Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Intrebare chirii

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ma chinui sa completez Declaratia Unica 212 ptr veniturile din chirii, trebuie platit si contributii sociale sau de sanatate daca venitul din chirie este 10.000 de lei pe 2018 ?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Remicade, on 03 iunie 2018 - 17:03, said:

Ma chinui sa completez Declaratia Unica 212 ptr veniturile din chirii, trebuie platit si contributii sociale sau de sanatate daca venitul din chirie este 10.000 de lei pe 2018 ?

Nu trebuie platit la acest venit, ca e sub plafon, dar daca vrei sa te asiguri si sa platesti voluntar, o poti face, completand pentru 6x190 lei in acelasi formular.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mie mi-a completat cineva de la finante , formularul ( pt o atentie buna ) insa m-a scutit de nestiinta mea , Se poate opta pt deducere chetuieli 40% si mi-a iesit mult mai ieftin fata de anii trecuti ( si eu ma incadrez sub plafonul de 21 de mii ) .

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
M-am lasat pagubas, imi da erori la online care ma depasesc desi se presupune ca e ceva simplu. Am fost tampit ca am vrut sa declar venitul din chirie.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Remicade, on 03 iunie 2018 - 17:48, said:

M-am lasat pagubas, imi da erori la online care ma depasesc desi se presupune ca e ceva simplu. Am fost tampit ca am vrut sa declar venitul din chirie.
Mai , noul formular e nasol de completata daca nu stii chichitele , dar vad ca esti din Cj , du-te pana la finantele si roaga pe un angajat sa te ajute ca nu ai decat de castigat .

#6
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
In spatiul virtual a aparut PDFul nou, inteligent, iti calculeaza el tot. La 10000 e chiar usor, ai impozit 600.
Mai nasol e cu semnatul online, tre' semnatura electronica sau asa ceva. Faci rost de aia sau mergi la ghiseu cu PDFul printat.

Attached Files



#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Remicade, on 03 iunie 2018 - 17:48, said:

M-am lasat pagubas, imi da erori la online care ma depasesc desi se presupune ca e ceva simplu. Am fost tampit ca am vrut sa declar venitul din chirie.

Ce erori iti da? Se descaca pdf-ul, trebuie sa ai instalata ultima versiune de Adobe Acrobat sa-l poti edita, selectezi venituri din chirii in sistem real, sub 5 contracte, bagi adresa imobilului inchiriat, data de inceput si de final, suma totala anuala si iti calculeaza automat, apoi salvezi pdf-ul si il incarci in SPV (se semneaza electronic acolo, nu-ti bati tu capul).

 SethNY, on 03 iunie 2018 - 18:04, said:

In spatiul virtual a aparut PDFul nou, inteligent, iti calculeaza el tot. La 10000 e chiar usor, ai impozit 600.
Mai nasol e cu semnatul online, tre' semnatura electronica sau asa ceva. Faci rost de aia sau mergi la ghiseu cu PDFul printat.

se semneaza cu certificatul digital al MFIN cand il incarci, nu-l semnezi tu, il uploadezi nesemnat electronic...
Problema e ca eu nu vad in formularul ala capitolul - "Venituri din investitii"

Edited by rosix, 03 June 2018 - 18:06.


#8
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 rosix, on 03 iunie 2018 - 18:05, said:

se semneaza cu certificatul digital al MFIN cand il incarci, nu-l semnezi tu, il uploadezi nesemnat electronic...
Problema e ca eu nu vad in formularul ala capitolul - "Venituri din investitii"

Aha, nu stiam ca e asa usor. Eu am depus la ghiseu, in formatul vechi, cel pe hartie.
Nu stiu unde au ascuns investitii, dobanzi, pensii ... :)

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 SethNY, on 03 iunie 2018 - 18:18, said:

Aha, nu stiam ca e asa usor. Eu am depus la ghiseu, in formatul vechi, cel pe hartie.
Nu stiu unde au ascuns investitii, dobanzi, pensii ... Posted Image

La dobanzi, pensii si dividende se retine la sursa, nu se declara.
La investitii insa nu...trebuie declarat in estimativa, numai ca tratamentul lor fiscal e un pic diferit (la calculul CASS) iar in ultima varianta de ordonanta de modificare a Codului Fiscal le pusesera la gramada cu celelalte, ceea ce nu era tocmai corect.  La veniturile din investtii nu ai intodeauna o data de inceput si o data de sfarsit a activtatii... Sunt alocari anuale de stock options plan care se fac in noiembrie sau chiar decembrie si e total tembel sa le recalculezi plafonul de CASS pentru numai 2 luni de zile, ramase pana la 31.12, cum e in legislatia actuala. Le-am trimis un e-mail celor de la ANAF prin martie... Mi-au raspuns numai la ce au stiut sa raspunda.

Edited by rosix, 03 June 2018 - 18:34.


#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 rosix, on 03 iunie 2018 - 18:05, said:

Ce erori iti da?

ATENTIE
ATENTIONARE - Ati ales sa declarati venituri la Capitolul 2 si nu ati declarat date la 2.2.1. Date privind contribuția de asigurări sociale estimată!
ATENTIONARE - Ati ales sa declarati venituri la Capitolul 2 si nu ati declarat date la 2.2.2. Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată!


Lipseste o optiune prtr cei care castiga sub salariu minim din chirii:

Attached Files



#11
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
deselecteza cele 2 in prima pagina: CAS ul nu se aplica la chirii iar ptr CASS esti sub limita, avand venit impozabil de 6000RON, mai mic de 22800RON.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Atunci raman astea:
ATENTIE
ATENTIONARE - Ati ales sa declarati venituri la Capitolul 2 si nu ati declarat date la 2.2.1. Date privind contribuția de asigurări sociale estimată!
ATENTIONARE - Ati ales sa declarati venituri la Capitolul 2 si nu ati declarat date la 2.2.2. Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată!


#13
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Sunt atentionari doar, nu erori, formularul in final e validat, il poti depune asa.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Oki doki. multumesc !
Ideea este ca am trimis la 17:56 si primesc mesajul asta:
In PDF am optiunea sa atasez o ahiva dar XML nu stiu de unde puii lui sa-l iau
Later EDIT: vad ca acel PDF include XML deci sunt in ceata. Daca de la anul va fi obligatoriu online nu-i vad bine pe pensionari, nu ca altii mai tineri s-ar descurca.

Attached Files


Edited by Remicade, 03 June 2018 - 19:56.


#15
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Dupa o cautare pe google, cu referire la alt formular. Teoretic nu ar trebui sa atasezi tu alt fisier. Practic banuiesc ca trebuie sa vorbesti cu ei  :) si sa ne spui cum ai rezolvat.
"Dupa o validare reusita, se genereaza automat fisierul XML, care este integrat in fisierul PDF.
In cazul in care anterior validarii reusite au existat erori , fisierul cu erori atasat se va sterge
automat si se va atasa fisierul XML.."


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Remicade, on 03 iunie 2018 - 18:54, said:

ATENTIE
ATENTIONARE - Ati ales sa declarati venituri la Capitolul 2 si nu ati declarat date la 2.2.1. Date privind contribuția de asigurări sociale estimată!
ATENTIONARE - Ati ales sa declarati venituri la Capitolul 2 si nu ati declarat date la 2.2.2. Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată!


Lipseste o optiune prtr cei care castiga sub salariu minim din chirii:

Mie nu mi-a dat aceea eroare si am lasat necompletat campul de CASS... Nu inteleg de ce la tine apare.

 Remicade, on 03 iunie 2018 - 19:42, said:

Oki doki. multumesc !
Ideea este ca am trimis la 17:56 si primesc mesajul asta:
In PDF am optiunea sa atasez o ahiva dar XML nu stiu de unde puii lui sa-l iau

Este integrat in pdf... click pe agrafa in partea stanga a documentului si il vezi acolo... Trebuie sa faci validare (sa-ti inchida documentul la editare) si salvare ca sa genereze xml.

Edited by rosix, 04 June 2018 - 07:03.


#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Hai ca m-am inscris pe forum de contabilitate, poate fac si vreun curs Posted Image)))
Am trimis si o seziare online las ANAF sa vedem daca imi raspunde cineva.

Edited by Remicade, 04 June 2018 - 07:10.


#18
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@rosix: Ai incercat sa validezi formularul? Mie imi apar cele 2 atentionari in timpul validarii chiar daca cele 2 optiuni (CAS si CASS) sunt dezactivate in prima pagina.

Edited by SethNY, 04 June 2018 - 07:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate