Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cumapare auto de la firma carte persoana fizica. Ce facem cu TVA-ul?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Salutare.
Am urmatoarea problema:
Vreau sa cumpar o masina de la un srl platitor de tva. Masina (rulata) a fost cumparata  din Germania direct de firma, la un pret net de 15.000 euro (nu s-a platit TVA). Firma NU se ocupa cu vanzare-revanzare de masini. Am inteles ca nu este amortizata, valoarea minima la acest moment fiind 8000 euro fara tva.
Firma vinde acum masina cu 12.000 pret final (inclusiv tva).

Nu sunt lamurit cu TVA-ul. Din cate am citit, TVA-ul trebuie achitat pentru suma la care a fost achizitionata, ceea ce inseamna 2850. TVA-ul pentru 12.000 euro, pretul cerut de ei, este 2280.
Ce se intampla cu diferenta ? Cine o achita ? nu vreau sa am probleme la anaf sau la inmatriculare. Sau n-am inteles eu bine...
Va rog sa ma luminati... apropo: sunt tabula rasa in termeni  de contabilitate si legislatia in domeniu.
Va multumesc.

Edited by lokki, 04 June 2018 - 09:59.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu te intereseaza pe tine pretul cu care au cumparat masina. Tu platesti TVA la pretul cerut acum de ei. Valabil pt PF.

Esti PF sau PJ?

Edited by arab, 04 June 2018 - 09:48.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Cumperi pe firma sau pe pesoana fizica?In functie de asta,automat ai si raspunsul la intrebarea ta.

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
N-ai tu persoana fizica treaba cu TVA-ul, asta e bucataria interna a bisnitarului... evident ca nu va plati nimic la stat, va evaziona elegant.
Eu de la astia n-as achizitiona.

Edited by lexis1, 04 June 2018 - 09:50.


#5
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Sunt persoana fizica (am scris in titlu, cred ca a ramas neobservata chestia asta).

View Postlexis1, on 04 iunie 2018 - 09:50, said:

N-ai tu persoana fizica treaba cu TVA-ul, asta e bucataria interna a bisnitarului... evident ca nu va plati nimic la stat, va evaziona elegant.
Eu de la astia n-as achizitiona.

Ideea era ca nu vreau sa cumpar de la bisnitari care se ocupa cu masini.
Firma a cumparat masina pentru utilizare proprie, nu se ocupa de regula cu asa ceva. Este in ograda lor de aproximiativ 2 ani.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai citeste titlul ala si poate intelegi! Poate editezi pe acolo...

Vor sa vanda masina, au tot dreptul, iti place, o cumperi! Pretul si TVA pentru masina ii priveste pe ei. Daca iti convine tie e problema.

Nu stii daca e bun pretul!?

Despre ce marca, model, an, e vorba?

Edited by arab, 04 June 2018 - 10:03.


#7
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Acu vazui Posted Image . Edit la titlu nu este?

#8
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Este plin internetul de masini bune oferite de persoane fizice si te-ai impotmolit cu masina alora. Ce are asa special in ea? de te face sa crezi ca-n alta parte nu poti gasi una la fel sau chiar mai buna... da' pe persoana fizica

Edited by tico18, 04 June 2018 - 10:06.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postlokki, on 04 iunie 2018 - 09:36, said:

Firma vinde acum masina cu 12.000 pret final (inclusiv tva).

Nu sunt lamurit cu TVA-ul.

e simplu: tu achiti 12.000 euro si nu-ti bati capul cu tva-ul. asta e problema vanzatorului, nu a ta.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Raspunsul e simplu: nu te intereseaza daca firma e platitoare de TVA sau nu, vei avea de platit restul de plata din factura. Ce rubrici sunt trecute in factura (care e obligatorie in cazul de fata), trebuie sa respecte standardele fiscale in materie de facturi.

#11
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Pai tu vei plati 12.000 + 2280 = 14280, nu? Sau pretul de 12.000 este brut ( contine TVA ) In cazul asta cei 12.000 contin deja TVA-ul. Ei iti vor emite factura fiscala si gata. Sa ai grija la radierea fiscala, daca au datorii la stat vor trebui platite.

Edited by enike00, 04 June 2018 - 10:15.


#12
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006

View Posttico18, on 04 iunie 2018 - 10:05, said:

Este plin internetul de masini bune oferite de persoane fizice si te-ai impotmolit cu masina alora. Ce are asa special in ea? de te face sa crezi ca-n alta parte nu poti gasi una la fel sau chiar mai buna... da' pe persoana fizica

Este vorba de un passat din 2014.
Mi-a placut masina, mi-a placut pretul, mi-au placut oamenii.
Mi-au pus masina la dispozitie pentru drive-test cat si oriunde doresc. Mi-au oferit facturile de achizitie in original, au acceptat verificare la reprezentanta unde vreau eu..

Nu eram lamurit cu tva-ul asta. Cand mi-au spus ca a fost cumparata fara achitarea tva-ului am inceput sa sap pe net si mai rau mi-am prins urechile.

View Postenike00, on 04 iunie 2018 - 10:13, said:

Pai tu vei plati 12.000 + 2280 = 14280, nu? Sau pretul de 12.000 este brut ( contine TVA ) In cazul asta cei 12.000 contin deja TVA-ul. Ei iti vor emite factura fiscala si gata. Sa ai grija la radierea fiscala, daca au datorii la stat vor trebui platite.

12.000 e pretul brut, cu tva.
Din cate stiu eu, la vanzare trebuie sa prezinte si certificatul de  atestare fiscala... fara el nu dau banii...

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
intreaba vanzatorul cati bani vrea pe masina - pretul final, cu tva inclus (spune-i sa iti emita factura).
Vezi ce acte vor functionarii de la impozite/primarie cand o sa treci masina pe numele tau (odata cereau copii ale actelor firmei , m-au alergat jumatate de zi pentru nu stiu ce cod caen lipsa).

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

View Postlokki, on 04 iunie 2018 - 09:36, said:

...
Firma vinde acum masina cu 12.000 pret final (inclusiv tva).
...
Ti-ai raspuns singur cand ai scris pret final.
Cumparatorul final, ca persoana fizica, nu este platitor de TVA. Acesta se retine de la ultima persoana juridica, deci trebuie achitat de ei, din cei 12.000 euro.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postromanasu, on 04 iunie 2018 - 10:23, said:

intreaba vanzatorul cati bani vrea pe masina - pretul final, cu tva inclus (spune-i sa iti emita factura).
Vezi ce acte vor functionarii de la impozite/primarie cand o sa treci masina pe numele tau (odata cereau copii ale actelor firmei , m-au alergat jumatate de zi pentru nu stiu ce cod caen lipsa).
Te referi poate la certificatul de inregistrare fiscala al firmei, in copie! Il cer anexat la taxe si impozite la primarie.

Edited by arab, 04 June 2018 - 10:42.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlokki, on 04 iunie 2018 - 09:57, said:

Sunt persoana fizica (am scris in titlu, cred ca a ramas neobservata chestia asta).
Asta-i titlul,n-am inteles nimic din el:
Cumapare auto de la firma carte persoana fizica. Ce facem cu TVA-ul?

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Sa repare cineva, trebuia sa fie
Cum apare auto de la firma? Carte persoana fizica. Ce facem cu TVA-ul?

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlexis1, on 04 iunie 2018 - 10:52, said:

Sa repare cineva, trebuia sa fie
Cum apare auto de la firma? Carte persoana fizica. Ce facem cu TVA-ul?
:D
Daaa.... așa e mult mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate