Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie server

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dejai247

dejai247

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.06.2018
Salut,

Vreau sa am un server al meu, pe care sa il configurez eu singur dupa tutoriale, pe care sa instalez SQL server si sa ma joc putin cu el, iar mai apoi sa instalez cateva aplicatii...toate fiind in scop educativ.

Ce server mi-ati recomanda? Are sens sa cumpar unul ? Pot sa "emulez" un server pe PC?

Multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vmware / VirtualBox si gata server-ul. O ragalie veche in dotare si gata server-ul. Nu vad nevoia de masina fizica (server fizic) folosit pentru invatare. Pentru un SQL cu cateva zeci de inregistrari nu ai nevoie decat de un laptop / PC aruncat prin casa pe care fie trantesti o distributie de Linux si apoi te pui la butonat, fie trantesti VMWare / virtualbox si in masina fizica pui o distributie Linux si te pui pe invatat.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdejai247, on 03 iunie 2018 - 23:36, said:

Are sens sa cumpar unul ?
Nu, cat timp spui ca e in scop didactic. Un server e conceput pentru productie ori cat il pui tu la treaba, mai mult sta degeaba si irosesti banii. Asa ca poti instala pe un calculator client ce vrei sa studiezi, totul e sa ai suficient RAM si un SSD sa se miste artistic.

#4
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postdejai247, on 03 iunie 2018 - 23:36, said:

Vreau sa am un server al meu, pe care sa il configurez eu singur dupa tutoriale, pe care sa instalez SQL server si sa ma joc putin cu el, iar mai apoi sa instalez cateva aplicatii...toate fiind in scop educativ.
Multumesc
Licenta de SQL Server dureaza 90 de zile in versiunea de evaluare.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
SQL Express Edition este gratuit, il poti instala pe orice calculator si te joci cu el cat vrei.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
MariaDB / PostgreSQL vin free in cam orice distributie GNU/Linux deci nu vad rostul discutiilor legate de licentiere. Initiatorul nu a specificat ce va folosi, m$, MySQL, PostgreSQL sau altceva.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
o instanta la 5$ pe luna la digitalocean

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Un tier gratuit Amazon/Google cloud?

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postxeleron, on 04 iunie 2018 - 11:26, said:

Un tier gratuit Amazon/Google cloud?
What he said. Nu ai nevoie de nimic la tine acasa. Si in plus inveti sa folosesti si sa administrezi solutii de cloud, chestie care se cere destul de mult acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate