Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Detectie cancer de piele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
SeptemberRain

SeptemberRain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018
Am 5 alunite care mi se par suspecte (doua dintre ele sunt putin iesite in relief. una am descoperit-o de curand) si care as vrea sa fie examinate.
Asta se face la dermatolog, nu? Cum se face aceasta examinare si in cat timp imi spune daca sunt sau nu periculoase?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Da, la dermatolog. Un dermatolog bun îți spune pe loc care e ok și care e suspectă sau periculoasă. Se uită efectiv la ele. Pentru a fi 100% sigur se face biopsie. La cele cu potențial periculos ți se va recomanda fie ținerea sub observație, fie extirparea, înghețarea, sau cauterizarea lor.

Edited by caiuscorneliu, 03 June 2018 - 23:42.


#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Timpul.
Daca mori repede, au fost rele.
Dar poti sa mori si de batranete.
Da-le-n spume de alunite, ca fiecare dintre noi avem.
Nu fi ipohondru?, asta-i o afectiune care duce la pierderea facultatilor mintale.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Poți deveni repede ipohondru, alunițe apar mereu și din senin, în principal de la expunerea la soare. Pe de altă parte cancerul de piele descoperit din timp are șanse mari de vindecare iar cel tardiv e printre cele mai agresive tipuri de cancer.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu umbla nene la ele
Au fost care sau curatat rapid de tot dupa extirparea unor alunite
Stai in banca ta

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Da-le incolo de alunite... cu totii avem Posted Image

Edited by YourFan, 04 June 2018 - 00:09.


#7
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 17.11.2013

 SeptemberRain, on 03 iunie 2018 - 23:31, said:

Am 5 alunite care mi se par suspecte (doua dintre ele sunt putin iesite in relief. una am descoperit-o de curand) si care as vrea sa fie examinate.
Asta se face la dermatolog, nu? Cum se face aceasta examinare si in cat timp imi spune daca sunt sau nu periculoase?
Trebuie sa mergi la dermatolog. Faptul ca sunt putin iesite in relief nu are treaba cu melanomul.

Eu am 2 indepartate chirurgical si 3 pe care le tine medicul meu dermatolog sub observatie. Sub nici o forma sa nu iei in considerare sfaturile alea cu lasa-le asa. Mergi la medic. Consultul este neinvaziv. Medicul le inspecteaza cu un aparat special (nu e o simpla lupa).

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hint: mergi la cel putin 2 medici...e mai sigur! Compari si decizi!

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Hai sa fim seriosi si sa admitem ca majoritatea medicilor vor zice..le scoatem si daca omu moare dupa nu il trage nimeni la raspundere
Ca medicu asta stie sa faca...sa taie,moare omu....asta este mai sunt destui pe care sa isi faca meseria

ps:de cancer oricum mori si operat si neoperat...
Asa ca ce rost are sa te operezi daca tot asa mori?

Edited by I2O, 04 June 2018 - 07:43.


#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
De-a lungul vietii apar mereu alte si alte alunite, mai ales pe timpul verii.

#11
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

 florin1008, on 04 iunie 2018 - 06:14, said:

Trebuie sa mergi la dermatolog. Faptul ca sunt putin iesite in relief nu are treaba cu melanomul.

Eu am 2 indepartate chirurgical si 3 pe care le tine medicul meu dermatolog sub observatie. Sub nici o forma sa nu iei in considerare sfaturile alea cu lasa-le asa. Mergi la medic. Consultul este neinvaziv. Medicul le inspecteaza cu un aparat special (nu e o simpla lupa).

Care a fost rezultatul biopsiei la cele 2 indepartate chirurgical ?

#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Ford4, on 04 iunie 2018 - 09:05, said:


Care a fost rezultatul biopsiei la cele 2 indepartate chirurgical ?
Care crezi ca a fost? Bun, ca daca ar fi fost altfel deja incepea chimioterapia, si cumpara coparseul .

#13
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
Nu este asa. Chiar daca e descoperita maligna,daca gradul de patrundere e mic, vindecarea este totala. Eu am 4 ani de la extirparea unei tumori maligne pe colon si nu au aparut semne de recidiva. Dupa 5 ani doctorii ma considera vindecat. Dar asta fiindca tumoarea a fost descoperita de gradul 1. De obicei majoritatea tumorilor sunt descoperite de la gradul 3 in sus cand posibilitatile de vindecare se reduc.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 SeptemberRain, on 03 iunie 2018 - 23:31, said:

as vrea sa fie examinate.

Pai cere direct sa ti le scoata, daca tot te incomodeaza ( estetic sau psihic).

#15
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 17.11.2013

 Ford4, on 04 iunie 2018 - 09:05, said:


Care a fost rezultatul biopsiei la cele 2 indepartate chirurgical ?
Nu am hartiile la indemana dar rezultatul a fost bun. Una era foarte nasoala si a doua ridica doar motive de ingrijorare. La vremea aia am fost la 3 medici dermatologi si toti 3 au spus acelasi lucru: sa ma operez cat mai repede si sa ma duc la un chirurg deoarece trebuia extirpata si o bucata de piele din jurul alunitei. La o alunita de 7mm diametru mi-a scos o bucata de piele cu un diametru mai mare decat o moneda de 50 de bani.

Eu am avut noroc pentru ca alunita a fost descoperita intamplator. Nu am stat cu ea pana sa incepa sa ma doara sau mai stiu eu ce. M-am dus la dermatolog cu niste negi. Purtam tricou si alunita era pe brat. Discutam cu medicul inainte de consult si s-a oprit bursc cand a vazut-o. I-a lasat naibii de negi si a inceput panica.

La melanom au fost cazuri de remisie si la 27 de ani de la extirpare.

Repet! Nu luati in considerare sfaturile alea cu lasa alunitele asa. Mergeti la medic. Daca sunt probleme sau dubii, mergeti la mai multi medici. Nici teoriile alea cu scosul automat nu sunt valide. Dovada sunt eu si decizia medicului de a tine sub supraveghere 3 alunite.

Melanomul e unul din cele mai agresive tipuri de cancer. Nu este de joaca cu el.

#16
SeptemberRain

SeptemberRain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018

 Ford4, on 04 iunie 2018 - 10:21, said:

Eu am 4 ani de la extirparea unei tumori maligne pe colon.
Cum ti-ai dat seama ca e acolo? Care au fost simptomele?

 florin1008, on 04 iunie 2018 - 06:14, said:

Trebuie sa mergi la dermatolog. Faptul ca sunt putin iesite in relief nu are treaba cu melanomul.

Eu am 2 indepartate chirurgical si 3 pe care le tine medicul meu dermatolog sub observatie. Sub nici o forma sa nu iei in considerare sfaturile alea cu lasa-le asa. Mergi la medic. Consultul este neinvaziv. Medicul le inspecteaza cu un aparat special (nu e o simpla lupa).
Asa o sa fac. Tu ai fost la privat sau la stat?

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Dute,dute...numa sa nu plangi dupa aia
Eu pana acum nu am vazut om salvat de cancer....dar e optiunea ta

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Cum adica nu ai vazut om salvat de cancer? Daca este descoperit in stadiu incipent, se trateaza. Daca tu nu ai vazut, nu inseamna ca nu exista.
@initiator, daca esti predispus la alunite, ar trebui sa iti faci anual un screening, care sa determine daca s-a schimbat vreuna (forma, culoare) si pe baza lui sa iti recomande medicul ce sa faci mai departe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate