Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ajutor constructie copertina policarbonat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003

View PostSuper Chief, on 03 iunie 2018 - 17:07, said:

Încearcă să-l faci puțin curbat. O să înțelegi mai târziu de ce zic asta.
Te rog fa-ma (sau macar incearca) sa inteleg acum!

View PostBaxon, on 03 iunie 2018 - 17:18, said:

Cea mai pertinenta intrebare de pana acum !

Dpmdv as face structura metalica insa de acoperit as acoperi cu scandura si peste cu placi bituminoase ( cu panta aferenta si jgheab ) .
P.S. Nu as folosi rectangulara patrata nici la stalpi …
Care ar fi diferenta intre lemn si metal? De ce m-ai sfatui sa o fac din lemn? Vreau sa fie lumina sub copertina, deci solutia cu placi bituminoase sau de alt tip (opace) pica.

View Postmyshyk, on 03 iunie 2018 - 17:22, said:

Care nu devin "sera"?
Poti da niste dimensiuni, latime, lungime, inaltime pe desen? Ca pare cam subreda constructia asa simplista.
La soluia grinzi de lemn, te-ai gandit?
Si in functie de suprafata si inclinatia acoperisului, tine cont si de ceea ce s-a scris mai sus: zapada.
Daca te uiti cu atentie in desen sint niste cote!

View Postdonbalon, on 03 iunie 2018 - 17:24, said:

Dar cu autorizatia de constructie cum stai? Parca e prevazut in lege ca pentru orice constructie (nu se precizeaza daca provizorie sau nu) trebuie autorizatie de constructie eliberata de primarie. Aceeasi primarie daca te prinde fara asemenea autorizatie, te obliga s-o desfiintezi la pachet cu o amenda uriasa (parca merge pana la 10.000 lei).
Se va face si aia, dar nu o pot obtine pina nu am un proiect!

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci pe lemn nu as recomanda din cauza ca trebuie sectiuni mari ( nu stiu cat spatiu ai la dispozitie ) , lemnul lucreaza mereu , trebuie contravantuiri , trebuie dat cu lac/lazura tot la cativa ani , la deschiderea respectiva trebuie fixare buna etc .
La metal e simplu , doar sa stii sa sudezi sau sa gasesti un om priceput . Partea de acoperis , pui zabrelele mai des pt o sustinere mai buna a placilor de policarbonat si dai panta mai mare sa nu stea zapada ca nu e ok .
P.S. Am zis de partea cu aste  riala si placi bituminoase pt ca vara nu e placut sa ai masina parcata in soare . lumina ai din laterale si fata /spate ...

Edited by Baxon, 03 June 2018 - 18:04.


#21
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
din considerente de "exista deja ceva la ce trebuie sa ma raportez - adica garajul de care ma leg are exact aceasi panta" nu pot modifica panta...credeti ca e prea mica pentru a aluneca zapada de pe ea?

De ce ziceai ca nu ai folosi teava patrata? Nu ma pricep, dar cred ca e mai rezistenta la incovoiere decat o teava rotunda...sau nu?

Edited by ThePuiu, 03 June 2018 - 18:08.


#22
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,331
  • Înscris: 29.07.2013

View PostThePuiu, on 03 iunie 2018 - 17:49, said:

Se va face si aia, dar nu o pot obtine pina nu am un proiect!

Nu cred ca pe un proiect self made vei primi vreo autorizatie.
Indiferent de ceea ce acopera, un acoperis trebuie sa respecte niste reguli cunoscute de cei ce le proiecteaza.
Apeleaza la cineva din domeniu pentru ca tot acolo vei ajunge.

Intrebarea cu zapada nu era la misto, este vorba despre niste sarcini extra ordinare care se iau in calcul.

Bafta !

#23
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003

View Postargonaut, on 03 iunie 2018 - 18:07, said:


Nu cred ca pe un proiect self made vei primi vreo autorizatie.
Indiferent de ceea ce acopera, un acoperis trebuie sa respecte niste reguli cunoscute de cei ce le proiecteaza.
Apeleaza la cineva din domeniu pentru ca tot acolo vei ajunge.

Intrebarea cu zapada nu era la misto, este vorba despre niste sarcini extra ordinare care se iau in calcul.

Bafta !
Evident ca proiectul trebuie sa fie facut de un architect (sau cel putin semnat de unul!) Dar cand mergi la architect trebuie sa stii cam ce vrei sa iasa (chiar daca nu stii si cum). Am vorbit deja cu unul si din raspunsurile pe care mi le-a dat am inteles ca nu ar trebui sa fie o problema inclinarea acoperisului (cu atat mai mult cu cit este identica cu inclinarea acoperisului de la garaj - facut tot cu autorizatie pe baza unui proiect facut de architect+inginer rezistenta)
Cum ziceam, nu ma pricep deloc in domeniu, dar as vrea sa am lectiile invatate cand merg la architect, ca sa nu ma poata "face" din condei asa cum vrea el!

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostThePuiu, on 03 iunie 2018 - 15:31, said:

Salutare stimati colegi!
Ca tot omul ce se plictiseste in timpul liber vreau sa imi construiesc in regim de DIY o copertina acoperita cu policarbonat de 10mm sub care sa imi adapostesc masina daca vine vreo grindina…........
.......
La cum arata desenul , la partea de acoperis poti veni cu barile mai dese , undeva pina in 70 cm . Dupa cum arata marimea , poti lucra cu rectangulara de 40x40 x3 minim , si iese o structura super ok , facut cu sudura nu suruburi .
Policarbonatul nu este o solutie , cu toate protectiile este sensibil la soare , si chiar ai soare si efect de sera , cu toata deschiderea de pe laterale .
Mai ok si rezistent , este https://www.dedeman....-2-m/p/6012063.
In rest , daca incepi cu autorizatii si alte nebunii , mai ieftin iesi sa ai o masina de rezerva ...
Acum , sa te incurajez , uite aici un " schelet facut pt o copertina , la care mesteresc in perioada asta .

Attached Files



#25
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
link-ul spre Dedeman e mort!

cu ce ai facut sudurile? MIG sau electrozi?

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Dar ce vrei sa cumperi de la Dedeman?

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostThePuiu, on 03 iunie 2018 - 18:06, said:

din considerente de "exista deja ceva la ce trebuie sa ma raportez - adica garajul de care ma leg are exact aceasi panta" nu pot modifica panta...credeti ca e prea mica pentru a aluneca zapada de pe ea?

De ce ziceai ca nu ai folosi teava patrata? Nu ma pricep, dar cred ca e mai rezistenta la incovoiere decat o teava rotunda...sau nu?
Pune o poza cu pozitia unde vine montata copertina .
Ziceam de rectangulara 50x30 ca este mai ok decat 40x40 , nu am pomenit de teava rotunda !

#28
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View PostSuper Chief, on 03 iunie 2018 - 17:07, said:

Încearcă să-l faci puțin curbat. O să înțelegi mai târziu de ce zic asta.
Daca-l face curbat nu mai are cum sa inteleaga, doar daca-l face drept.Posted Image
A zis cineva mai jos ca nu rezista la soare mult timp.
Am de 10 ani pus la foisor (cu o parte rezistenta la UV) si nu are nici o problema.

#29
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View PostBaxon, on 03 iunie 2018 - 17:40, said:

Lasa-ne ! Daca nu te pricepi nu te baga aiurea .
Auzi priceputule, nu mai zapaci omul de cap, am verificat, nu poti construi nimic fara autorizatie. Cum ar trebui sa arate copertina, materiale folosite, asta-i alta poveste. Singura varianta cand nu ar trebui sa obtina autorizatia, este sa cumpere un carport dintr-un magazin de specialitate sau de la un producator autorizat,

#30
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Lasand deoparte partea cu autorizatia, credeti ca e prea mic unghiul si va sta zapada pe copertina? Evident ca pe 21mp daca ninge 30cm va cantari citeva tone …..

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Alea cateva tone sunt de fapt vreo 6-700 de kg. Aproximativ 100kg/mc are zapada afanata. Si pe acoperis nu o batatoreste nimeni  .

#32
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Constructia metalica este gata! Acum alta belea: collie de policarbonat au protective UV. Din cate stiu eu, doar o fata este protejata, deci cu aia ar trebui sa stea in sus. Problema e ca al meu nu are scris nimic pe foliile de protective...atata doar ca o folie este transparenta, iar cealalta este opaca. Care credeti ca ar fi fata cu protective UV?

#33
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2007
Buna seara.
Trebuie sa fac si eu o copertina ca cea din imaginile atasate care va fi acoperita cu policarbonat de 8 mm.
Credeti ca este nevoie sa o fac din teava de 50*30*2 in cant sau ajunge si de 40*20*2 la dimensiunile ei ?

Attached Files



#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La 1.6 metri merge din 40*20 fara probleme. La deschiderea aia o poti pune cum vrei tu,

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2018 - 06:18.


#35
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2007
Multumesc frumos de sfat Ovidiu! Daca nu e cu deranj as mai avea o nelamurire , la prtea din spate am ales sa merg cu picioarele pana jos pe gresie pentru ca pe acel perete este izolatie de polestiren de 10 cm dar tot trebuie sa le prind cumva de perete si nu stiu ce solutie sa aleg fara sa decupez decorativa si polestirenul .Daca aveti vreo idee e binevenita .Ms.

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ancoră de care vrei iar intre picior și perete pui un distanțier din teava băgat pe ancoră.  Lungimea distantierului sa fie cât grosimea polistirenului cu tot cu decorativă.
Dai gaura de 25 pe o parte a piciorului iar pe cealaltă de 10. Cu tubulara strângi ancora prin gaură iar la final pui ori capac de plstic pe gaura mare ori suedezi un capac ce metal și slefuiesti sa nu se vadă. Eu dau gaura mare cu carota și pun înapoi bucata pe care o sudez și polizez.

Edited by PoeOvidiu, 25 September 2018 - 14:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate