Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Intrebare chirii

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSethNY, on 04 iunie 2018 - 07:06, said:

@rosix: Ai incercat sa validezi formularul? Mie imi apar cele 2 atentionari in timpul validarii chiar daca cele 2 optiuni (CAS si CASS) sunt dezactivate in prima pagina.

Da... la mine a mers validat chiar si fara CAS si CASS completate. Chiar daca iti apar atentionari daca apare FORMULAR VALIDAT in dreapta e ok si se poate incarca pe SPV.

Mare atentie la cele doua etape VALIDARE si apoi SALVARE... altfel nu merge.

LE:  Si la mine apar atentionarile alea. Da-le Ignore si incarca fara ele pe SPV

View PostRemicade, on 04 iunie 2018 - 07:02, said:

Hai ca m-am inscris pe forum de contabilitate, poate fac si vreun curs Posted Image)))
Am trimis si o seziare online las ANAF sa vedem daca imi raspunde cineva.

Iti raspunde, dar peste o luna. La telefoane nu raspunde nimeni ca am vrut eu sa intreb cum a ramas cu veniturile din investitii ca nu apar in formular (a ramas ca-n gara)...

Edited by rosix, 04 June 2018 - 08:29.


#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostSethNY, on 04 iunie 2018 - 07:06, said:

@rosix: Ai incercat sa validezi formularul? Mie imi apar cele 2 atentionari in timpul validarii chiar daca cele 2 optiuni (CAS si CASS) sunt dezactivate in prima pagina.
Da, l-am validat. La fel si la mine cu erorile.

#21
ursy2011

ursy2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2011
Buna ziua. Am si eu niste intrebari referitoare la declaratia unica. Am avut contract de inchiriere de anul trecut care s-a incheiat la 31 martie 2018. Am depus atunci in aprilie Decl. 220 pentru cele 3 luni. Acum momentan nu am mai inchiriat apartamentul. Ce declaratie depun? Trec si pentru anul 2017? Dar daca in viitor inchiriez iar apartamentul...de ex in ultimul trimestru al anului cum procedez?

#22
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Depui 212 in care declari cele 3 luni din martie si poti merge sa platesti direct ca nu se mai emit decizii de impunere. Nu declari nimic pe 2017.
Daca ulterior il inchiriezi din nou, depui iar 212; cred ca teoretic, cand il editezi in spatiul vrtual, trebuie sa fie deja completat cu datele primelor 2 luni declarate si se updateaza.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postursy2011, on 04 iunie 2018 - 10:04, said:

Buna ziua. Am si eu niste intrebari referitoare la declaratia unica. Am avut contract de inchiriere de anul trecut care s-a incheiat la 31 martie 2018. Am depus atunci in aprilie Decl. 220 pentru cele 3 luni. Acum momentan nu am mai inchiriat apartamentul. Ce declaratie depun? Trec si pentru anul 2017? Dar daca in viitor inchiriez iar apartamentul...de ex in ultimul trimestru al anului cum procedez?

Ce intelegi tu prin "Atunci in aprilie" ???    (probabil 2017, estimativa) caz in care:

Se depun doua declaratii unice - una pentru veniturile din 2017, alta pentru cele din 2018... pana la 15 iulie.
Daca te apuci din nou de inchiriat, depui o noua declaratie rectificativa in termen de 30 de zile de la data la care incepi sa inchiriezi din nou, in care corectezi venitul si vei avea cele 3 luni din 2018 + ce se mai aduna pana la 31.12.2018

View PostSethNY, on 04 iunie 2018 - 10:54, said:

depui iar 212; cred ca teoretic, cand il editezi in spatiul vrtual, trebuie sa fie deja completat cu datele primelor 2 luni declarate si se updateaza.

Pe drku... se depune din nou un pdf cu alte date si se trece "rectificativa"... N-a ajuns ANAFu la gradul ala de sofisticare sa-ti apara veniturile pe care le-ai completat deja...

Edited by rosix, 04 June 2018 - 10:57.


#24
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pai daca el a platit taxele pe 2017 conform cu decizia de impunere din 2017 si nu s-a mai modificat nimic, nu mai are de ce sa puna in declaratia 212 de anul asta veniturile din 2017. Cel putin eu nu le-am mai pus, nici nu mai avea rost.

View Postrosix, on 04 iunie 2018 - 10:59, said:


Pe drku... se depune din nou un pdf cu alte date si se trece "rectificativa"... N-a ajuns ANAFu la gradul ala de sofisticare sa-ti apara veniturile pe care le-ai completat deja...
In spatiul virtual se poate solicita un duplicat la declaratia unica, la mine nu vede nimic ca am depus-o pe hartie. Ma gandeam ca se poate continua editarea pe ea ...

#25
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am primit raspuns de la ANAF, mai incerc si verific cum zic ei

Attached Files



#26
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
S-a uitat si maicamea care are tangenta cu contabilitatea si problema avertizarii sau erorii e de la faptul ca statul iti cere sa platesti CASS la nivelul salariului minim si daca tu inchiriezi pe 10 lei o proprietate.

Attached Files



#27
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu e asa, sub vreo 670 Euro pe luna nu trebuie sa platesti CASS. In cazul tau clar nu platesti. Suna la ANAF si intreaba sa te convingi.

#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pana la urma am trimis-o, intr-o zi dadea atentionare in alta zi nu. Am primit pe mail ca mi-au trimis un mesaj, evident pe site nu este nimic. Ai nevoie de multi neuroni sa traiesti in tara asta.

Attached Files



#29
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ai depus-o fara CAS si CASS, corect?
Mergi la Solicitari/Informatii : Obligatii de plata, Trimite  ...  si verifica iar in Mesaje, poate apare ceva mai interesant. Daca nu, mai astepti. Oricum in principiu poti plati direct, fara sa mai astepti ceva de la ANAF.
Vezi daca merge sa ceri si o copie a declaratiei unice si daca e editabila. Asta af fi o treaba ....

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am depus-o fara CAS si CASS. Intr-o zi primeam avertizari ca am atentionari legate de cele 2 si in sectiunea mesaje spunea ceva de genul ca nu e OK, a doua zi a mers nu a mai dat erori.


EDIT: Am incercat cu CHROME si se vede ce mi-au trimis, FIREFOX nu arata deci nu e vina lor eu sunt de vina.

Edited by Remicade, 16 June 2018 - 09:16.


#31
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Si ce ti-au trimis, exact suma pe care ai calculat-o tu in declaratie ?
Ti-au dat vreun cont de la trezorerie unde poti plati ?

#32
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mi-au trimis cont, suma habar n-am ce reprezinta, probabil per trimestru, nu stiu, o intreb pe maica-mea cand o intalnesc sa ma lamureasca ca ea se pricepe la contabilitate.
Impozit anual estimat era 606 lei.

Attached Files


Edited by Remicade, 16 June 2018 - 10:10.


#33
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
cred ca aia inseamna ca ai platit deja 188 RON :)

#34
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Posibil maica-mea se ocupa pana acum, am zis sa preiau eu ca apoi n-o sa stiu face nimic.

#35
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da, ea a platit, beneficiezi de 10% reducere daca transmiți on-line și plătești până în decembrie 2018.

#36
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pai tu la 10000 trebuia sa platesti 600, fara 10% e 540 nu 288, deci mai ai de plata pana in dec. Eu stiam numai de 5% dar poate datorita online ului au mai pus 5%.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate