Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

creare folder nou

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zamaris

zamaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.03.2011
La orice încercare de a crea un folder nou, un document nou etc. prin clic dreapta mouse,  calculatorul  se blochează timp de câteva secunde, timp în care se închid toate ferestrele și programele deschise iar pictogramele se rearanjează automat în stânga monitorului, lucru super enervant.

Înțeleg că pot crea orice folder nou printr-o comandă rapidă de la tastatură dar e de ajuns o scurtă defilare prin meniu poate pentru a da un refresh sau a crea o copie etc și, trecând prin dreptului nenorocitului de new/nou să se întâmple ciudățenia asta. L-am scanat, l-am curățat, am mai dezinstalat din programe etc...
Am windows 10 instalat volens nolens, system care de ceva vreme nici nu se mai actualizează pentru că habar n-am!!! Rogu-vă, un sfat, o sugestie. Mulțumesc!

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Total Commander sau altceva similar.

downgrade to Windows 10 1703 - meh.... parca e naspa
Download ShellExView - http://www.nirsoft.n...ls/shexview.zip - dezactivezi TOT de la New....
Luate de aici, mesajele 2 si 3: https://answers.micr...0800de60?auth=1

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ai Win 10? ca vad ca ai postat aici...
Mie la win7 mi s-a intamplat chestia asta odata, acum vreo 4-5 ani dar zau daca mai tin minte ce i-am facut. Stiu ca m-am "luptat" vreo luna pana am rezolvat.
Ai cautat pe gugal in engleza?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, are windows 10, scrie clar.
Nu e de la win, practic, e de la vreun program aiurea.
Cum ai rezolvat la win 7 ?!

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zamaris, on 03 iunie 2018 - 11:54, said:

Am windows 10 instalat volens nolens, system care de ceva vreme nici nu se mai actualizează pentru că habar n-am!!! Rogu-vă, un sfat, o sugestie. Mulțumesc!

HDD-ul cum este, l-ai scanat cu HDD tune, e ok, da erori pe undeva?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca-i apare eroarea doar la exact aceasta operatiune specifica, 99,99999% nu e hardul.
Daca era hardul, ar fi aparut si la alte operatiuni / aiurea-n-tamvai.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este greu de identificat problema.
Poate fi de vina HDD-ul, driverul pentru placa video, antivirusul, un software incompatibil cu Windows 10 etc.
Daca ai alt antivirus decat WDSC, atunci iti recomand sa-l deinzstalezi.
Verifica partitia de sistem si starea sistemului de fisiere:
chkdsk /r
sfc /scannow

Si neaparat efectueaza update-urile, dupa ce folosesti troubleshooterul! Daca tot nu se rezolva cu update-urile, atunci cauta solutii in topicurile deschise pe aceasta tema...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zamaris, on 03 iunie 2018 - 11:54, said:

La orice încercare de a crea un folder nou, un document nou etc. prin clic dreapta mouse,  calculatorul  se blochează timp de câteva secunde, timp în care se închid toate ferestrele și programele deschise iar pictogramele se rearanjează automat în stânga monitorului, lucru super enervant.

Ia zi, barosane, cand te-ai uitat la starea HDD-ului cu HD Tune Pro, ce a rezultat in tabul Health ?  E totul ok?

#9
zamaris

zamaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.03.2011
nu, situația nu e OK deloc...  Posted Image

pe undeva la 3000 de erori cică!!!   numai la stability îmi dă 3105. dar de-aici e treaba cu înregistratul, cheia etc... mă depășește. Doar m-a informat, de reparat canci  :(

 trollerul_de_serviciu, on 03 iunie 2018 - 12:03, said:

Total Commander sau altceva similar.

downgrade to Windows 10 1703 - meh.... parca e naspa
Download ShellExView - http://www.nirsoft.n...ls/shexview.zip - dezactivezi TOT de la New....
Luate de aici, mesajele 2 si 3: https://answers.micr...0800de60?auth=1

Attached Files


Edited by zamaris, 03 June 2018 - 20:35.


#10
zamaris

zamaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.03.2011

 rosix, on 03 iunie 2018 - 20:25, said:


Ia zi, barosane, cand te-ai uitat la starea HDD-ului cu HD Tune Pro, ce a rezultat in tabul Health ?  E totul ok?

da, aici e ok peste tot

 zamaris, on 03 iunie 2018 - 20:53, said:


da, aici e ok peste tot

 rosix, on 03 iunie 2018 - 20:25, said:

Ia zi, barosane, cand te-ai uitat la starea HDD-ului cu HD Tune Pro, ce a rezultat in tabul Health ?  E totul ok?

 zamaris, on 03 iunie 2018 - 21:07, said:

da, aici e ok peste tot

Attached Files



#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zamaris, on 03 iunie 2018 - 20:38, said:

nu, situația nu e OK deloc...  Posted Image

pe undeva la 3000 de erori cică!!!   numai la stability îmi dă 3105. dar de-aici e treaba cu înregistratul, cheia etc... mă depășește. Doar m-a informat, de reparat canci  Posted Image

Nu au treaba erorile alea cu problema semnalata de tine. Le poti scana si cu un alt program (ex: Auslogics BoostSpeed).
Pentru treaba cu HDD-ul insa, ti-as recomanda sa ii faci un "Scan & Repair" cu HDD Regenerator (nu e nevoie de backup)... Suspiciunea mea este ca ai niste probleme pe hard care trebuie rezolvate ca sa nu mai iei restartul ala de Explorer... Daca nici asa nu se rezolva, trebuie reinstalat Windows-ul, cred.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 zamaris, on 03 iunie 2018 - 20:38, said:

nu, situația nu e OK deloc...  Posted Image
pe undeva la 3000 de erori cică!!!   numai la stability îmi dă 3105. dar de-aici e treaba cu înregistratul, cheia etc... mă depășește. Doar m-a informat, de reparat canci  Posted Image
Aolo, cum ai gasit frate porcaria aia de program.
Este o janghina, o mizerie.
Alea 3000 de chestii sint mesaje de eroare, e normal sa fie din alea, asta nu inseamna ca sint grave.
Poti sa le vezi si direct din windows, cu event viewer.
Normal ca iti afiseaza 87765 de probleme, sa te faca sa cumperi programul.

Daca HDtune zice ca e OK, pai 99% e OK.
Si, oricum, nu e de la hard !!!!

Programul ala recomandat de mine l-ai instalat ?
Sau tu ai imprsia ca e ala din poza ta ?
Nu de alta, dar ti-am dat link direct la program, nu trebuie sa apesi nimic altceva.
Si numele programului e diferit.

#13
zamaris

zamaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.03.2011
apăi cred că ăsta-i, dar mai departe nu ș cum...

of, greu și cu forumul ăsta... să văd dacă mai pot atașa poza

Edited by _-_, 06 June 2018 - 12:14.
Nu are rost sa dai quote la propriul post.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca mai bagi programe din alea scareware in calculator e normal sa ai probleme peste probleme. Insa generate de ele - cele peste 3000 de probleme gasite de acel program nu exista decat sa te faca sa iei versiuena full. Care va zice ca a reparat dar defapt nu a facut nimic decat sa-ti ia banii.

Eu recomand sa dezinstalezi prostiile de programe de tweak si apoi sa urmezi pasii de aici :
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Dupa aia vezi daca merge sau nu.

HDD-ul il poti verifica cu programe dedicate. Dar un CristalDiskInfo poate spune intai daca e nevoie sa apelezi la programe specializate - care oricum nu vor face mare lucru daca problemele sunt hardware.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zamaris, on 06 iunie 2018 - 11:11, said:

apăi cred că ăsta-i, dar mai departe nu ș cum...

Incearca HDD Regenerator, cum ti-am spus. Pe mine m-a scos din kka cu un HDD (pe care ma pregateam sa-l reciclez) care avea cateva sectoare lente si tot asa facea... citea in draci numai din sectoarele alea 90% din timp, cu viteza melcului.
HDD Regenerator (optiunea scan and repair) iti va dezafecta acele sectoare defecte si vei ramane cu restul care functioneaza ok si o sa vezi ca nu vor mai fi poticneli.

Sunt in proportie de 80% sigur ca ai niste hibe pe HDD.

Edited by rosix, 06 June 2018 - 11:45.


#16
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

 rosix, on 06 iunie 2018 - 11:40, said:

HDD Regenerator (optiunea scan and repair) iti va dezafecta acele sectoare defecte si vei ramane cu restul care functioneaza ok si o sa vezi ca nu vor mai fi poticneli.

Sunt in proportie de 80% sigur ca ai niste hibe pe HDD.
HDD Regenerator nu dezafectează si nu izolează niciun fel de sector ci doar încearcă să resusciteze sectoarele cu erori magnetice (bad sectors) printr-un procedeu asemănător premagnetizării folosite în cazul benzilor magnetice.
Sectoarele defecte se izoleaza prin alte metode necunoscute după câte se pare de către habarniștii care dau sfaturi inutile pe aici.

Edited by sanhan, 06 June 2018 - 12:29.


#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Aolo, atita bataie de cap pentru o simpla problema software (95% presupun eu asta)

Edited by trollerul_de_serviciu, 07 June 2018 - 08:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate