Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

SSD Transcend - reinviat cu surubelnita?!? Explicatii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
crocodilius

crocodilius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2010
Se da un ssd extern Transcend 256 Gb (TS256GESD400K), care nu mai functioneaza de ceva timp. Windows-ul fie nu-l vedea, fie "il pierdea" din vedere imediat ce incercam sa fac ceva cu el. Inutilizabil.
Iesit din garantie, Transcend refuza sa mi-l depaneze/inlocuiasca, le-am scris degeaba.

Decid sa-l arunc ieri, asa ca ma apuc sa-l demontez, in ideea de a-l distruge inainte de a-l preda la recycle, din motive de protectie date personale.
Desfacutul nu e usor, tot felul de dinti din plastic pe margini, lipiciuri pe ici si colo, plus un surub de siguranta, plasat sub o eticheta plina de adeziv. Bag surubelnita cu multa conviniere si zbutesc sa smulg un tranzistor/capacitor/rezistenta de pe placa de baza a ssd-ului, in procesul heirupist de demontare. Evident, ma doare-n basca, doar si-asa il arunc, nu?

Dar, inainte sa rup in bucati placa de baza si memoriile de pe ssd, il mai conectez inca o data la computer, de fun/curiozitate. Bag cablul, il imping in portul USB si constat ca acum... merge!
Formatare, re-formatare (Win + Mac), check-disk Windows, disk utilities Mac, copiere pe/de pe, mi-l vede corect inclusiv programul de diagnostic de la Transcend, care de cateva luni imi tot spunea voios ca "disk malfunction - service required - go to the closest Transcend store in your area".

Sunt stupefiat, nu am mai patit asa ceva. Am remontat ssd-ul in cutia din plastic pe care tocmai o rupsesem. Arata ca un cr, dar functioneaza la fel de bine ca atunci cand era nou. Nivel de "sanatate" -  99%.

Daca aveti vreo explicatie plauzibila, postati-o aici, eu nu mai am idei. Mai are vreun rost sa-l pastrez?
Am incercat sa atasez mai multe poze si print-screen-uri, inclusiv cu piesulica pe care am rupt-o cu surubelnita, insa procesul de inserare a fotografiilor e foarte lent, poate voi reveni mai tarziu.

Attached Files



#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Explicatie, foarte probabil un contact imperfect.Daca merge pastreazal, insa nu tine date esentiale pe el.

Edited by fqx, 03 June 2018 - 12:22.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Are si el mandria lui, nu moare cand vrei tu Posted image

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
SSD mort, scos din carcasa, bagat intr-un tun de aer fierbinte pana au inceput sa luceasca contactele, apoi si pe cealalta parte.

Bagat inapoi, functional si azi, asa cum zicea si mai sus, contact imperfect din fabricatie.

#5
crocodilius

crocodilius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2010
Contact imperfect - inteleg, posibil ca in munca de desfacere sa se fi refacut contactul.
Dar cum ramane cu chestia aia smulsa cu surubelnita?!?
Eu am fost sigur ca nu mai merge deloc, dupa ce am cules piesulica cazuta pe masa...

#6
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Ala pare a fi C23 un condesator.
Probabil era in scurt-circuit intern sau avea ceva rezistenta interna de ordinul ohmilor.
Rezultatul era ca una din tensiunile generate de U6 (1.8 sau 2.8 sau 3.3 sau alta valoare) nu era prezenta.

Asta da noroc sa zbori de pe placa,din greseala,chiar piesa defecta.

Acum e posibil sa functioneze acceptabil insa ar fi recomandat montarea altui condesator acolo,probabil un minim 10uF


#7
crocodilius

crocodilius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2010

Vizualizare mesajneagu_laurentiu, pe 03 iunie 2018 - 12:24, a scris:

Are si el mandria lui, nu moare cand vrei tu Posted image

Dap! O sa-l pun in rama, este cel mai orgolios ssd pe care am pus mana pana acum! :))

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
Or fi procedat ca la actualele tv, masini de spalat, etc. care la un an sau doi dupa ce ies din garantie se defecteaza o piesa sau chiar placa de baza si esti obligat sa iti cumperi alt produs?Posted image

Edited by xmanyacs77, 03 June 2018 - 12:32.


#9
crocodilius

crocodilius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2010

Vizualizare mesajgabiz_ro, pe 03 iunie 2018 - 12:27, a scris:

Ala pare a fi C23 un condesator.
Probabil era in scurt-circuit intern sau avea ceva rezistenta interna de ordinul ohmilor.
Rezultatul era ca una din tensiunile generate de U6 (1.8 sau 2.8 sau 3.3 sau alta valoare) nu era prezenta.

Asta da noroc sa zbori de pe placa,din greseala,chiar piesa defecta.

Acum e posibil sa functioneze acceptabil insa ar fi recomandat montarea altui condesator acolo,probabil un minim 10uF

Multumesc pentru opinie/diagnostic.
Remontarea condensatorului este momentan exclusa, nu am sculele necesare si nici pregatirea tehnica.
Sansele sa gasesc un tehnician bun sau un pasionat de electronica/electrotehnica in zona in care locuiesc sunt iarasi reduse.

Vizualizare mesajxmanyacs77, pe 03 iunie 2018 - 12:30, a scris:

Or fi procedat ca la actualele tv, masini de spalat, etc. care la un an sau doi dupa ce ies din garantie se defecteaza o piesa si esti obligat sa iti cumperi alt produs?Posted image

Planned/programmed obsolescence - m-am gandit si eu la aceeasi chestie, doar ca prea mi s-a parut o idee paranoida.
Este insa adevarat ca ssd-ul s-a defectat cam la doua luni dupa iesirea din garantie. Nu am gasit pe Internet cazuri similare, asa ca mi-am scos din cap paranoia.

#10
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
De apreciat inițiatorul... Alt roman mai antreprenor se gândea să îl vanda repede pe olx.

Edited by Htngf, 03 June 2018 - 12:56.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Vizualizare mesajHtngf, pe 03 iunie 2018 - 12:55, a scris:

De apreciat inițiatorul... Alt roman mai antreprenor se gândea să îl vanda repede pe olx.
impecabil, nu bate, nu troncane

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate