altfel din cauza ca se plateste prost ca e concurenta mult mai mare decat la freze, nu renteaza sa muncesti cu 1 singur strung, pentru ca de obicei comenzile pe strung sunt multe, mari, si in timp scurt, si ca sa prinzi astlfel de comenzi care in general sunt platite prost daca te intinzi cu ele, e bine sa ai 2- 3 schimburi si 2-3 strunguri.

CA idee de preturi, un strung okish e cam 4000-6000E (vechi, desigur, manual) un strung cu comanda numerica e cam 10-12-15.000euro (prelucrezi piese pana la 120-150mm) cu pinola automata, iar un cnc mai bunicel e 20-30-40k (exemplu chermel c600, care scoate piese la micron, si se vinde pe semnatura ca nu faci munitie sau alte echipamente interzise).

Sa nu uit, in businessul asta, daca nu ai niste relatii, o piata de desfacere, niste cerere sigura, esti mort. Nu te baza pe forumuri, sau site-uri de comenzi, alea sunt o prostie in 90% din cazuri, daca nu cotizezi unde trebuie, nu prinzi lucrari. Sunt intermediari care trebuie platiti ca cererile sa ajunga la tine.

Spor, si retin, 12-15 euro/strung ora, 20-25-30 euro pe cnc 3 axe, 35-45 euro pe cnc/5 axe depinde de complexitatea lucrarii, exista piese de 3000-4000euro bucata, depinde cum te misti cu procesul de prelucrare si cat de bun e programatorul.

Mare atentie la ce freza iti cumperi, daca prelucrezi predominant otel,bronz, sau te bagi la chestii marunte, de aluminiu, teflon.

Edited by Deenman, 04 June 2018 - 12:50.


#12
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018

 Deenman, on 04 iunie 2018 - 12:48, said:

30 euro e un pret foarte mare pt Ro in prelucrarea strungului, pe o freza cu 3 axe (x,y,z) iei 20-25-30 euro. depinde de lucrare.

Exemplu, am avut 10.000piese si se plateau ok, dar per ora ieseai destul de naspa, 20 ~ euro. Am avut 50 piese, grilaje pt interfete computerizate, si se plateau bine, ieseam la 40 euro/ora.

Sa faci prototipul costa mereu, si iti ia ceva timp. Daca tu nu stii programare (catia, solidworks) atunci trebuie sa apelezi la cineva care stie, si ca sa ai o colaborare buna, trebuie sa angajezi un om care sa programeze si sa opereze. Altfel o sa stai dupa oameni care iti fac programele sa tot modificare, iar modificarea asta la distanta nu e prea eficienta.


Iti trebuie niste furnizori, sa-ti faci o idee de unde poti obtine preturi bune, pentru ca mai mult de jumatate din bani ii reprezinta materialele, daca obtii preturi bune iti maresti profitul.

Optimizarea softurilor iti asigura mai multe piese per ora, asta inseamna mai multi bani, insa optimizarea asta nu o poate face oricine, sa fie eficienta.

In bransa asta, e nevoie de preturi bune la materiale, un programator care sa-ti optimizeze programele (am avut programe care au fost reduse de la 40minute -10 piese la 22 minute-10 piese), ai nevoie de cataloage, si sa citesti ce freze/burghie merg pe ce material ai. Si la piesele astea, ai nevoie de furnizori, unii cer mult, asa ca poti sa obtii promotii sau variante alternative (se vand la negru placute strung, scule, freze la un sfert de pret si sunt noi).

La strung, asa cum ti-am zis, este rentabil daca faci piese mari si lungi (1m+) si iese profit ok, daca faci schimburi, altfel din cauza ca se plateste prost ca e concurenta mult mai mare decat la freze, nu renteaza sa muncesti cu 1 singur strung, pentru ca de obicei comenzile pe strung sunt multe, mari, si in timp scurt, si ca sa prinzi astlfel de comenzi care in general sunt platite prost daca te intinzi cu ele, e bine sa ai 2- 3 schimburi si 2-3 strunguri.

CA idee de preturi, un strung okish e cam 4000-6000E (vechi, desigur, manual) un strung cu comanda numerica e cam 10-12-15.000euro (prelucrezi piese pana la 120-150mm) cu pinola automata, iar un cnc mai bunicel e 20-30-40k (exemplu chermel c600, care scoate piese la micron, si se vinde pe semnatura ca nu faci munitie sau alte echipamente interzise).

Sa nu uit, in businessul asta, daca nu ai niste relatii, o piata de desfacere, niste cerere sigura, esti mort. Nu te baza pe forumuri, sau site-uri de comenzi, alea sunt o prostie in 90% din cazuri, daca nu cotizezi unde trebuie, nu prinzi lucrari. Sunt intermediari care trebuie platiti ca cererile sa ajunga la tine.

Spor, si retin, 12-15 euro/strung ora, 20-25-30 euro pe cnc 3 axe, 35-45 euro pe cnc/5 axe depinde de complexitatea lucrarii, exista piese de 3000-4000euro bucata, depinde cum te misti cu procesul de prelucrare si cat de bun e programatorul.
am cerere sigura din mai multe parti si pentru serii mici si pentru serii mi mari :)
operarea CNC si programarea o s-o faca baiatul asta cu care vreau sa colaborez pentru salariul de 1500 de euro brut ( cum am scris mai sus )
ca masini vreau sa ma axez pe freze cnc in 3 axe in principal :)
daca o sa ma mentin in calculul facut mai sus.... o sa fiu destul de multumit :)
pentru ca o sa am posibilitatea sa ma si extind si astfel voi putea lucra in tandem la 2 freze simultan :)

#13
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
1500 euro pentru baiatul respectiv. Insa cine munceste alea 16 ore? ca sigur baiatul ala nu.

Chiria e mare 1500euro/luna. Gasesti hale la marginea orasului, cu jumate din pretul ala.

Cu 1500euro se gaseste chirie in Magurele, hala de 400mp, pazita 24ore, cu camere de filmat, zic ca iti gasesti hala la pret mai mic.

Cand iti cauti chiria, sa te asiguri ca sursa de curent si panoul electric, dupa puterea necesara pentru 1-2 freze si 1-2 strunguri, altfel o sa scoti o gramada de bani din buzunarul tau.

Edited by Deenman, 04 June 2018 - 13:02.


#14
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
nu o sa lucreze el 16h el 8h si eu 8h Posted Image
hala este 1500 de euro pentru ca este in oras are paza 24/24 si camere video Posted Image
conditiile sunt, e totul ok Posted Image
trebuie doar sa imi cumpar compresor de aer si sa imi pun un contoar ca sa nu ii fur la curent Posted Image
hala are si pod rulant de 3,2 tone
incalzire pe timp de iarna
ca suprafata are....300mp aproximativ
daca iau hala in afara orasului trebuie sa ii asigur transport omului ca asa se practica aici Posted Image
am uitat sa iti raspund mai sus :) si o s-o fac acum
eu am terminat facultatea de inginerie mecanica deci la proiectare ma pricep ( la generarea codului G al masinii nu, dar o sa fac curs organizat de cei care imi vand freza si pentru programare si pentru operare )

Edited by preme, 04 June 2018 - 13:39.


#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai hala inafara orasului (1k euro) si ii faci decont de combustibil (1 plin pe luna) si iesi mult mai ieftin. Salvezi pretul curentului doar de acolo.

Halele trebuie sa aiba fundatia facuta pentru a sustine utilaje de 6-10 tone. E important sa gasesti o zona aproximativ dreapta si cand iti monteaza utilajele, sa stai pe ei sa o faca 100% drept, altfel o sa plangi. Strungul trebuie pus pe toate picioarele, altfel iti apar niste rezonante/vibratii si nu stii de unde este.

#16
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018
da, asta mi-au cerut si ei
mi-au dat cateva foi cu ceea ce trebuie sa indeplinesc pentru ca montarea sa se faca 100% corespunzator :)
prefer sa iau hala acolo pentru ca accesul se face mult mai usor, din mai multe directii, sunt la cateva strazi distanta de clientul despre care am vorbit si sunt si alte aspecte pe care nu vreau sa le mentionez :)
aici unde sunt eu, nu sunt preturile atat de mici :) doar daca merg prin parcul industrial sa imi fac eu singur hala mea si nu am bani de asa ceva.....

sa iti dau un exemplu ca ma tot gandesc la pretul pe care mi l-ai spus tu :) 20 de euro.... ma omoara indiferent de cate ore o sa am de lucru ies in pierdere :)
am legaturi prin locul meu de munca actual cu o fabrica
ei fac diverse produse pentru export
stau cu hala plina de aparate pe care nu le pot monta pentru ca nu au piesele necesare de la furnizori
dupa ce ca intarzie cate 2-3 saptamani pentru 8 piese
din cele 8, 6 nu corespund (nu sunt bune cotele de rulment)
concluzia.... reuseste sa monteze un aparat
pentru restul, mai asteapta iar 2-3 saptamani :)
eu daca as fi in locul lor, as accepta 40 de euro in loc de 20, dar sa am piesele in 2-3 zile si sa fie bune :)
ca sa imi pot vinde produsul ( care are valoare adaugata mare )

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 preme, on 04 iunie 2018 - 12:48, said:

la un calul... nu stiu cat de amanuntit
mi-ar da ceva de genul:
  500 euro curent ( 11kw x 16h/zi x 22 zile/luna ) am gasit un calculator de pret pe net Posted Image
1500 euro chirie ( TVA inclus )
1500 euro rata freza ( TVA inclus )
1500 euro salariu operator-programator CNC ( brut )
2500 euro consumabile ( alte cheltuieli etc etc )
total 7500 euro
daca impart 7500 de euro la 16h ( cat se lucreaza pe zi ) si apoi impart la 22 de zile cat se lucreaza pe luna
mi-ar da 21.3 euro pe ora Posted Image
daca as lua 30 ar fi un profit brut de 8.7 euro


pai daca imi face el calculul la pret il cumpar si nu-mi mai bat capul cu asta Posted Image)))))
asa pentru optimizare..... la inceput o sa am o singura freza, optimizarea o s-o fac din codul G
am un fost coleg de facultate care se ocupa special cu asa ceva Posted Image
la optimizarea productiei ma poate ajuta el Posted Image

socoteala e ok, in scurt timp vei ajunge in ziarul financiar daca consideri ca vei fi ocupat 100% din timp.

#18
preme

preme

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2018

 MembruAnonim, on 04 iunie 2018 - 13:54, said:


socoteala e ok, in scurt timp vei ajunge in ziarul financiar daca consideri ca vei fi ocupat 100% din timp.

sincer eu sunt foarte increzator....
nu ma pun sa iti insir ofertele pe care le-am primit :)
dar sa stii ca sunt foarte variate
eu tind sa ma certific iso 9001
fapt ce imi va largi foarte mult orizonturile, nu vreau sa raman la stadiul de atelier sau fabrica obscura :)
iar din profit sa imi pot finanta ideile mele ( mai mult sau mai putin profitabile ) :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate