Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Caldura insuportabila

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Se inmagazineaza in asfalt si beton.
Daca zbori cu un ultrausor/parapanta/deltaplan peste blocuri te izbeste curentul de aer cald care iese din fiecare bloc ca un sut in fund. Sint un rezervor de caldura.

#20
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
1. rulouri exterioare si lasate ziua complet.
2. aerisire la pod
3. AC daca mai e nevoie.

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 rosix, on 02 iunie 2018 - 10:00, said:

In Bucuresti, pe canicula, sunt 32 de grade noaptea... deci poti dormi fix pola, fara aer conditionat, oricata umbra ai avea.
Am observat ca la tara, oricat de cald ar fi in timpul zilei.. seara este rezonabil... In orase insa, caldura ramane intre blocuri pe timpul noptii daca nu adie vantul.
Pentru ca au taiat copacii, au distrus spatiile verzi, au umplut totul numai cu betoane care inmagazineaza enorm de multa caldura la expunerea la soare si se formeaza asa-zisele "insule urbane de caldura".
https://en.wikipedia...ban_heat_island
Solutia e cat mai multi copaci, cat mai multe gradini, cat mai multe spatii verzi.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 unualtu22, on 02 iunie 2018 - 07:43, said:

însă acum pe timpul veri, caldura ma nenorocește
Cate grade ai acum in casa? Daca ai sub 27 e ok.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Aldulescu, on 02 iunie 2018 - 10:24, said:

Pentru ca au taiat copacii, au distrus spatiile verzi, au umplut totul numai cu betoane care inmagazineaza enorm de multa caldura la expunerea la soare si se formeaza asa-zisele "insule urbane de caldura".

In orasele mari, ramane caldura captiva intre blocuri, plus betoanele care radiaza caldura toata noaptea... Daca nu bate un pic vantul e jale... Sunt veri in care "putoarea" stagneaza intre blocuri chiar si 10 zile daca nu bate un pic vantul... Atunci e cel mai greu, la bloc.

Aerul conditionat e un surogat de supravietuire la bloc.. Te ajuta sa supravietuiesti, sa nu cazi in depresie... Oricum nu prea ai unde sa te ascunzi de caldura.
La o casa construita prost si izolata prost... cea mai ieftina solutie e un copac pe partea insorita... apoi, in timp, lucrari de izolare, pereti si acoperis.

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Elimina sursele dce caldura.

1. inchide complet ferestrele ziua, dupa ora 8-9 ( aerul cald vine in primul rand de afara).
2. vopseste acoperisul alb ( diferenta e enorma, si faptul ca nu e ceva comun e doar dovada fatului ca masele de oameni sunt caracterizate de o imensa prostie si in ziua de azi...)
3. doar daca este cazul, pune fie geamuri IRCUT fie folie IRCUT orientate corespunzator.
4. nu fa foc in casa ( nu prepara termic; chiar si cu hota e o problema pt ca aerul dezlocuit e inlocuit cu aer de unde - de afara - cald evident cel putin fara AC).
5. nu utiliza becuri cu incandescenta decat iarna, valabail si pt alte surse de caldura electrice sau de alta natura.
6. Si PC-urile fac caldura, deci mai putin gaming si alte aplicatii de load intens in timpul zilei.

Daca ai si izolatie buna la pereti si ferestre, o sa ai racoare fara AC, si 24 C sau mai putin, si 25 daca vrei mai cald, si 11 C daca te simti ca vinul...
Atentie, diferenta de 9 C este punct de roua si se face condens, deci la intrare/iesire nu tine usa deschisa decat minimul necesar, ideal cu antecamera inchisa.

Poti avea si iarna si vara 24-25 C in casa fara sa dai un leu pt AC sau incalzire/racire activa.
Vara racesti peretii noaptea, si odata raciti, daca sunt solizi ei vor prelua suficient caldura din sursele moderate, corpuri umane, electrocasnice moderat.
Iarna daca ai izolatie buna, inclusiv la glafuri de jur imprejur !!!!!, se fac 24-25 C doar din temperatura corpului si PC, TV , becuri - chiar economice.
Trebuie precizat ca izolatie buna poate insemna fie clasic 50-60 cm de caramida, fie zidarie portanta la interior si pana la 40 cm de vata minerala bazaltica sau polistiren la exterior, inclusiv pe glafuri de jur imprejur - fara astea din urma arunci banii pe rest, pt ca iarna iese caldura pe acolo, si de asemenea suprafete vitrate cu transfer termic mic, deci fereastra dubla, doua termopane low-E sau all season, cu IRCUT spre exterior pt vara, plus IRCUT spre interior pt. iarna.
Podul se izoleaza cel putin la fel de bine - vara trebuie acoperis alb altfel faci ochuri pe el, apoi trebuie izolat cat mai gros ( 10 - 40 cm), si iarna la fel, aerul cald se sifoneaza din casa sub el si se pierde caldura daca nu este f bne izolat.

Edited by loock, 02 June 2018 - 11:19.


#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 loock, on 02 iunie 2018 - 10:56, said:

Elimina sursele dce caldura.
Bun sfat. Ma duc sa elimin soarele.

#26
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 loock, on 02 iunie 2018 - 10:56, said:



Trebuie precizat ca izolatie buna poate insemna fie clasic 50-60 cm de caramida, fie zidarie portanta la interior si pana la 40 cm de vata minerala bazaltica sau polistiren la exterior, inclusiv pe glafuri de jur imprejur - fara astea din urma arunci banii pe rest, pt ca iarna iese caldura pe acolo, si de asemenea suprafete vitrate cu transfer termic mic, deci fereastra dubla, doua termopane low-E sau all season, cu IRCUT spre exterior pt vara, plus IRCUT spre interior pt. iarna.
Podul se izoleaza cel putin la fel de bine - vara trebuie acoperis alb altfel faci ochuri pe el, apoi trebuie izolat cat mai gros ( 10 - 40 cm), si iarna la fel, aerul cald se sifoneaza din casa sub el si se pierde caldura daca nu este f bne izolat.

60 cm de caramida+ 40 de vata= FALIMENT. Nu dai pe curent la AC 100 de ani cat costa caramida si vata aia..  In pod da..sunt de acord cu un 20-30 cm de vata.

#27
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 unualtu22, on 02 iunie 2018 - 07:43, said:

Buna ziua , și ma scuzați dacă nu am încadrat subiectul in secțiunea corecta . Am toată casa izolata cu polistiren , însă acum pe timpul veri, caldura ma nenorocește . Unde dorm eu aerisesc și ziua și noaptea aproape non stop însă nu pot dormii nici cu geamul deschis, este o caldura insuportabila și ziua și noaptea . Am pod in care nu poți sta pentru ca este de 2 ori mai cald decât in casa . Chiar nu știu ce sa fac , ma poate ajuta cineva ? Mulțumesc
Urmează sfaturile colegilor și nu vei ajunge în situații absolut dezarmant de ambigue și deranjante:   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/in0AXo49Wgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre eu stau gratar acum ( brasov ) si sunt cam ..  20 de grade ca pare sa vina furtuna. Ia mutați-vă la munte.

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
@look:
poti sa pui o poza cu un acoperis vopsit in alb?

#30
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 unualtu22, on 02 iunie 2018 - 07:43, said:

Buna ziua , și ma scuzați dacă nu am încadrat subiectul in secțiunea corecta . Am toată casa izolata cu polistiren , însă acum pe timpul veri, caldura ma nenorocește . Unde dorm eu aerisesc și ziua și noaptea aproape non stop însă nu pot dormii nici cu geamul deschis, este o caldura insuportabila și ziua și noaptea . Am pod in care nu poți sta pentru ca este de 2 ori mai cald decât in casa . Chiar nu știu ce sa fac , ma poate ajuta cineva ? Mulțumesc


....
Aer conditionat.

Geamurile se inchid laora 12 (ora 11 solara)  Se trag storurile!  (stiu , stiu trit dechid geamiu sa se racoresca .. insa cum te racoresti cadn in casa sunt 28 de grade si afara 34?!! Inniciv uncaz deschizand geamurile!!!)
Geamurile sedeschid larg la 19. Daca sunt prientate spre asore,., dupa apus! Sie lasadeschide pana .. ei bine daca nu te scoli la 6 AM ci la 7:30- 8 tine langa tine un cerseag mai gros sau o patraf usoara.PE la 6 dimineata risti sa te cam racoresti!!!
d
Causti  o fnatana rteziana de interior. Este utila! Dar nu exgera .. SDua si mai bine .. nu stiu cum sa ii zic .. pulverizatir de apa. (imprstie o cata usoara si fina de stropi deapa) A nu se ezfera cu astea s ca nu doresti sa ai si caldurasi umniditate! CCu masura.. cat timpaisenmztaie de scadere usoaraa temperaturii .

Inca e geam , poti pune o folie refekctanta. Sau mai bien isti faci jaluzeleesterioare cu folii refectante.. care safie dublate (pe partea care nu este spre soare de hartie (alba) sau textil... Puse la 3 -4 cm de fereastra (practic la tine problema este radiatia solara ce intra pe fereastra)

Izoeleaza termic podul!!!!
Si daca poti fa in asa fel sa ai doua dechiseri care sa arovoace "curent" in pod.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 02 iunie 2018 - 10:00, said:

sunt 32 de grade noaptea... deci poti dormi fix pola, fara aer conditionat, oricata umbra ai avea.
Noaptea nu sunt 32... sunt 25-26, totusi nu suntem in Egipt.

 Adm, on 02 iunie 2018 - 08:39, said:

Pe langa cele de mai sus, o fereastra de aerisire la pod face minuni, altfel ai sauna.
Unul din cele mai buna sfaturi. Trebuie sa muti caldura ce se formeaza in pod... astfel nu mai afecteaza ce e jos.
Iar ala cu umbrirea acoperisului unul din cele mai proaste Posted Image

Edited by andreic, 02 June 2018 - 12:22.


#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Degeaba izolati peretii si vopsiti acoperisul in alb, ca tot se incing, am verificat personal cu un termometru cu infrarosu, trebuie sa tineti casa la umbra, sa nu bata direct soarele pe ea, pe ziduri, in geamuri, sau pe acoperis, exista tot soiul de solutii, unele pot tine toata casa la umbra dar din pacate nu prea sunt oferite in Romania.

Attached Files



#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 mariovrs, on 02 iunie 2018 - 11:37, said:

60 cm de caramida+ 40 de vata= FALIMENT. Nu dai pe curent la AC 100 de ani cat costa caramida si vata aia..  In pod da..sunt de acord cu un 20-30 cm de vata.

M-ai si citat, ai textul in fata, dar nu-l citesti.

Am scris clat fie una, fie alta.
Pot fi desigur si ambele daca-ti permiti, insa mai sus am scris fie 50-60 cm de caramida, fie zidarie portanta ( adica 20cm) plus izolatie la exterior, minim 10cm (inclusiv pe glafuri obligatoriu de jur imprejur) si ideal 40 cm care te ajuta iarna sa pastrezi 24-25 C doar din temperatura corpului + TV/PC si surse de iluminat.

 Aldulescu, on 02 iunie 2018 - 13:00, said:

Degeaba izolati peretii si vopsiti acoperisul in alb, ca tot se incing, am verificat personal cu un termometru cu infrarosu, trebuie sa tineti casa la umbra, sa nu bata direct soarele pe ea, pe ziduri, in geamuri, sau pe acoperis, exista tot soiul de solutii, unele pot tine toata casa la umbra dar din pacate nu prea sunt oferite in Romania.

Un acoperis alb se incinge mult mai putin.
Chiar daca ajunge putin peste temperatura ambianta din aer, reflecta lumina si nu se compara cu unul inchis la culoare.
Unul alb poate ajunge la +/- 40 C depinde de temperatura aerului, ( daca sunt 50 C la umbra atunci asta e...) insa unul negru poate sa sara de 100 C.
Chiar si din tabla gri zincata ( semiargintie) se incinge peste 80 C, deci nu este o varianta comparabila cu vopsirea alba.
Tabla argintie din aluminiu sau zincata nu le recomand, deoarece aluminiul este eficient doar sub forma de oglinda, altfel se oxideaza natural si se incinge.
La oglinda depunerea de aluminiu sau argint este atat protejata de oxidare ( asta se poate si cu un lac), dar simultan depunerea pe sticla float ii da si aspect de polish reflectiv, care nu exista la tabla normala.
La terase se poate pune si margaritar alb sau alte variante de acoperire cu alb, diverse materiale.
Foarte multe terase de blocuri care la origine au avut piatra deasupra, au fost refacute la izolatie si lasate cu smoala neagra/gudron neacoperit - o imbecilitate incredibila si care totusi e foarte comuna...

Edited by loock, 02 June 2018 - 13:18.


#34
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Vopsești casa cu vopsea argintie
sau lipești staniol pe casă :-)

altfel, se încălzesc pereții atît de tare, că aerul condiționat va tb să meargă non-stop.

Plus partea cu curentii de aer. Tb deschise geamuri a.î. să se facă curent, nu toate pe aceeași parte. Un geam la pod și eventual un ventilator în pod (unul mai mare) care să sugă aerul din casă și să-l dea afară pe sus, în special noaptea.

#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 unualtu22, on 02 iunie 2018 - 07:43, said:

Buna ziua , și ma scuzați dacă nu am încadrat subiectul in secțiunea corecta . Am toată casa izolata cu polistiren , însă acum pe timpul veri, caldura ma nenorocește . Unde dorm eu aerisesc și ziua și noaptea aproape non stop însă nu pot dormii nici cu geamul deschis, este o caldura insuportabila și ziua și noaptea . Am pod in care nu poți sta pentru ca este de 2 ori mai cald decât in casa . Chiar nu știu ce sa fac , ma poate ajuta cineva ? Mulțumesc


am eu o solutie..uda un cearceaf..si pune-l undeva in camera:)...vei simti diferenta..daca ai copii, fa-le cadou un evantai sa-ti faca vant:)..pana la urma, de ce ii  faci daca nu te folosesti de ei;)

#36
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 Aldulescu, on 02 iunie 2018 - 09:29, said:

Trebuie sa faci umbra pe acoperis, altfel soarele bate toata ziua si se incinge podul, nu stiu de ce nu se prea gasesc pe la noi solutii de facut umbra pe acoperis, ma gandeam la un fel de copertine care sa fie ridicate si sa tina umbra dedesubt.
Salut , da sunt copertine dastea , numai cas scumpicele , se numesc panouri fotovoltaice  se prind pe rigle la distante de circa 5 -10 cm de tabla , in partea de jos se lasa spatiu sa intre aerul si iese pe sus , podul e mult mai rece , iar pe timpul zilei cat bate soarele dai drumu si la aer ca ai curent din balsug , daca esti baiat destept  cauti un aer cu functie de caldura si iarna mai scapi de plata la caldura . Cu maxim 3000 euro iti faci un sistem bunisor , pentru inceput, apoi daca te prinde microbu investesti .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate