Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

BMW F30 sau Audi A4 S-line la maxim 11500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Salutari!

     Dupa cum am scris si in titlu, as dori ca in viitorul apropiat sa imi achizitionez unul dintre aceste 2 modele. Prima varianta ar fi F30, an 2012-2013, dar nu stiu daca gasesc una cat de cat in mintile ei in suma mentionata de mine.
    Nu conteaza daca este diesel sau benzina, cutia as vrea sa fie manuala, iar ca putere as accepta si motorul de 115 cai diesel sau cel 1.6 benzina, nu stiu exact cati cai putere are si daca daca sunt cat de cat sprintene, masina poate avea si putin peste 200.000km daca a fost intretinuta bine de fostul proprietar. Ca dotari as vrea minimul de confort, cat mai multe si utile cu atat mai bine, o voi conduce 70% in oras aproximativ 10.000-12.000 km pe an
     Mentionez ca 11500 ar fi suma maxima de care dispun, deoarece 70% din acesti bani ii voi obtine prin credit bancar cu o rata care sa imi permita apoi din venitul lunar sa am bani de eventualele costuri cu masina.
      Si acum intrebarea finala. As putea gasi in banii astia un F30 si daca da, care ar fi dotarile pe care ar trebui sa le caut, sau ar trebui sa ma uit dupa un A4 2009-2010 S-line?
     Alte modele de masini chiar nu ma intereseaza, deoarece m-am interesat de mai multe modele in ultima vreme in  banii acestia si sincer, nu mi s-au parut la fel de atractive.

  Multumesc ca ati citit si astept sfaturile voastre!

#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut!

Mă bag repede până nu vine careva să-ți recomande un Logan, că așa e moda pe aici.

În niciun caz nu urmează o opinie obiectivă. Ambele sunt mașini bune. Ținuta de drum a unui Audi va fi mereu mai rigidă, dar mulți nu găsesc în asta un dezavantaj. Am comparat F30 cu A4 și F10 cu A6. Invariabil, Audi e mai tanc, BMW e mai aproape de ceea ce-mi place să conduc.

Cea mai bună idee ar fi să te uiți la ambele variante atunci când ești gata să cumperi. Ritmul în care mașinile de tipul ăsta intră și ies la vânzare face foarte dificil să alegi din timp și să obții exact ce vrei. Odată ce ai bugetul și anii de fabricație, fă o listă cu opțiunile, apoi caută motorizările respective ca să afli orientativ ce pică cel mai des și când. Putem să ne uităm împreună pe listă după ce o faci.

În plus, verifică bine tot ce ține ce partea electrică și nu cumpăra de la dubioși. Cel mai important e să te asiguri că vei conduce o mașină care nu e făcută din bucăți și care n-a ținut loc de muschi pe vreun copac. Dotările și motorizările variază mult, cel mai simplu e să vezi ce opțiuni ai în momentul respectiv, altfel îți faci o grămadă de planuri care s-ar putea să nu se intersecteze cu oferta.

Eu sunt cu "Immer Bimmer", dar nu am niciun motiv solid să nu cumpăr Audi.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Ambele sunt foarte bune. Cel mai important e sa-ti placa tie. Urca in fiecare si vezi unde te simti mai placut.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
11500 sunt toti banii ?

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Pionul22, on 04 iunie 2018 - 00:03, said:

...
Mentionez ca 11500 ar fi suma maxima de care dispun, deoarece 70% din acesti bani ii voi obtine prin credit bancar cu o rata care sa imi permita apoi din venitul lunar sa am bani de eventualele costuri cu masina.
  
Nu, eu nu-ti voi recomanda Logan nou... Insa e nasol rau ceea ce zici acolo... Pe linga faptul ca n-ai bugetul necesar masinii mult visate, e o miscare proasta sa faci credit asa mare pentru un sehas. Din ce imi dau seama, nici nu te pricepi la masini iar cel care iti va da "recent adusa", abia asteapta clienti ca tine. Sper sa ai noroc si sa nu iei o teapa colosala.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Bine ca nu face rate pt. Logan. Oricum nu vad sensul discutiei de unde obtine banii.

#7
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Rostul era ca el n-are suma necesara achizitionarii acelei masini. Adica cei 11500 nu-s suficienti. Numai prima revizie+inscrierea il sare de 1000 euro.

#8
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce dracu îi face la revizie de 1000 de euro ???

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O revizie nu costa mai mult de 800 lei la aceste modele. Nu vorbim de reprezentanta, vorbim de un service normal (ulei, filtru motorina, ulei, polen).

#10
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 Kroghy, on 04 iunie 2018 - 06:17, said:

Bine ca nu face rate pt. Logan. Oricum nu vad sensul discutiei de unde obtine banii.
Si de ce ma rog acest cosmopolitism vis a vis de masina romanului de toate zilele? Ce are Loganul? Preferam sa cumparam toate gunoaiele occidentului, care polueaza la greu, dar strambam din nas la o masina noua, in garantie, facuta aici in tara.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 MembruAnonim, on 04 iunie 2018 - 06:41, said:

O revizie nu costa mai mult de 800 lei la aceste modele. Nu vorbim de reprezentanta, vorbim de un service normal (ulei, filtru motorina, ulei, polen).
e vorba de "prima revizie la un sh". asa ca poti sa tai un ulei de pe lista, ca n-are rost sa-l schimbe de doua ori, si apoi trebuie sa adauge:
-distributie
-placute de frana
-anvelope
cel putin 1000 lei ar trebui sa-l coste doar avelopele

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poate distributia e pe lant, si nu trebuie inlocuita.

placutele de frana nu e obligatoriu sa fie uzate, si costa putin, un set ATE pentru un 320d cu 184 CP costa cam 330 RON cu TVA.

nu e obligatoriu sa ai anvelope nasoale, desi eu am schimbat unele la 300 km care au venit din fabrica pe masina noua. erau niste mizerii.

daca iei o un auto sh din Germania, spre exemplu masini cu istoric sh din reteaua BMW https://gebrauchtwagen.bmw.de/#/b/ (Premium Selection) sau Junge Sterne (MB) etc. o iei mai mult decat ok, rareori trebuie sa pui un leu in plus.

Edited by MembruAnonim, 04 June 2018 - 07:42.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sau poate e o cazatura cosmetizata si trebuie sa mai bage inca 10.000 euro in ea in prima jumatate de an. daca tot mergem pe presupuneri :)

cat despre placutele care "costa cam 330 RON", maresc cu ~50% costul reviziei, nu-i asa? :)

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in ipoteza in care masina ar avea nevoie realist de cele mai scumpe placute.

romanului in general ii place sortarea low to high cand vine vorba de consumabile. acea diferenta de ~41% va fi de fapt 15%.

anyway.

#15
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Daca e sa fim realisti cand faci calculul ani/km/bani si pui BMW sau Audi in socoteala nu iese bine. Pentru oricare dintre cei care au masini de multi ani, luate de noi, facuti km, etc stiu ca masina se uzeaza oricum iar oamenii nu vand masini bune la pret de nimic decat foarte rar.
In banii aia merge bine o masina non premium de clasa compacta sau medie cu un rulaj decent, in cazul de fata masina pare ceva de genul: imi iau bmw sa ma dau smecher ca arata bine cu cel mai slab motor, dotari la minim si fara sa fac km dar cine o vede in fata blocului :))).

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
un prieten a vândut un a5 du 230k km, mașina înterținută obsesiv cu 12k euro. cu 1 lună înainte de a o vinde a recondiționat jantele și luat cauciucuri de 800 de euro. care este relevanța? să cumperi cea mai bună mașină pe care o găsești și să te ferești de samsari.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
99% din masinile samsarite pe autovit au "discuri si placute noi" si o mare parte chiar anvelope noi , imi place treaba asta si pare legit

not.

#18
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Adică coada pe spinare și du te să ți o alegi personal.
E mai incomod,mai obositor dar merită. Banii cheltuiți pe drum ar fi profitul samsarului oricum.
Sau o poți privi ca pe o excursie și e chiar ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate