Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Caldura insuportabila

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Stau in Ploiești , casa nu știu exact din ce material este pentru ca a rămas de la părinții mei . Însă camera mea știu ca in întregime este din BCA
, in camera mea am la geam o draperie care nu trece lumina prin ea , țin geamul deschis ziua iar noapte pana înainte sa dorm . Însă in jurul orei 9-10 , când năvălește caldura simt un disconfort și chiar dacă îmi este somn nu mai pot dormii din cauza căldurii . O sa cumpăr un aer condiționat , poate asta o sa fie singura soluție . Cum am spus podul nu știu exact din ce este făcut , cred Ca sunt placi de lemn mai auriu așa nu știu exact denumirea  , izolat nu este , însă nu exagerez cu nimic dar dacă intru in pod ziua in amiaza mare sunt peste 40 de grade , dacă stai mai mult de 1 minut îți lăcrimează ochii , la pod am cam 2 aerisiri , un geam care da direct in țigla de pe casa și USA podului pe care am început sa o mai las deschisă . Vreau sa Menționez ca in celelalte camere temperatura nu este la fel ca in camera mea , este mult mai ok(caldura nu este atât de mare ) . Doar la mine in camera este așa . Va mulțumesc pentru răspunsuri

Edited by unualtu22, 03 June 2018 - 00:33.


#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Tii fereastra deschisa ziua si o inchizi nopatea?
Care e logica?

Edited by vrajitoruldinoz, 03 June 2018 - 01:29.


#39
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Am înțeles acum ca trebuie lăsată ziua închisă .. dar nici seara nu pot tine geamul deschis ..

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Seara si toata nopatea!
Din partea mea si ziua, e cam greu sa stai ziua cu fereastra inchisa. Sau aer conditionat.
Draperiile nu-s prea bune ca se incing de la soare si tin caldura in casa. Tu vrei sa respingi caldura pe partea aialalta a geamului.

#41
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Daca n-ai bani de rulouri sau o copertina care sa tina umbra, lipeste deocamdata niste hartie pe geamuri, dar pe partea exterioara!

#42
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 vrajitoruldinoz, on 03 iunie 2018 - 01:28, said:

Tii fereastra deschisa ziua si o inchizi nopatea?
Care e logica?
Ligica fiind da daca afara sunt 40 de grade .. e mai bine sa tii fereastra inchisa!!!!

#43
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 unualtu22, on 03 iunie 2018 - 00:32, said:

, țin geamul deschis ziua iar noapte pana înainte sa dorm .

și USA podului pe care am început sa o mai las deschisă .


Baaaa esti nebun sau esti PE INVERS

cum sa tii usa la pod deschisa  , ba toata caldura din pod desi e mai cald aerul coboara si in jos .

 unualtu22, on 03 iunie 2018 - 01:47, said:

Am înțeles acum ca trebuie lăsată ziua închisă .. dar nici seara nu pot tine geamul deschis ..
Da de ce ma  tii frica de baubau

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 vrajitoruldinoz, on 03 iunie 2018 - 01:28, said:

Tii fereastra deschisa ziua si o inchizi nopatea?
Care e logica?
Aer curat ziua si liniste noaptea.

 marius_vfp, on 03 iunie 2018 - 10:44, said:

coboara si in jos .
Poate cobori si in sus ?

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,543
  • Înscris: 15.06.2007

 rosix, on 02 iunie 2018 - 10:36, said:



In orasele mari, ramane caldura captiva intre blocuri, plus betoanele care radiaza caldura toata noaptea... Daca nu bate un pic vantul e jale... Sunt veri in care "putoarea" stagneaza intre blocuri chiar si 10 zile daca nu bate un pic vantul... Atunci e cel mai greu, la bloc.

Aerul conditionat e un surogat de supravietuire la bloc.. Te ajuta sa supravietuiesti, sa nu cazi in depresie... Oricum nu prea ai unde sa te ascunzi de caldura.
La o casa construita prost si izolata prost... cea mai ieftina solutie e un copac pe partea insorita... apoi, in timp, lucrari de izolare, pereti si acoperis.

Sunt foarte curios daca se va schimba situatia cu noile blocuri termoizolate, cu  materiale moderne pe fatade, culori deschise. Teoretic caldura nu mai ajunge sa se inmagazineze in peretii izolati cu polistiren  gros, se reflecta.. problema ramane asfaltul.
Sa planteze lumea orice planta care creste repede in spatii meschine, de exetmplu vita de vie, iedera,  care la o furtuna nu se rup si provoaca pagube, dar tin de umbra.

#46
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 PoeOvidiu, on 02 iunie 2018 - 08:19, said:

Singura solutie daca nu vrei AC este sa gasesti o metoda de umbrire a ferestrelor. Sa nu bata soarele pe geam. Noaptea lasi geamurile deschise, ziua le inchizi.

  Oricata izolatie pui pe pereti nu ajuta prea mult. Ferestrele in care bate soarele creaza un efect de sera.
nu este adevarat, am storuri exterioare, nu intra nici o raza de soare si tot e cald ca intr-o sauna.

Peretii in soare toata ziua inmagazineaza caldura si apoi noaptea o radiaza ca o soba in camere.

Geamurile chiar nu au nici o treaba, e f f usor de umbrit un geam.

Cu peretii insa nu exista nici o solutie decat izolarea termica cu mult polistiren, dar asta nu e ceva usor de realizat la bloc.

Chiar si cand afara se racoreste brusc, inertia termica data de peretii neizolati pastreaza caldura in apartament chiar si 48 de ore.

 Aldulescu, on 02 iunie 2018 - 10:24, said:

Pentru ca au taiat copacii, au distrus spatiile verzi, au umplut totul numai cu betoane care inmagazineaza enorm de multa caldura la expunerea la soare si se formeaza asa-zisele "insule urbane de caldura".
https://en.wikipedia...ban_heat_island
Solutia e cat mai multi copaci, cat mai multe gradini, cat mai multe spatii verzi.
blocul meu e inconjurat de copaci mari, verdeata, degeaba. Blocul inmagazineaza caldura de la soarele care bate in pereti peste zi.
Si da, fatada are culoare deschisa.

Solutiile sint izolatiile cu polistiren, nu stiu cum inmagazineaza polistirenul caldura dupa ce a fost tinut in soare 12 ore, dar peretele de beton se comporta ca o caramida de soba, stocheaza caldura f eficient... din pacate

 vrajitoruldinoz, on 02 iunie 2018 - 10:05, said:

Se inmagazineaza in asfalt si beton.
Daca zbori cu un ultrausor/parapanta/deltaplan peste blocuri te izbeste curentul de aer cald care iese din fiecare bloc ca un sut in fund. Sint un rezervor de caldura.
tre sa zbori cu parapanta ca sa afli ca betonul inmagazineaza caldura daca a fost expus soarelui zile la rand? serios?

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am stat la etajul 9 al unui bloc turn, cu ferestrele spre soare. Nimic nu oprea soarele sa bata pe pereti. Blocul era turnat, din beton, era comunist, nu avea nicio izolatie termica, iar fereastra era aproape cat peretele de lata (ce o fi fost in capul proiectantilor nu stiu). Pe ferestre nu puteai tine mana vara, peretii erau calzi si ramaneau calzi toata vara, nu se puteau raci pentru ca soarele batea toata ziua pe ei iar fierul din pereti (era o retea deasa de bari din metal pe care s-a turnat beton) tinea caldura pe timpul noptii. Pe pervaz aveam o tabla care avea 55 grade cand batea soarele, suprafata exterioara a peretilor si a geamurilor era tot undeva in jurul acestei valori. In casa aveam 38 grade. Va dati seama ce placut era. Nimic nu putea opri caldura. Aveam storuri dar degeaba. Singura parte buna era ca odata cu temperaturile inalte, scade umiditatea, implicit simteai arsura dar nu transpirai ca si cum ar fi fost 70% umiditate sa zicem. Umiditatea la multe zile de canicula ajungea la 35-40% doar. Dar tot era cald ca dracu. Noaptea deschideam geamurile si usile, se facea curent, dar aerul de abia scadea pana pe la 33-34 grade. Nu am avut aer conditionat si nici acum nu am. Acum stau in alta parte unde am doar... 33-34 grade ziua. Bloc din caramida si soarele nu bate pe el direct (e in partea cealalta a blocului cand e arsita). Dar tot se incalzeste treptat. Ca atare, izolatie termica ajuta, geamuri speciale ajuta, pomi in fata ajuta. Dar sa nu va asteptati la minuni. Taie putin. Aer conditionat trebuie. Problema e ca nici ala nu mai merge cand e foarte cald si cand bate soarele pe el mai ales.

Al dracului calduri. Tin minte ca in urma cu 20-30 ani nu era asa cald vara.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,543
  • Înscris: 15.06.2007

 Ion_de_la_Raion, on 03 iunie 2018 - 14:23, said:

Am stat la etajul 9 al unui bloc turn, cu ferestrele spre soare. Nimic nu oprea soarele sa bata pe pereti. Blocul era turnat, din beton, era comunist, nu avea nicio izolatie termica, iar fereastra era aproape cat peretele de lata (ce o fi fost in capul proiectantilor nu stiu). Pe ferestre nu puteai tine mana vara, peretii erau calzi si ramaneau calzi toata vara, nu se puteau raci pentru ca soarele batea toata ziua pe ei iar fierul din pereti (era o retea deasa de bari din metal pe care s-a turnat beton) tinea caldura pe timpul noptii. Pe pervaz aveam o tabla care avea 55 grade cand batea soarele, suprafata exterioara a peretilor si a geamurilor era tot undeva in jurul acestei valori. In casa aveam 38 grade. Va dati seama ce placut era. Nimic nu putea opri caldura. Aveam storuri dar degeaba. Singura parte buna era ca odata cu temperaturile inalte, scade umiditatea, implicit simteai arsura dar nu transpirai ca si cum ar fi fost 70% umiditate sa zicem. Umiditatea la multe zile de canicula ajungea la 35-40% doar. Dar tot era cald ca dracu. Noaptea deschideam geamurile si usile, se facea curent, dar aerul de abia scadea pana pe la 33-34 grade. Nu am avut aer conditionat si nici acum nu am. Acum stau in alta parte unde am doar... 33-34 grade ziua. Bloc din caramida si soarele nu bate pe el direct (e in partea cealalta a blocului cand e arsita). Dar tot se incalzeste treptat. Ca atare, izolatie termica ajuta, geamuri speciale ajuta, pomi in fata ajuta. Dar sa nu va asteptati la minuni. Taie putin. Aer conditionat trebuie. Problema e ca nici ala nu mai merge cand e foarte cald si cand bate soarele pe el mai ales.

Al dracului calduri. Tin minte ca in urma cu 20-30 ani nu era asa cald vara.

Daca nu ai umbra, iti faci.  La case se practica streasina larga sa nu bata soarele vara pe pereti.  

Cladirile noi sunt prevazute cu solutii moderne de umbrire. Se pot adapta solutii si pentru cladirile vechi. Dar toata lumea ar prefera sa faca altii in locul lor, si pe gratis.  

Pe un bloc inalt cu multe etaje, ar fi o idee practica amenajarea unei gradini verzi,  care sa tina de racoare, in loc sa stea bitumul ala negru sa se incinga in soare si sa transmita caldura prin plafon,  ultimele etaje devenind un iad.  Se pot pune pe bloc pomisori in ghivece,  un strat de  pamant cu iarba,  orice rezista acolo, numa sa faca umbra, sa mentina umezeala.

Attached Files



#49
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Faza sta in felul următor am discutat cu tatăl meu, și mi a explicat cum ca , camera in care stau eu a foat o extindere sa ii spun așa . Iar podul este cu acel placaj de lemn auriu așa , doar pe partea camerei mele , camera cum v-am spus este făcută din BCA , dar nu întreaga casa , am deschis momentan cele 2 aerisiri ale podului (ușa și geamul ) eu nu stau in România , dar acum ca a venit vara toate cele 3 luni de vara o sa le petrec in România , dar nu cred ca o sa rezist cu caldura asta . Rulouri la geam nu cred ca am cum sa îmi pun , o sa îmi cumpăr aer condiționat dar momentan , o sa aduc pe cineva nici nu știu cum se cheamă sa îmi verifice de unde cu caldura asta , oricum cum a spus cineva de mai sus , ca șingurul motiv este podul , cred ca , caldura din pod coboară in vreun fel la mine in camera ��, adică e prea de tot . V am urmat sfatul sa țin ziua geamul închis însă credeți-ma este insuportabil . Pereți daca pun mana pe ei sunt destul de reci , nu știu care ar fi problema , am becuri dintre acelea cu lumina rece sau cum se numesc .. in camera la mai am un televizor care îl aprins foarte rar , și PC care , merge destul de des însă ori ca merge ori Ca nu , caldura este aceeași .

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Ion_de_la_Raion, on 03 iunie 2018 - 14:23, said:

Ca atare, izolatie termica ajuta, geamuri speciale ajuta, pomi in fata ajuta. Dar sa nu va asteptati la minuni. Taie putin.
de fapt, izolatia termica e suficienta. Conteaza doar sa o ai si cat de buna o ai.
Tu stai intr-un bloc de caramida neizolat... e normal sa fie asa.

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 tfmercedez, on 03 iunie 2018 - 15:00, said:

Daca nu ai umbra, iti faci.  La case se practica streasina larga sa nu bata soarele vara pe pereti.  

Cladirile noi sunt prevazute cu solutii moderne de umbrire. Se pot adapta solutii si pentru cladirile vechi. Dar toata lumea ar prefera sa faca altii in locul lor, si pe gratis.  

Pe un bloc inalt cu multe etaje, ar fi o idee practica amenajarea unei gradini verzi,  care sa tina de racoare, in loc sa stea bitumul ala negru sa se incinga in soare si sa transmita caldura prin plafon,  ultimele etaje devenind un iad.  Se pot pune pe bloc pomisori in ghivece,  un strat de  pamant cu iarba,  orice rezista acolo, numa sa faca umbra, sa mentina umezeala.

LOL, la noi se taie pomii, nu se pun altii.

 unualtu22, on 03 iunie 2018 - 15:45, said:

PC care , merge destul de des însă ori ca merge ori Ca nu , caldura este aceeași .
Te contrazic. PC-ul degaja destula caldura. Mai ales cand lucreaza in draci (rendering, jocuri, etc.)

Exista destule aparate, mai ales vechi, care degaja caldura. De ex. amplificatoarele din clasa A de pe vremuri pot fi folosite cu succes pe post de calorifere iarna.

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 June 2018 - 17:49.


#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

 unbrutus, on 03 iunie 2018 - 12:36, said:

nu este adevarat, am storuri exterioare, nu intra nici o raza de soare si tot e cald ca intr-o sauna.

Peretii in soare toata ziua inmagazineaza caldura si apoi noaptea o radiaza ca o soba in camere.

Geamurile chiar nu au nici o treaba, e f f usor de umbrit un geam.

S-o crezi tu ca e asa usor de umbrit un geam.
Uita-te cit de gros e geamul fata de perete, si cita caldura trece prin el. Cu tot cu stor.
Asa cum iarna pierzi caldura prin geamuri (de citeva ori mai mult pe mp fata de zid), vara intra prin ele. Asta daca sint umbrite ca daca nu-s intra si soarele.


Quote

tre sa zbori cu parapanta ca sa afli ca betonul inmagazineaza caldura daca a fost expus soarelui zile la rand? serios?

E, bineinteles ca nu, masa termica e evidenta.
Ma refeream insa la amploarea fenomenului. Peste apa si padure sint curenti descendenti, e rece. Peste blocuri sint curenti ascenedenti foarte bine definiti, poti numara blocurile peste care treci, dar sint si foarte violenti.

#53
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , care sta la casa si vrea umbra sa planteze paulownia tomentosa , e un arbore importat de pe la chinezi  face niste frunze foarte mari absoarbe praful stradal cat si zgomotul , insa nu prea se impaca cu betonul si fundatiile le cam umfla , creste foare repede , eu am plantat cativa  imi sta masina la umbra foarte bine .

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,543
  • Înscris: 15.06.2007

 marius_vfp, on 04 iunie 2018 - 06:16, said:

Salut , care sta la casa si vrea umbra sa planteze paulownia tomentosa , e un arbore importat de pe la chinezi  face niste frunze foarte mari absoarbe praful stradal cat si zgomotul , insa nu prea se impaca cu betonul si fundatiile le cam umfla , creste foare repede , eu am plantat cativa  imi sta masina la umbra foarte bine .
adica un fel de bambus?
Daca vrei sa te razbuni pe cineva ii plantezi bambus la gard. Creste cu 1 m pe zi in total,  e ceva de speriat, nu mai scapi de el.  E verde si pe timpul iernii.  
Am avut si eu de la cineva adus din Florida. Dupa cativa ani nu stiam cum sa scapam de planta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate